REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Słownik

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Spadek

W skład spadku wchodzi ogół praw i obowiązków należących do spadkodawcy, które w chwili jego śmierci przechodzą na jego spadkobierców w drodze dziedziczenia ustawowego jak i testamentowego.

Dziedziczenie gospodarstw rolnych

Od 14 lutego 2001 roku, wraz z wejściem w życie orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, dziedziczenie gospodarstw rolnych odbywa się na zasadach ogólnych.

Testamenty szczególne

Testamenty szczególne można sporządzić w sytuacjach wyjątkowych, gdy sporządzenie testamentu zwykłego jest utrudnione lub niemożliwe.

Zachowek

Instytucja zachowku ma na celu zadośćuczynienie najbliższym spadkodawcy to, że zostali pominięci w testamencie bądź to, że ich udział w spadku został zminimalizowany.

REKLAMA

Niegodność dziedziczenia

Niegodność dziedziczenia jest niezdolnością względną. Oznacza to, że określona osoba nie może dziedziczyć po ściśle określonym spadkodawcy.

Zrzeczenie się dziedziczenia

Zrzeczenie się dziedziczenia przebiega na podstawie umowy, w której spadkobierca ustawowy zrzeka się dziedziczenia po spadkodawcy.

Wydziedziczenie

Wydziedziczenie potocznie jest uznawane za wyłączenie członków najbliższej rodziny od dziedziczenia. Według Kodeksu cywilnego jest to pozbawienie małżonka, dzieci oraz rodziców prawa do zachowku.

Zapis

Zapis jest rozporządzeniem testamentowym. Na jego mocy spadkodawca zobowiązuje spadkobiercę do świadczenia majątkowego na rzecz oznaczonej przez siebie osoby.

REKLAMA

Testament notarialny

Przy sporządzaniu testamentu notarialnego obecny jest notariusz. Dzięki jego obecności testament notarialny uważany jest za najbardziej bezpieczną formę testamentu.

Testament holograficzny

Testament holograficzny, inaczej własnoręczny musi być w całości spisany pismem ręcznym przez spadkodawcę.

Testament allograficzny

Testament allograficzny często jest nazywany administracyjnym, gdyż sporządzany jest w obecności organów administracyjnych.

Testament ustny

Testament ustny jest szczególnym rodzajem testamentu. Można go sporządzić tylko w określonych przypadkach wskazanych przez ustawę.

Akt poświadczenia dziedziczenia

Akt poświadczenia dziedziczenia wydawany jest przez notariusza i istnieje obok sądowego stwierdzenia nabycia spadku.

Polecenie

Spadkodawca w swoim testamencie może zobowiązać swojego spadkobiercę lub zapisobiorcę do określonego działania lub znoszenia określonego stanu rzeczy. Spadkodawca osiąga taki cel za pomocą polecenia.

Przyjęcie i odrzucenie spadku

Mimo, że spadkodawcą osoba staje się z mocy samego prawa, lub woli testatora – nie jest zmuszony do przyjęcia spadku. Dotyczy to zwłaszcza spadków zadłużonych.  

Dział spadku

  Po śmierci spadkodawcy, co do zasady powstaje współwłasność pomiędzy spadkobiercami. Żaden z nich nie posiada na własność żadnego z przedmiotów (z drobnymi wyjątkami na rzecz małżonka).

Dziedziczenie ustawowe

  Najbliżsi krewni spadkobiercy dziedziczą po nim – gwarantuje im to ustawa. Nie dzieje się tak jedynie jeśli spadkodawca sporządził testament, lub spadkobiercy z różnych przyczyn nie mogą dziedziczyć.

Długi spadkowe

 Przyjęcie spadku to dla spadkobiercy często początek prawdziwych kłopotów. Oczywiście tylko wtedy, gdy ze spadkiem związane są długi. Nie dosyć, że spadkobierca musi znosić uszczypliwości ze strony ewentualnych wierzycieli, to jeszcze dodatkowo naraża na uszczuplenie swój własny majątek.

Testament

Testament jest oświadczeniem woli osoby fizycznej, którego skutki objawiają się dopiero po jej śmierci.

Stwierdzenie nabycia spadku

  Jest to urzędowe (sądowe) potwierdzenie tego – kto i w jakim stosunku dziedziczy po zmarłym .

Wstępni i zstępni

Kodeks operuje określonymi zbiorczymi określeniami pokrewieństwa pomiędzy osobami fizycznymi. Tak aby nie „rozdrabniać” się na poszczególne osoby.

Otwarcie spadku

Pojęcie prawa spadkowego oznaczające datę, z która spadkobierca obejmuje spadek – kluczowa dla całego postępowania spadkowego.

REKLAMA