REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw - rok 2010 nr 67 poz. 428

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA FINANSÓW1)

z dnia 1 kwietnia 2010 r.

w sprawie oddelegowania funkcjonariusza celnego do wykonywania pracy poza Służbą Celną

Tekst pierwotny

Na podstawie art. 87 ust. 2 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o Służbie Celnej (Dz. U. Nr 168, poz. 1323 i Nr 201, poz. 1540) zarządza się, co następuje:

§ 1.
Rozporządzenie określa:

1) podmioty uprawnione do występowania z wnioskiem o oddelegowanie funkcjonariusza celnego, zwanego dalej „funkcjonariuszem”, do wykonywania pracy poza Służbą Celną;

2) warunki i tryb oddelegowania do wykonywania pracy poza Służbą Celną, zwanego dalej „oddelegowaniem”, przyznawania uposażenia oraz innych świadczeń przysługujących funkcjonariuszowi w czasie oddelegowania;

3) tryb postępowania w przypadku zmiany warunków oddelegowania funkcjonariusza, w tym w zakresie ustalania i wypłaty uposażenia oraz prawa do urlopu;

4) tryb odwołania funkcjonariusza z oddelegowania.

§ 2.
Podmiotem uprawnionym do występowania z wnioskiem o oddelegowanie, zwanym dalej „podmiotem oddelegowania”, jest organ administracji publicznej, którego zadania są związane z zadaniami Służby Celnej.
§ 3.
1. Z wnioskiem o oddelegowanie podmiot oddelegowania występuje do kierownika urzędu, w którym funkcjonariusz pełni służbę, zwanego dalej „kierownikiem urzędu”.

2. Wniosek o oddelegowanie powinien określać w szczególności:

1) nazwę podmiotu oddelegowania;

2) proponowane funkcjonariuszowi stanowisko służbowe oraz wysokość uposażenia;

3) kwalifikacje wymagane do zajmowania proponowanego stanowiska służbowego;

4) zakres wykonywanych zadań i obowiązków na proponowanym stanowisku służbowym;

5) proponowany okres oddelegowania.

3. Wniosek o oddelegowanie może zawierać imię i nazwisko funkcjonariusza proponowanego do oddelegowania.

§ 4.
Kierownik urzędu może odmówić uwzględnienia wniosku o oddelegowanie, jeżeli jest to uzasadnione potrzebami Służby Celnej.
§ 5.
1. Funkcjonariusz wyznaczony do oddelegowania zostaje zapoznany przez kierownika urzędu z treścią wniosku o oddelegowanie i wyraża zgodę bądź odmawia wyrażenia zgody na oddelegowanie przez złożenie pisemnego oświadczenia.

2. Funkcjonariusz jest obowiązany złożyć oświadczenie, o którym mowa w ust. 1, w terminie 14 dni od dnia zapoznania się z treścią wniosku o oddelegowanie. Niezłożenie oświadczenia w wyznaczonym terminie uznaje się za odmowę wyrażenia zgody na oddelegowanie.

§ 6.
1. W przypadku uwzględnienia wniosku o oddelegowanie i wyrażenia przez funkcjonariusza wyznaczonego do oddelegowania zgody na oddelegowanie kierownik urzędu zawiera z podmiotem oddelegowania porozumienie o oddelegowaniu, zwane dalej „porozumieniem”.

2. Porozumienie określa w szczególności:

1) datę porozumienia;

2) imię i nazwisko funkcjonariusza wyznaczonego do oddelegowania;

3) nazwę podmiotu oddelegowania;

4) miejsce oddelegowania;

5) okres oddelegowania;

6) stanowisko służbowe, które będzie zajmował funkcjonariusz wyznaczony do oddelegowania;

7) zakres zadań i obowiązków funkcjonariusza wyznaczonego do oddelegowania;

8) zobowiązanie kierownika podmiotu oddelegowania do wypłacania funkcjonariuszowi wyznaczonemu do oddelegowania, w okresie oddelegowania, uposażenia w wysokości określonej we wniosku oraz innych świadczeń pieniężnych, o których mowa w § 10 ust. 1.

3. Funkcjonariusza wyznaczonego do oddelegowania zapoznaje się z treścią porozumienia w terminie 7 dni od dnia podpisania porozumienia.

§ 7.
1. Po zapoznaniu funkcjonariusza wyznaczonego do oddelegowania z treścią porozumienia kierownik urzędu oddelegowuje funkcjonariusza do wykonywania pracy poza Służbą Celną.

2. Oddelegowanie, o którym mowa w ust. 1, następuje w formie pisemnej i zawiera w szczególności:

1) odwołanie funkcjonariusza z dotychczas zajmowanego stanowiska służbowego;

2) nazwę podmiotu oddelegowania;

3) miejsce oddelegowania;

4) okres oddelegowania;

5) stanowisko, na które funkcjonariusz zostaje oddelegowany;

6) zakres zadań i obowiązków oddelegowanego funkcjonariusza;

7) wysokość uposażenia.

§ 8.
1. Podmiot oddelegowania wyznacza oddelegowanemu funkcjonariuszowi stanowisko określone w porozumieniu.

2. Oddelegowany funkcjonariusz wykonuje obowiązki i korzysta z uprawnień, jakie przysługują pracownikowi podmiotu oddelegowania zatrudnionemu na równorzędnym stanowisku.

3. Do oddelegowanego funkcjonariusza stosuje się przepisy, które mają zastosowanie do pracowników podmiotu oddelegowania zatrudnionych na równorzędnych stanowiskach, w szczególności dotyczące obowiązków pracodawcy i pracownika, regulaminów pracy, wyróżnień, odpowiedzialności materialnej pracowników, czasu pracy, bezpieczeństwa i higieny pracy, a także przyznawania nagród, z wyłączeniem pozostałych przepisów w sprawie wynagrodzeń oraz innych świadczeń i należności pieniężnych wynikających ze stosunku pracy.

§ 9.
Oddelegowanemu funkcjonariuszowi przysługują uprawnienia i świadczenia, w tym uposażenie i inne świadczenia pieniężne w wysokości i na zasadach określonych w ustawie z dnia 27 sierpnia 2009 r. o Służbie Celnej.
§ 10.
1. Podmiot oddelegowania wypłaca oddelegowanemu funkcjonariuszowi:

1) uposażenie w terminach płatności przewidzianych dla funkcjonariuszy;

2) dodatkowe wynagrodzenie roczne lub nagrodę roczną, z zastrzeżeniem ust. 3;

3) nagrody uznaniowe, jeżeli podmiot oddelegowania wypłaca takie nagrody;

4) należności z tytułu podróży służbowych.

2. Świadczenia i należności pieniężne niewymienione w ust. 1 przyznaje i wypłaca funkcjonariuszowi kierownik urzędu, w którym oddelegowany funkcjonariusz pełnił służbę przed oddelegowaniem.

3. W przypadku gdy oddelegowanemu funkcjonariuszowi podmiot oddelegowania nie wypłacił dodatkowego wynagrodzenia rocznego lub nagrody rocznej albo wypłacił w wysokości niższej od należnej, kierownik urzędu, w którym oddelegowany funkcjonariusz pełnił służbę przed oddelegowaniem, wypłaca funkcjonariuszowi odpowiednie wyrównanie.

§ 11.
1. W czasie oddelegowania funkcjonariuszowi przysługuje prawo do urlopu na zasadach i w wymiarze określonych w przepisach ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o Służbie Celnej.

2. Urlopu, o którym mowa w ust. 1, udziela oddelegowanemu funkcjonariuszowi właściwy kierownik podmiotu oddelegowania. Kierownik ten informuje kierownika urzędu o wymiarze urlopu udzielonego funkcjonariuszowi w okresie oddelegowania.

§ 12.
Do zmiany warunków oddelegowania, w tym zmiany w zakresie ustalania i wypłaty uposażenia oraz przedłużenia okresu oddelegowania, stosuje się odpowiednio przepisy § 3–6.
§ 13.
1. Przed upływem okresu oddelegowania kierownik urzędu może odwołać funkcjonariusza z oddelegowania:

1) z urzędu w przypadku:

a) zwolnienia funkcjonariusza ze służby w Służbie Celnej,

b) gdy jest to uzasadnione potrzebami Służby Celnej;

2) na uzasadniony wniosek:

a) podmiotu oddelegowania,

b) oddelegowanego funkcjonariusza.

2. Kierownik urzędu odwołuje funkcjonariusza z oddelegowania przed upływem okresu oddelegowania również w przypadku wniosku podmiotu oddelegowania o zmianę warunków oddelegowania, jeżeli:

1) kierownik urzędu odmówi uwzględnienia wniosku o zmianę warunków oddelegowania lub

2) oddelegowany funkcjonariusz odmówi wyrażenia zgody na zmianę warunków oddelegowania.

3. Odwołanie funkcjonariusza z oddelegowania następuje w formie pisemnej.

4. Odwołanie funkcjonariusza z oddelegowania w przypadku, o którym mowa w ust. 1 pkt 1 lit. a, następuje nie później niż w dniu zwolnienia ze służby określonym w decyzji o zwolnieniu ze służby.

5. Odwołanie funkcjonariusza z oddelegowania w przypadkach, o których mowa w ust. 1 pkt 1 lit. b i pkt 2 oraz ust. 2, następuje nie wcześniej niż z upływem 30 dni od dnia zawiadomienia podmiotu oddelegowania lub oddelegowanego funkcjonariusza o odwołaniu z oddelegowania.

§ 14.
1. Funkcjonariusz jest obowiązany zgłosić się do służby w jednostce organizacyjnej Służby Celnej, w której pełnił służbę przed oddelegowaniem, w pierwszym dniu roboczym następującym po upływie okresu oddelegowania, a w przypadkach, o których mowa w § 13 ust. 1 i 2, w pierwszym dniu roboczym następującym po terminie odwołania.

2. Przepisu ust. 1 nie stosuje się, gdy odwołanie funkcjonariusza z oddelegowania następuje w dniu zwolnienia tego funkcjonariusza ze służby określonym w decyzji o zwolnieniu ze służby.

§ 15.
Po upływie okresu oddelegowania oraz po odwołaniu z oddelegowania kierownik urzędu wyznacza funkcjonariuszowi stanowisko służbowe nie niższe niż zajmowane przez niego przed oddelegowaniem.
§ 16.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Minister Finansów: w z. E. Suchocka-Roguska

 

1) Minister Finansów kieruje działem administracji rządowej finanse publiczne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 16 listopada 2007 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Finansów (Dz. U. Nr 216, poz. 1592).

Metryka
  • Data ogłoszenia: 2010-04-23
  • Data wejścia w życie: 2010-05-08
  • Data obowiązywania: 2017-03-04
  • Dokument traci ważność: 2018-03-01

REKLAMA

Dziennik Ustaw

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA