REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw - rok 2010 nr 202 poz. 1337

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA FINANSÓW1)

z dnia 13 października 2010 r.

w sprawie zasad i trybu powierzania mienia funkcjonariuszom celnym

Tekst pierwotny

Na podstawie art. 10 ust. 3 ustawy z dnia 7 maja 1999 r. o odpowiedzialności majątkowej funkcjonariuszy Policji, Straży Granicznej, Służby Celnej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Więziennej, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego i Centralnego Biura Antykorupcyjnego (Dz. U. Nr 53, poz. 548, z późn. zm.2) ) zarządza się, co następuje:

§ 1.

Rozporządzenie określa zasady i tryb powierzania funkcjonariuszom celnym, zwanym dalej „funkcjonariuszami”, mienia znajdującego się, zgodnie z przepisami regulującymi ewidencję rzeczowych składników majątkowych, w dyspozycji jednostek organizacyjnych Służby Celnej.

§ 2.

Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o kierowniku urzędu, rozumie się przez to kierownika urzędu, o którym mowa w art. 24 ust. 3 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o Służbie Celnej (Dz. U. Nr 168, poz. 1323 i Nr 201, poz. 1540 oraz z 2010 r. Nr 182, poz. 1228).

§ 3.

1. Funkcjonariuszowi mogą być powierzone z obowiązkiem zwrotu albo wyliczenia się środki pieniężne, papiery wartościowe, uzbrojenie, sprzęt techniczny oraz inne mienie niezbędne do wykonywania zadań służbowych, zwane dalej „mieniem”.

2. Powierzenie mienia, z zastrzeżeniem § 4 ust. 1, następuje za pokwitowaniem, w sposób ustalony w przepisach regulujących zasady gospodarowania mieniem określonego rodzaju.

3. W pokwitowaniu, o którym mowa w ust. 2, należy wyszczególnić rodzaj, ilość i stan mienia oraz, w miarę potrzeby, określić jego wartość i cechy indywidualne. Funkcjonariusz, któremu powierzane jest mienie, podpisuje pokwitowanie i opatruje je datą.

4. Funkcjonariusz, któremu powierzono mienie, jest obowiązany zwrócić je w określonym przez kierownika urzędu terminie i w należytym stanie albo wyliczyć się ze sposobu zużycia lub wydania tego mienia.

§ 4.

1. Powierzenie funkcjonariuszowi mienia przechowywanego w magazynie lub w innego rodzaju zamykanym pomieszczeniu, przystosowanym do przechowywania mienia pod bezpośrednim nadzorem tego funkcjonariusza, następuje na podstawie inwentaryzacji przeprowadzonej na pisemne polecenie kierownika urzędu lub na żądanie funkcjonariusza.

2. Inwentaryzację przeprowadza się w ciągu miesiąca od dnia zawiadomienia funkcjonariusza o planowanym powierzeniu mu mienia.

3. Inwentaryzację przeprowadza się w obecności funkcjonariusza, któremu ma być powierzone mienie.

4. W przypadku gdy funkcjonariusz nie może, z powodu choroby lub innej ważnej przyczyny, osobiście wziąć udziału w inwentaryzacji, może, za pisemną zgodą kierownika urzędu, upoważnić na piśmie innego funkcjonariusza do wzięcia w jego imieniu udziału w inwentaryzacji.

5. W przypadku gdy funkcjonariusz nie bierze udziału w inwentaryzacji i nie upoważni innego funkcjonariusza, na zasadach określonych w ust. 4, jak również w przypadku niewyrażenia przez kierownika urzędu zgody, o której mowa w ust. 4, kierownik urzędu poleca przeprowadzenie inwentaryzacji przez wyznaczoną przez siebie komisję inwentaryzacyjną.

6. W przypadku przewidywanego zwolnienia funkcjonariusza ze służby albo przeniesienia do innej jednostki organizacyjnej Służby Celnej, inwentaryzację przeprowadza się niezwłocznie i kończy nie później niż w ostatnim dniu wykonywania przez funkcjonariusza obowiązków służbowych albo w dniu przeniesienia go do innej jednostki organizacyjnej Służby Celnej.

§ 5.

Funkcjonariuszowi, któremu ma być powierzone mienie, oraz funkcjonariuszowi upoważnionemu na zasadach określonych w § 4 ust. 4 do wzięcia udziału w inwentaryzacji, przysługuje prawo wglądu w dokumenty ewidencyjne w zakresie dotyczącym rozliczenia mienia.

§ 6.

Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Minister Finansów: w z. W. Szczuka

 

 

1) Minister Finansów kieruje działem administracji rządowej finanse publiczne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 16 listopada 2007 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Finansów (Dz. U. Nr 216, poz. 1592).

2) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2001 r. Nr 27, poz. 298, z 2002 r. Nr 74, poz. 676, z 2006 r. Nr 104, poz. 708 i 711 i Nr 149, poz. 1073 oraz z 2009 r. Nr 168, poz. 1323.

Metryka
  • Data ogłoszenia: 2010-10-29
  • Data wejścia w życie: 2010-11-13
  • Data obowiązywania: 2010-11-13
  • Dokument traci ważność: 2021-11-20
Brak dokumentów zmieniających.
Brak zmienianych dokumentów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA