| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP

Słownik

Spadek

Aktualizacja: 20.05.2011

W skład spadku wchodzi ogół praw i obowiązków należących do spadkodawcy, które w chwili jego śmierci przechodzą na jego spadkobierców w drodze dziedziczenia ustawowego jak i testamentowego. »

Dziedziczenie gospodarstw rolnych

Aktualizacja: 20.05.2011

Od 14 lutego 2001 roku, wraz z wejściem w życie orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, dziedziczenie gospodarstw rolnych odbywa się na zasadach ogólnych. »

Testamenty szczególne

Aktualizacja: 11.04.2011

Testamenty szczególne można sporządzić w sytuacjach wyjątkowych, gdy sporządzenie testamentu zwykłego jest utrudnione lub niemożliwe. »

Zachowek

Aktualizacja: 11.04.2011

Instytucja zachowku ma na celu zadośćuczynienie najbliższym spadkodawcy to, że zostali pominięci w testamencie bądź to, że ich udział w spadku został zminimalizowany. »

Niegodność dziedziczenia

Aktualizacja: 20.05.2011

Niegodność dziedziczenia jest niezdolnością względną. Oznacza to, że określona osoba nie może dziedziczyć po ściśle określonym spadkodawcy. »

Zrzeczenie się dziedziczenia

Aktualizacja: 05.04.2011

Zrzeczenie się dziedziczenia przebiega na podstawie umowy, w której spadkobierca ustawowy zrzeka się dziedziczenia po spadkodawcy. »

Wydziedziczenie

Aktualizacja: 20.05.2011

Wydziedziczenie potocznie jest uznawane za wyłączenie członków najbliższej rodziny od dziedziczenia. Według Kodeksu cywilnego jest to pozbawienie małżonka, dzieci oraz rodziców prawa do zachowku. »

Zapis

Aktualizacja: 20.05.2011

Zapis jest rozporządzeniem testamentowym. Na jego mocy spadkodawca zobowiązuje spadkobiercę do świadczenia majątkowego na rzecz oznaczonej przez siebie osoby. »

Testament notarialny

Aktualizacja: 20.05.2011

Przy sporządzaniu testamentu notarialnego obecny jest notariusz. Dzięki jego obecności testament notarialny uważany jest za najbardziej bezpieczną formę testamentu. »

Testament holograficzny

Aktualizacja: 20.05.2011

Testament holograficzny, inaczej własnoręczny musi być w całości spisany pismem ręcznym przez spadkodawcę. »

Testament allograficzny

Aktualizacja: 20.05.2011

Testament allograficzny często jest nazywany administracyjnym, gdyż sporządzany jest w obecności organów administracyjnych. »

Testament ustny

Aktualizacja: 20.05.2011

Testament ustny jest szczególnym rodzajem testamentu. Można go sporządzić tylko w określonych przypadkach wskazanych przez ustawę. »

Akt poświadczenia dziedziczenia

Aktualizacja: 18.07.2011

Akt poświadczenia dziedziczenia wydawany jest przez notariusza i istnieje obok sądowego stwierdzenia nabycia spadku. »

Polecenie

Aktualizacja: 20.05.2011

Spadkodawca w swoim testamencie może zobowiązać swojego spadkobiercę lub zapisobiorcę do określonego działania lub znoszenia określonego stanu rzeczy. Spadkodawca osiąga taki cel za pomocą polecenia. »

Przyjęcie i odrzucenie spadku

Aktualizacja: 20.05.2011

Mimo, że spadkodawcą osoba staje się z mocy samego prawa, lub woli testatora – nie jest zmuszony do przyjęcia spadku. Dotyczy to zwłaszcza spadków zadłużonych.   »

POLECANE

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Witold Chomiczewski

Radca prawny, wspólnik w Lubasz i Wspólnicy - Kancelaria Radców Prawnych sp.k. Specjalizuje się w prawie IT i nowych technologii, ma bogate doświadczenie w obsłudze prawnej przedsiębiorców związanych z e-commerce, doradza m.in. spółkom zajmującym się marketingiem internetowym, przygotowuje umowy dotyczące SEO/SEM, reklamy RTB, prawa autorskiego w Internecie. Wspiera przedsiębiorców internetowych, a zwłaszcza portale w sprawach związanych z odpowiedzialnością za cudze treści. Ma wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu postępowań sądowych dotyczących problematyki prawa autorskiego, Internetu oraz prawa gospodarczego. Brał udział w projekcie na zlecenie Komisji Europejskiej, Study on Liability of Internet Intermediaries, który dotyczył dyrektywy o handlu elektronicznym. Pełnomocnik ds. Legislacji Izby Gospodarki Elektronicznej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »