| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Reklamacje > Żądania konsumenta > Odpowiedzialność dewelopera za niewykonanie umowy

Odpowiedzialność dewelopera za niewykonanie umowy

Strony zawierając umowę zobowiązują się do jej wykonania zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami. Jeżeli deweloper nie przestrzega warunków umowy, to ponosi za to odpowiedzialność odszkodowawczą. Kupujący musi mieć pewność, że otrzyma nieruchomość, taką na jaką się umawiał.

Dewelopera i nabywcę łączy stosunek wierzyciela i dłużnika. Ogólne zasady wywiązania się ze zobowiązań reguluje Kodeks cywilny. Wynika z nich, że wierzyciel może żądać od dłużnika świadczenia, które dłużnik zobowiązany jest spełnić. Sposób spełnienia świadczenia nie jest pozostawiony jedynie uznaniu dłużnika. Przeciwnie, w celu ochrony wierzyciela przepisy wprowadzają odpowiednie zasady służące do oceny, czy dłużnik wykonał należycie swoje zobowiązanie.

Należą do nich:

  • zobowiązanie powinno zostać wykonane zgodnie z jego treścią,
  • należy je wykonać w sposób odpowiadający celowi społeczno-gospodarczemu zobowiązania,
  • ocenie podlega wykonanie zobowiązania w zgodzie z zasadami współżycia społecznego,
  • jeżeli istnieją w tym zakresie ustalone zwyczaje – zobowiązanie powinno być wykonane także w sposób odpowiadający tym zwyczajom.

Odpowiedzialność odszkodowawcza

Deweloper jest profesjonalistą, stąd zobowiązany jest przy wywiązywaniu się z zobowiązania do zachowania należytej staranności właściwej dla zawodowego charakteru czynności. W przypadku niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania odpowiada za wyrządzoną z tego tytułu kontrahentowi szkodę i zobowiązany jest do jej naprawienia. Może się uchylić od tej odpowiedzialności, jeżeli wykaże, że niewykonanie lub nienależyte wykonanie zobowiązania jest następstwem okoliczności, za które deweloper nie ponosi odpowiedzialności.

Pan Marcin od kilku miesięcy zamierzał kupić mieszkanie. Przeglądał oferty deweloperów, ale nie mógł znaleźć odpowiadającej jego wymaganiom. Pan Marcin, bez zagłębiania się w szczegóły, szybko podpisał umowę zadowolony wielce, że budynek ma już dwa piętra z planowanych sześciu, do pracy będzie miał dogodny dojazd, dzieci blisko do szkoły, a park znajduje się prawie po drugiej stronie ulicy. Okazało się wkrótce, że spółka budowę prowadziła ślamazarnie, opóźnienia były znaczne, a prace nie były dokonywane zgodnie z projektem. Pan Marcin nie chce odstępować od umowy, bo zależy mu na tym mieszkaniu.

W takiej sytuacji konsument ma prawo zażądać wykonania umowy zgodnie z jej warunkami, czyli złożyć reklamacje z żądaniem wykonania poprawek. Ponieważ deweloper zobowiązał się do wybudowania nieruchomości zgodnie z projektem, to jest odpowiedzialny za nienależyte wykonanie zobowiązania.

Zobacz również: Deweloperzy pod lupą UOKiK

Ważne jest co znajduje się w umowie

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Deweloper zobowiązany jest do zachowania należytej staranności, właściwej dla zawodowego charakteru wykonywanych czynności.
Deweloper zobowiązany jest do zachowania należytej staranności, właściwej dla zawodowego charakteru wykonywanych czynności.

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Patentowa "LECH"

.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK