| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Konsument i umowy > W sądzie > Postępowanie sądowe > Zmiany w skardze o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia

Zmiany w skardze o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia

Odszkodowania za szkody związane z prawomocnym orzeczeniem sądowym będą inaczej dochodzone w zależności od rodzaju skarżonego orzeczenia. Sejm przyjął w czwartek (10 czerwca) nowelizację Kodeksu cywilnego oraz Kodeksu postępowania cywilnego w tym przedmiocie.

Nowelizacja jest dostosowaniem się do wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2008 r.

Gdy wejdzie w życie konieczność stwierdzenia w postępowaniu odrębnym niezgodności z prawem orzeczenia, które spowodowało szkodę będzie istniała przy wyrokach, postanowieniach merytorycznych kończących postępowania, czy też prawomocnych postanowieniach w przedmiocie ustalenia, że orzeczenie sądu państwa obcego podlega albo nie podlega uznaniu.

W przypadku innych orzeczeń, w tym m.in. postanowień dotyczących kosztów postępowania, orzeczeń wydawanych w postępowaniu egzekucyjnym i wszelkich orzeczeń niekończących postępowania w sprawie, stwierdzenie niezgodności będzie następowało już w procesie odszkodowawczym. Nie będzie zatem konieczności wnoszenia najpierw odrębnej skargi.

Jak jest teraz

W obecnym stanie prawnym dochodzenie odszkodowania od Skarbu Państwa za niezgodne z prawem orzeczenia sądowe wymaga bezwzględnie uzyskania wcześniejszego wyroku stwierdzającego taką niezgodność.

W praktyce odbywało się to tak, iż osoba, która chciała dochodzić odszkodowania za szkody wyrządzone przez orzeczenie sądu, musiała przed wytoczeniem powództwa, uzyskać w odrębnym postępowaniu orzeczenie stwierdzające taką niezgodność (tzw. prejudykat).

Zobacz również serwis: Sądy

Służy temu wyodrębniona w Kodeksie postępowania cywilnego skarga o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia. Uzyskanie za jej pomocą orzeczenia zgodnie z obowiązującym stanem prawnym jest niezbędne do prowadzenia procesu odszkodowawczego przeciwko Skarbowi Państwa.

Wyrok Trybunału

Zgodnie z art. 4241 Kodeksu postępowania cywilnego skarga ta służy jednak od prawomocnych orzeczeń kończących postępowanie. W opinii Trybunału Konstytucyjnego z 1 kwietnia 2008 r. takie ograniczenie stosowania skargi wyłącza możliwość dochodzenia roszczeń odszkodowawczych wywołanych orzeczeniami niekończącymi postępowania w sprawie (np. postanowienie o odmowie odrzucenia pozwu).

Zobacz również serwis: Odszkodowania

W swoim wyroku TK nie podzielił stanowiska Sądu Najwyższego, który dla orzeczeń niekończących postępowania w sprawie nie uznawał konieczności uzyskania prejudykatu. Zdaniem Trybunał w w oparciu o obowiązujące przepisy, jedynie stwierdzenie niezgodności z prawem orzeczenia w odrębnym postępowaniu otwierało drogę do dochodzenia wynagrodzenia szkód wyrządzonych prawomocnym orzeczeniem sądowym. Tym samym dla orzeczeń niekończących postępowania droga do dochodzenia odszkodowania jest zamknięta.

Powyższa nowelizacja ma rozwiać wszelkie wątpliwości.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Romuald Pilitowski

Prezes Zarządu Salomon Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »