REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak jest dziedziczony wkład bankowy

Piasecka-Sobkiewicz Małgorzata
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Do spadku po posiadaczu rachunku w banku nie wchodzi kwota wypłacona osobie pokrywającej koszty pogrzebu, która przedstawiła rachunki na poniesione wydatki. Kto i ile może dziedziczyć z wkładu?

Pieniądze zgromadzone w banku przez posiadacza rachunku oszczędnościowego, rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego lub rachunku terminowej lokaty oszczędnościowej są dziedziczone przez jego spadkobierców. Jednak do spadku po posiadaczu rachunku nie wchodzi kwota wypłacona zgodnie z jego dyspozycją wkładem na wypadek śmierci oraz wydatkowana na pokrycie pogrzebu przez osobę, która przedstawiła rachunki na potwierdzenie poniesionych kosztów. W razie wypłaty osobom uprawnionym pieniędzy z obu tych tytułów masa spadkowa przypadająca spadkobiercom ustawowym lub testamentowym spadkodawcy zostaje pomniejszona o te kwoty.

Dyspozycja wkładem

Posiadacz rachunku oszczędnościowego, rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego lub rachunku terminowej lokaty oszczędnościowej może na piśmie dokonać dyspozycji wkładem na wypadek śmierci. Na podstawie tej dyspozycji bank po jego śmierci wypłaci z rachunku określoną kwotę osobom, które wskazał posiadacz rachunku. Mogą to być następujące osoby: małżonek, wstępni, zstępni lub rodzeństwo.

PRZYKŁAD: UPRAWNIENI Z DYSPOZYCJI

REKLAMA

Posiadacz rachunku bankowego chce na piśmie polecić bankowi, aby po jego śmierci określona kwota została wypłacona sąsiadce w ramach dyspozycji na wypadek śmierci. Takiego rozporządzenia nie będzie mógł zrobić, bo w ramach dyspozycji można wskazać jedynie: małżonka, wstępnych, zstępnych lub rodzeństwo. Natomiast na rzecz sąsiadki, która jest osobą obcą, posiadacz rachunku może jedynie zrobić darowiznę, powołać ją do dziedziczenia w testamencie, bądź zrobić zapis.

Dyspozycja może zostać zrobiona na rzecz jednej lub kilku osób, ale jedynie wyszczególnionych w art. 56 prawa bankowego. Posiadacz rachunku powinien wówczas określić kwotę, jaka ma przypaść każdej z nich. Może w dyspozycji wskazać konkretną sumę, albo w procentach lub częściach ułamkowych określić część limitu ustawowego. Wskazanie części limitu zamiast podania konkretnej kwoty jest bardziej korzystne, bo limity mogą być różne w chwili wydawania dyspozycji i w chwili śmierci posiadacza rachunku. Dyspozycję można na piśmie w każdym czasie odwołać lub zmienić. Ustne odwołanie nie będzie skuteczne.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Natomiast dyspozycji na wypadek śmierci nie może wydać współposiadacz rachunku wspólnego. Dyspozycja jest formą rozporządzenia majątkiem na wypadek śmierci i dlatego nie może zostać uczyniona z rachunku wspólnego na podobnych zasadach jak niedopuszczalne jest sporządzanie testamentów wspólnych.

Wypłata zadysponowanej kwoty

Jednak bez względu na liczbę osób uprawnionych do otrzymania pieniędzy kwota wypłaty nie może być wyższa niż dwudziestokrotne przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku ogłaszane przez prezesa Głównego Urzędu Statystycznego za ostatni miesiąc przed śmiercią posiadacza rachunku.

PRZYKŁAD: SUMA DYSPOZYCJI PRZEKRACZA LIMIT

REKLAMA

Posiadacz rachunku oszczędnościowego polecił na piśmie bankowi, aby po jego śmierci dokonał wypłaty z rachunku jego córce Dorocie. Po kilku miesiącach zrobił jeszcze dwie dyspozycje na wypadek śmierci na rzecz syna Jana oraz żony Franciszki. Po śmierci posiadacza rachunku okazało się, że łączna kwota uczynionych przez niego dyspozycji na wypadek śmierci przekracza dopuszczalny limit, czyli dwudziestokrotne przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród za ostatni miesiąc przed śmiercią posiadacza rachunku. W tej sytuacji przy wypłacie kwot z rachunku oszczędnościowego pierwszeństwo mają dyspozycje uczynione na rzecz syna Jana i żony Franciszki przed dyspozycją na rzecz córki Doroty, ponieważ zostały wydane później.

Zdarza się, że posiadacz rachunku wydaje więcej niż jedną dyspozycję na wypadek śmierci, a łączna suma kwot tam określonych przekracza limit dwudziestokrotnego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku ogłaszanego przez prezesa GUS za ostatni miesiąc przed śmiercią posiadacza rachunku. Wtedy pieniądze nie mogą zostać wypłacone wszystkim upoważnionym z dyspozycji i dyspozycja wydana później ma pierwszeństwo przed dyspozycją wydaną wcześniej.

Gdyby, mimo przekroczenia limitu, bank wypłacił pieniądze, to wówczas beneficjent ma obowiązek zwrócić otrzymaną kwotę spadkobiercom.

Nie wchodzi do spadku

Kwota wypłacona zgodnie z dyspozycją nie wchodzi do spadku po posiadaczu rachunku. Oznacza to, że nie jest zaliczana na poczet schedy spadkowej, nie może być też traktowana jako darowizna i dlatego nie jest zaliczana na poczet zachowku. Nie jest uwzględniana również przy dokonywaniu działu spadku ani brana pod uwagę przy ustalaniu wartości czynnej spadku na potrzeby określenia zakresu odpowiedzialności za długi spadku.

Oznacza to w praktyce, że osoba, której zostały wypłacone pieniądze z tytułu dyspozycji na wypadek śmierci, a będąc spadkobiercą ustawowym miałaby prawo do zachowku, bo została pominięta w testamencie, może o taki zachowek wystąpić.

Prawo do zachowku mają zstępni (czyli: dzieci, wnuki, prawnuki), małżonek oraz rodzice spadkodawcy, którzy zostaliby do spadku powołani z ustawy, natomiast nie dziedziczą, bo spadkodawca zrobił testament i ich w nim pominął, ale nie wydziedziczył ich i nie pozbawił prawa do zachowku. O zachowek lub uzupełnienie zachowku mogą wystąpić wówczas, gdy nie otrzymali go w postaci uczynionej przez spadkodawcę darowizny lub zapisu. Artykuł 991 k.c. nie wyszczególnia tutaj dyspozycji na wypadek śmierci uczynionej w banku przez spadkodawcę będącego posiadaczem rachunku oszczędnościowego.

Dyspozycje w kilku bankach

Ta sama osoba może mieć kilka rachunków oszczędnościowych, rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych lub rachunków terminowej lokaty oszczędnościowej w kilku bankach. W każdym z tych banków może uczynić dyspozycję na wypadek śmierci. Po jej śmierci banki powinny samodzielnie wypłacić w ramach limitu ustawowego zadysponowaną kwotę beneficjentowi albo beneficjentom dyspozycji.

PRZYKŁAD: DYSPOZYCJE W KILKU BANKACH

Ta sama osoba miała w kilku bankach rachunki: w banku A rachunek oszczędnościowy, w banku B rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy, a w banku C rachunek terminowej lokaty oszczędnościowej. W każdym banku i różnym czasie zrobił dyspozycję na wypadek śmierci, ale w sumie przekroczył dopuszczalny limit. W razie wypłacenia przez te banki kwot zgodnie z dyspozycją spadkobiercy posiadacza mogą wystąpić z roszczeniem o zwrot określonej kwoty do osób, którym wypłacono je nienależnie, czyli tym co do których dyspozycja została wydana wcześniej.

Gdy łączna wysokość wypłat przekroczy dopuszczalny limit, to osoby, które otrzymały świadczenie nienależne, powinny je zwrócić spadkobiercom posiadacza rachunku.

Przy ustalaniu, który beneficjent dyspozycji otrzymał nienależną wypłatę, bierze się pod uwagę zasadę, że dyspozycja wydana później ma pierwszeństwo przed dyspozycją wydaną wcześniej. Bierze się pod uwagę czas dokonania dyspozycji we wszystkich bankach łącznie.

Koszty pogrzebu

Z rachunku bank powinien wypłacić kwotę wydatkowaną na koszty pogrzebu posiadacza rachunku osobie, która przedstawiła rachunki potwierdzające wysokość poniesionych przez nią kosztów.

Bank wypłaca kwotę w wysokości nieprzekraczającej kosztów urządzenia pogrzebu zgodnie ze zwyczajami przyjętymi w danym środowisku. Prawo do wypłaty tej kwoty przysługuje osobie, która poniosła wydatki bez względu na to, czy jest spadkobiercą ustawowym lub testamentowym zmarłego posiadacza rachunku. Do zwrotu kosztów pogrzebu z kwoty zgromadzonej na rachunku ma prawo nawet osoba obca. Natomiast ta kwota nie może zostać wpłacona z rachunku wspólnego posiadacza np. z małżonkiem.

PRZYKŁAD: ROSZCZENIE O ZWROT KOSZTÓW POGRZEBU

Pan A. pokrył koszty pogrzebu swojego sąsiada i sfinansował również postawienie nagrobka. Ma rachunki na wszystkie wydatki. Wypłacając z rachunku oszczędnościowego sąsiada pana A. pieniądze na pokrycie kosztów pogrzebu, bank powinien również zwrócić koszty postawienia nagrobka. Sąd Najwyższy w swoim orzecznictwie zajął stanowisko, że koszty pogrzebu obejmują również koszty postawienia nagrobka - orzeczenie z 13 listopada 1969 r. w sprawie sygn. akt. II CR 326/69 opublikowanym w OSPiKA nr 7-8 z 1971 r., poz. 140.

Wypłacona przez bank kwota wydatkowana na koszty pogrzebu nie wchodzi do spadku po posiadaczu rachunku.

Aby otrzymać zwrot kwoty, wystarczy, że osoba, która poniosła wydatki, zwróci się do banku o wypłatę okazując rachunki potwierdzające poniesione koszty. Bank nie może się wówczas powołać na tajemnicę bankową i odmówić informacji o tym, czy prowadzi rachunek oszczędnościowy, oszczędnościowo-rozliczeniowy lub terminową lokatę oszczędnościową dla osoby zmarłej.

Może się zdarzyć, że poniesione i udokumentowane rachunkami koszty pogrzebu są wyższe niż zgromadzona kwota na rachunkach oszczędnościowych w danym banku. Wtedy bank wypłaca jedynie sumę, która jest tam zgromadzona, w ramach tzw. salda dodatniego rachunku. Tak postępuje nawet wówczas, gdy posiadacz przed śmiercią miał zawartą umowę z bankiem, która dawała mu prawo do spowodowania debetu.

Osoba, która poniosła koszty pogrzebu, powinna wystąpić o zwrot reszty należności do innego banku, który prowadzi rachunek oszczędnościowy dla zmarłego, albo do jego spadkobierców.

Natomiast bank, który pokrył tylko część wydatków na koszty pogrzebu, powinien zwrócić rachunki i zrobić adnotację o częściowym pokryciu kosztów.

MAŁGORZATA PIASECKA-SOBKIEWICZ

malgorzata.piasecka@infor.pl

Podstawa prawna

• Art. 55 i 56 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Prawo bankowe (t.j. Dz.U. z 2002 r. nr 72, poz. 665 z późn. zm.).

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Polacy na potęgę kupują mieszkania za granicą. Lubują się w wielkich apartamentach

W pierwszym kwartale 2024 roku Polacy zakupili aż 800 domów i apartamentów na Półwyspie Iberyjskim – wynika z danych podanych przez Registradores de Espana. To nie tylko o 21% więcej niż w poprzednim kwartale, ale także trzykrotnie więcej niż w przedpandemicznym pierwszym kwartale 2019 roku.

Dziemianowicz-Bąk: Proponujemy, żeby minimalne wynagrodzenie wynosiło 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia. Ustalanie wysokości wynagrodzenia minimalnego na nowych zasadach

Zmienią się zasady ustalania wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Zmiana będzie zgodna z dyrektywą unijną w sprawie adekwatnych wynagrodzeń minimalnych w Unii Europejskiej.

Czy kasjerzy chcieliby pracować w niedziele za podwójną stawkę?

Co kasjerzy sklepów wielkopowierzchniowych myślą na temat całkowitego zniesienia ograniczenia handlu w niedziele? Czy pracowaliby w niedzielę za podwójne wynagrodzenie?

Czy można otrzymać kilka bonów energetycznych na jeden adres? Jak to zrobić? Czy będzie kontrola?

Tak jest to możliwe. Trzeba złożyć osobne wnioski do gminy o bon energetyczny przez każdą z rodzin zamieszkujących wspólnie. 

REKLAMA

Symbole religijne w miejscu pracy

Symbole religijne w miejscu pracy to temat bardzo kontrowersyjny. Z jednej strony mamy wolność do wyrażania i uzewnętrzniania swoich przekonań religijnych a pracodawca i współpracownicy nie mogą z tego powodu dyskryminować a z drugiej strony pracodawca może wprowadzić zakaz noszenia w miejscu pracy jakichkolwiek widocznych symboli wyrażających przekonania światopoglądowe lub religijne.

Wyższe emerytury i wynagrodzenia od lipca 2024 r. Dla kogo?

Od 1 lipca zwiększają się minimalne wynagrodzenie za pracę i minimalna stawka godzinowa. Jak to może wpłynąć na emeryturę?

Już niedługo praca od poniedziałku do czwartku. Zmiany w Kodeksie pracy już niedługo. Czy szkoły też będą otwarte 4 dni w tygodniu?

Wkrótce czeka nas nowelizacja Kodeksu pracy. Projekt ustawy jest już w Sejmie. Czego będą dotyczyć zmiany?

Od 1500 zł do 45 000 zł kary grzywny dla pracodawcy za wypłatę wynagrodzenia wyższego niż wynikające z zawartej umowy o pracę

Kiedy pracodawca może otrzymać karę aż do 45000 zł za wypłatę wynagrodzenia wyższego niż wynikające z zawartej umowy o pracę? 

REKLAMA

2 tys. zł dla jednoosobowych działalności gospodarczych. Premier Tusk ogłasza pomoc dla kupców z Marywilskiej 44

2 tys. zł dla jednoosobowych działalności gospodarczych oraz dofinansowanie części wynagrodzeń pracowników. "Od czwartku przedsiębiorcy, którzy ponieśli straty w wyniku pożaru hali targowej przy ul. Marywilskiej w Warszawie mogą się zgłaszać do ZUS o pomoc" - poinformował premier Donald Tusk. Jak dodał, w przygotowaniu są również m.in. zwolnienia podatkowe.

Min. edukacji Barbara Nowacka: Nowe zajęcia w czasie godzin wychowawczych od 1 września 2024 r. Samorządy pytają: Kto je poprowadzi?

Nowość: Zajęcia z pierwszej pomocy na godzinach wychowawczych. Nauczyciele mają wątpliwości - w szkołach nie ma osób mających uprawnienia do prowadzenia tych zajęć. Szkoły nie mają też środków na opłacenie zewnętrznych ekspertów. Nierealne jest, aby w całej Polsce dali radę poprowadzić społecznie kursy pierwszej pomocy wolontariusze (np. z WOŚP).

REKLAMA