REKLAMA
Dziennik Ustaw - rok 2021 poz. 2318
ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI1)
z dnia 1 grudnia 2021 r.
zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych wymagań w zakresie jakości handlowej soków i nektarów owocowych
Na podstawie art. 15 pkt 2 ustawy z dnia 21 grudnia 2000 r. o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych (Dz. U. z 2021 r. poz. 630) zarządza się, co następuje:
§ 1. [Rozporządzenie w sprawie szczegółowych wymagań w zakresie jakości handlowej soków i nektarów owocowych]
1) w § 8 ust. 3 i 4 otrzymują brzmienie:
"3. Minimalne wartości w skali Brixa dla odtworzonego soku owocowego i odtworzonego przecieru owocowego określa załącznik nr 3 do rozporządzenia.
4. Minimalna wartość w skali Brixa określona w załączniku nr 3 do rozporządzenia dla odtworzonego soku owocowego i odtworzonego przecieru owocowego nie uwzględnia ekstraktu dodanych składników i dodatków, innych niż odtworzony sok owocowy i odtworzony przecier owocowy.";
2) w załączniku nr 1 do rozporządzenia w części "Soki owocowe odtworzone z zagęszczonego soku owocowego" ust. 2 otrzymuje brzmienie:
"2. Woda stosowana przy odtwarzaniu spełnia wymagania dla wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi, określone w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi (Dz. U. poz. 2294).";
3) załącznik nr 3 do rozporządzenia otrzymuje brzmienie określone w załączniku do niniejszego rozporządzenia.
§ 2. [Wejście w życie]
Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi: H. Kowalczyk
1) Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi kieruje działem administracji rządowej - rynki rolne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 3 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 27 października 2021 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi (Dz. U. poz. 1950).
Załącznik do rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi
 z dnia 1 grudnia 2021 r. (poz. 2318)
MINIMALNE WARTOŚCI W SKALI BRIXA DLA ODTWORZONEGO SOKU OWOCOWEGO I ODTWORZONEGO PRZECIERU OWOCOWEGO
|   Nazwa zwyczajowa gatunku owocu  |    Nazwa botaniczna gatunku owocu  |    Minimalne wartości w skali Brixa  |  
|   Jabłko*  |    Malus domestica Borkh.  |    11,2  |  
|   Morela**  |    Prunus armeniaca L.  |    11,2  |  
|   Banan**  |    Musa x paradisiacal L. (wyłączając banany rajskie)  |    21,0  |  
|   Czarna porzeczka*  |    Ribes nigrum L.  |    11,0  |  
|   Winogrona*  |    Vitis vinifera L. lub jej krzyżówki Vitis labrusca L. lub jej krzyżówki  |    15,9  |  
|   Grejpfrut*  |    Citrus x paradise Macfad  |    10,0  |  
|   Guajawa (gujawa)**  |    Psidium guajava L.  |    8,5  |  
|   Cytryna*  |    Citrus limon (L.) Burm.f.  |    8,0  |  
|   Mango**  |    Mangifera indica L.  |    13,5  |  
|   Pomarańcza*  |    Citrus sinensis (L.) Osbeck  |    11,2  |  
|   Marakuja (owoc passiflory)*  |    Passiflora edulis Sims  |    12,0  |  
|   Brzoskwinia**  |    Prunus persica (L.) Batach var. persica  |    10,0  |  
|   Gruszka**  |    Pyrus communis L.  |    11,9  |  
|   Ananas*  |    Ananas comosus (L.) Merr.  |    12,8  |  
|   Malina*  |    Rubus idaeus L.  |    7,0  |  
|   Wiśnia*  |    Prunus cerasus L.  |    13,5  |  
|   Truskawka*  |    Fragaria x ananassa Duch.  |    7,0  |  
|   Pomidor*  |    Lycopersicon esculentum Mill.  |    5,0  |  
|   Mandarynka*  |    Citrus reticulata Blanco  |    11,2  |  
W przypadku produktów oznaczonych gwiazdką (*), które wytwarzane są w postaci soku, minimalna gęstość względna oznaczana jest w odniesieniu do wody 20/20°C.
W przypadku produktów oznaczonych podwójną gwiazdką (**), które wytwarzane są w postaci przecieru, oznaczana jest wyłącznie minimalna odczytywana wartość w skali Brixa (bez korekty kwasowości).
- Data ogłoszenia: 2021-12-15
 - Data wejścia w życie: 2021-12-30
 - Data obowiązywania: 2021-12-30
 
REKLAMA
Dziennik Ustaw
REKLAMA
REKLAMA
