| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Akty prawne

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA TRANSPORTU I GOSPODARKI MORSKIEJ

z dnia 12 maja 1995 r.

w sprawie szczegółowych zasad ustalania i pobierania opłat za przejazdy autostradami płatnymi.

Na podstawie art. 3 ust. 4 ustawy z dnia 27 października 1994 r. o autostradach płatnych (Dz. U. Nr 127, poz. 627) zarządza się, co następuje:

§ 1.
 1. Opłaty za przejazdy autostradami powinny być ustalane w zależności od liczby przejechanych kilometrów oraz od kategorii pojazdu; opłata za przejazd jednego kilometra autostrady lub jej odcinka jest stawką opłaty.

2. Ustala się następujący podział pojazdów na kategorie:

1) pojazdy lekkie typ 1: samochody osobowe i motocykle,

2) pojazdy lekkie typ 2: samochody osobowe z przyczepami, samochody ciężarowe o ładowności do 1,5 Mg, autobusy mogące przewozić do 9 pasażerów,

3) pojazdy ciężarowe typ 1: samochody ciężarowe bez przyczep o dwóch lub trzech osiach inne niż w pkt 2, autobusy o dwóch osiach bez przyczep inne niż w pkt 2, ciągniki siodłowe bez naczep,

4) pojazdy ciężarowe typ 2: samochody ciężarowe o czterech i więcej osiach, samochody ciężarowe z przyczepami, ciągniki siodłowe z naczepami, autobusy o trzech i więcej osiach, autobusy z przyczepami,

5) pojazdy ponadnormatywne: pojazdy nie mieszczące się w kategoriach wymienionych w pkt 1–4 oraz pojazdy, których wymiary albo nacisk osi lub ciężar przekraczają normy określone w przepisach o ruchu drogowym.

§ 2.
 1. Stawki opłat mogą być zmieniane przez koncesjonariusza po ich uzgodnieniu z Agencją Budowy i Eksploatacji Autostrad, z uwzględnieniem sposobu określonego w umowie koncesyjnej.

2. O zamiarze zmiany stawek opłat koncesjonariusz powinien zawiadomić wymienioną w ust. 1 Agencję co najmniej z dwumiesięcznym wyprzedzeniem.

§ 3.
 Stawki opłat nie mogą być zmieniane częściej niż co 6 miesięcy, z tym że pierwsza ich zmiana może nastąpić po upływie 30 dni od dnia rozpoczęcia eksploatacji autostrady lub jej odcinka.
§ 4.
 Stawki opłat powinny być co najmniej z czternastodniowym wyprzedzeniem ogłoszone w prasie o zasięgu ogólnokrajowym oraz udostępnione w punktach poboru opłat.
§ 5.
 Opłaty za przejazd mogą być pobierane:

1) w gotówce, przez pracowników koncesjonariusza lub za pomocą urządzeń mechanicznych,

2) za pomocą kart magnetycznych lub kredytowych,

3) przy użyciu elektronicznych urządzeń rejestrujących.

§ 6.
 Na żądanie koncesjonariusz jest obowiązany wystawiać pisemne rachunki za przejazd autostradą.
§ 7.
 Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Minister Transportu i Gospodarki Morskiej: B. Liberadzki

POLECANE

Artykuł partnerski

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

dr Adrianna Lewandowska, MBA

Założycielka i prezes Instytutu Biznesu Rodzinnego, doradca rodzin biznesowych, właścicielka firmy doradczej Lewandowska & Partnerzy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »