REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Telefonia internetowa bez rachunków

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Krzysztof Polak

REKLAMA

REKLAMA

Aby korzystać z telefonii internetowej (VoIP), wystarczy mieć komputer podłączony do sieci i specjalne oprogramowanie. Za minutę połączenia do dowolnie wybranego numeru na świecie zapłacimy kilka groszy.


W VoIP rozmawiamy używając łączy internetowych. Internauci mogą dzwonić na dowolnie wybrany numer telefoniczny na całym świecie. Jedynym ograniczeniem może być blokada połączeń na płatne infolinie czy telefony alarmowe (to jednak zależy od poszczególnych operatorów). W praktyce telefonia internetowa jest wykorzystywana głównie do połączeń zagranicznych, gdyż są one wielokrotnie tańsze od rozmów przy użyciu tradycyjnych technologii.

Aby skorzystać z możliwości, jakie daje telefonia VoIP, trzeba już na wstępie zapewnić sobie stały szerokopasmowy dostęp do internetu. Nieważne jakiego operatora wybierzemy. Może to być zarówno Telekomunikacja Polska, Netia, TELE 2 czy zwykłe osiedlowe łącze telewizji kablowej. Pamiętajmy tylko o jednym. Jeżeli nie chcemy, żeby nasze rozmowy nie były bezustanie przerywane lub zniekształcone, łącze musi mieć przepustowość co najmniej 128 kb/s.

Żeby rozmawiać wykorzystując telefonię VoIP, trzeba zainstalować na swoim komputerze odpowiednie oprogramowanie, które umożliwia wykonywanie połączeń telefonicznych (można je pobrać bezpłatnie ze stron internetowych operatorów VoIP) oraz kupić mikrofon i słuchawki.

Jak wykorzystać stary telefon

Można rozmawiać też bez udziału komputera i wykorzystywać swój dotychczasowy telefon.

Wtedy do wolnego portu Ethernet w modemie trzeba podłączyć specjalny adapter (bramka VoIP) połączony z aparatem telefonicznym (z funkcją wybierania tonowego). Jeżeli firma dostarczająca internet zapewnia modem, który pozwala się połączyć wyłącznie przez port USB, będzie on dla nas bezużyteczny. Musimy koniecznie zaopatrzyć się w modem z wyjściem typu Ethernet.

Trzeba się zarejestrować

Aby korzystać z usług operatorów telefonii internetowej, konieczne jest założenie konta, które będzie jednocześnie identyfikatorem w programie komunikacyjnym. Jego założenie zajmuje kilka minut i nic nie kosztuje. Dzięki niemu można na bieżąco śledzić swoje wydatki oraz mieć dostęp do pełnego zestawienia połączeń. Zaletą telefonii VoIP jest też to, że w każdej chwili można z konta zrezygnować. Po prostu: wystarczy, że przestaniemy z niego korzystać.

Jak płacić

Operatorzy VoIP, którzy coraz liczniej pojawiają się na rynku, oferują połączenia międzynarodowe już od kilku groszy za minutę. Nie zapłacimy za rozmowy z innymi użytkownikami tej samej sieci VoIP (w dodatku w pakiecie otrzymamy naliczanie sekundowe).

Bezpłatne z kolei nie będą rozmowy z tradycyjnymi sieciami telefonicznymi. Za usługę płaci się w systemie pre-paid (sprzedaż przepłacona). Najpierw należy doładować konto, a następnie można wykonywać połączenia (podobnie korzystamy z telefonów komórkowych na kartę). W zależności od wybranego operatora, można to robić w różny sposób: kartą kredytową, przelewem, przez SMS lub przekazem pocztowym.

37,7 proc. Polaków, czyli ponad 11,2 mln osób korzysta w Polsce z internetu (takie są wyniki majowych badań zrealizowanych przez SMG/KRC)

Ponad 11 mln Polakówto potencjalni użytkownicy telefonii internetowej. Zdecydowana mniejszość z nich może jednak rozważać na poważnie skorzystanie z tej oferty. Dlaczego? Pod koniec półrocza liczba łączy szerokopasmowych, które zapewniają najlepszą jakość połączeń VoIP, oscylowała zaledwie w granicach 3 mln

ZALETY I WADY TELEFONII IP

Zalety
- relatywnie niski koszt połączeń (zwłaszcza przy połączeniach zagranicznych);
- możliwość integracji telefonii IP z innymi usługami internetowymi (przesył danych, dźwięku i obrazu), co wymaga obecności przy komputerze lub posługiwania się drogim urządzeniem (specjalnie skonstruowanym smartfonem).

Wady
- większa zawodność usług niż w telefonii stacjonarnej i komórkowej (zwłaszcza przy łączu o małej prędkości przesyłu);
- większa możliwość podsłuchiwania rozmów;
- obciążenie kosztowe na początku korzystania z usługi (zakup aparatów VoIP, łącza internetowego, potrzebnego oprogramowania itp.).

SŁOWNIK
VoIP
(voice over internet protocol) - technologia, która pozwala na przesyłanie przez internet plików z dźwiękami (na podobnych zasadach, na jakich przesyła się pliki tekstowe i zdjęcia). Stoi ona u podstaw telefonii internetowej - taniej łączności głosowej przez globalną sieć.

Bramka VoIP - zamienia analogowy sygnał mowy na sygnały VoIP. Dzięki temu można korzystać z telefonii IP, nie posiadając komputera.

ISDN - sieć cyfrowa umożliwiająca integrację usług telekomunikacyjnych (integrated services digital network). Transmisja plików przez sieć ISDN jest szybsza i bardziej niezawodna niż w transmisji przy użyciu modemu analogowego, a często także przez łącza dzierżawione.

Hotspot - gorący punkt (hot spot) to otwarty i dostępny publicznie punkt, w którym można połączyć się z internetem przez sieć bezprzewodową.

Router - urządzenie sieciowe, odgrywające rolę węzła komunikacyjnego, który kieruje ruchem danych w lokalnym internecie, np. w firmie, w domu.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.
Siedem powodów, dla których opłaca się korzystać z telefonii internetowej

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.
4 kroki do uruchomienia łączności VOiP

JAKIE USŁUGI OFERUJE VOIP?
- połączenia głosowe między komputerami, np. Skype, Google Talk, Gadu-Gadu, Tlenofon itd.);
- połączenia głosowe z internetu na numery stacjonarne i komórkowe, np. Tlenofon, Skype In&Out, Telefonia internetowa TP itd.;
- połączenia głosowe uzyskiwane z aparatów mobilnych, które funkcjonują tylko w miejscach bezprzewodowego dostępu do sieci, np. Wi-Fi,
- telefonia internetowa w pełni zastępująca telefonię stacjonarną (z określonym numerem, za pomocą którego można dzwonić do abonentów sieci stacjonarnych i mobilnych oraz przyjmować połączenia).

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.
Cennik połączeń zagranicznych za 1 minutę VoIP

Podstawa prawna:
- ustawa z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (Dz.U. nr 171, poz. 1800 z późn. zm.).


Adam Makosz
Krzysztof Polak
internet@infor.pl

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rewolucja w urlopach: im więcej dzieci (i to nie tylko własnych) – tym więcej dni wolnych, a dla pracodawców, którzy nie będą się stosować – 30 tys. zł kary

Na 1 dziecko – 2 dni wolnego, na 2 dzieci – 3 dni wolnego, na 3 dzieci – 4 dni wolnego, a na 4 i więcej – 5 dni wolnego, z zachowaniem prawa do pełnego wynagrodzenia, a za odmowę zwolnienia od pracy w ramach ww. puli – 30 tys. zł kary dla pracodawcy. O zmianę art. 188 kodeksu pracy – w dniu 12 kwietnia br., zawnioskowały do Ministry Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Rzeczniczka Praw Dziecka i Okręgowa Rada Adwokacka, powołując się m.in. na naruszenie przez ww. przepis konstytucyjnej zasady równości. Czy położy to kres absurdowi tylko 2 dni zwolnienia od pracy na wszystkie dzieci i obojga rodziców?

Kwalifikacje nauczycieli do zmiany. Związkowcy wyliczają poważne wady projektu

MEN zmienia przepisy dotyczące kwalifikacji nauczycieli. Związkowcy z KSOiW NSZZ "Solidarność" uważają, że projekt rozporządzenia budzi poważne wątpliwości i niesie "istotne zagrożenia dla jakości kształcenia oraz sytuacji kadrowej w polskim systemie oświaty". Apelują o przeprowadzenie szerokich konsultacji społecznych, aby "uniknąć negatywnych skutków dla systemu edukacji".

UWAGA: maturę można zdawać w domu. Jest komunikat CKE

Wprawdzie nie doszło jeszcze do tego, że maturę można zdawać zdalnie (na szczęście), ale okazuje się, że można ją zdawać w domu. Są na to przepisy, jest specjalny wniosek, a poszczególne Okręgowe Komisje Egzaminacyjne wydają w tym zakresie wytyczne.

Zmiany w wypłatach 800 plus. ZUS przesuwa w maju terminy przelewów. Kiedy pieniądze trafią do rodziców?

Jak to jest z tym przelewaniem 800 plus na konta rodziców? Wedle harmonogramu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, pieniądze wypłacane są w dziesięciu określonych terminach. Bywa, że z powodu takiego a nie innego ułożenia dat, przelewy robione są wcześniej. Tak właśnie będzie w maju.

REKLAMA

Czy 04.05.2025 r. to niedziela handlowa, handel bez zakazu, zakupy w Lidlu i Biedronce, w galeriach, wszystkie sklepy otwarte czy tylko Żabka

Długi weekend, święto w czwartek 1 maja i w sobotę 3 maja to mocno ograniczone możliwości zakupowe. Zarówno w czwartek jak i w sobotę sklepy nieczynne. W sobotę 03.05.2025 r. można je zrobić tylko w małych sklepach osiedlowych, a z sieciowych głównie w Żabce. A jak będzie w niedzielę 04.05.2025 r. - można wybrać się do Lidla lub Biedronki albo wręcz do galerii handlowej na duże tygodniowe zakupy?

MRPiPS: nowe rozwiązania na rzecz osób z niepełnosprawnościami i przebudowa modelu orzekania o niepełnosprawności. Termin do 20 maja 2025 r. na składanie dokumentów

Rok 2025 jest wyjątkowo obfitujący w zmiany prawa czy też projekty zmian w zakresie uprawnień dla osób z niepełnosprawnościami i ogólnie dla całego systemu orzecznictwa. Ale to nie koniec! Idą kolejne zmiany i to na z góry określone lata: na 2026, 2027 a nawet 2028 r. Perspektywa odległa - to fakt, ale takie działania jak zapowiada resort pracy wymagają długiej perspektywy. Udało się dotrzeć do informacji, z których wynika, że MRPiPS ogłasza program: "Przebudowa modelu orzekania o niepełnosprawności". Co będzie obejmował program, do kogo jest skierowany i co można zyskać?

Jakie dokumenty trzeba mieć przy sobie na maturze?

Egzaminy maturalne 2025 rozpoczną się już niebawem. Główna sesja egzaminacyjna zaplanowana jest na okres od 5 do 22 maja 2025 r. Jakie dokumenty trzeba mieć przy sobie na maturze? Co w przypadku, gdy zapomni się dokumentów?

Znieważenie flagi państwowej – co grozi za obrazę symboli narodowych?

Flaga państwowa to jeden z najważniejszych symboli każdego kraju – wyraża tożsamość narodową, suwerenność, a także dumę z historii i wspólnoty obywatelskiej. W Polsce ochrona flagi jest zagwarantowana przepisami prawa, a jej znieważenie jest przestępstwem. Warto więc wiedzieć, czym jest znieważenie flagi Rzeczypospolitej Polskiej, jakie formy może przybrać oraz jakie sankcje grożą za tego rodzaju działanie.

REKLAMA

2610,72 zł w maju z ZUS dla prawie 130 tys. osób [NOWE ŚWIADCZENIE]. Dodatkowo wyrównanie od stycznia 2025

2610,72 zł w maju z ZUS dla prawie 130 tys. osób. Co istotne osoby, który mają prawo do tego nowe dodatku dostaną również wyrównanie od 1 stycznia 2025 r. Wysokość dodatku wynosiła w styczniu i lutym 2025 r. 2520 zł, a od marca jest to 2610,72 zł. Na konta świadczeniobiorców wpłyną więc w maju spore pieniądze.

Co najmniej 2074 zł brutto za pracę w majówkę?

Związek Zawodowy „Związkowa Alternatywa” apeluje do rządu o wprowadzenie wyższego wynagrodzenia dla pracowników wykonujących swoje obowiązki w trakcie dni świątecznych w majówkę. W opublikowanym komunikacie związkowcy proponują, by za trzy dni pracy (1,3 i 4 maja) wypłacana była kwota nie niższa niż 2074 zł brutto.

REKLAMA