reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Akty prawne

ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW

z dnia 23 czerwca 2003 r.

w sprawie terminów, zakresu i trybu weryfikacji danych o ubezpieczonych oraz sposobu postępowania Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w razie stwierdzenia ich niezgodności

Na podstawie art. 29 ust. 11 ustawy z dnia 23 stycznia 2003 r. o powszechnym ubezpieczeniu w Narodowym Funduszu Zdrowia (Dz. U. Nr 45, poz. 391 i Nr 73, poz. 660 i Nr 96, poz. 874) zarządza się, co następuje:

§ 1.
Danymi podlegającymi weryfikacji przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) i Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS) są dane o ubezpieczonym, o których mowa w art. 141 ust. 2 pkt 1–3, 5–7 i 9 ustawy z dnia 23 stycznia 2003 r. o powszechnym ubezpieczeniu w Narodowym Funduszu Zdrowia, zwanej dalej „ustawą”, przekazane w zgłoszeniu, o którym mowa w art. 19 ust. 1 ustawy.
§ 2.
Do 10. dnia każdego miesiąca organ prowadzący ewidencję PESEL przekazuje ZUS i KRUS, w formie elektronicznej, dane, o których mowa w art. 141 ust. 2 pkt 1–3, 5–7 i 9 ustawy, dotyczące osób ujętych w ewidencji PESEL, zwane dalej „danymi o ubezpieczonym”.
§ 3.
Weryfikacja danych o ubezpieczonym przekazanych w zgłoszeniu, o którym mowa w art. 19 ust. 1 ustawy, jest dokonywana przez ZUS i KRUS w terminie 15 dni roboczych od dnia otrzymania tego zgłoszenia.
§ 4.
1. Jeżeli dane o ubezpieczonym przekazane w zgłoszeniu, o którym mowa w art. 19 ust. 1 ustawy, nie są zgodne z danymi uzyskanymi z ewidencji PESEL, ZUS i KRUS korygują błędy możliwe do poprawienia we własnym zakresie lub przeprowadzają postępowanie wyjaśniające z płatnikiem składek, a w uzasadnionych przypadkach – z ubezpieczonym.

2. W przypadku skorygowania błędu we własnym zakresie przez ZUS lub KRUS weryfikacja danych o ubezpieczonym jest dokonywana w terminie 25 dni roboczych od dnia otrzymania zgłoszenia, o którym mowa w art. 19 ust. 1 ustawy.

3. Jeżeli w wyniku postępowania wyjaśniającego, o którym mowa w ust. 1, zostanie stwierdzony błąd w zgłoszeniu, o którym mowa w art. 19 ust. 1 ustawy, ZUS i KRUS dokonują weryfikacji w terminie 15 dni roboczych od dnia otrzymania skorygowanego zgłoszenia.

4. Jeżeli w wyniku postępowania wyjaśniającego, o którym mowa w ust. 1, zostanie stwierdzone, że w zgłoszeniu zostały podane prawidłowe dane o ubezpieczonym, ZUS i KRUS dokonują weryfikacji w terminie 15 dni roboczych od dnia zakończenia postępowania wyjaśniającego.

§ 5.
1. Dane o ubezpieczonym, o których mowa w art. 141 ust. 2 pkt 1–3, 5–7 i 9 ustawy, przekazane w zgłoszeniu, o którym mowa w art. 19 ust. 1 ustawy, w okresie od dnia 1 kwietnia 2003 r. do dnia 31 grudnia 2003 r., ZUS i KRUS weryfikują do dnia 31 marca 2004 r.

2. Jeżeli dane, o których mowa w ust. 1, nie będą zgodne z danymi uzyskanymi z ewidencji PESEL, ZUS i KRUS powiadomi o tym Narodowy Fundusz Zdrowia.

§ 6.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Prezes Rady Ministrów: L. Miller

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Diana Renata Bożek

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama