reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Akty prawne

USTAWA

z dnia 9 listopada 1990 r.

o przejęciu majątku byłej Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej.

Art. 1. [Majątek Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej]
1. Nieruchomości i ruchomości, które pozostawały w dniu 24 sierpnia 1989 r. w samoistnym posiadaniu byłej Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej lub wyodrębnionych jednostek organizacyjnych podległych byłej Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, przechodzą na mocy niniejszej ustawy na rzecz Skarbu Państwa.

2. Na rzecz Skarbu Państwa przechodzą również istniejące w dniu wejścia w życie ustawy wierzytelności, środki finansowe i inne prawa majątkowe byłej Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, z wyjątkiem kwot pochodzących ze składek członkowskich.

3. Nie przechodzą na rzecz Skarbu Państwa nieruchomości i ruchomości stanowiące w dniu 24 sierpnia 1989 r. przedmiot własności osób, które zgłoszą i udowodnią swoje prawa w trybie przewidzianym w art. 4.

Art. 2. [Czynności prawne byłej Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej uszczuplające jej majątek]
Za nieważne uznaje się czynności prawne byłej Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej i podległych jej wyodrębnionych jednostek organizacyjnych, w wyniku których majątek określony w art. 1 ust. 1 i 2 został celowo uszczuplony po dniu 24 sierpnia 1989 r.
Art. 3. [Przejęcie nieruchomości i ruchomości]
Terenowe organy rządowej administracji ogólnej przejmą niezwłocznie na rzecz Skarbu Państwa nieruchomości i ruchomości określone w art. 1 ust. 1. Protokół przyjęcia stanowi podstawę do wpisu tytułu własności nieruchomości do ksiąg wieczystych.
Art. 4. [Osoby, które roszczą prawa do nieruchomości lub ruchomości]
1. Osoby, które roszczą prawa do nieruchomości lub ruchomości określonych w art. 1 ust. 1, mogą w terminie do dnia 31 grudnia 1992 r. wystąpić na drogę sądową.

2. Osoby, o których mowa w ust. 1, są zwolnione od kosztów sądowych.

3. Nie zakończone prawomocnymi orzeczeniami postępowania przed sądami i postępowania administracyjne dotyczące majątku byłej Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej lub podległych jej wyodrębnionych jednostek organizacyjnych będą rozpatrywane z uwzględnieniem przepisów niniejszej ustawy.

Art. 5. [Odpowiedzialność za zobowiązania obciążające nieruchomości lub ruchomości]
Skarb Państwa przejmuje odpowiedzialność za zobowiązania obciążające nieruchomości lub ruchomości objęte art. 1 ust. 1 do wysokości ich wartości.
Art. 6. [Likwidator mienia byłej Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej]
1. Minister-Szef Urzędu Rady Ministrów powoła likwidatora mienia byłej Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej i podległych jej wyodrębnionych jednostek organizacyjnych.

2. Likwidator reprezentuje Skarb Państwa.

3. Do zadań likwidatora należy ustalenie, zabezpieczenie oraz określenie wartości majątku, który przeszedł na rzecz Skarbu Państwa na podstawie niniejszej ustawy.

Art. 7. [Wejście w życie]
Ustawa wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej: L. Wałęsa

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dominika Borowicz

Asystentka prawnika w E-Kancelaria Grupa Prawno-Finansowa sp. z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama