REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Kupno mieszkania

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Wypłata środków z PPK na wkład własny – 4 najważniejsze pytania

Ustawa o PPK przewiduje możliwość wypłaty środków z PPK na wkład własny przy zakupie lub remoncie mieszkania bądź kupnie domu, lokalu czy gruntu. Jak wygląda egzekucja wypłaconej kwoty? Kto ustala raty i kontroluje ich spłatę? Czy będzie kontrola faktycznego przeznaczenia tych środków na wkład własny?

Mieszkanie dwupokojowe najczęstszym wyborem Polaków

Najpopularniejsze dotychczas kawalerki zostały wyparte przez mieszkania dwupokojowe. Polacy najczęściej kupują mieszkania o metrażu 35-50 mkw.

Dlaczego w Polsce brakuje mieszkań?

W Polsce na tysiąc mieszkańców przypada 376 mieszkań. Tymczasem w Europie średnia wynosi 435 lokali na tysiąc osób. Dlaczego w Polsce brakuje mieszkań? Czy program Mieszkanie Plus i nowe inwestycje rozwiążą problem deficytu?

Jakiej wielkości mieszkań szukają Polacy?

Od lat najczęściej poszukiwanymi przez Polaków są mieszkania dwu i trzypokojowe. Zmienia się natomiast powierzchnia mieszkań cieszących się największą popularnością.

REKLAMA

Pośrednictwo agencji nieruchomości - na co uważać?

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów radzi, na co uważać, korzystając z pośrednictwa agencji nieruchomości. Wiedza ta może okazać szczególnie przydatna, gdy zaczynamy studia lub pracę w nowym mieście i potrzebujemy mieszkania.

Jakie mieszkania kupują Polacy?

Nowe mieszkanie to jeden z najbardziej pożądanych produktów na rynku nieruchomości. Pomimo lekkiego spowolnienia deweloperzy wciąż notują wysokie wyniki sprzedaży. Największym powodzeniem cieszą się niewielkie lokale dwupokojowe w mniej popularnych dzielnicach dużych miast.

Nowe czy z drugiej ręki - które mieszkanie wybrać?

Zakup mieszkania to dla wielu osób jedna z najważniejszych decyzji w życiu. Często zastanawiamy się, czy korzystniej jest kupić mieszkanie na rynku pierwotnym, czy wtórnym? Coraz więcej osób jest zdania, że zakup nowego lokum to lepsze rozwiązanie, zwłaszcza jeśli chodzi o możliwość samodzielnej aranżacji wnętrza, obecność nowoczesnych udogodnień czy niższe koszty utrzymania.

Sytuacja na rynku mieszkaniowym w pierwszej połowie 2018 roku

Jak wyglądała sytuacja na rynku mieszkaniowym do czerwca 2018 roku? Jak prezentował się popyt na mieszkania wśród Polaków w 2017 roku? Na te i inne pytania poznają Państwo odpowiedzi w tym artykule.

REKLAMA

Wiarygodność dewelopera - jak ją sprawdzić?

Na rynku pierwotnym nieruchomości panuje znakomita koniunktura. Statystki dowodzą, że deweloperzy biją rekordy w budowie i sprzedaży nieruchomości. W tym szalonym okresie należy jednak pamiętać o konieczności sprawdzenia wiarygodności dewelopera przed zakupem wymarzonego m4.

Jaka liczba pokoi pozwoli na komfortowe zamieszkiwanie?

W całej Polsce najpopularniejsze mieszkania to te dwupokojowe,zwane zwyczajowo M3 (2 pokoje i osobna kuchnia). Różne względy za tym przemawiają, najczęściej na pierwszy plan wysuwają się te ekonomiczne. Jest jednak oraz większa grupa osób, chętnych zamieszkać na dużo większej przestrzeni, i mogących sobie na to pozwolić. W zależności od zasobności portfela, oraz od indywidualnie określonych potrzeb, znajdują się chętni na mieszkania już nawet nie 3- lub 4-, ale 5-pokojowe.

Jak kupić mieszkanie od dewelopera i nie popełnić błędów

Zakup własnego mieszkania to z pewnością jedna z najważniejszych decyzji w życiu. Oprócz wyboru inwestycji, w której znajdzie się nasze „M” czy rodzaju wykończenia i dekoracji, najważniejsza jest rozmowa z deweloperem i dopięcie wszelkich formalności. Jeśli robimy to po raz pierwszy, nic dziwnego, że możemy pogubić się w nie do końca zrozumiałych przepisach. Jakie więc pytania zadać w biurze sprzedaży i na co zwrócić szczególną uwagę?

Popyt na nowe mieszkania w 2018 r. nie słabnie

Produkcja mieszkań nigdy nie była tak duża. Polacy w 2018 r. chętnie kupują nowe lokale pomimo wzrostu cen.

Zakup mieszkania pod najem za środki z kredytu

Coraz częściej finansujemy zakup mieszkania pod najem za środki z kredytu. Do zaciągania zobowiązań zachęcają niskie stopy procentowe.

Sprzedaż mieszkań w pierwszych miesiącach 2018 r.

Jak deweloperzy oceniają sprzedaż mieszkań na początku 2018 r.? Czy dobra sytuacja gospodarcza wpływa na ilość transakcji na rynku mieszkaniowym?

Szykują się zmiany dla kupujących mieszkania

UOKiK przygotował założenia nowelizacji ustawy deweloperskiej. Nowe przepisy mają zlikwidować otwarte mieszkaniowe rachunki powiernicze bez zabezpieczenia, powiązać wpłaty z postępami na budowie i uregulować umowy rezerwacyjne.

Mieszkania dla seniorów

Polskie społeczeństwo starzeje się na potęgę. W 2016 r. w Polsce żyło 38,4 mln osób spośród czego 8,8 mln to osoby w wieku 60+. Według prognoz GUS w 2030 r. liczba ta wzrośnie do ok. 11 mln. Oznacza to, że prawie 1/3 społeczeństwa stanowić będą seniorzy i liczba ta będzie się cały czas powiększać. Według wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbiety Bojanowskiej pomiędzy 2026 a 2040 r. liczba osób w wieku powyżej 80 lat zwiększy się z 1,7 mln osób do 3,4 mln. Wynika to m.in. z wydłużania się przeciętnego czasu trwania życia.

Mieszkanie w Krakowie do 200 tys. zł

Kraków jest drugim, zaraz po Warszawie, największym rynkiem nieruchomości w naszym kraju, zarówno pod względem cen mieszkań, jak i oferty. Warto prześledzić, jakie szanse na tutejszym rynku wtórnym mają osoby z budżetem do 200 tys. zł.

Na co należy zwrócić uwagę kupując mieszkanie na rynku wtórnym?

Zakup mieszkania na rynku wtórnym może wiązać się z licznymi problemami wynikającymi z prostego faktu, że było ono wcześniej użytkowane. Istnieje więc ryzyko, że nie znamy jego prawdziwego stanu prawnego. Tak się dzieje w szczególności, gdy nieruchomość pozostaje w stanie zadłużenia lub obciążona jest hipoteką. Jak więc uniknąć podobnych trudności i co należy koniecznie uwzględnić przy zakupie?

Dodatkowe 60 mln z programu Mieszkanie dla Młodych jeszcze w tym roku

Nowelizacja ustawy dotycząca programu MdM została w czwartek podpisana przez Prezydenta.

Jakie czynniki wpływają na wartość mieszkania

Kryteriami, którymi kierujemy się przy zakupie mieszkania są przede wszytki jego wielkość, lokalizacja oraz standard wykończenia. I to właśnie te cechy mają największy wpływ na cenę mieszkania. Nie powinno więc dziwić, że podobne do siebie metrażem mieszkania różnią się znacząco, jeżeli chodzi o ich wartość rynkową.

Program Mieszkanie plus - pierwsze ustawy

Rząd przyjął ustawy wprowadzające pierwsze rozwiązania programu Mieszkanie plus. Jakie przewidują zmiany?

Jakich mieszkań szukają Polacy?

Polacy szukają dość niewielkich, kompaktowych mieszkań, ponieważ są tańsze. Od 2010 r. deweloperskie mieszkanie przeciętnie skurczyło się o 8 metrów kwadratowych.

Jak kupować mieszkanie przez Internet?

W dzisiejszych czasach nie wyobrażamy sobie życia bez Internetu, za pośrednictwem którego coraz częściej dokonujemy zakupów. Także w przypadku zakupu mieszkania, wiele osób wybiera właśnie Internet. Podpowiadamy, czym się kierować szukając własnego mieszkania w sieci.

Zyski deweloperów robią wrażenie

Deweloperzy w końcu odczuli boom sprzedażowy mieszkań z roku 2013. Rekordowymi zyskami cieszą się deweloperzy i akcjonariusze.

Polacy wybierają mniejsze mieszkania

Polacy kupują mieszkania o powierzchni 40 mkw. - 60 mkw. Jest to związane ze zmniejszeniem zdolności kredytowej nabywców mieszkań.

Jak nie kupić mieszkania obciążonego kredytem dewelopera?

Inwestycja dewelopera nie rzadko wymaga zaciągnięcia przez dewelopera kredytu na budowę. Kredyt zabezpieczony zostaje hipoteką obciążającą grunt, na którym ma stanąć budynek. Po wzniesieniu budynku, budynek stanie się częścią składową działki, a co za tym idzie, hipoteka będzie obciążała i grunt i budynek.

Nowe mieszkanie tańsze niż używane?

Czy kupić nowe mieszkanie czy używane? To jedno z pierwszych pytań, na jakie muszą sobie odpowiedzieć osoby planujące zakup mieszkania. Przed rozpoczęciem poszukiwań może się wydawać, że lokal z drugiej ręki będzie tańszy niż od dewelopera. Tymczasem wnioski mogą być zupełnie odwrotne…

"Mieszkanie dla Młodnych" - dopłaty w wysokości pół miliarda złotych

Ponad pół miliarda złotych otrzymali już beneficjenci w programie "Mieszkanie dla Młodych". Od początku trwania programu wnioski chętnych opiewały na niemal 37 mln zł.

Klienci bankrutujących firm nie będą szczególnie chronieni

Zdaniem wiceprezes UOKiK nowe prawo restrukturyzacyjne osłabi szczególną ochronę klientów firm deweloperskich. Według nowego prawa nabywcy lokali znajdą się w grupie wszystkich wierzycieli, bez szczególnej ochrony.

Czynniki, które mogą doprowadzić do przeprowadzki

Są rzeczy, które mogą mieć duży wpływ na standard naszego mieszkania: boisko pod oknem, samoloty, trasa szybkiego ruchu, czy np. pobliski market. Wszystkie te czynniki mogą być na co dzień bardzo irytujące. W wielu przypadkach, niestety frustracja kończy się przeprowadzką.

Nowe Koninko II – drugi etap inwestycji

W Koninku pod Poznaniem rozwija się kolejny etap inwestycji - Nowe Koninko II. Kompleks mieszkań powstaje przy ul. Pisarskiej. Nowe Koninko to nowoczesne, trzypiętrowe budynki, w których znajdują się 54. mieszkania o powierzchni od 62 do 93 mkw. Wszystkie mieszkania posiadają przestronne tarasy lubogrodami.

Navidom – nowy serwis nieruchomościowy ING

ING – międzynarodowy holding finansowy uruchomił serwis nieruchomościowy, w którym każdy kto planuje kupić dom lub mieszkanie będzie mógł krok po kroku przejść przez proces zakupu własnego M.

Program „Mieszkania dla młodych”- jak go ulepszyć?

Jak ulepszyć program "Mieszkanie dla Młodych"? Obecny stan nowelizacja zmienia niewiele, a sam program "MdM" wymaga jeszcze wielu poprawek. Lion’s Bank proponuje 6 zmian, które mogą poprawić program dopłat "Mieszani dla Młodych" znacznie poprawić jego efektywność, zmniejszając tym samym oddziaływanie programu na rynkowe relacje między popytem i podażą.

Jak bezpiecznie kupić nowe mieszkanie?

Zwiększenie limitów w programie MdM wpłynęło pozytywnie na sprzedaż nieruchomości. Poszukujący nowego mieszkania mają teraz większy wybór, ponieważ więcej lokali kwalifikuje się do programu. Ale jak kupować bezpiecznie? Zacząć od prześwietlenia dewelopera i jego oferty.

Mieszkanie - kredyt czy wynajem?

Początkiem 2015 r. weszły w życie zmiany dotyczące kredytów hipotecznych. Z jednej strony niekorzystne dla kredytobiorców podwyższenie kwoty wkładu własnego do 10%, z drugiej modyfikacja programu Mieszkanie dla Młodych. Dodatkowo niskie stopy procentowe na poziomie 2,2% sprawiają, że rata kredytu jest porównywalna do opłaty za najem. Jak te zmiany wpływają na decyzję „kupić czy wynająć”?

"MdM" w 2015 r. – zmiany w programie

Od stycznia 2015 roku pojawia się cztery zmiany w programie "Mieszkanie dla Młodych" Poprawki opracowało Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju. Dzięki planowanym zmianom, więcej osób zyska szansę na zakup własnego mieszkania.

Obniżenie wartości nabywanych nieruchomości - co trzeba wiedzieć

Podczas zakupu nieruchomości poza opłatą za nieruchomość musimy liczyć się z innymi dodatkowym opłatami, których wysokość zależy od wartości nabywanej nieruchomości. Obniżenie wartości nabywanej nieruchomości, może jednak przysporzyć nam sporo kłopotów.

Zakup mieszkania: szczegół może wszystko zmienić

Kupując mieszkanie warto zwracać uwagę na wszystko, także na drobne szczegóły. Decyzja związana z zakupem mieszkania jest dość wiążąca, zwłaszcza kiedy kupujemy mieszkania na kredyt. Kiedy po czasie coś będzie nie tak jak trzeba, możemy mieć problem, by to odkręcić.

Zakup mieszkania: od stycznia 2015 niezbędny wkład własny

Od początku 2015 roku przy zakupie mieszkania niezbędny będzie wkład własny w wysokości 10% wartości mieszkania. Niektórym może to uniemożliwić zakup mieszkania. Czy z związku z tym należy kupić mieszkanie jeszcze w tym roku?

Najtańsze nowe mieszkania w Warszawie - ile kosztują?

Ile kosztują najtańsze nowe mieszkania w Warszawie? W ostatnich miesiącach ceny mieszkań w Warszawie były na jednakowym, stałym poziomie. Nieco zdrożały mieszkania na warszawskiej Pradze, gdzie mieszkania można było kupić za ok 8.900 zł za metr. Mieszkania na Pradze Południe to koszt ok 7.900 zł/mkw. Pod koniec września metr mieszkania na Mokotowie kosztował ok. 9.300 zł. Koszt metra mieszkania na Ochocie i Żoliborzu to ok. 8.700 zł, natomiast w Śródmieściu - nawet 18.000 zł/mkw.

Ożywienie na rynku mieszkaniowym

Deweloperzy będą budować więcej mieszkań. Ożywienie na rynku budowlanym spowodowane jest stabilną gospodarką oraz niskim stopom procentowym. Do końca roku możliwy jest większy ruch na rynku mieszkaniowym i w bankach. Od stycznia 2015 r. wkład do kredytu wzrośnie do 10 proc.

Dlaczego mieszkania nie należy kupować pochopnie?

Zakup mieszkania to decyzja na całe życie, dlatego też dokonując tak ważnego wyboru, powinniśmy rozważyć wszystkie za i przeciw. Przyjrzyj się okolicy, myśl rozwojowo, pomyśl o dzieciach. Zobacz poradnik.

Mieszkania luksusowe – czym charakteryzuje się apartament?

Z polskim prawie budowlanym nie ma jasno określonej definicji "apartamentu". Mieszkanie tego typu powinno natomiast spełniać takie wymagania budowlane, jak każdy inny lokal mieszkalny. Są jednak pewne standardy, dzięki którym możemy stwierdzić, czy dany lokal jest "mieszkaniem luksusowym".

Prawo do ulgi podatkowej przy zakupie dwóch mieszkań

Zakup dwóch mieszkań za środki uzyskane ze sprzedaży nieruchomości przyznają podatnikowi zwolnienie z konieczności opłacenia podatku – tak orzekł Warszawski Sąd Administracyjny. Prawodawca nie przedstawia bowiem żadnych ograniczeń w ilości nabywanych mieszkań oraz nie nakazuje natychmiastowego zasiedlenia lokalu.

Czym deweloperzy zachęcają nas do zakupu mieszkań?

Deweloperzy dwoją się i troją, aby sprzedać nam swoje mieszkania. Dla swoich klientów szykują różne atrakcje, które mają zachęcić do zakupu nieruchomości. Zobacz, co oferują największe firmy deweloperskie na rynku.

Osiedle Białołęka: ostatnie gotowe mieszkania

Na Osiedlu Białołęka" w Warszawie znajdują się ostatnie wolne mieszkania: dwu i trzypokojowe. Mieszkania posiadają już prawomocne pozwolenie na ich użytkowanie, klucze są do odbioru od października .

Nieruchomości w Wielkiej Brytanii - drogie ale dochodowe

Na zakupie nieruchomości w Wielkiej Brytanii można zarobić. Kupując mieszkanie z przeznaczeniem na wynajem, rentowność takiego lokalu może wynosić ok. 2%, a nawet 9%. Duży wpływ na rentowność lokalu ma jego lokalizacja.

Umowa deweloperska oraz prospekt informacyjny

Przed zawarciem umowy deweloperskiej deweloper ma obowiązek poinformować nabywcę o aktualnie realizowanym przedsięwzięciu. Nabywca powinien zatem otrzymać pełną informację o oferowanym lokalu.

Mieszkaniowe rachunki powiernicze − środki ochrony wpłat dokonywanych przez nabywcę

Kupując mieszkanie od dewelopera należy pamiętać, że deweloper zobowiązany jest zapewnić nabywcom co najmniej jeden ze środków ochrony wpłat, których nabywcy dokonują na poczet swojej nieruchomości. Do środków tych należą mieszkaniowe rachunki powiernicze. Czym się charakteryzują?

Jak odzyskać pieniądze od dewelopera?

Deweloper, który rozpoczyna działalność związaną ze sprzedażą nieruchomości zobowiązany jest do zawarcia umowy z wybranym przez siebie bankiem o prowadzenie powierniczego rachunku mieszkaniowego. Środki gromadzone na nim przez nabywców służą następnie realizacji inwestycji. W jaki sposób nabywca odzyska pieniądze w razie niepowodzenia przedsięwzięcia?

REKLAMA