| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Rozwody > Sprawa rozwodowa > Czy zawsze potrzebny rozwód lub separacja?

Czy zawsze potrzebny rozwód lub separacja?

Wiele skutków związanych z rozwodem lub separacją można osiągnąć także w trakcie trwania związku małżeńskiego. Oczywiście małżonkowie nie mogą zawrzeć ponownie związku małżeńskiego bez uzyskania rozwodu, ale jeśli małżonek nie chce rozwodu lub nawet separacji orzeczonej przez sąd, to w zależności od okoliczności można się zastanowić nad pewnymi działaniami prawnymi nie występując z pozwem o rozwód lub separację.

Rozdzielność majątkowa

W odrębnym postępowaniu lub w umowie można wprowadzić rozdzielność majątkową między małżonkami, a po jej zniesieniu dokonać podziału majątku wspólnego. Tak więc, w trakcie małżeństwa można zawrzeć umowę majątkową małżeńską albo złożyć pozew do sądu o ustanowienie rozdzielności majątkowej.

Zobacz również: Rozwód przed sądem czy mediacja?

Władza rodzicielska i alimenty

W trakcie trwania małżeństwa można ustalić w drodze umowy lub przez sąd kwestie związane z władzą rodzicielską, np. ograniczyć władzę rodzicielską jednemu z rodziców, ustalić miejsce zamieszkania dziecka przy jednym z rodziców oraz kontakty rodzica z dzieckiem.

Można też umownie albo sądownie ustalić alimenty, a także wystąpić o uzyskanie środków na utrzymanie rodziny, np. składając pozew o przyczynianie się do zaspokajania życiowych potrzeb rodziny.

W odrębnym postępowaniu można też wnosić o określenie sposobu korzystania z mieszkania oraz wyjątkowo o eksmisję małżonka.

Jeżeli postępowanie o zaspokojenie potrzeb rodziny, alimenty lub postępowanie dotyczące władzy rodzicielskiej zostało wszczęte przed wytoczeniem powództwa o rozwód lub separację i nie zostało zakończone, to z chwilą wniesienia pozwu o rozwód lub separację, zostanie zawieszone postępowanie do czasu zakończenia postępowania o rozwód lub separację.

W trakcie trwania sprawy o rozwód lub separację nie może być także wszczęte osobne postępowania dotyczące władzy rodzicielskiej, zaspokojenia potrzeb rodziny oraz alimentów.

Zobacz również serwis: Rozwody

Polecamy artykuły

Ekspert:

Żaneta Urawska

Radca prawny w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Wiele skutków związanych z rozwodem lub separacją można osiągnąć także w trakcie trwania związku małżeńskiego.
Wiele skutków związanych z rozwodem lub separacją można osiągnąć także w trakcie trwania związku małżeńskiego.

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

FakturaXL.pl

FakturaXL.pl jest producentem oprogramowania w zakresie fakturowania online dla firm i biur rachunkowych. Od ponad 12 lat tworzymy z pasją rozwiązania IT.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK