| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Pokrzywdzony > Jak muszę udokumentować poniesioną szkodę?

Jak muszę udokumentować poniesioną szkodę?

Szkodę należy udokumentować przede wszystkim poprzez zebranie wszelkiej dokumentacji. Musi ona określać wydatki poniesione celem nabycia oraz utrzymania w należytym stanie rzeczy, która została na skutek przestępstwa utracona bądź doznała uszczerbku.  

W przypadku kradzieży rzeczy nowej dokumentem potwierdzającym wysokość szkody będzie faktura lub paragon potwierdzający jej zakupu. W przypadku rzeczy używanych wartość szkody najczęściej określa się w oparciu o ceny rynkowe. Gdy wskutek przestępstwa poniesione zostały koszty leczenia również należy je udokumentować. Może polegać to na gromadzeniu rachunków za wizyty lekarskie, za wykupione lekarstwa, za rehabilitację, za dojazdy do lekarza.

W przypadku wystąpienia wątpliwości co do wysokości szkody, określonej przez pokrzywdzonego - sąd w toku postępowania winien podjąć starania w celu ustalenia jej rzeczywistych rozmiarów. Jeśli wystąpią trudności dowodowe sąd winien orzec o naprawieniu szkody, w części co do której wątpliwości nie zachodzą. W pozostałej części pokrzywdzony może dochodzić naprawienia szkody w postępowaniu cywilnym.

Zobacz serwis: Pokrzywdzony

reklama

Polecamy artykuły

Ekspert:

Marek Krysztofiuk

Prawnik, ekspert w dziedzinie prawa karnego.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Szkodę najlepiej udokumentować poprzez zebanie wszelkiej dokumentacji.
Szkodę najlepiej udokumentować poprzez zebanie wszelkiej dokumentacji.

CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Wojciechowski

Adwokat, ekspert prawa pracy, publicysta. Były Wicedyrektor Departamentu Prawnego w Głównym Inspektoracie Pracy. W latach 1998-2001 pracował w charakterze specjalisty w Departamencie Prawa Pracy Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. W ramach prac ministerialnych zajmował się sporządzaniem opinii prawnych, brał udział w pracach nad projektami legislacyjnymi, pisał ekspertyzy na potrzeby Komisji Trójstronnej oraz Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Pracy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK