| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Akty prawne

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA TRANSPORTU1)

z dnia 2 listopada 2006 r.

zmieniające rozporządzenie w sprawie umundurowania Inspekcji Transportu Drogowego

Na podstawie art. 69 ust. 3 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (Dz. U. z 2004 r. Nr 204, poz. 2088, z późn. zm.2)) zarządza się, co następuje:

§ 1.
W rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 6 lutego 2004 r. w sprawie umundurowania Inspekcji Transportu Drogowego (Dz. U. Nr 30, poz. 258) wprowadza się następujące zmiany:

1) w § 4 ust. 2 otrzymuje brzmienie:

„2. Okres używalności poszczególnych składników umundurowania liczy się od dnia nabycia uprawnienia do zaopatrzenia w składniki umundurowania.”;

2) § 6 otrzymuje brzmienie:

„§ 6. W przypadku rozwiązania stosunku pracy przed upływem okresu używalności składników umundurowania inspektor zwraca składniki umundurowania pracodawcy.”;

3) załącznik nr 1 do rozporządzenia otrzymuje brzmienie określone w załączniku nr 1 do niniejszego rozporządzenia;

4) załącznik nr 2 do rozporządzenia otrzymuje brzmienie określone w załączniku nr 2 do niniejszego rozporządzenia.

§ 2.
Do składników umundurowania wydanych inspektorom przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia stosuje się przepisy dotychczasowe.
§ 3.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Minister Transportu: J. Polaczek

 

1) Minister Transportu kieruje działem administracji rządowej – transport, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 lipca 2006 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Transportu (Dz. U. Nr 131, poz. 923).

2) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2004 r. Nr 273, poz. 2703, z 2005 r. Nr 141, poz. 1184, Nr 155, poz. 1297, Nr 163, poz. 1362, Nr 172, poz. 1440, Nr 175, poz. 1462 i Nr 180, poz. 1494 i 1497 oraz z 2006 r. Nr 170, poz. 1217 i 1218 i Nr 171, poz. 1225.

Załącznik 1. [WZÓR UMUNDUROWANIA SŁUŻBOWEGO INSPEKTORÓW INSPEKCJI TRANSPORTU DROGOWEGO]

Załączniki do rozporządzenia Ministra Transportu
z dnia 2 listopada 2006 r. (poz. 1553)

Załącznik nr 1

WZÓR UMUNDUROWANIA SŁUŻBOWEGO INSPEKTORÓW INSPEKCJI TRANSPORTU DROGOWEGO

infoRgrafika

infoRgrafika

infoRgrafika

infoRgrafika

infoRgrafika

Charakterystyka przedmiotów umundurowania inspektorów i sposób noszenia umundurowania

1. Bluzy służbowe – gabardynowa i z tropiku, w kolorze ciemnozielonym, z wykładanym kołnierzem, z krytym zapięciem z przodu na guziki. Na piersiach naszyte dwie nakładane kieszenie z fałdkami i klapkami. Dół bluzy wykończony paskiem, po bokach ściągnięty gumką. Na pasku umieszczone podtrzymywacze do pasa głównego. Rękawy wykończone mankietami zapinanymi na guziki. Bluza powinna sięgać dolną krawędzią pasa (ściągacza) do około 4–6 cm poniżej górnej krawędzi pasa spodni, a krawędź mankietu rękawa – do nasady dłoni przy opuszczonej ręce. Bluzę służbową nosi się z koszulą służbową i krawatem.

2. Czapka służbowa gabardynowa w kolorze ciemnozielonym, z otokiem w tym samym kolorze. Na czapce wizerunek orła w kolorze srebrnym, haftowany mechanicznie – z możliwością jego zdjęcia i założenia po założeniu pokrowca. Rondo czapki powinno zawierać usztywniacz zapewniający regularny owal. Daszek czapki w kolorze czarnym. Na czapkę inspektorzy nakładają pokrowiec w kolorze białym.

3. Czapka służbowa letnia z daszkiem (typu sportowego), w kolorze ciemnozielonym, z wizerunkiem orła w kolorze srebrnym, haftowanym mechanicznie.

4. Czapka zimowa z daszkiem w kolorze ciemnozielonym, z klapami z tkaniny futerkowej. Na czapce wizerunek orła w kolorze srebrnym, haftowany mechanicznie. Czapkę zimową z daszkiem nosi się podczas dokuczliwego wiatru i przy temperaturze powietrza poniżej 0 °C. Przy temperaturze -7 °C czapkę można nosić z opuszczonymi klapami wiązanymi do tyłu albo pod podbródkiem.

5. Marynarki – gabardynowa i z tropiku, w kolorze ciemnozielonym, jednorzędowa, z wykładanym kołnierzem, zapinana z przodu na cztery guziki z wizerunkiem orła. Na piersiach i bokach marynarki, poniżej linii pasa, naszyte kieszenie nakładane z fałdkami i klapkami. Rękawy gładkie, bez mankietów.

6. Kurtka 3/4 ocieplana uniwersalna, kryta tkaniną wodoodporną, w kolorze ciemnozielonym z podpinką i kamizelką. Kurtka zapinana z przodu na zamek błyskawiczny przykryty listwą, z dwiema bocznymi kieszeniami. Kołnierz z tkaniny zasadniczej, podpinka z polaru, dopinany kaptur. Z przodu i z tyłu kurtki wszyta biza z materiału odblaskowego. Kamizelka wykonana z pikowanej włókniny z nakładanymi z przodu kieszeniami, zapinana na zamek błyskawiczny, kołnierz wykonany z dzianiny, na plecach naszyty foliowany napis „INSPEKCJA TRANSPORTU DROGOWEGO” na żółtym odblaskowym tle.

7. Spodnie – gabardynowe i z tropiku, w kolorze ciemnozielonym bez mankietów. Szerokość nogawek u dołu uzależniona jest od rozmiaru i wzrostu. W przednich częściach nogawek kieszenie boczne z wypustką. W prawej nogawce z tyłu cięta kieszeń z klapką, zapinana na guzik. W pasek spodni wszyte podtrzymywacze do pasa głównego. Po bokach naszyte ściągacze zapinane na guzik. Spodnie gabardynowe i z tropiku powinny sięgać z tyłu dolną krawędzią nogawek 2–2,5 cm powyżej obcasa.

8. Spodnie – gabardynowe i z tropiku, Głównego Inspektora Transportu Drogowego i jego zastępcy, mają przy bocznych szwach naszyte lampasy o szerokości 2,5 cm każdy i wypustki w kolorze ciemnoniebieskim.

9. Sweter służbowy w kolorze ciemnozielonym wykonany z dzianiny lub polaru, wzmocniony tkaniną w przedniej i tylnej części barków oraz na łokciach rękawów. Z tej samej tkaniny naszyte nakładane kieszenie z patkami na lewej piersi i lewym rękawie. Sweter nosi się wyłożony na pas.

10. Guziki zewnętrzne do składników umundurowania, z wizerunkiem orła, są wykonane z tworzywa sztucznego w kolorze ciemnozielonym lub czarnym. Wszystkie guziki wewnętrzne – kryte, są wykonane bez wizerunku orła.

11. Kamizelka ostrzegawcza z dzianiny z elementami odblaskowymi w kolorze srebrnym, zapinana z przodu na zamek błyskawiczny. Na plecach naszyty jest duży odblaskowy napis „INSPEKCJA TRANSPORTU DROGOWEGO”. Na górnym, lewym przodzie, naszyty jest odblaskowy napis „INSPEKCJA TRANSPORTU DROGOWEGO”. W dolnej części kamizelki na całym obwodzie naszyte są dwa pasy o szerokości 5 cm każdy, z taśmy odblaskowej w kolorze srebrnym.

12. Koszule służbowe – z długimi rękawami i z krótkimi rękawami, są koloru jasnozielonego. Na przodzie koszuli, po lewej i po prawej stronie na piersiach, naszyte są nakładane kieszenie z patkami. Nad lewą kieszenią umieszcza się dystynkcje. Koszule służbowe z długimi rękawami do bluzy służbowej, marynarki gabardynowej i z tropiku oraz kurtki 3/4 ocieplanej uniwersalnej nosi się z krawatem tak, aby górna krawędź kołnierzyka wystawała nieco ponad kołnierz bluzy służbowej, marynarki lub kurtki. Koszule służbowe z krótkimi rękawami, w okresie letnim, gdy są ubiorem zewnętrznym, nosi się z krawatem do czapki służbowej lub nosi się bez krawata do czapki służbowej letniej z daszkiem (typu sportowego).

13. Koszula służbowa typu „polo” jest koloru jasnozielonego, z dwiema kieszeniami na piersiach i dystynkcjami nad lewą kieszenią. Nosi się ją do swetra służbowego i czapki służbowej letniej z daszkiem (typu sportowego).

14. Krawat typu wojskowego w kolorze ciemnozielonym nosi się wiązany podwójnym węzłem. Węzeł powinien ściśle przylegać do kołnierzyka koszuli. Dopuszcza się noszenie spinki do krawata w kolorze srebrnym.

15. Obuwie skórzane – półbuty i trzewiki ocieplane, są koloru czarnego. Wierzchy obuwia nie mogą być ozdobnie wyszywane, wytłaczane ani dziurkowane. Półbuty męskie i damskie są sznurowane z przodu.

16. Pas główny koloru białego nosi się zawsze do ubioru służbowego:

1) w podtrzymywaczach spodni – przy wykonywaniu obowiązków służbowych w swetrze służbowym, koszuli służbowej typu „polo” lub koszuli służbowej z krótkimi rękawami;

2) w podtrzymywaczach znajdujących się na pasku (ściągaczu) bluzy służbowej; środek klamry na linii guzików.

17. Skarpety letnie i zimowe są koloru czarnego.

18. Dystynkcje umieszcza się na rękawach bluzy służbowej, marynarki gabardynowej i z tropiku, taśmie otokowej czapki służbowej oraz nad lewą kieszenią kurtki 3/4 ocieplanej uniwersalnej, kombinezonu ochronnego, swetra służbowego oraz koszuli służbowej.

19. Na daszku czapki służbowej Główny Inspektor Transportu Drogowego i jego zastępca oraz wojewódzcy inspektorzy transportu drogowego i ich zastępcy noszą dwa galony w kolorze matowosrebrnym, o szerokości 6 mm, naszyte w odległości 3 mm obok siebie i 6 mm od krawędzi daszka.

20. Kombinezon ochronny w kolorze ciemnozielonym, zapinany na zamki błyskawiczne. Na przodzie znajdują się naszyte kieszenie. Nad kieszenią z lewej strony naszyta jest taśma – rzep do przypięcia dystynkcji. Stójka kombinezonu jest wykonana ze ściągacza w kolorze ciemnozielonym. Na wysokości nadgarstków, dokoła rękawów, jest naszyta taśma odblaskowa w kolorze srebrnym. Na plecach, na żółtym odblaskowym tle, znajduje się napis „INSPEKCJA TRANSPORTU DROGOWEGO”. Na wysokości kostek, dokoła nogawek, jest naszyta taśma odblaskowa w kolorze srebrnym. Kombinezon ochronny nosi się podczas wykonywania czynności kontrolnych, w przypadkach, gdy wymagają tego warunki wykonywania kontroli.

Załącznik 2.

Załącznik nr 2

I. NORMY UMUNDUROWANIA INSPEKTORÓW TRANSPORTU DROGOWEGO – MĘŻCZYZN

Lp.

Wyszczególnienie

Jednostka miary

Ilość

Okres używalności w miesiącach

1

Spodnie z tropiku

szt.

2

24

2

Spodnie gabardynowe

szt.

2

24

3

Kurtka 3/4 ocieplana uniwersalna

szt.

1

36

4

Bluza służbowa z tropiku

szt.

1

24

5

Bluza służbowa gabardynowa

szt.

1

24

6

Koszula służbowa typu „polo”

szt.

2

12

7

Koszula służbowa z długimi rękawami

szt.

2

12

8

Koszula służbowa z krótkimi rękawami

szt.

2

12

9

Krawat typu wojskowego

szt.

2

12

10

Sweter służbowy

szt.

1

12

11

Czapka służbowa gabardynowa

szt.

1

36

12

Czapka służbowa letnia z daszkiem (typu sportowego)

szt.

1

24

13

Czapka zimowa z daszkiem

szt.

1

36

14

Kombinezon ochronny

szt.

1

36

15

Półbuty skórzane męskie koloru czarnego

para

1

12

16

Trzewiki ocieplane męskie koloru czarnego

para

1

24

17

Rękawiczki skórzane koloru czarnego

para

1

24

18

Kamizelka ostrzegawcza

szt.

2

24

19

Pas główny koloru białego

szt.

1

24

20

Szalik

szt.

2

36

21

Pokrowiec w kolorze białym na czapkę służbową

szt.

2

12

22

Odznaka służbowa na koszulę, kurtkę, sweter i bluzę

szt.

3

12

II. NORMY UMUNDUROWANIA INSPEKTORÓW TRANSPORTU DROGOWEGO – KOBIET

Lp.

Wyszczególnienie

Jednostka miary

Ilość

Okres używalności w miesiącach

1

Spodnie z tropiku – damskie

szt.

2

24

2

Spodnie gabardynowe – damskie

szt.

2

24

3

Kurtka 3/4 ocieplana uniwersalna

szt.

1

36

4

Bluza służbowa z tropiku

szt.

1

24

5

Bluza służbowa gabardynowa

szt.

1

24

6

Koszula służbowa typu „polo”

szt.

3

12

7

Koszula służbowa z długimi rękawami damska

szt.

2

12

8

Koszula służbowa z krótkimi rękawami damska

szt.

2

12

9

Krawat typu wojskowego

szt.

2

12

10

Sweter służbowy

szt.

1

12

11

Czapka służbowa gabardynowa

szt.

1

36

12

Czapka służbowa letnia z daszkiem (typu sportowego)

szt.

1

24

13

Czapka zimowa z daszkiem

szt.

1

36

14

Kombinezon ochronny

szt.

1

36

15

Półbuty skórzane damskie koloru czarnego

para

1

12

16

Trzewiki ocieplane damskie koloru czarnego

para

1

24

17

Rękawiczki skórzane koloru czarnego

para

1

24

18

Kamizelka ostrzegawcza

szt.

2

24

19

Pas główny koloru białego

szt.

1

24

20

Szalik

szt.

2

36

21

Pokrowiec w kolorze białym na czapkę służbową

szt.

2

12

22

Odznaka służbowa na koszulę, kurtkę, sweter i bluzę

szt.

3

12

1. Lp. 1, 2, 3, 4, 5, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 20 – kolor ciemnozielony.

2. Lp. 6, 7, 8 – kolor jasnozielony.

III. NORMY UMUNDUROWANIA GŁÓWNEGO INSPEKTORA TRANSPORTU DROGOWEGO I JEGO ZASTĘPCY, WOJEWÓDZKICH INSPEKTORÓW TRANSPORTU DROGOWEGO I ICH ZASTĘPCÓW ORAZ PRACOWNIKÓW INSPEKTORATÓW WYKONUJĄCYCH ZADANIA Z ZAKRESU NADZORU I KONTROLI PRACY INSPEKTORÓW

Lp.

Wyszczególnienie

Jednostka miary

Ilość

Okres używalności w miesiącach

1

Spodnie z tropiku

szt.

1

24

2

Spodnie gabardynowe

szt.

1

24

3

Marynarka z tropiku

szt.

1

48

4

Marynarka gabardynowa

szt.

1

48

5

Kurtka 3/4 ocieplana uniwersalna

szt.

1

48

6

Bluza służbowa gabardynowa*

szt.

1

24

7

Bluza służbowa z tropiku*

szt.

1

24

8

Koszula służbowa typu „polo”*

szt.

2

12

9

Koszula służbowa z długimi rękawami

szt.

2

12

10

Koszula służbowa z krótkimi rękawami

szt.

2

12

11

Sweter służbowy

szt.

1

12

12

Krawat typu wojskowego

szt.

2

12

13

Czapka służbowa gabardynowa

szt.

1

24

14

Czapka służbowa letnia z daszkiem (typu sportowego)

szt.

1

36

15

Czapka zimowa z daszkiem*

szt.

1

36

16

Półbuty skórzane koloru czarnego

para

1

18

17

Trzewiki ocieplane koloru czarnego

para

1

24

18

Rękawiczki skórzane koloru czarnego

para

1

24

19

Kamizelka ostrzegawcza

szt.

1

24

20

Pas główny koloru białego

szt.

1

36

21

Szalik

szt.

1

36

22

Pokrowiec w kolorze białym na czapkę służbową

szt.

2

12

23

Odznaka służbowa na koszulę, kurtkę, sweter i bluzę

szt.

3

12

* Dotyczy Naczelnika Wydziału Inspekcji i Kierownika Oddziału zatrudnianych w Wojewódzkich Inspektoratach Transportu Drogowego.

1. Lp. 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 11, 12, 13, 14, 15, 21 – kolor ciemnozielony.

2. Lp. 8 – kolor jasnozielony.

3. Lp. 9, 10 – kolor biały.

Uwaga: Inspektorom wypłaca się ryczałt pieniężny na dwukrotne czyszczenie chemiczne umundurowania w ciągu jednego roku.

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Wicha-Gajek

Koordynator ds. Marketingu i PR Fundacji Rozwoju Przedsiębiorczości "Twój StartUp"

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »