REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Stadiony powstaną później

Wojciech Iwaniuk

REKLAMA

W ciągu ostatniego miesiąca powstała oczekiwana od dawna specustawa i zdecydowano o lokalizacji stadionu narodowego. Poinformowano jednak o przesunięciu terminu oddania stadionów.


Na początku września w ekspresowym tempie przyjęta została przez Sejm specustawa o Euro 2012, którą dzisiaj po senackich poprawkach ponownie zajmie się izba niższa parlamentu. Najbardziej czekały na nią miasta - organizatorzy piłkarskich mistrzostw Europy.

- Tak naprawdę pani minister jest pierwszą osobą, która zrobiła krok w dobrym kierunku, jedynym minusem jej działalności jest niepodanie kwoty dofinansowania, jaką dostaną władze samorządowe trzech miast do budowy stadionów - mówi Michał Brandt, koordynator ds. Euro 2012 w Gdańsku.

Władze lokalne dobrze, ale nie bezkrytycznie wypowiadają się na temat przyjętej specustawy, która ma ułatwić procedury przy inwestycjach związanych z turniejem.

- Ustawa jest pewnym krokiem naprzód, chociaż nie jest ona doskonała, bo nie wykorzystała wszystkich możliwości - mówi Maciej Frankiewicz, wiceprezydent Poznania.

Władze Poznania myślą o powołaniu spółki celowej na potrzeby organizacyjne turnieju - taką możliwość będzie dawała ustawa o Euro 2012.

Obawy budzi jednak kwestia ewentualnej sprzeczności ustawy z prawem unijnym.

- Jeśli okaże się, że jest ona sprzeczna, to powrócimy do punktu wyjścia - mówi Jacek Wojciechowicz, wiceprezydent Warszawy.

W rozmowie z GP minister sportu Elżbieta Jakubiak zapewniała, że wszystkie zawarte w ustawie zapisy są zgodne z unijnymi dyrektywami, a zastosowane zapisy funkcjonują w polskim prawie już dziś.

5 września doszło w Kijowie do spotkania przedstawicieli ukraińskiej i polskiej strony organizacyjnej Euro 2012 z UEFĄ. Podczas spotkania europejska unia piłkarska dokonała po raz pierwszy oceny stanu przygotowań obu państw do mistrzostw Europy.

- Poinformowałam, że będziemy musieli renegocjować założenie oddania wszystkich obiektów do połowy 2010 roku - UEFA zareagowała na to bardzo spokojnie - mówi GP Elżbieta Jakubiak.

Jednak kością niezgody wciąż pozostaje kwestia dofinansowania lokalnych stadionów przez budżet państwa. Minister sportu zapowiedziała, że kwoty dofinansowań dla stadionów w Gdańsku, Wrocławiu i Poznaniu znane będą dopiero po zaprezentowaniu kosztorysów inwestycji, natomiast samorządowcy upierają się, aby ustalić tę kwotę już teraz, gdyż bez tej informacji nie mogą zaplanować swoich wydatków.

SZERSZA PERSPEKTYWA - UKRAINA

Z listu UEFA skierowanego do Federacji Futbolu Ukrainy w ostatnich dniach wynika, że położony w centrum Kijowa Stadion Olimpijski nie nadaje się do przeprowadzenia meczów Euro 2012. Zdaniem UEFA, prowadzone w okolicach obiektu prace budowlane(budowa centrum handlowego) jeszcze zmniejszą dopuszczalną liczbę kibiców na trybunach, przede wszystkim ze względów bezpieczeństwa.

WOJCIECH IWANIUK


OPINIA

MICHAŁ LISTKIEWICZ

prezes PZPN

Miniony czas nie został dobrze spożytkowany, ale na szczęście nastąpiło przyśpieszenie w ostatnich tygodniach. Ale nie ma powodów do samobiczowania. Podczas spotkania w Kijowie UEFA oceniła przedstawione dokumenty, które otrzymała, i poinformowała, że nie ma wielkich powodów do niepokoju. Stadion w Zurychu, mimo iż do najbliższych mistrzostw Europy pozostało zaledwie dziewięć miesięcy, oficjalnie nie został oddany do użytku, a w Portugalii niektóre obiekty były oddane pięć miesięcy przed turniejem. UEFA poważnie zajmie się Polską i Ukrainą po zakończeniu Euro 2008, wtedy powstanie specjalna spółka dla mistrzostw Europy w 2012 roku, która będzie głównym rozgrywającym w organizacji.


REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kwota potrącenia komorniczego wykazana w świadectwie pracy

Kwota potrącenia komorniczego wykazana w świadectwie pracy - pytań związanych z tym zagadnieniem jest bardzo dużo: Co podać w świadectwie pracy? Czy w świadectwie pracy wpisujemy zajęcie komornicze? Czy w świadectwie pracy wpisujemy wysokość potrąconych kwot? Kiedy pracodawca musi wydać świadectwo pracy?

Kwota potrącenia komorniczego wykazana w świadectwie pracy

Kwota potrącenia komorniczego wykazana w świadectwie pracy - pytań związanych z tym zagadnieniem jest bardzo dużo: Co podać w świadectwie pracy? Czy w świadectwie pracy wpisujemy zajęcie komornicze? Czy w świadectwie pracy wpisujemy wysokość potrąconych kwot? Kiedy pracodawca musi wydać świadectwo pracy?

Opłata za psy i inne zwierzęta domowe wzrośnie o połowę. Jest projekt rozporządzenia

Zwiększą się koszty utrzymania zwierząt domowych. Właściciele, którzy chcą podróżować ze swoimi pupilami, będą musieli uiścić wyższą opłatę.

Od 1 czerwca 2024 r. wyższe limity dorabiania do niektórych emerytur i rent

Od 1 czerwca 2024 r. zmienią się tzw. progi graniczne, o których powinni pamiętać pracujący seniorzy. W przeciwnym razie Zakład Ubezpieczeń Społecznych zawiesi lub zmniejszy świadczenie. Limity nie dotyczą jednak wszystkich emerytów i rencistów.

REKLAMA

Urlop proporcjonalny a zmiana pracy. Co mówią przepisy?

Kiedy stosuje się urlop proporcjonalny? Co w przypadku zmiany pracy? Prezentujemy najważniejsze zasady.

Dżem, miód, soki i cukier: nowe obowiązki dla przedsiębiorców. Rewolucyjne dyrektywy śniadaniowe!

Więcej owoców w dżemie, oznakowania na sokach i skład, mniej cukru oraz kraj pochodzenia miodu - to nowe wyzwania dla przedsiębiorców w całej UE. Uregulowano nowe przepisy w zakresie bezpieczeństwa żywnościowego produktów, które mają ulepszyć ochronę konsumentów i dostosować ją do nowych wyzwań, takich jak zielona i cyfrowa transformacja. Przedsiębiorcy nie są pocieszeni, czekają ich duże zmiany.

Jeśli posiadasz dużą rodzinę, należą Ci się zniżki. Jakie?

Jesteś rodzicem przynajmniej 3 dzieci? Możesz nie wiedzieć, że przysługują Ci zniżki. Dowiedz się, jak z nich skorzystać oraz jak i gdzie złożyć odpowiedni wniosek.

5000,00 zł na wakacje dla dzieci w wieku szkolnym. Tym razem nie tylko dla dzieci rolników. Sprawdź, kto skorzysta.

5000,00 zł na wakacje dla dzieci w wieku szkolnym. Sprawdź, kto skorzysta z wakacyjnej AktywAKCJI. Tym razem nie jest to program skierowany jedynie do dzieci rolników.

REKLAMA

Trzaskowski wydał zarządzenie dotyczące symboli religijnych w urzędach. Hołownia komentuje

Prezydent Rafał Trzaskowski wydał zarządzenie dla Warszawy dotyczące wprowadzenia 16 standardów "równego traktowania”. Jest to szerokie zarządzenie, które dotyczy kwestii związanych z równouprawnieniem i zakazem dyskryminacji. Ocenił je marszałek Sejmu Szymon Hołownia.

Gość Infor.pl: Cezary Kaźmierczak (Związek Przedsiębiorców i Pracodawców) [17.05.2024] – Oglądaj na żywo!

Czy propozycja Trzeciej Drogi ws zakazu handlu to dobry kierunek? Dlaczego rośnie liczba przypadków łamania prawa przez przedsiębiorców? Czy płaca minimalna w Polsce jest na właściwym poziomie? Czy koszty pracy w Polsce są niskie? Czy Zielony Ład pomoże naszej gospodarce? Te pytania usłyszy gość Piotra Nowaka - Cezary Kaźmierczak - Prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

REKLAMA