REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wczasy pod gruszą

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Beata Skrobisz-Kaczmarek
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Wakacyjne wyjazdy pracowników i ich rodzin wiążą się nieodłącznie z dodatkowymi wydatkami. Pracodawca może jednak dofinansować  letni wypoczynek pracowników.

Pracodawca został zobowiązany przez przepisy prawa pracy do zaspokajania bytowych, socjalnych i kulturalnych potrzeb swoich pracowników. W okresie letniego wypoczynku i wzmożonych wyjazdów pracowników do miejscowości wypoczynkowych obowiązek ten może być realizowany przez dopłaty ze środków funduszu socjalnego bądź wypłatę świadczenia urlopowego. Świadczenie urlopowe otrzymuje wyłącznie pracownik i ma ono zaspokoić zarówno jego potrzeby, jak i jego rodziny. Środki z funduszu socjalnego mogą otrzymać także członkowie jego rodziny, tj. małżonek oraz dzieci.

Przeznaczanie środków funduszu

REKLAMA

Głównym źródłem środków finansowych, z których pracodawca dokonuje dopłat pracownikom, jest zakładowy fundusz świadczeń socjalnych tworzony z corocznych odpisów ustalanych w stosunku do przeciętnej liczby zatrudnionych, zgodnie z przepisami ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (DzU z 1996 r. nr 70, poz. 335 ze zm.).

Środki socjalne zgromadzone na koncie funduszu muszą być wykorzystane wyłącznie na działalność socjalną. Zasady przeznaczenia środków funduszu określa ustawa. Natomiast szczegółowe zasady podziału środków na poszczególne cele i rodzaje działalności socjalnej określa pracodawca w regulaminie zakładowego funduszu świadczeń socjalnych uzgodnionym z zakładowymi organizacjami związkowymi. Pracodawca, u którego nie działa zakładowa organizacja związkowa, uzgadnia regulamin z pracownikiem wybranym przez załogę do reprezentowania jej interesów.

Środki z funduszu świadczeń socjalnych mogą być przeznaczone m.in. na:

• pomoc finansową i rzeczową w formie np. zapomóg, paczek żywnościowych, bonów żywnościowych dla osób znajdujących się w szczególnie trudnej sytuacji życiowej bądź dotkniętych wypadkami losowymi,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• dopłaty do wypoczynku letniego i zimowego dzieci i młodzieży tak na terenie kraju i poza jego granicami,

• dopłaty do wypoczynku urlopowego w kraju i zagranicą w formie zorganizowanej, jak też organizowanego przez pracownika we własnym zakresie, tzw. wczasy pod gruszą.

Pomoc z funduszu powinna być przyznawana osobom faktycznie jej potrzebującym. Strony regulaminu nie mogą ustalić warunków korzystania z funduszu według dowolnie przyjętych przez siebie kryteriów. Wykluczone jest przyznawanie ulgowych usług i świadczeń z funduszu wszystkim zatrudnionym pracownikom w tej samej wysokości, według zasady „każdemu po równo”.

Przykład

REKLAMA

Regulamin przewiduje dofinansowanie ze środków socjalnych do wypoczynku zorganizowanego we własnym zakresie. Pracodawca wraz z wybranym pracownikiem podjęli decyzję, że każdy pracownik otrzyma z funduszu dopłatę w jednakowej wysokości. Takie zapisy regulaminu naruszają przepisy ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, a odpowiedzialność ponosi pracodawca jako administrator środków tego funduszu.

Świadczenia socjalne finansowane z funduszu mają charakter uznaniowy. Kryteria przyznawania świadczeń ustalone w regulaminie, np. wysokość dochodu, mogą wyłączyć pracownika z możliwości ich otrzymania. Również częstotliwość przyznawania świadczeń socjalnych jest uzależniona od posiadanych środków oraz sytuacji materialnej, rodzinnej i życiowej ubiegającego się o świadczenie pracownika.

Świadczenia z funduszu podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Jednak ustawodawca zwolnił z tego obowiązku dopłaty do zorganizowanego wypoczynku dzieci pracowników w wieku do 18 lat.

Aby dopłaty były zwolnione, wypoczynek dzieci i młodzieży powinien być zorganizowany przez podmioty prowadzące działalność w tym zakresie. Oznacza to, że wśród statutowych zadań jednostki znajduje się organizowanie wypoczynku.

Przykład

Pracownikowi przyznano dopłatę do wczasów pod gruszą na niego i dwoje dzieci w wieku 15 i 19 lat. Pracodawca, wypłacając świadczenie, ma obowiązek naliczyć i odprowadzić zaliczkę na podatek dochodowy od dopłaty dla pracownika i dzieci. Pracownik organizuje wypoczynek we własnym zakresie, dlatego podatkiem zastali objęci wszyscy korzystający bez względu na wiek.

Aby pracodawca nie pobierał podatku, pracownik musi udokumentować korzystanie przez dziecko z zorganizowanego wypoczynku. Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dokładnie nie określają, czy ma to być wyłącznie faktura VAT, czy też może to być inny dokument. Dlatego też pracownik może potwierdzić korzystanie przez dziecko z zorganizowanego wypoczynku zarówno fakturą, jak i rachunkiem czy dowodem wpłaty do kasy organizatora wypoczynku.

Tworzenie funduszu

Jednak nie każdy pracodawca tworzy fundusz, z którego ma środki na dopłaty dla pracowników ich wypoczynku. Fundusz socjalny tworzą ci pracodawcy, którzy zatrudniają według stanu na dzień 1 stycznia danego roku co najmniej 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty.

Obowiązek ten mają także pracodawcy, bez względu na liczbę zatrudnionych pracowników, którzy prowadzą działalność w formach organizacyjno-prawnych jednostek sektora finansów publicznych, o których mowa w ustawie z 30 czerwca 2005 r. o finansach publicznych (DzU nr 249, poz. 2104 ze zm.).

Pracodawcy zatrudniający mniej niż 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty nie mają już obowiązku tworzenia funduszu socjalnego. O tym, czy go utworzą lub nie, decydują oni sami. Ci, którzy nie utworzyli zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, mogą swoim pracownikom wypłacać świadczenie urlopowe.

Świadczenie urlopowe

Świadczenie urlopowe jest jedną z form pomocy pracownikom w pokryciu kosztów wyjazdów wakacyjnych. Pracodawca wypłaca je raz w roku pracownikom korzystającym w danym roku kalendarzowym z urlopu wypoczynkowego w wymiarze co najmniej 14 kolejnych dni kalendarzowych, nie później niż w ostatnim dniu poprzedzającym rozpoczęcie urlopu. Świadczenie to wypłacane jest w wysokości odpisu podstawowego naliczanego odpowiednio do rodzaju zatrudnienia danego pracownika i proporcjonalnie do wymiaru jego czasu pracy, nie podlega składce na ubezpieczenia społeczne pracowników i jest kosztem uzyskania przychodu dla pracodawcy.

Przykład

Wypłacamy naszym pracownikom świadczenia urlopowe. Jeden z pracowników zwrócił się do nas o jego wypłatę i poinformował nas, że jego wypoczynek będzie trwał 10 dni urlopu wypoczynkowego. Pracownik ten nie otrzymał jednak tego świadczenia, gdyż wypoczynek jego był krótszy, niż przewidują to przepisy ustawy, tj. 14 kolejnych dni kalendarzowych. Pracodawca swoim działaniem naruszył więc obowiązujące w tym zakresie przepisy, gdyż 10 dni urlopu w rzeczywistości obejmuje 14 dni kalendarzowych wypoczynku pracownika.

Świadczenia urlopowe są świadczeniami wymagalnymi. Dlatego też pracownikowi będzie służyło roszczenie o jego wypłatę.

Beata Skrobisz-Kaczmarek

radca prawny

 

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wybory prezydenckie 2025 coraz bliżej. Sprawdź, jak głosować poza miejscem zamieszkania. Nie przegap terminów!

Już 18 maja odbędzie się pierwsza tura wyborów prezydenckich. Jeśli w dniu głosowania nie będziesz w swoim miejscu zameldowania, masz jeszcze kilka dni, by złożyć odpowiednie wnioski. Wyjaśniamy, jak zagłosować korespondencyjnie, przez pełnomocnika lub w innym lokalu – i do kiedy trzeba to załatwić.

Koniec z absurdem tylko 2 dni zwolnienia od pracy na wszystkie dzieci i obojga rodziców – od teraz dodatkowy dzień wolny na każde kolejne dziecko?

Na 1 dziecko – 2 dni wolne, na 2 dzieci – 3 dni wolne, na 3 dzieci – 4 dni wolne, a na 4 i więcej – 5 dni wolne, z zachowaniem prawa do pełnego wynagrodzenia, a za odmowę zwolnienia od pracy w ramach ww. puli – 30 tys. zł kary dla pracodawcy. O zmianę art. 188 kodeksu pracy – w dniu 12 kwietnia br., zawnioskowały do Ministry Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Rzeczniczka Praw Dziecka i Okręgowa Rada Adwokacka, powołując się m.in. na naruszenie przez ww. przepis konstytucyjnej zasady równości. Czy położy to kres absurdowi tylko 2 dni zwolnienia od pracy na wszystkie dzieci i obojga rodziców?

Kwalifikacje nauczycieli do zmiany. Związkowcy wyliczają poważne wady projektu

MEN zmienia przepisy dotyczące kwalifikacji nauczycieli. Związkowcy z KSOiW NSZZ "Solidarność" uważają, że projekt rozporządzenia budzi poważne wątpliwości i niesie "istotne zagrożenia dla jakości kształcenia oraz sytuacji kadrowej w polskim systemie oświaty". Apelują o przeprowadzenie szerokich konsultacji społecznych, aby "uniknąć negatywnych skutków dla systemu edukacji".

UWAGA: maturę można zdawać w domu. Jest komunikat CKE

Wprawdzie nie doszło jeszcze do tego, że maturę można zdawać zdalnie (na szczęście), ale okazuje się, że można ją zdawać w domu. Są na to przepisy, jest specjalny wniosek, a poszczególne Okręgowe Komisje Egzaminacyjne wydają w tym zakresie wytyczne.

REKLAMA

Zmiany w wypłatach 800 plus. ZUS przesuwa w maju terminy przelewów. Kiedy pieniądze trafią do rodziców?

Jak to jest z tym przelewaniem 800 plus na konta rodziców? Wedle harmonogramu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, pieniądze wypłacane są w dziesięciu określonych terminach. Bywa, że z powodu takiego a nie innego ułożenia dat, przelewy robione są wcześniej. Tak właśnie będzie w maju.

Czy 04.05.2025 r. to niedziela handlowa, handel bez zakazu, zakupy w Lidlu i Biedronce, w galeriach, wszystkie sklepy otwarte czy tylko Żabka

Długi weekend, święto w czwartek 1 maja i w sobotę 3 maja to mocno ograniczone możliwości zakupowe. Zarówno w czwartek jak i w sobotę sklepy nieczynne. W sobotę 03.05.2025 r. można je zrobić tylko w małych sklepach osiedlowych, a z sieciowych głównie w Żabce. A jak będzie w niedzielę 04.05.2025 r. - można wybrać się do Lidla lub Biedronki albo wręcz do galerii handlowej na duże tygodniowe zakupy?

MRPiPS: nowe rozwiązania na rzecz osób z niepełnosprawnościami i przebudowa modelu orzekania o niepełnosprawności. Termin do 20 maja 2025 r. na składanie dokumentów

Rok 2025 jest wyjątkowo obfitujący w zmiany prawa czy też projekty zmian w zakresie uprawnień dla osób z niepełnosprawnościami i ogólnie dla całego systemu orzecznictwa. Ale to nie koniec! Idą kolejne zmiany i to na z góry określone lata: na 2026, 2027 a nawet 2028 r. Perspektywa odległa - to fakt, ale takie działania jak zapowiada resort pracy wymagają długiej perspektywy. Udało się dotrzeć do informacji, z których wynika, że MRPiPS ogłasza program: "Przebudowa modelu orzekania o niepełnosprawności". Co będzie obejmował program, do kogo jest skierowany i co można zyskać?

Jakie dokumenty trzeba mieć przy sobie na maturze?

Egzaminy maturalne 2025 rozpoczną się już niebawem. Główna sesja egzaminacyjna zaplanowana jest na okres od 5 do 22 maja 2025 r. Jakie dokumenty trzeba mieć przy sobie na maturze? Co w przypadku, gdy zapomni się dokumentów?

REKLAMA

Znieważenie flagi państwowej – co grozi za obrazę symboli narodowych?

Flaga państwowa to jeden z najważniejszych symboli każdego kraju – wyraża tożsamość narodową, suwerenność, a także dumę z historii i wspólnoty obywatelskiej. W Polsce ochrona flagi jest zagwarantowana przepisami prawa, a jej znieważenie jest przestępstwem. Warto więc wiedzieć, czym jest znieważenie flagi Rzeczypospolitej Polskiej, jakie formy może przybrać oraz jakie sankcje grożą za tego rodzaju działanie.

2610,72 zł w maju z ZUS dla prawie 130 tys. osób [NOWE ŚWIADCZENIE]. Dodatkowo wyrównanie od stycznia 2025

2610,72 zł w maju z ZUS dla prawie 130 tys. osób. Co istotne osoby, który mają prawo do tego nowe dodatku dostaną również wyrównanie od 1 stycznia 2025 r. Wysokość dodatku wynosiła w styczniu i lutym 2025 r. 2520 zł, a od marca jest to 2610,72 zł. Na konta świadczeniobiorców wpłyną więc w maju spore pieniądze.

REKLAMA