REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Reklamujesz? Płać podatek!

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Bogdan Świąder
Bogdan Świąder
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Osoby, które wynajmują powierzchnie pod reklamy na domu lub samochodzie, mogą opodatkować takie usługi według skali lub wybrać ryczałt ewidencjonowany.

 


Wynajem powierzchni reklamowych może być prowadzony w ramach działalności gospodarczej lub poza działalnością gospodarczą.

Oddzielne źródło przychodów

Trzeba pamiętać, że oddzielnym od działalności gospodarczej źródłem przychodów jest najem, podnajem, dzierżawa, poddzierżawa oraz inne umowy o podobnym charakterze, w tym również dzierżawa, poddzierżawa działów specjalnych produkcji rolnej oraz gospodarstwa rolnego lub jego składników na cele nierolnicze albo na prowadzenie działów specjalnych produkcji rolnej, z wyjątkiem składników majątku związanych z działalnością gospodarczą.

Wynajem może być więc uznany zarówno za działalność gospodarczą, jak i za tzw. pobieranie pożytków cywilnych z rzeczy, które w świetle przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowią odrębne źródła przychodów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Do źródła tego należy też zakwalifikować wynajem powierzchni reklamowych na domach lub samochodach przez osoby prywatne, który jest przez nich traktowany jako dodatkowy przychód poza np. pracą na etacie.

Z przychodami uzyskiwanymi z tytułu najmu i zaliczanymi do źródła przychodów, jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza, mamy do czynienia, gdy:

podatnik dokona wpisu do ewidencji działalności gospodarczej, podając najem jako przedmiot działalności i spełnia kryteria zorganizowania tej działalności,

• przedmiotem umowy najmu są składniki majątku związane z prowadzoną pozarolniczą działalnością gospodarczą.

Wybór opodatkowania

REKLAMA

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów zwolnionych oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. Oznacza to, że przychody z wynajmu powierzchni pod reklamy należy rozliczyć z fiskusem.

Osoby, które świadczą usługi najmu poza działalnością gospodarczą, mają do wyboru podatek opłacany na zasadach ogólnych według skali lub ryczałt ewidencjonowany. Przy czym, aby korzystać z opodatkowania w formie ryczałtu ewidencjonowanego, należy złożyć oświadczenie. Pisemne oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych za dany rok podatkowy podatnik składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika nie później niż do 20 stycznia roku podatkowego. Podatnik rozpoczynający działalność w trakcie roku podatkowego składa oświadczenie do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia działalności, nie później niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.

PRZYKŁAD WYBÓR FORMY OPODATKOWANIA

Podatnik opodatkowuje wynajem ryczałtem ewidencjonowanym. Zamierza zrezygnować z tej formy opodatkowania na korzyść zasad ogólnych i opodatkowania według skali. Osoby, które osiągają przychody ze źródła, jakim jest najem, i dokonały wyboru sposobu opodatkowania ryczałtem ewidencjonowanych, jeżeli chcą zrezygnować z niej i wybrać opodatkowanie w formie zasad ogólnych, muszą to zadeklarować w urzędzie. W terminie do 20 stycznia roku podatkowego składają zawiadomienie w formie pisemnej właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego o dokonaniu wyboru innej formy opodatkowania, np. zasady ogólne.

Jeżeli do 20 stycznia roku podatkowego podatnik nie zgłosił likwidacji działalności gospodarczej lub nie dokonał wyboru innej formy opodatkowania, uważa się, że nadal prowadzi działalność opodatkowaną w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

PRZYKŁAD ROZLICZENIE KWARTALNE

REKLAMA

Podatnik wynajmuje na domie mieszkalnym odziedziczonym po rodzicach, który jest położony wzdłuż drogi krajowej, powierzchnie pod reklamy. Wybrał opodatkowanie przychodów ryczałtem ewidencjonowanym i wpłaca comiesięcznie kwotę podatku do urzędu skarbowego. Z uwagi na to, że często podróżuje poza krajem, chciałby rozliczać ryczałt kwartalnie. Jest to możliwe, ale dopiero od nowego roku. Podatnicy mogą obliczać ryczałt od przychodów ewidencjonowanych i wpłacać go na rachunek urzędu skarbowego w terminie do 20 następnego miesiąca po upływie kwartału, za który ryczałt ma być opłacony, a za ostatni kwartał roku podatkowego - w terminie złożenia zeznania.

Ryczałt kwartalny mogą opłacać wyłącznie podatnicy, których otrzymane przychody z działalności prowadzonej samodzielnie albo przychody spółki - w roku poprzedzającym rok podatkowy - nie przekroczyły kwoty stanowiącej równowartość 25 tys. euro.

Wyłączenie z ryczałtu

Przepisów określających zasady opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych nie stosuje się do podatników osiągających w całości lub w części przychody z tytułu świadczenia usług wymienionych w załączniku nr 2 do ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym (z wyłączeniem usług najmu świadczonych poza prowadzoną działalnością gospodarczą). W załączniku tym w poz. 10 wymieniono m.in. usługi w zakresie wynajmowania nieruchomości na własny rachunek (grupa 70.2 PKWiU), tj. usługi wynajmowania lub wydzierżawiania na własny rachunek nieruchomości o charakterze mieszkalnym i niemieszkalnym. Przepisy wykluczają więc możliwość korzystania z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych przychodów z działalności gospodarczej, jeżeli podatnik osiąga w ramach tej działalności w całości lub w części przychody z najmu nieruchomości na własny rachunek. Nie wyklucza to natomiast najmu powierzchni reklamowych prowadzonych poza działalnością gospodarczą.

Stawka podatkowa

Wynajmowanie powierzchni pod reklamy na samochodach i domach jest czymś innym niż wynajmowanie samochodów i domów lub lokali. Dlatego w przypadku ryczałtu do opodatkowania wynajmu powierzchni pod reklamy można stosować stawkę określoną ogólnie dla wynajmu, dzierżawy itp., a nie wskazaną np. dla samochodów. Wynajem samochodów osobowych (PKWiU 71.1) oraz wynajem pozostałych środków transportu (PKWiU 71.2) objęty jest 17-proc. stawką ryczałtu. Natomiast przychody uzyskane z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze poza działalnością gospodarczą są objęte 8,5-proc. stawką do kwoty stanowiącej równowartość 4 tys. euro, a od nadwyżki ponad tę kwotę ryczałt wynosi 20 proc. przychodów.

Trzeba też pamiętać, że przychody z najmu składników związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą mogą być opodatkowane ryczałtem według stawki 8,5 proc.

Osoby, które opodatkowują najem na zasadach ogólnych, płacą podatek od dochodu, czyli przychodu pomniejszonego o koszty. W tym przypadku w zależności od wysokości uzyskanego dochodu zapłacą podatek według 19-, 30- lub 40-proc. stawki.

Prowadzenie ewidencji

Podatnik, który opodatkowuje wynajem powierzchni reklamowych na domu lub samochodzie (poza działalnością gospodarczą), nie będzie zobowiązany do prowadzenia ewidencji. Dotyczy to zarówno opłacania podatku według skali, jak i ryczałtu. Obowiązek prowadzenia ewidencji przychodów nie dotyczy podatników, którzy nie prowadzą pozarolniczej działalności gospodarczej i osiągają przychody z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, jeżeli wysokość tych przychodów wynika z umowy zawartej w formie pisemnej. Podobnie niewymagane jest prowadzenie księgi przychodów i rozchodów przez podatników rozliczających najem opodatkowany według skali.

PRZYKŁAD PROWADZENIE KSIĘGI PRZYCHODÓW I ROZCHODÓW

Podatnik wynajmuje powierzchnie na reklamy na swoim samochodzie osobowym, którym dojeżdża do pracy. Nie jest to jego działalność gospodarcza, ale dodatkowe źródło przychodów poza pracą na etacie. W takim przypadku podatnik nie jest zobowiązany do prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Tylko osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne osób fizycznych oraz spółki partnerskie, wykonujące działalność gospodarczą, są obowiązane prowadzić podatkową księgę przychodów i rozchodów, w sposób zapewniający ustalenie dochodu (straty), podstawy opodatkowania i wysokości należnego podatku za rok podatkowy, w tym za okres sprawozdawczy.

Trzeba też pamiętać, że przy najmie prowadzonym poza działalnością gospodarczą opodatkowaniu nie podlegają kwoty należne (jak w działalności gospodarczej), ale otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

PRZYKŁAD WYKAZYWANIE PRZYCHODU

Podatnik wybrał opodatkowanie najmu prowadzonego poza działalnością gospodarczą w formie ryczałtu ewidencjonowanego. Zgodnie z umową z najemcą kwota czynszu jest płacona raz w miesiącu z góry do 10 dnia miesiąca. W czerwcu podatnik nie otrzymał jednak zapłaty. Dopiero 10 lipca najemca zapłacił czynsz za dwa miesiące, tj. czerwiec i lipiec. Otrzymany czynsz stanowi przysporzenie majątkowe wynajmującego, a tym samym generuje przychód w rozumieniu podatkowym. Jednak aby powstał przychód po stronie wynajmującego, czynsz musi zostać otrzymany lub postawiony do dyspozycji wynajmującego. Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają również otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze.

W takim przypadku przychód z tytułu wynajmu prowadzonego poza działalnością gospodarczą powstanie w momencie otrzymania kwoty od wynajmującego (np. na rachunek bankowy). Powinien więc on być (czynsz za czerwiec i lipiec) opodatkowany w lipcu.

Ważne!

Podatnicy są obowiązani za każdy miesiąc obliczać ryczałt od przychodów ewidencjonowanych i wpłacać go na rachunek urzędu skarbowego w terminie do 20 następnego miesiąca a za miesiąc grudzień - w terminie złożenia zeznania, czyli do końca stycznia następnego roku

15 072 zł wynosi w 2008 roku równowartość 4000 euro przy opodatkowaniu ryczałtem przychodów z najmu

BOGDAN ŚWIĄDER

bogdan.swiader@infor.pl

Podstawa prawna

• Art. 9, art. 15 ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. nr 144, poz. 930 z późn. zm.).

• Art. 9a, art. 10 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

 

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kontrolerzy nie mają litości. Każą zwracać dotacje z odsetkami za pięć lat wstecz. Wejdą wszędzie gdzie poszły pieniądze z programu Czyste Powietrze

Ruszyła kolejna edycja programu Czyste Powietrze. Teraz o pieniądze jest trudniej, a ich rozliczenie będzie bardziej skomplikowane. To efekt nadużyć, które były w programie. W czasie przerwy w przyznawaniu dotacji ruszyły kontrole szukające tych nadużyć. Nie omijają mieszkań i domów, w których przeprowadzano termomodernizację czy wymianę pieców z dofinansowaniem.

Nie domagałbym się "sprawiedliwości" co do emerytury z ZUS, gdyby moja pełna policyjna emka była składową niepełnej służby w połączeniu z przeliczonym cywilem

Do redakcji Infor.pl stale wpływają listy od policjantów, żołnierzy, emerytowanych funkcjonariuszy innych służb o bolączkach systemu emerytalnego. Publikujemy:

Pomysł naprawy emerytur policjanci i żołnierze i innych mundurowych na służbie przed 1999 r.

Dlaczego trzeba naprawić? Żołnierz albo policjant, który rozpoczął służbę np. w 1992 r. i od np. 2011 r. jest na np. emeryturze policyjnej i jednocześnie pracuje w cywilu, nie skorzysta ze składek odprowadzonych do ZUS. W niewielkim zakresie składki mogą podnieść emeryturę policyjną, ale nie ma możliwości otrzymania ze składek odprowadzonych do ZUS emerytury cywilnej. Taka możliwość istnieje dla mundurowych rozpoczynających służbę od 1999 r. Jak to naprawić? Czytelnik przesłał swoje propozycje.

Jak Ministerstwo Finansów liczy lukę VAT? Metodą odgórną (top – down)

Ministerstwo Finansów poinformowało w komunikacie z 22 maja 2025 r., że metoda liczenia luki VAT od lat pozostaje niezmienna a jej opis jest opublikowany na stronie resortu. Luka VAT liczona jest względem VAT w ujęciu rachunków narodowych publikowanych przez GUS, tj. w ujęciu memoriałowym, w którym dochody ujmowane są za okres od lutego do stycznia kolejnego roku. Szacunki luki VAT dla lat 2022-2023, pomimo uwzględnienia wpływu istotnych zmian systemowych (m.in. tarcze antyinflacyjne, rekompensaty energetyczne) wskazują na znaczący wzrost luki względem poprzedzających ich lat. W 2023 roku luka VAT wynosiła 13,5%. Obecne szacunki wskazują na zmniejszenie się luki VAT w Polsce w 2024 r. do 6,9%.

REKLAMA

Księgowi obawiają się obowiązkowego KSeF-u. Czego najbardziej?

Już tylko niecały rok dzieli nas od wprowadzenia obowiązkowego KSeF-u, a mimo to – jak się okazuje – księgowi nadal czują się niepewnie. Czego obawiają się najbardziej? Kto się wyłamuje i już dzisiaj deklaruje gotowość na zmiany? fillup k24 we współpracy ze Stowarzyszeniem Księgowych w Polsce opublikowali w maju 2025 r. "Barometr nastrojów polskich księgowych 2025", w którym przedstawiciele branży wypowiedzieli się w sprawach dla nich najważniejszych. Na KSeF-ie nie pozostawiono suchej nitki.

Księgowi obawiają się obowiązkowego KSeF-u. Czego najbardziej?

Już tylko niecały rok dzieli nas od wprowadzenia obowiązkowego KSeF-u, a mimo to – jak się okazuje – księgowi nadal czują się niepewnie. Czego obawiają się najbardziej? Kto się wyłamuje i już dzisiaj deklaruje gotowość na zmiany? fillup k24 we współpracy ze Stowarzyszeniem Księgowych w Polsce opublikowali w maju 2025 r. "Barometr nastrojów polskich księgowych 2025", w którym przedstawiciele branży wypowiedzieli się w sprawach dla nich najważniejszych. Na KSeF-ie nie pozostawiono suchej nitki.

Najnowszy sondaż prezydencki 2 tura 2025 [WYBORY]

Oto najnowszy sondaż prezydencki infor.pl dla 2 tury wyborów 2025 r. Jakie były wyniki sondaży dla drugiej tury pomiędzy Trzaskowskim i Nawrockim? Kto wygra wybory prezydenckie 2025 według sondaży?

14. emerytura: znamy już termin wypłaty i wysokość świadczenia

Czternaste emerytury będą wypłacone we wrześniu, czyli tak jak w poprzednich latach – wynika z informacji o projekcie rozporządzenia MRPiPS, który właśnie ukazał się w wykazie prac legislacyjnych rządu. W tym roku 14. emerytura w pełnej wysokości wyniesie 1878,91 zł brutto.

REKLAMA

Trzaskowski u Mentzena - kiedy? [NA ŻYWO YOUTUBE]

Kiedy Rafał Trzaskowski będzie u Sławomira Mentzena na kanale YouTube? Czy podpisze 8 punktów deklaracji Mentzena? Rozmowa odbywa się w serii "Mentzen grilluje".

Niestety jestem karany za PESEL. Wstąpiłem do wojska przed 1999 r., po przejściu na emeryturę wojskową 10 lat odprowadzałem składki do ZUS

Kara za PESEL polega na tym, że nasz czytelnik przez PESEL nie może odebrać swoich składek w ZUS (odebrać w formie emerytury cywilnej - drugiej emerytury równolegle wypłacanej do emerytury mundurowej). Czytelnik przepracował jako cywil sporo lat, ZUS pobrał składki, ale nie odda tych pieniędzy w formie emerytury. Przy czym innym emerytom mundurowym (o innym PESELu) ZUS odda.

REKLAMA