| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Rozwody > Podział majątku > Ile kosztuje podział majątku małżonków?

Ile kosztuje podział majątku małżonków?

Podziału majątku możemy dokonać umownie, u notariusza lub w sądzie. Koszty uzależnione są od tego, czy jesteśmy zgodni co do sposobu podziału, od wysokości taksy notarialnej, nieraz także od wynagrodzenia adwokata lub radcy prawnego.

Sąd w postępowaniu rozwodowym może na wniosek małżonków dokonać podziału majątku wspólnego, jeżeli przeprowadzenie tego podziału nie spowoduje nadmiernej zwłoki w postępowaniu.

Po rozwodzie byli małżonkowie mogą złożyć w sądzie rejonowym (miejsca położenia majątku) wniosek o podział.

169,00 złRozwód i separacja

Wniosek podlega opłacie w wysokości 1000 zł. Jeżeli małżonkowie przedstawią wspólny projekt podziału, opłata od wniosku jest niższa i wynosi 300 zł.

Do kosztów sądowych zalicza się również wynagrodzenie biegłego, jeżeli jest on powołany w sprawie, koszty mediacji, a także ewentualnej apelacji od orzeczenia sądu.

Możliwe jest zwolnienie od kosztów sądowych w całości lub w części. Zwolnienia może się domagać osoba, która złożyła oświadczenie, że nie jest w stanie ich ponieść bez uszczerbku utrzymania koniecznego dla siebie i rodziny.

Zobacz również bezpłatne wzory: Wniosek o zwolnienie od kosztów sądowych

Formularz oświadczenia o stanie rodzinnym, majątku, dochodach i źródłach utrzymania osoby fizycznej ubiegającej się o ustanowienie adwokata lub radcy prawnego

Zasady ponoszenia kosztów sądowych określa Kodeks postępowania cywilnego. Zgodnie z nim każdy z uczestników postępowania ponosi koszty postępowania związane ze swym udziałem w sprawie. Jeżeli uczestnicy są w różnym stopniu zainteresowani w wyniku postępowania lub interesy ich są sprzeczne, sąd może stosunkowo rozdzielić obowiązek zwrotu kosztów lub włożyć go na jednego z uczestników w całości. To samo dotyczy zwrotu kosztów postępowania wyłożonych przez uczestników. Gdy interesy uczestników są sprzeczne, sąd może włożyć na uczestnika, którego wnioski zostały oddalone lub odrzucone, obowiązek zwrotu kosztów postępowania poniesionych przez innego uczestnika. Przepis powyższy stosuje się odpowiednio, jeżeli uczestnik postępował niesumiennie lub oczywiście niewłaściwie.

Niekiedy w tego typu sprawach korzystamy z pomocy adwokata lub radcy prawnego. Wynagrodzenie profesjonalnego pełnomocnika określa umowa z klientem. Przy ustalaniu w umowie opłaty bierze się pod uwagę rodzaj i stopień zawiłości sprawy oraz wymagany nakład pracy adwokata lub radcy prawnego. W praktyce wynagrodzenie jest zatem uzależnione od konkretnej sprawy, od cennika kancelarii, a także od tego czy byli małżonkowie są zgodni co do sposobu podziału.

Rozporządzenia w tej kwestii określają jedynie minimalne stawki wynagrodzenia adwokata i radcy prawnego.  Wynoszą one w zależności od wartości przedmiotu sprawy:
1) do 500 zł – 60 zł;
2) powyżej 500 zł do 1500 zł – 180 zł;
3) powyżej 1500 zł do 5000 zł – 600 zł;
4) powyżej 5000 zł do 10 000 zł – 1200 zł;
5) powyżej 10 000 zł do 50 000 zł – 2400 zł;
6) powyżej 50 000 zł do 200 000 zł – 3600 zł;
7) powyżej 200 000 zł – 7200 zł.

Aktualizacja: 10.02.2011

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Wniosek o podział majątku podlega opłacie w wysokości 1000 zł. Jeżeli małżonkowie przedstawią wspólny projekt podziału, opłata od wniosku jest niższa i wynosi 300 zł.
Wniosek o podział majątku podlega opłacie w wysokości 1000 zł. Jeżeli małżonkowie przedstawią wspólny projekt podziału, opłata od wniosku jest niższa i wynosi 300 zł.

Poradnik Gazety Prawnej249,00 zł
avatar

2013-10-28 09:26 Zgłoś

witam,mam takie pytanie bo nie wiem gdzie je umieścić. jestem z żoną po rozwodzie 4lata nie mieszkamy razem wyprowadziła się ja spłacam zaległe rachunki na które dostała pieniądze ale nie zapłaciła i po paru latach zapukał komornik mało tego na wykup mieszkania też nie zapłaciła które był rozłożony na raty też zapukał komornik do mnie i ja to wszystko spłacam zostało mi już mało do spłaty a teraz moja była chce podziału mieszkania i co mam teraz zrobić jak ona tylko długi narobiła wyprowadziła się ja to sam spłaciłem prawie a teraz chce o demie pieniędzy proszę pomóżcie Jeżeli ma tytuł prawny do mieszkania to ma prawo żądać podziału mieszkania. Jeżeli tytuł prawny powstał w trakcie małżeństwa , to również ma prawo do podziału. Chyba ,że mieszkanie zostało zakupione z Twojego majątku osobistego to wtedy nie. Jeżeli oboje podpisywaliście umowę o wykupie mieszkania to masz prawo zasądzić od niej zwrot części opłat. Pieniędzy może żądać ale sąd raczej zdecyduje o sprzedaży mieszkania.Przez właścicieli mieszkania. Nie każdego bowiem jest stać na spłatę współwłaściciela. Jeżeli nie dojdziecie do porozumienia to sąd o tym zdecyduje.

avatar

2013-10-28 07:16 Zgłoś

witam,mam takie pytanie bo nie wiem gdzie je umieścić. jestem z żoną po rozwodzie 4lata nie mieszkamy razem wyprowadziła się ja spłacam zaległe rachunki na które dostała pieniądze ale nie zapłaciła i po paru latach zapukał komornik mało tego na wykup mieszkania też nie zapłaciła które był rozłożony na raty też zapukał komornik do mnie i ja to wszystko spłacam zostało mi już mało do spłaty a teraz moja była chce podziału mieszkania i co mam teraz zrobić jak ona tylko długi narobiła wyprowadziła się ja to sam spłaciłem prawie a teraz chce o demie pieniędzy proszę pomóżcie

avatar

2013-04-30 20:36 Zgłoś

TO samo moge polecić wszystkim kobietą nawet tym najbardziej zakochanym bądźcie rozsądne i spiszcie intercyzę. Ja tego nie zrobiłam, dobrze ze przed małżeństwem miałam mieszkanie bo pewnie zostałabym bez niczego. Pazerny i leniwi mężuś rozliczał mnie i córkę nawet z zawartosci lodówki. Żenujący gatunek bo na miano faceta nie zasługuje.

HITY INFORU

TERMINARZ

LIP25
TydzieńPWŚCPSN
2730123456
2878910111213
2914151617181920
3021222324252627
3128293031010203

Ostatnio na forum

zobacz więcej »

Narzędzia

Eksperci infor.pl

Edyta Grymel

Prawnik, specjalista prawa rodzinnego i gospodarczego.

Zostań ekspertem Infor.pl »