REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

MAŁGORZATA MASŁOWSKA

Dołącz do grona ekspertów
MAŁGORZATA MASŁOWSKA

Prawniczka, mediatorka, a od 1998 r. redaktorka specjalizująca się w tematyce prawa pracy i podatków, ze szczególnym uwzględnieniem tematyki samorządowej. Od 2017 r. związana z marką INFOR jako redaktorka i autorka artykułów publikowanych w papierowych czasopismach, publikacjach internetowych i internecie.

Każdy, kto uzyskał w 2023 r. opodatkowany przychód, bez względu na to, jak wysoki, musi w 2024 r. złożyć rozliczenie PIT. Jednak istnieje też grupa podatników, którzy zeznania podatkowego nie muszą składać. To jednak nie oznacza, że nie wolno im tego zrobić. Złożenie zeznania, mimo braku obowiązku, może okazać się korzystne.
Decyzja o wspólnym rozliczeniu małżonków na gruncie podatku dochodowego jest zazwyczaj podyktowana chęcią osiągnięcia korzyści podatkowej – uniknięcia wejścia w wyższy próg podatkowy, czy pełniejszego skorzystania z ulg. Jednak może mieć też mniej przyjemne konsekwencje związane z zajęciem komorniczym.

REKLAMA

Osoby, które uzyskały w 2023 r. opodatkowany przychód, muszą do końca kwietnia 2024 r. złożyć roczne rozliczenie PIT. Jednak istnieje też grupa podatników, których ten obowiązek nie obciąża, np. osoby uzyskujące tylko przychody zwolnione od podatku. A co jeśli uzyskało się przychód opodatkowany, ale mieszczący się w kwocie wolnej od podatku?
Możliwość skorzystania z ulgi na dziecko nie budzi wątpliwości w odniesieniu do małoletnich dzieci. Podatnicy nie są jednak pewni, czy można skorzystać z odliczenia również w odniesieniu do pełnoletnich dzieci. Sprawdź, jakie są warunki.

REKLAMA

Pracodawcy zatrudniający seniorów poszukujących pracy będą w przyszłości mogli liczyć na wsparcie. Otrzymają miesięcznie ponad 2000 zł dofinansowania do ich wynagrodzenia przez 2 lata.
Katalog uprawnień związanych z rodzicielstwem w ostatnich latach systematycznie się powiększa. Jednak im starsze jest dziecko, tym mniej uprawnień przysługuje rodzicom. Warto więc pamiętać o tych niewielu, z których rodzice mogą skorzystać także na starsze dzieci.
Wysokość ulgi na dziecko jest uzależniona od tego, wobec ilu dzieci podatnik wykonuje władzę rodzicielską. Za 2023 r. może się wahać w skali roku od 1112,04 zł do 2700 zł. Sprawa jest prosta, gdy wszystkie dzieci podatników są wspólne, jednak rodzice mający dzieci z różnych związków powinni być ostrożni, żeby nie stracić na podatku.
Czy można zakładać, że ojciec uczestniczy w wychowaniu dziecka i jednocześnie matka jest osobą samotnie je wychowującą? Zdaniem organów podatkowych, nie.
Gdy przesuwamy wskazówki zegara do przodu, pracownik pracuje o godzinę krócej. Jednak to nie wpływa na ilość przepracowanych przez niego godzin. A co z dodatkiem za pracę w nocy i za nadgodziny?
Część pracowników unika pracy w niedzielę i święta, a część dostrzega w nich szansę na dodatkowy zarobek. Czy na pracy w święta można skorzystać, a jeżeli tak, to ile można zarobić?
Zwolnienie od pracy związane ze śmiercią bliskich pracownika najczęściej jest dla pracodawcy kłopotliwe, bo konieczność udzielenia go pojawia się nagle. Trzeba jednak pamiętać, że pracownicy mają w takich sytuacjach swoje prawa, których pracodawca nie może ograniczać.
Rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron jest jednym ze sposobów zakończenia stosunku pracy. Z założenia jest to sposób bezkonfliktowy, z którego strony umowy korzystają w przypadku zbieżności interesów.
Rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem jest najbardziej typowym i najczęściej spotykanym w praktyce sposobem rozwiązania umowy o pracę Jednocześnie jednak na jego tle często dochodzi między stronami stosunku pracy do sporów. O czym musi pamiętać pracownik, aby zgodnie z prawem rozwiązać umowę o pracę?
W przeszłości pracownicy wybranych instytucji kultury mieli prawo do dodatkowego wynagrodzenia rocznego. W wyniku nowelizacji przepisów stracili je. Pojawiła się szansa na to, by mogli je odzyskać.
Gdy przedsiębiorcy przydarzy się kolizja drogowa, nie wystarczy samo ustalenie winy i zgłoszenie szkody do ubezpieczenia. Pozostaje jeszcze dokonanie rozliczeń podatkowych, które mają w tej sytuacji swoją specyfikę.
Na podwyżki mogą liczyć nie tylko pracownicy, którym uda się wynegocjować je z szefem. Co rok na wzrost wpływów oczekują także osoby, które otrzymują świadczenia długoterminowe z ZUS. W najbliższych dniach trafią do nich wyższe przelewy.
Zmiany w zakresie prac domowych były długo wyczekiwane. Ale czy na pewno takie? I czy na pewno stały się faktem?
Praca zdalna doczekała się już regulacji ustawowych. Jednak jej stosowanie nadal sprawia pracodawcom problemy. Choć każdy z nich rozumie, że jeśli pracownik ma pracować przy użyciu komputera, to należy mu go zapewnić, to jednak z wynoszeniem do domu innych narzędzi pracy mają zazwyczaj problem.
Kontrole prawidłowości korzystanie ze zwolnień są wśród ubezpieczonych owiane złą sławą. Powszechnie przyjmuje się, że z punktu widzenia pracodawcy i ZUS najważniejsze jest to, aby ubezpieczony korzystający z L4 był w domu. Niezdolność do pracy nie musi jednak wiązać się z koniecznością leżenia w łóżku i odpoczywania. Tak jest w przypadku zwolnień wystawianych przez lekarzy psychiatrów, którzy często zalecają swoim pacjentom podejmowanie określonych aktywności ułatwiających im dojście do zdrowia.
Limity transakcji gotówkowych budzą emocje. Niektórzy uważają, że sprzyjają one poprawie bezpieczeństwa obrotu, inni widzą w nich ograniczanie praw. Jednak czy za koniecznością dokonywania płatności za pośrednictwem rachunku bankowego idzie zakaz przechowywania gotówki w domu/firmie?

REKLAMA