| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Rozwody > Rozwód kościelny > Załączniki do skargi powodowej

Załączniki do skargi powodowej

Rodzaj załączników dołączanych do pozwu zależy od danego Kościelnego Sądu. Stąd praktyczną wskazówką jest uzyskanie informacji na ten temat w tym Trybunale, który będzie prowadził proces.

Pozew winien nadto zawierać dane strony pozwanej (kan. 1504 nr 4 KPK) (imię, nazwisko, w przypadku kobiety – jej nazwisko panieńskie, adres; czymś nieobligatoryjnym będzie wskazanie adresu Parafii, numeru telefonu), a gdy adres jej nie jest znany, wówczas koniecznym jest załączenie dokumentu potwierdzającego ten fakt. Uzyskać go można z Centralnego Biura Adresowego. Jest to istotne dlatego, gdyż strona przeciwna musi mieć zagwarantowane prawo do obrony, nie zagwarantowanie tego prawa pociąga za sobą nieważność wyroku (kan. 1620 nr 7 KPK).

Wreszcie dołącza się – to najczęściej spotykany dowód – dane świadków, w analogii do danych strony pozwanej. Warto powtórzyć, iż w obu przypadkach to, o jakie dane chodzi, obok tych podstawowych, informuje Sąd. Zaleca się zaproponowanie około trzech, czterech świadków. Każdorazowo powtarzam, iż właściwym świadkiem jest ta osoba, która może potwierdzić treść pozwu, która znała strony, szczególnie tę, po której leży przyczyna prawna, już w okresie przedślubnym, wreszcie która czerpie wiedzę też z własnych obserwacji czy też z tego, co samodzielnie usłyszała. Dobrze jest, aby świadkowie pochodzili z grona rodziny, znajomych obu stron.

Oczywiście jest także szereg innych dokumentów, tak publicznych, jak i prywatnych, które w zależności od tytułu mogą być przydatne. Wśród nich można wymienić: pamiętniki, listy (jako dokumenty prywatne), zaświadczenia lekarskie, dokumenty uzyskane na Policji itp. (jako dokumenty publiczne). Przy tym może pojawić się problem, gdy co prawda istnieje ważny dokument dla kościelnego procesu małżeńskiego, ale jako, że dotyczy strony pozwanej, to nie może być wydobyty przez powodową, chyba że na wniosek Sądu Cywilnego, i przy równocześnie toczącym się postępowaniu cywilnym. Zatem, gdy strona powodowa myśli przy okazji np. rozwodu o stwierdzeniu nieważności swojego małżeństwa, wówczas czymś zalecanym jest, aby postarała się o te dokumenty, które w przyszłości mogą okazać się pomocne.

W końcu pojawia się często pytanie stron, które mają już doświadczenie po swoim rozwodzie, co z przedstawieniem dowodów w postaci zdjęć, e-maili, sms-ów. Naturalnie, gdy rzeczywiście wniosą one coś istotnego do sprawy, wówczas można je dołączyć, ich wartość oceni już jednak sam Trybunał. A ocena ta może okazać się słaba, gdy chodzi o ich wartość dowodową, chociażby w odniesieniu do e-maili, a to ze względu na ich rzeczywistego autora.

Oczywiście niektóre z załączników strony mogą przedstawiać do momentu zakończenia postępowania dowodowego, wymaga to zatem od nich aktywności w procesie.

Zobacz również: Proces kościelny o stwierdzenie nieważności małżeństwa

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Nasz Świat

Portal dla Polaków we Włoszech

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK