| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Spadki > Słownik > Długi spadkowe

Długi spadkowe

 Przyjęcie spadku to dla spadkobiercy często początek prawdziwych kłopotów. Oczywiście tylko wtedy, gdy ze spadkiem związane są długi. Nie dosyć, że spadkobierca musi znosić uszczypliwości ze strony ewentualnych wierzycieli, to jeszcze dodatkowo naraża na uszczuplenie swój własny majątek.

Długi związane ze spadkiem to nie tylko zobowiązania zmarłego przechodzące na spadkobierców w chwili jego śmierci, ale jeszcze długi powstałe po otwarciu spadku związane z masą spadkową lub ze śmiercią spadkodawcy. Będą to m.in. koszty pogrzebu spadkodawcy (w takim zakresie, w jakim odpowiada on zwyczajom przyjętym w danym środowisku), niektóre koszty postępowania spadkowego, czy koszty zarządu majątkiem wspólnym itp.

W prawie cywilnym obowiązuje zasada, w myśl której długi spadkowe obciążają spadkobiercę. Jego odpowiedzialność jest jednak zróżnicowana. Spadkobierca ponosi odpowiedzialność za długi spadkowe ze spadku tylko do chwili przyjęcia spadku, potem odpowiedzialność ta obejmuje cały majątek spadkobiercy. Warto o tym pamiętać i skorzystać - przy podejmowaniu decyzji o przyjęciu spadku - z przysługujących spadkobiercy uprawnień. Wszystko zależy od tego, w jaki sposób spadek zostanie przyjęty. Jeśli wprost - spadkobierca może zapomnieć o jakichkolwiek ograniczeniach jego odpowiedzialności. Będzie zobowiązany do zaspokojenia wszelkich wierzytelności i to nie tylko z majątku spadkowego, ale też z całego majątku osobistego.

299,00 złKodeks cywilny. Komentarz. Tom III. Spadki

W lepszej sytuacji znajdzie się, jeśli podejmie decyzję o przyjęciu spadku z dobrodziejstwem inwentarza. Wówczas będzie ponosił odpowiedzialność za długi spadkowe, ale tylko do wartości ustalonego w inwentarzu stanu czynnego spadku.

Bardzo rzadko zdarza się, że spadkobiercą jest jedna osoba. Najczęściej spadkobierców jest kilku. W takim przypadku wszyscy odpowiadają solidarnie za długi spadkowe aż do czasu działu spadku.

Po dokonaniu działu ustaje współwłasność w częściach ułamkowych i związana z nią solidarna odpowiedzialność spadkobierców za długi spadkowe. Od tego czasu spadkobiercy ponoszą odpowiedzialność za długi spadkowe proporcjonalnie do wielkości udziałów lub wielkości otrzymanego udziału (gdy spadek został przyjęty z dobrodziejstwem inwentarza).

Więcej o odpowiedzialności za długi spadkowe- porównaj.

Aktualizacja: 20.05.2011

Źródło:

INFOR
Poradnik Gazety Prawnej249,00 zł
avatar

2010-04-25 21:30 Zgłoś

Witam, na pewno masz problem z ortografią, może zacznij od tego

avatar

2010-04-06 15:28 Zgłoś

Witam.Zmarł mój były mąż 4 miesiące temu.Mieszkanie było wspólne. Były mąż miał długi. A teraz okazało się,że odziedziczył spadek po ojcu(działka),który przechodzi na moje dzieci.Błagam o pomoc. Od czego mam się zabrać? Chodzi o to,żeby nie przejąć jego długów. Proszę o pomoc.

avatar

2010-01-08 15:32 Zgłoś

Moja mama zmarła w 2009 r a w roku 2007 wzięła z banku dwa kredyty i jeszcze karte debetową czy ja musze spłacać te długi i co mam zrobić.Bardzo proszę o pomoc

HITY INFORU

TERMINARZ

SIE01
TydzieńPWŚCPSN
3128293031123
3245678910
3311121314151617
3418192021222324
3525262728293031

Narzędzia

Eksperci infor.pl

Piotr Chmiel Kancelaria Radcy Prawnego

Piotr Chmiel - Kancelaria Radcy Prawnego z Rzeszowa.

Zostań ekspertem Infor.pl »