REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw - rok 2014 poz. 1225

OBWIESZCZENIE
PREZESA RADY MINISTRÓW

z dnia 22 sierpnia 2014 r.

w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów w sprawie nadania statutu Polskiemu Instytutowi Spraw Międzynarodowych

Tekst pierwotny

1. Na podstawie art. 16 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 197, poz. 1172 i Nr 232, poz. 1378) ogłasza się w załączniku do niniejszego obwieszczenia jednolity tekst rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 5 października 2009 r. w sprawie nadania statutu Polskiemu Instytutowi Spraw Międzynarodowych (Dz. U. Nr 170, poz. 1333), z uwzględnieniem zmian wprowadzonych:

1) rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów z dnia 21 stycznia 2013 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie nadania statutu Polskiemu Instytutowi Spraw Międzynarodowych (Dz. U. poz. 116);

2) rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów z dnia 15 kwietnia 2014 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie nadania statutu Polskiemu Instytutowi Spraw Międzynarodowych (Dz. U. poz. 508).

2. Podany w załączniku do niniejszego obwieszczenia tekst jednolity rozporządzenia nie obejmuje:

1) § 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 21 stycznia 2013 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie nadania statutu Polskiemu Instytutowi Spraw Międzynarodowych (Dz. U. poz. 116), który stanowi:

„§ 2. Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.”;

2) § 2 i § 3 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 15 kwietnia 2014 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie nadania statutu Polskiemu Instytutowi Spraw Międzynarodowych (Dz. U. poz. 508), które stanowią:

„§ 2. W terminie 30 dni od dnia wejścia w życie niniejszego rozporządzenia minister właściwy do spraw zagranicznych powoła pozostałych członków Rady na okres trwania bieżącej kadencji Rady.

§ 3. Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.”.

Prezes Rady Ministrów: D. Tusk

Załącznik 1. [Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 5 października 2009 r. w sprawie nadania statutu Polskiemu Instytutowi Spraw Międzynarodowych]

Załącznik do obwieszczenia Prezesa Rady Ministrów
z dnia 22 sierpnia 2014 r. (poz. 1225)

ROZPORZĄDZENIE
PREZESA RADY MINISTRÓW

z dnia 5 października 2009 r.

w sprawie nadania statutu Polskiemu Instytutowi Spraw Międzynarodowych

Na podstawie art. 3 ustawy z dnia 20 grudnia 1996 r. o Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych (Dz. U. Nr 156, poz. 777, z późn. zm.1)) zarządza się, co następuje:

§ 1. Polskiemu Instytutowi Spraw Międzynarodowych nadaje się statut, stanowiący załącznik do rozporządzenia.

§ 2. Traci moc rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 września 2004 r. w sprawie nadania statutu Polskiemu Instytutowi Spraw Międzynarodowych (Dz. U. Nr 216, poz. 2205 oraz z 2005 r. Nr 205, poz. 1697).

§ 3. Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia2).

Załącznik do rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 5 października 2009 r.

STATUT POLSKIEGO INSTYTUTU SPRAW MIĘDZYNARODOWYCH

§ 1. 1. Do szczegółowego zakresu działań Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, zwanego dalej „Instytutem”, należy:

1) prowadzenie interdyscyplinarnych i porównawczych badań naukowych w zakresie stosunków wielostronnych i dwustronnych Rzeczypospolitej Polskiej z podmiotami prawa międzynarodowego, w tym w szczególności z Organizacją Traktatu Północnoatlantyckiego i państwami sąsiednimi, a także z Unią Europejską, oraz w zakresie polityki zagranicznej Rzeczypospolitej Polskiej i zagadnień globalizacji;

2)3) sporządzanie analiz, ekspertyz i studiów prognostycznych w zakresie spraw międzynarodowych z inicjatywy własnej albo z inicjatywy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, Marszałka Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, Prezesa Rady Ministrów, ministra właściwego do spraw gospodarki, Ministra Obrony Narodowej, ministra właściwego do spraw zagranicznych oraz – w miarę możliwości – innych ministrów, komisji sejmowych i senackich oraz klubów poselskich i senackich;

3) upowszechnianie wiedzy z dziedziny stosunków międzynarodowych oraz polityki zagranicznej Rzeczypospolitej Polskiej, w tym problematyki integracji europejskiej – w szczególności za pośrednictwem Internetu i innych środków masowego przekazu oraz w formie seminariów, konwersatoriów, odczytów, wykładów i publikacji, w tym czasopism;

4) gromadzenie specjalistycznego księgozbioru i dokumentacji naukowej, w szczególności w zakresie, o którym mowa w pkt 1, a także prowadzenie otwartej działalności bibliotecznej w zakresie objętym działalnością Instytutu;

5)4) doskonalenie zawodowe pracowników administracji publicznej wykonujących zadania w zakresie stosunków międzynarodowych i polityki zagranicznej Rzeczypospolitej Polskiej, w szczególności pracowników urzędów obsługujących ministra właściwego do spraw gospodarki, ministra właściwego do spraw zagranicznych, Ministra Obrony Narodowej;

6) utrzymywanie kontaktów z krajowymi i zagranicznymi ośrodkami szkoleniowymi, naukowymi i politycznymi w zakresie objętym działalnością Instytutu;

7) prowadzenie działalności wydawniczej.

2. Działania określone w ust. 1 pkt 2, w zakresie obsługi zadań ministra właściwego do spraw zagranicznych, Dyrektor Instytutu wykonuje zgodnie z planem uzgodnionym z ministrem właściwym do spraw zagranicznych.

§ 2.5) Dyrektor Instytutu działa przy pomocy zastępców dyrektora, kierowników komórek organizacyjnych, głównego księgowego oraz samodzielnych stanowisk.

§ 3. 1.6) W skład Rady Instytutu, zwanej dalej „Radą”, wchodzi 12 członków powoływanych spośród osób wyróżniających się wysokim poziomem wiedzy lub doświadczeniem w zakresie spraw międzynarodowych.

2. Kadencja Rady trwa cztery lata. W przypadku odwołania członka Rady, jego śmierci albo rezygnacji z członkostwa w Radzie przed upływem kadencji, nowego członka Rady powołuje się na okres do upływu tej kadencji.

3. Do zadań Rady należy zatwierdzanie:

1) rocznego planu działań Instytutu;

2) projektu rocznego planu finansowego Instytutu;

3) wyników działalności zamiejscowego oddziału Instytutu;

4) rocznego sprawozdania Dyrektora Instytutu z realizacji planu działań Instytutu;

5) wniosku Dyrektora Instytutu o ustanowienie nagrody Instytutu.

4. Rada wykonuje zadania kapituły nagrody Instytutu.

5.7) Rada wyraża swoje stanowisko w formie uchwał podejmowanych zwykłą większością głosów, w obecności co najmniej połowy składu Rady.

6.7) Głosowania są jawne, o ile Rada nie postanowi inaczej.

7.7) Dyrektor Instytutu bierze udział w posiedzeniach Rady, z głosem doradczym, na zaproszenie Rady.

§ 4. (uchylony).8)

§ 5. Dyrektor Instytutu przedkłada Radzie kwartalne sprawozdania z wykonania planu działań Instytutu.

§ 6. Rada może przedłożyć ministrowi właściwemu do spraw zagranicznych i Dyrektorowi Instytutu swoje stanowisko w każdej sprawie dotyczącej Instytutu.

§ 7. Działania wykonywane na zlecenie ministra właściwego do spraw zagranicznych, w części dotyczącej spraw służby zagranicznej, Dyrektor Instytutu wykonuje w porozumieniu z dyrektorem generalnym służby zagranicznej.

§ 8.9) 1. W skład Instytutu wchodzą:

1) komórki organizacyjne:

a) Akademia,

b) Biuro Badań i Analiz,

c) Biuro Informacji Publicznej,

d) Biuro Finansowo-Administracyjne,

e) Biblioteka,

f) Wydawnictwo;

2) samodzielne stanowiska podległe bezpośrednio Dyrektorowi Instytutu.

2. Szczegółowy zakres zadań komórek organizacyjnych, a także liczbę oraz zakres zadań samodzielnych stanowisk, o których mowa w ust. 1 pkt 2, określa Dyrektor Instytutu w regulaminie organizacyjnym.

§ 9. 1. W terminie 30 dni od dnia wejścia w życie niniejszego Statutu minister właściwy do spraw zagranicznych powołuje nowych członków Rady.

2. Kadencja Rady, której członków powołano przed dniem wejścia w życie niniejszego statutu, wygasa z dniem powołania nowych członków Rady.


1) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2001 r. Nr 128, poz. 1403, z 2006 r. Nr 170, poz. 1217, z 2008 r. Nr 227, poz. 1505 oraz z 2010 r. Nr 96, poz. 620.

2) Rozporządzenie zostało ogłoszone w dniu 13 października 2009 r.

3) W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 lit. a rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 21 stycznia 2013 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie nadania statutu Polskiemu Instytutowi Spraw Międzynarodowych (Dz. U. poz. 116), które weszło w życie z dniem 8 lutego 2013 r.

4) W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 lit. b rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 3.

5) W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 15 kwietnia 2014 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie nadania statutu Polskiemu Instytutowi Spraw Międzynarodowych (Dz. U. poz. 508), które weszło w życie z dniem 7 maja 2014 r.

6) W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 2 lit. a rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 5.

7) Dodany przez § 1 pkt 2 lit. b rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 5.

8) Przez § 1 pkt 3 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 5.

9) W brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 4 rozporządzenia, o którym mowa w odnośniku 5.

Metryka
  • Data ogłoszenia: 2014-09-16
  • Data wejścia w życie: 2014-09-16
  • Data obowiązywania: 2014-09-16
  • Dokument traci ważność: 2016-12-22
Brak dokumentów zmieniających.
Brak zmienianych dokumentów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA