REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiany w zakresie doradztwa podatkowego od 10 sierpnia 2014 r.

Zmiany w zakresie doradztwa podatkowego od 10 sierpnia 2014 r.
Zmiany w zakresie doradztwa podatkowego od 10 sierpnia 2014 r.

REKLAMA

REKLAMA

Na mocy ustawy z 9 maja 2014 r. o ułatwieniu dostępu do wykonywania niektórych zawodów regulowanych, znowelizowana została również ustawa o doradztwie podatkowym. Część czynności do tej pory zastrzeżonych wyłącznie dla doradców podatkowych, obecnie będzie mógł wykonywać każdy. Zmiany weszły w życie 10 sierpnia 2014 r.

Najistotniejszą zmianą wynikającą z ustawy deregulacyjnej jest zmiana treści art. 3 ustawy o doradztwie podatkowym. Następujące czynności:

  1. prowadzenie, w imieniu i na rzecz podatników, płatników i inkasentów, ksiąg rachunkowych, ksiąg podatkowych (np. pkpir) i innych ewidencji do celów podatkowych oraz udzielanie im pomocy w tym zakresie oraz
  2. sporządzanie, w imieniu i na rzecz podatników, płatników i inkasentów, zeznań i deklaracji podatkowych lub udzielanie im pomocy w tym zakresie

może od 10 sierpnia 2014 r. (data wejścia w życie omawianej nowelizacji) wykonywać każda zainteresowana osoba. Ustawa nie wprowadza żadnych wymogów co do tych osób.

Natomiast podmiotami uprawnionymi do zawodowego wykonywania czynności:

  1. udzielanie podatnikom, płatnikom i inkasentom, na ich zlecenie lub na ich rzecz, porad, opinii i wyjaśnień z zakresu ich obowiązków podatkowych i celnych oraz w sprawach egzekucji administracyjnej związanej z tymi obowiązkami (pkt 1) oraz
  2. reprezentowanie podatników, płatników i inkasentów w postępowaniu przed organami administracji publicznej i w zakresie

pozostały nadal jedynie osoby fizyczne, wpisane na listę doradców podatkowych oraz adwokaci i radcowie prawni.

Ponadto zmiana ustawy o doradztwie podatkowym zlikwidowała ograniczenia częstotliwości przystępowania do poprawkowego egzaminu na doradcę podatkowego. Kandydat, który uzyskał negatywny wynik egzaminu nie będzie musiał zachować trzymiesięcznego odstępu czasu pomiędzy dniem niezdania egzaminu, a dniem kolejnego terminu egzaminu. Kandydaci na doradców podatkowych będą mieli obecnie więcej możliwości poprawiania egzaminu a także większą swobodę w wyborze terminów kolejnych egzaminów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nowelizacja wprowadziła również skrócony czas trwania praktyk - 6 miesięcy u doradcy podatkowego lub w spółce doradztwa podatkowego.

Zmiany dotyczące praktyk zawodowych kandydatów na doradców podatkowych

Zaproponowane w ustawie o ułatwieniu dostępu do wykonywania niektórych zawodów regulowanych rozwiązania zbliżają zasady wykonywania czynności doradztwa podatkowego do zasad świadczenia pomocy prawnej, którą świadczą radcowie prawni i adwokaci.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Deregulacja zawodów księgowych i finansowych w 2014r. - PDF

REKLAMA

Dopuszczenie w myśl ustawy nowelizującej podmiotów, których kwalifikacje nie zostały uprzednio sprawdzone do wykonywania czynności doradztwa podatkowego może w znaczący sposób spowodować wzrost ryzyka dla podatników korzystających z usług tych podmiotów. Część czynności do tej pory zastrzeżonych wyłącznie dla doradców podatkowych, obecnie będzie mógł wykonywać każdy.

Jednakże przed organem podatkowym lub sądem administracyjnym nadal będzie musiał podatnika reprezentować podmiot posiadający odpowiednie uprawnienia, tj. doradca podatkowy, radca prawny albo adwokat. Ponadto tytułem ,,doradca podatkowy” nadal będą mogły posługiwać się jedynie te osoby, które będą wpisane na listę doradców podatkowych.

Umożliwienie wykonywania niektórych czynności doradztwa podatkowego przez osoby nieposiadające uprawnień zawodowych może mieć z jednej strony wpływ na konkurencyjność usług doradztwa podatkowego. Z drugiej strony, może się to przyczynić do powstania dodatkowych możliwości podjęcia zatrudnienia czy rozpoczęcia prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie doradztwa podatkowego. Należy jednakże podkreślić, że wpływ nowych regulacji na rynek doradztwa podatkowego, choć  trudny do oszacowania, będzie negatywny.

Leasing - Raport INFOR - PDF

Deregulacja usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych 2014

Anna Żarkowska, Agata Strocka

Instytut Studiów Podatkowych

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Matury 2024. 8 maja pisemny egzamin z matematyki na poziomie podstawowym

Dziś kolejny dzień egzaminów. Maturzyści przystąpią do pisemnego egzaminu z matematyki na poziomie podstawowym. Jest on obowiązkowy dla wszystkich maturzystów.

Problem dofinansowania dojazdu niepełnosprawnego dziecka do przedszkola w innej gminie. Odpowiedź MEN

W opinii Ministerstwa Edukacji Narodowej określenie „najbliższej placówki oświatowej” dotyczy jednostek oświatowych, które mają możliwość realizacji wszystkich zaleceń zawartych odpowiednio w orzeczeniu o potrzebie kształcenia specjalnego lub w orzeczeniu o potrzebie zajęć rewalidacyjno-wychowawczych.

Nowe prawo UE ma zapewniać m.in. przejrzystość finansowania mediów

Europejskie Prawo o Wolności Mediów (ang. European Media Freedom Act, EMFA) weszło w życie. Wcześniej Unia Europejska nie miała wspólnych przepisów chroniących media.

Pracodawca ma obowiązek zapłacić za szkła kontaktowe każdemu pracownikowi. Termin mija 17 maja 2024 r.!

Od 17 maja 2024 r. do obowiązków pracodawcy dochodzi zwrot za soczewki kontaktowe. Od tego terminu pracodawca ma obowiązek zapłacić za szkła kontaktowe, jeśli lekarz zaleci je u pracownika pracującego przy monitorze ekranowym. Pracodawca musi dostosować przepisy wewnątrzzakładowe.

REKLAMA

Firma nie wypłaci już chorobowego, a zasiłek chorobowy z ZUS nie powinien być niższy od pełnego wynagrodzenia za pracę

Na realizację czekają dwie obietnice wyborcze związane z wypłatą pieniędzy należnych pracownikom i ubezpieczonym chorobowo zleceniobiorcom za czas choroby. Pierwsza to przeniesienie z firm w całości na ZUS wypłaty świadczeń chorobowych, a drugi to wyrównanie do 100 proc. wynagrodzenia za pracę wysokości zasiłku chorobowego, który teraz w większości przypadków ogranicza się do 80 procent płacy.

Wysokie stopy procentowe zmorą polskich konsumentów, czy spodziewają się po RPP szybkiej obniżki stóp procentowych

Polskie gospodarstwa domowe coraz bardziej odczuwają sankcyjność wysokich stóp procentowych – aktualnie różnica między inflacją a stopą referencyjną to 3,35 procent. Owszem, taka premia cieszy oszczędzających, ale dla gospodarstw domowych spłacających kredyty hipoteczne czy choćby zwykłe kredyty ratalne to coraz dotkliwsza sankcja karna.

Oto wielkie ułatwienia dla niepełnosprawnych. Nowe przepisy przyjęte

Nadciągają ważne zmiany dla osób korzystających z kart parkingowych. Parlament Europejski uchwalił przepisy o unijnej karcie osoby z niepełnosprawnością oraz europejskiej karcie parkingowej dla osób z niepełnosprawnością. Co to oznacza dla kierowców?

Najpierw panele słoneczne, teraz turbiny wiatrowe z zakazem produkcji prądu, czy to się kiedyś skończy i ktoś za to odpowie

Bo elektrownie węglowe idą pełną parą. Bo Zielony Ład po polsku przypomina niedawny pisowski Polski Ład w podatkach czyli przenoszenie wody w celach oszczędzania dziurawym wiadrem, w którym na dodatek dziury są coraz większe. Z jednej strony zachęty do inwestowania w energię ze słońca i wiatru oraz z innych odnawialnych źródeł, a z drugiej wyłączenia tych instalacji i marnotrawstwo zielonej energii, przy pracujących pełną parą elektrowniach węglowych.

REKLAMA

Ogromne zmiany na rynku pracy w ciągu najbliższych 5 lat

Najbliższe 5 lat na rynku pracy ma przynieść ogromne zmiany. Według Adecco zniknie 83 miliony miejsc pracy, a na ich miejsce powstanie jedynie 69 milionów innych. Jakie posady są zagrożone? 

1000 zł dla pracowników pomocy społecznej od 1 lipca 2024 r. Komisja Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej poparła nowelizację ustawy

1000 zł dla pracowników pomocy społecznej od 1 lipca 2024 r. Komisja Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej poparła nowelizację ustawy. Sprawdź szczegóły!

REKLAMA