REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw - rok 2014 poz. 1629

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA INFRASTRUKTURY I ROZWOJU1)

z dnia 21 listopada 2014 r.

w sprawie komisji do spraw weryfikacji i rekomendacji pytań egzaminacyjnych

Tekst pierwotny

Na podstawie art. 57d ust. 1 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami (Dz. U. z 2014 r. poz. 600 i 970) zarządza się, co następuje:

§ 1. [Zakres regulacji]

Rozporządzenie określa:

1) szczegółową organizację i tryb działania komisji do spraw weryfikacji i rekomendacji pytań egzaminacyjnych stosowanych na egzaminie państwowym oraz na egzaminach, o których mowa w art. 33 ust. 1 pkt 7, art. 58 ust. 1 pkt 7 i art. 117 ust. 2 pkt 7 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami, zwanej dalej „komisją”;

2) szczegółowe zasady zgłaszania propozycji scenariuszy, wizualizacji i opisów wchodzących w skład pytań egzaminacyjnych oraz wzory dokumentów stosowanych w tych sprawach;

3) szczegółowy sposób, tryb i terminy przeprowadzania weryfikacji pytań egzaminacyjnych przez komisję oraz wzory dokumentów z tym związane;

4) rodzaje kosztów prowadzenia działalności komisji i jej obsługi oraz sposób ich ustalania;

5) wysokość wynagrodzenia członków komisji.

§ 2. [Skład komisji]

W skład komisji wchodzą:

1) przewodniczący;

2) sekretarz;

3) 35 członków, w tym:

a) 6 osób posiadających uprawnienia egzaminatora w zakresie prawa jazdy kategorii A, B, C i D albo A, B i C, oraz co najmniej trzyletnie doświadczenie w przeprowadzaniu egzaminów państwowych,

b) 6 osób posiadających uprawnienia instruktora, o którym mowa w art. 33 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami, w zakresie prawa jazdy kategorii A, B, C i D albo A, B i C, oraz co najmniej trzyletnie doświadczenie w szkoleniu osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami,

c) 3 osoby posiadające uprawnienia instruktora techniki jazdy, o którym mowa w art. 117 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami, w zakresie prawa jazdy kategorii A, B, C i D od co najmniej trzech lat,

d) 5 osób będących ekspertami w dziedzinie przepisów ruchu drogowego, transportu drogowego, o kierujących pojazdami i o czasie pracy kierowców,

e) 2 osoby posiadające uprawnienia w zakresie medycyny ratunkowej,

f) 2 osoby, które posiadają ukończone studia wyższe w zakresie psychologii,

g) 3 osoby, które posiadają ukończone studia wyższe na kierunku obejmującym swoim zakresem wiedzę i umiejętności z zakresu dydaktyki i metodyki nauczania,

h) 3 osoby, które posiadają ukończone studia wyższe w zakresie filologii polskiej,

i) 1 osobę posiadającą znajomość języka angielskiego udokumentowaną certyfikatem na poziomie co najmniej C1,

j) 1 osobę posiadającą znajomość języka niemieckiego udokumentowaną certyfikatem na poziomie co najmniej C1,

k) 3 osoby znające polski język migowy.

§ 3. [Siedmioosobowe zespoły przygotowujące lub weryfikujące]

1. Przewodniczący komisji spośród członków komisji, o których mowa w § 2 pkt 3, powołuje siedmioosobowe zespoły przygotowujące lub weryfikujące scenariusze, wizualizacje i opisy wchodzące w skład pytań egzaminacyjnych oraz pytania egzaminacyjne, zwane dalej „zespołami weryfikującymi”.

2. Skład zespołu weryfikującego powołuje się odpowiednio do zakresu merytorycznego przygotowywanych lub weryfikowanych scenariuszy, wizualizacji i opisów wchodzących w skład pytań egzaminacyjnych oraz pytań egzaminacyjnych.

§ 4. [Przekazywanie scenariuszy, wizualizacji i opisów wchodzących w skład pytań egzaminacyjnych]

1. Podmioty zewnętrzne oraz osoby prywatne przekazują ministrowi właściwemu do spraw transportu propozycje scenariuszy, wizualizacji i opisów wchodzących w skład pytań egzaminacyjnych przyporządkowując ich treść działom wchodzącym w skład struktury pytań egzaminacyjnych stosowanych na egzaminie państwowym określonej w załączniku nr 1 do rozporządzenia.

2. Scenariusze, wizualizacje i opisy wchodzące w skład pytań egzaminacyjnych są przekazywane w postaci elektronicznej za pośrednictwem dedykowanej platformy internetowej lub w postaci papierowej, z wykorzystaniem formularza przekazania pytania egzaminacyjnego określonego w załączniku nr 2 do rozporządzenia.

3. Wizualizację wchodzącą w skład pytania egzaminacyjnego przekazuje się w postaci elektronicznej według specyfikacji określonej w załączniku nr 3 do rozporządzenia.

4. Przekazane materiały, w tym nośniki danych, nie podlegają zwrotowi.

§ 5. [Termin weryfikacji scenariuszy, wizualizacji i opisów wchodzących w skład pytań egzaminacyjnych]

Komisja weryfikuje scenariusze, wizualizacje i opisy wchodzące w skład pytań egzaminacyjnych w terminie trzech miesięcy od dnia ich otrzymania przez ministra właściwego do spraw transportu.

§ 6. [Rejestr]

1. Sekretarz komisji prowadzi rejestr, który zawiera:

1) scenariusze, wizualizacje i opisy wchodzące w skład pytań egzaminacyjnych przekazane do weryfikacji, w którym umieszcza dane wskazane w załączniku nr 2 do rozporządzenia, oraz imię i nazwisko albo nazwę podmiotu przekazującego i jego adres, numer zgłoszenia i datę jego otrzymania;

2) pytania egzaminacyjne stosowane na egzaminie państwowym oraz na egzaminach, o których mowa w art. 33 ust. 1 pkt 7, art. 58 ust. 1 pkt 7 i art. 117 ust. 2 pkt 7 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami;

3) pytania egzaminacyjne przygotowane przez komisję.

2. Rejestr, o którym mowa w ust. 1, służy wewnętrznym celom ewidencyjnym.

§ 7. [Lista zarejestrowanych scenariuszy, wizualizacji i opisów przekazanych do weryfikacji]

Po zarejestrowaniu scenariuszy, wizualizacji i opisów wchodzących w skład pytań egzaminacyjnych przekazanych do weryfikacji sekretarz komisji przekazuje przewodniczącemu komisji ich listę.

§ 8. [Przydział scenariuszy, wizualizacji i opisów podlegających weryfikacji odpowiednim członkom zespołu weryfikującego]

Przewodniczący komisji, za pośrednictwem sekretarza komisji, przydziela scenariusze, wizualizacje i opisy wchodzące w skład pytań egzaminacyjnych podlegające weryfikacji odpowiednim członkom zespołu weryfikującego.

§ 9. [Przypadek o którym mowa w art. 57a ust. 7 ustawy o kierujących pojazdami]

1. W przypadku, o którym mowa w art. 57a ust. 7 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami, przewodniczący komisji wystawia zaświadczenie o zatwierdzeniu przez ministra właściwego do spraw transportu scenariusza, wizualizacji i opisu wchodzącego w skład pytania egzaminacyjnego według wzoru określonego w załączniku nr 4 do rozporządzenia.

2. W przypadku negatywnej weryfikacji przekazanego scenariusza, wizualizacji i opisu wchodzącego w skład pytania egzaminacyjnego przewodniczący komisji, za pośrednictwem sekretarza komisji, przesyła podmiotowi przekazującemu informację o niewłączeniu tego scenariusza, wizualizacji i opisu do stosowania na egzaminie państwowym.

3. W przypadku, o którym mowa w ust. 2, dane podmiotu przekazującego scenariusz, wizualizację i opis wchodzący w skład pytania egzaminacyjnego podlegają niezwłocznemu usunięciu z rejestru, o którym mowa w § 6 ust. 1.

§ 10. [Raport członków zespołu weryfikującego z wykonanej pracy]

1. Każdy z członków zespołu weryfikującego przygotowuje raport z wykonanej przez siebie pracy i przekazuje go przewodniczącemu komisji.

2. Przewodniczący komisji po otrzymaniu raportów, o których mowa w ust. 1:

1) podejmuje na ich podstawie decyzję o zarekomendowaniu scenariuszy, wizualizacji i opisów wchodzących w skład pytań egzaminacyjnych do zatwierdzenia ministrowi właściwemu do spraw transportu;

2) przekazuje scenariusze, wizualizacje i opisy, o których mowa w pkt 1, do zatwierdzenia ministrowi właściwemu do spraw transportu.

§ 11. [Zlecenie członkom zespołu weryfikującego przygotowania nowych pytań egzaminacyjnych]

1. Stosownie do zaistniałych potrzeb przewodniczący komisji, za pośrednictwem sekretarza komisji, zleca członkom zespołu weryfikującego przygotowanie nowych pytań egzaminacyjnych.

2. Przewodniczący komisji zleca weryfikację przygotowanych pytań egzaminacyjnych pozostałym członkom zespołu weryfikującego.

§ 12. [Wątpliwości co do poprawności treści pytania egzaminacyjnego zatwierdzonego przez ministra]

W przypadku wystąpienia wątpliwości co do poprawności treści pytania egzaminacyjnego zatwierdzonego przez ministra właściwego do spraw transportu przewodniczący komisji, za pośrednictwem sekretarza komisji, zleca powtórną weryfikację tego pytania zespołowi weryfikującemu w innym składzie osobowym.

§ 13. [Zmiana przepisów określających zakres pytań egzaminacyjnych]

1. W przypadku zmiany przepisów określających zakres pytań egzaminacyjnych stosowanych na egzaminie państwowym lub na egzaminach, o których mowa w art. 33 ust. 1 pkt 7, art. 58 ust. 1 pkt 7 i art. 117 ust. 2 pkt 7 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami, sekretarz komisji przygotowuje listę pytań egzaminacyjnych podlegających weryfikacji.

2. Na podstawie listy, o której mowa w ust. 1, przewodniczący komisji, za pośrednictwem sekretarza komisji, zleca członkom zespołu weryfikującego weryfikację pytań egzaminacyjnych zatwierdzonych przez ministra właściwego do spraw transportu.

§ 14. [Wycofanie pytania ze stosowania na egzaminie]

1. Jeżeli w wyniku weryfikacji, o której mowa w § 12 oraz w § 13 ust. 2, pytanie egzaminacyjne zostanie wycofane ze stosowania na egzaminie państwowym lub na egzaminach, o których mowa w art. 33 ust. 1 pkt 7, art. 58 ust. 1 pkt 7 i art. 117 ust. 2 pkt 7 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami, sekretarz komisji przygotowuje wykaz działów tematycznych, z których wycofano pytania, ze wskazaniem przepisów, na podstawie których zostały one przygotowane.

2. Na podstawie wykazu, o którym mowa w ust. 1, przewodniczący komisji zleca członkom zespołu weryfikującego przygotowanie nowych pytań egzaminacyjnych w ramach działów tematycznych, z których pytania wycofano.

§ 15. [Termin wykonania zadania]

W przypadkach, o których mowa w § 11, § 12, § 13 ust. 2 i § 14 ust. 2, przewodniczący komisji wyznacza członkom zespołu weryfikującego termin wykonania zadania, który nie może być dłuższy niż dwa miesiące.

§ 16. [Stosowanie przepisów rozporządzenia]

W przypadkach, o których mowa w § 11–14, przepisy § 10 stosuje się odpowiednio.

§ 17. [Użycie aplikacji komputerowej]

Weryfikację oraz przygotowanie pytań egzaminacyjnych stosowanych na egzaminach państwowych przeprowadza się przy użyciu aplikacji komputerowej wchodzącej w skład systemu teleinformatycznego stosowanego w wojewódzkich ośrodkach ruchu drogowego do przeprowadzania egzaminów państwowych, pozwalającej na wprowadzenie zatwierdzonych pytań egzaminacyjnych do stosowania podczas egzaminu państwowego.

§ 18. [Koszty]

1. Koszty prowadzenia działalności komisji obejmują faktycznie poniesione koszty obsługi komisji oraz faktycznie poniesione wydatki na wynagrodzenie osób wchodzących w skład komisji.

2. Wynagrodzenie członka komisji ustala się na podstawie raportu z wykonanej pracy.

3. Wynagrodzenie przewodniczącego komisji i sekretarza komisji ustala się na podstawie wyliczeń związanych z ustaleniem wynagrodzeń dla członków komisji. Koszty obsługi komisji inne niż wynagrodzenie przewodniczącego komisji i sekretarza komisji ustala się na podstawie dokumentów potwierdzających poniesione wydatki, w szczególności faktur i rachunków.

§ 19. [Wynagrodzenie]

1. Przewodniczącemu komisji i sekretarzowi komisji przysługuje wynagrodzenie za każdy scenariusz, wizualizację i opis wchodzący w skład pytań egzaminacyjnych oraz pytanie egzaminacyjne zweryfikowane lub przygotowane przez członków komisji w wysokości:

1) przewodniczący – 10 zł;

2) sekretarz – 4 zł.

2. Członkowi komisji przysługuje wynagrodzenie za zweryfikowanie jednego pytania egzaminacyjnego w wysokości 10 zł.

3. Członkowi komisji przysługuje wynagrodzenie za przygotowanie jednego pytania egzaminacyjnego w wysokości:

1) 100 zł – za przygotowanie pytania z wizualizacją w postaci filmu;

2) 50 zł – za przygotowanie pytania bez wizualizacji albo z wizualizacją w postaci zdjęcia, animacji komputerowej albo rysunku;

3) 10 zł – za przetłumaczenie pytania egzaminacyjnego.

§ 20. [Wejście w życie]

Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 23 listopada 2014 r.

Minister Infrastruktury i Rozwoju: M. Wasiak


1) Minister Infrastruktury i Rozwoju kieruje działem administracji rządowej - transport, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 4 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 22 września 2014 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Infrastruktury i Rozwoju (Dz. U. poz. 1257).

Załącznik 1. [STRUKTURA PYTAŃ EGZAMINACYJNYCH STOSOWANYCH NA EGZAMINIE PAŃSTWOWYM]

Załączniki do rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Rozwoju
z dnia 21 listopada 2014 r. (poz. 1629)

Załącznik nr 1

STRUKTURA PYTAŃ EGZAMINACYJNYCH STOSOWANYCH NA EGZAMINIE PAŃSTWOWYM

Liczba działów

Kod działu

Opis działu i temat

 

W__

Zakres egzaminu teoretycznego dla wszystkich kategorii pojazdów (20 pytań z wiedzy podstawowej)

 

Wa_

Zasady i przepisy służące bezpiecznemu poruszaniu się pojazdem po drodze publicznej

1

Wa11

Znaki ostrzegawcze

2

Wa12

Znaki zakazu, nakazu

3

Wa13

Znaki informacyjne, kierunku i miejscowości, uzupełniające

4

Wa2

Znaki drogowe poziome

5

Wa3

Sygnały świetlne, sygnały dawane przez kierującego ruchem

6

Wa41

Włączanie się do ruchu, skrzyżowania równorzędne

7

Wa42

Skrzyżowania ze znakami określającymi pierwszeństwo przejazdu

8

Wa43

Skrzyżowania z sygnalizacją świetlną

9

Wa44

Skrzyżowania lub przejścia dla pieszych z kierujących ruchem, miejsca przystanków komunikacji publicznej

10

Wa51

Pozycja pojazdu na drodze, wjazd i zjazd ze skrzyżowania, zatrzymanie i postój

11

Wa52

Zmiana pasa ruchu, zmiana kierunku jazdy

12

Wa53

Wyprzedzanie

13

Wa54

Omijanie, wymijanie, cofanie

14

Wa6

Używanie świateł zewnętrznych i sygnałów pojazdu

 

Wb_

Zagrożenia związane z ruchem drogowym

15

Wb1

Znaczenie zachowania szczególnej ostrożności w stosunku do innych użytkowników drogi, wysiadanie z pojazdu, zabezpieczenie pojazdu

16

Wb2

Zachowanie wobec pieszego, wobec osoby o ograniczonej możliwości poruszania się

17

Wb3

Zachowanie wobec rowerzysty i dzieci

18

Wb4

Zachowanie na przejazdach kolejowych i tramwajowych

 

Wc_

Postępowanie w sytuacjach nadzwyczajnych

19

Wc1

Ogólne zasady określające zachowanie kierowcy w momencie awarii lub wypadku, udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej

20

Wc2

Spostrzeganie, ocena sytuacji i podejmowanie decyzji, szczególnie w zakresie czasu reakcji oraz zmian w zachowaniu za kierownicą, spowodowanych wpływem alkoholu, leków i produktów leczniczych, stanem świadomości i zmęczeniem

 

B__

Dodatkowy zakres egzaminu teoretycznego dla kategorii B prawa jazdy (12 pytań z wiedzy specjalistycznej)

 

Ba_

Zasady i przepisy służące bezpiecznemu poruszaniu się pojazdem po drodze publicznej

1

Ba1

Dopuszczalne prędkości pojazdu, ograniczenia

2

Ba2

Wyposażenie pojazdu związane z bezpieczeństwem, korzystanie z pasów, zagłówków i fotelików

 

Bb_

Zagrożenia związane z ruchem drogowym

3

Bb1

Odstępy i hamowanie pojazdu

4

Bb2

Czynniki ryzyka związane z różnymi warunkami drogowymi, w szczególności ze zmianą tych warunków w zależności od pogody i pory dnia lub nocy, właściwości różnych typów dróg i związane z tym obowiązujące wymagania

5

Bb3

Różne pola widzenia kierowców

6

Bb4

Technika kierowania pojazdem

 

Bc_

Obowiązki kierowcy i posiadacza pojazdu

7

Bc1

Czynniki bezpieczeństwa odnoszące się do pojazdu, ładunku i przewożonych osób

8

Bc2

Obowiązki właściciela/posiadacza pojazdu, ubezpieczenia, wymagane dokumenty

9

Bc3

Aspekty mechaniczne związane z zachowaniem bezpieczeństwa na drodze

10

Bd1

Akcje ratunkowe

 

A__

Dodatkowy zakres egzaminu teoretycznego dla kategorii A prawa jazdy (12 pytań z wiedzy specjalistycznej)

 

Aa_

Zasady i przepisy służące bezpiecznemu poruszaniu się pojazdem po drodze publicznej

1

Aa1

Dopuszczalne prędkości pojazdu, ograniczenia

2

Aa2

Wyposażenie pojazdu związane z bezpieczeństwem, wykorzystanie środków ochronnych, takich jak rękawice, obuwie, ubranie i kask

 

Ab_

Zagrożenia związane z ruchem drogowym

3

Ab1

Odstępy i hamowanie pojazdu

4

Ab2

Czynniki ryzyka związane z różnymi warunkami drogowymi, w szczególności ze zmianą tych warunków w zależności od pogody i pory dnia lub nocy, właściwości różnych typów dróg i związane z tym obowiązujące wymagania

5

Ab3

Różne pola widzenia kierowców, widoczność kierowców motocykli

6

Ab4

Technika kierowania pojazdem

 

Ac_

Obowiązki kierowcy i posiadacza pojazdu

7

Ac1

Czynniki bezpieczeństwa odnoszące się do pojazdu, ładunku i przewożonych osób

8

Ac2

Obowiązki właściciela/posiadacza pojazdu, ubezpieczenia, wymagane dokumenty

9

Ac3

Aspekty mechaniczne związane z zachowaniem bezpieczeństwa na drodze

10

Ad1

Akcje ratunkowe

 

T__

Dodatkowy zakres egzaminu teoretycznego dla kategorii T prawa jazdy (12 pytań z wiedzy specjalistycznej)

 

Ta_

Zasady i przepisy służące bezpiecznemu poruszaniu się pojazdem po drodze publicznej

1

Ta1

Dopuszczalne prędkości pojazdu, ograniczenia

2

Ta2

Wyposażenie pojazdu związane z bezpieczeństwem

 

Tb_

Zagrożenia związane z ruchem drogowym

3

Tb1

Odstępy i hamowanie pojazdu, korzystanie z drogi

4

Tb2

Czynniki ryzyka związane z różnymi warunkami drogowymi, w szczególności ze zmianą tych warunków w zależności od pogody i pory dnia lub nocy, właściwości różnych typów dróg i związane z tym obowiązujące wymagania

5

Tb3

Różne pola widzenia kierowców, technika kierowania pojazdem

 

Tc_

Obowiązki kierowcy i posiadacza pojazdu

6

Tc1

Czynniki bezpieczeństwa odnoszące się do pojazdu, ładunku i przewożonych osób

7

Tc2

Obowiązki właściciela/posiadacza pojazdu, ubezpieczenia, wymagane dokumenty

8

Tc3

Aspekty mechaniczne związane z zachowaniem bezpieczeństwa na drodze

9

Td1

Akcje ratunkowe

 

C__

Dodatkowy zakres egzaminu teoretycznego dla kategorii C prawa jazdy (12 pytań z wiedzy specjalistycznej)

 

Ca_

Zasady i przepisy służące bezpiecznemu poruszaniu się pojazdem po drodze publicznej

1

Ca1

Dopuszczalne prędkości pojazdu, ograniczenia

2

Ca2

Wyposażenie pojazdu związane z bezpieczeństwem, masy i wymiary pojazdu

3

Ca3

Zasady odnoszące się do rodzaju transportu, czas pracy i odpoczynku kierowcy, wykorzystanie tachografów

 

Cb_

Zagrożenia związane z ruchem drogowym

4

Cb1

Odstępy i hamowanie pojazdu

5

Cb2

Czynniki ryzyka związane z różnymi warunkami drogowymi, w szczególności ze zmianą tych warunków w zależności od pogody i pory dnia lub nocy, właściwości różnych typów dróg i związane z tym obowiązujące wymagania, różne pola widzenia kierowców

6

Cb3

Technika kierowania pojazdem

 

Cc_

Obowiązki kierowcy i posiadacza pojazdu

7

Cc1

Czynniki bezpieczeństwa odnoszące się do pojazdu, ładunku i przewożonych osób, załadunek i rozładunek pojazdu, odpowiedzialność kierowcy/posiadacza pojazdu

8

Cc2

Dokumenty dotyczące pojazdu i transportowe, wymagane w krajowym i międzynarodowym przewozie rzeczy i osób

9

Cc3

Aspekty mechaniczne związane z zachowaniem bezpieczeństwa na drodze, konserwacja i naprawy bieżące

10

Cd1

Postępowanie w sytuacjach nadzwyczajnych – akcje ratunkowe po wypadku

 

D__

Dodatkowy zakres egzaminu teoretycznego dla kategorii D prawa jazdy (12 pytań z wiedzy specjalistycznej)

 

Da_

Zasady i przepisy służące bezpiecznemu poruszaniu się pojazdem po drodze publicznej

1

Da1

Dopuszczalne prędkości pojazdu, ograniczenia

2

Da2

Wyposażenie pojazdu związane z bezpieczeństwem, masy i wymiary pojazdu

3

Da3

Zasady odnoszące się do rodzaju transportu, czas pracy i odpoczynku kierowcy, wykorzystanie tachografów

 

Db_

Zagrożenia związane z ruchem drogowym

4

Db1

Odstępy i hamowanie pojazdu

5

Db2

Czynniki ryzyka związane z różnymi warunkami drogowymi, w szczególności ze zmianą tych warunków w zależności od pogody i pory dnia lub nocy, właściwości różnych typów dróg i związane z tym obowiązujące wymagania, różne pola widzenia kierowców

6

Db3

Technika kierowania pojazdem

 

Dc_

Obowiązki kierowcy i posiadacza pojazdu

7

Dc1

Czynniki bezpieczeństwa odnoszące się do pojazdu, ładunku i przewożonych osób, odpowiedzialność kierowcy/posiadacza pojazdu

8

Dc2

Dokumenty dotyczące pojazdu i transportowe, wymagane w krajowym i międzynarodowym przewozie rzeczy i osób

9

Dc3

Aspekty mechaniczne związane z zachowaniem bezpieczeństwa na drodze, konserwacja i naprawy bieżące

10

Dd1

Postępowanie w sytuacjach nadzwyczajnych – akcje ratunkowe po wypadku

 

P__

Zakres egzaminu teoretycznego dla pozwolenia do kierowania tramwajem (20 pytań z wiedzy podstawowej)

 

Pa_

Zasady i przepisy służące bezpiecznemu poruszaniu się pojazdem po drodze publicznej

 

Pa1

Znaki drogowe pionowe i poziome

1

Pa11

Znaki ostrzegawcze, nakazu, zakazu, informacyjne, kierunku i miejscowości, uzupełniające i znaki poziome

2

Pa12

Dodatkowe znaki drogowe dla kierującego tramwajem

3

Pa2

Sygnały świetlne, sygnały dawane przez kierującego ruchem

 

Pa3

Pierwszeństwo przejazdu pojazdów

4

Pa31

Włącznie się do ruchu, wjazd i wyjazd z zajezdni/pętli tramwajowej, skrzyżowania równorzędne

5

Pa32

Skrzyżowania ze znakami określającymi pierwszeństwo przejazdu

6

Pa33

Skrzyżowania z sygnalizacją świetlną

7

Pa34

Skrzyżowania lub przejścia dla pieszych z kierującym ruchem

 

Pa4

Manewry na drodze

9

Pa41

Pozycja pojazdu na drodze, wjazd i zjazd ze skrzyżowania, zatrzymywanie i postój

10

Pa42

Zmiana kierunku jazdy

11

Pa43

Wyprzedzanie, wymijanie, cofanie

12

Pa5

Używanie świateł zewnętrznych i sygnałów pojazdu

 

Pb_

Zagrożenia związane z ruchem drogowym

13

Pb1

Znaczenie zachowania szczególnej ostrożności i stosunku do innych użytkowników drogi

14

Pb2

Zachowanie wobec pieszego, wobec osoby o ograniczonej możliwości poruszania się

15

Pb3

Zachowanie wobec rowerzysty i dzieci

16

Pb4

Wysiadanie z pojazdu, zabezpieczenie pojazdu

 

Pc_

Postępowanie w sytuacjach nadzwyczajnych

17

Pc1

Ogólne zasady określające zachowanie kierowcy w momencie awarii lub wypadku, udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej

18

Pc2

Spostrzeganie, ocena sytuacji i podejmowanie decyzji, szczególnie w zakresie czasu reakcji oraz zmian w zachowaniu za kierownicą, spowodowanych wpływem alkoholu, leków i produktów leczniczych, stanem świadomości i zmęczeniem

 

PD__

Dodatkowy zakres egzaminu teoretycznego dla pozwolenia do kierowania tramwajem

 

PDa_

Zasady i przepisy służące bezpiecznemu poruszaniu się pojazdem po drodze publicznej

1

PDa1

Dopuszczalne prędkości pojazdu, ograniczenia

2

PDa2

Wyposażenie pojazdu związane z bezpieczeństwem

 

PDb_

Zagrożenia związane z ruchem drogowym

3

PDb1

Odstępy i hamowanie pojazdu

4

PDb2

Czynniki ryzyka związane z różnymi warunkami drogowymi, w szczególności ze zmianą tych warunków w zależności od pogody i pory dnia lub nocy

5

PDb3

Różne pola widzenia motorniczego

6

PDb4

Technika kierowania pojazdem

 

PDc_

Obowiązki motorniczego i właściciela pojazdu

7

PDc1

Czynniki bezpieczeństwa odnoszące się do pojazdu, ładunku i przewożonych osób

8

PDc2

Obowiązki właściciela/posiadacza pojazdu, ubezpieczenia, wymagane dokumenty

9

PDc3

Aspekty mechaniczne związane z zachowaniem bezpieczeństwa na drodze

10

PDd1

Akcje ratunkowe

 

Załącznik 2. [FORMULARZ PRZEKAZANIA SCENARIUSZA, WIZUALIZACJI I OPISU WCHODZĄCEGO W SKŁAD PYTANIA EGZAMINACYJNEGO]

Załącznik nr 2

FORMULARZ PRZEKAZANIA SCENARIUSZA, WIZUALIZACJI I OPISU WCHODZĄCEGO W SKŁAD PYTANIA EGZAMINACYJNEGO

Objaśnienia:

1. W rubryce „IMIĘ I NAZWISKO” należy wpisać imię i nazwisko osoby prywatnej lub nazwę innego podmiotu przekazującego pytanie.

2. W rubryce „DATA” należy wpisać datę wypełnienia formularza.

3. W rubryce „ADRES” należy wpisać adres osoby prywatnej lub adres innego podmiotu przekazującego pytanie.

4. W rubryce „KOD DZIAŁU” należy wpisać numer kodu zgodnie z załącznikiem nr 1 do rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Rozwoju z dnia 21 listopada 2014 r. w sprawie komisji do spraw weryfikacji i rekomendacji pytań egzaminacyjnych (Dz. U. poz. 1629).

5. W rubryce „TYP PYTANIA” należy wpisać czy jest to pytanie z wiedzy podstawowej (20 pytań) czy z wiedzy specjalistycznej (12 pytań), o których mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 66 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami (Dz. U. z 2014 r. poz. 600, z późn. zm.).

6. W rubryce „SPOSÓB PREZENTACJI PYTANIA” należy doprecyzować czy prezentacja pytania będzie obejmowała wizualizację. W przypadku gdy prezentacja pytania będzie obejmowała wizualizację należy wskazać sposób wizualizacji.

7. W rubryce „KATEGORIA PRAWA JAZDY” należy wpisać kategorię prawa jazdy, której dotyczy pytanie.

8. W rubryce „TEMAT” należy wpisać temat, którego dotyczy pytanie zgodnie z załącznikiem nr 1 do rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Rozwoju z dnia 21 listopada 2014 r. w sprawie komisji do spraw weryfikacji i rekomendacji pytań egzaminacyjnych, wraz ze szczegółowym doprecyzowaniem zakresu tego tematu.

9. W rubryce „TREŚĆ PYTANIA” należy wpisać treść pytania do weryfikacji.

10. W rubryce „TREŚĆ ODPOWIEDZI” należy wpisać treść proponowanych odpowiedzi na pytanie z zaznaczeniem odpowiedzi prawidłowych.

11. W rubryce „WIZUALIZACJA” należy wstawić nazwę pliku, w którym wizualizacja jest przekazywana.

12. W rubryce „PODSTAWA PRAWNA LUB LITERATURA” należy wpisać podstawę prawną lub literaturę, na podstawie której pytanie zostało przygotowane. Należy szczegółowo wskazać w literaturze (wydanie, rocznik, autora, stronę, akapit) oraz dokładny przypis stanowiący podstawę zadania pytania i podstawę do udzielenia odpowiedzi.

Załącznik 3. [SPECYFIKACJA WIZUALIZACJI WCHODZĄCEJ W SKŁAD PYTANIA EGZAMINACYJNEGO]

Załącznik nr 3

SPECYFIKACJA WIZUALIZACJI WCHODZĄCEJ W SKŁAD PYTANIA EGZAMINACYJNEGO

1. Film albo animacja komputerowa: format plików .wmv, proporcje 16:9, rozdzielczość 1024 × 576.

Długość filmu albo animacji do 10 sekund i ostatnia klatka powinna kończyć się stopklatką długości < 0,5 sekundy.

2. Zdjęcie albo rysunek: format plików .jpg, rozdzielczość 1024 × 576

Załącznik 4. [WZÓR – ZAŚWIADCZENIE O ZATWIERDZENIU PRZEZ MINISTRA WŁAŚCIWEGO DO SPRAW TRANSPORTU SCENARIUSZA, WIZUALIZACJI, OPISU WCHODZĄCEGO W SKŁAD PYTANIA EGZAMINACYJNEGO]

Załącznik nr 4

WZÓR – ZAŚWIADCZENIE O ZATWIERDZENIU PRZEZ MINISTRA WŁAŚCIWEGO DO SPRAW TRANSPORTU SCENARIUSZA, WIZUALIZACJI, OPISU WCHODZĄCEGO W SKŁAD PYTANIA EGZAMINACYJNEGO

Metryka
  • Data ogłoszenia: 2014-11-21
  • Data wejścia w życie: 2014-11-23
  • Data obowiązywania: 2014-11-23
  • Dokument traci ważność: 2022-12-05
Brak dokumentów zmieniających.
Brak zmienianych dokumentów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA