REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak jest dziedziczony wkład bankowy

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Piasecka-Sobkiewicz Małgorzata
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Do spadku po posiadaczu rachunku w banku nie wchodzi kwota wypłacona osobie pokrywającej koszty pogrzebu, która przedstawiła rachunki na poniesione wydatki. Kto i ile może dziedziczyć z wkładu?

Pieniądze zgromadzone w banku przez posiadacza rachunku oszczędnościowego, rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego lub rachunku terminowej lokaty oszczędnościowej są dziedziczone przez jego spadkobierców. Jednak do spadku po posiadaczu rachunku nie wchodzi kwota wypłacona zgodnie z jego dyspozycją wkładem na wypadek śmierci oraz wydatkowana na pokrycie pogrzebu przez osobę, która przedstawiła rachunki na potwierdzenie poniesionych kosztów. W razie wypłaty osobom uprawnionym pieniędzy z obu tych tytułów masa spadkowa przypadająca spadkobiercom ustawowym lub testamentowym spadkodawcy zostaje pomniejszona o te kwoty.

Dyspozycja wkładem

Posiadacz rachunku oszczędnościowego, rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego lub rachunku terminowej lokaty oszczędnościowej może na piśmie dokonać dyspozycji wkładem na wypadek śmierci. Na podstawie tej dyspozycji bank po jego śmierci wypłaci z rachunku określoną kwotę osobom, które wskazał posiadacz rachunku. Mogą to być następujące osoby: małżonek, wstępni, zstępni lub rodzeństwo.

PRZYKŁAD: UPRAWNIENI Z DYSPOZYCJI

REKLAMA

Posiadacz rachunku bankowego chce na piśmie polecić bankowi, aby po jego śmierci określona kwota została wypłacona sąsiadce w ramach dyspozycji na wypadek śmierci. Takiego rozporządzenia nie będzie mógł zrobić, bo w ramach dyspozycji można wskazać jedynie: małżonka, wstępnych, zstępnych lub rodzeństwo. Natomiast na rzecz sąsiadki, która jest osobą obcą, posiadacz rachunku może jedynie zrobić darowiznę, powołać ją do dziedziczenia w testamencie, bądź zrobić zapis.

Dyspozycja może zostać zrobiona na rzecz jednej lub kilku osób, ale jedynie wyszczególnionych w art. 56 prawa bankowego. Posiadacz rachunku powinien wówczas określić kwotę, jaka ma przypaść każdej z nich. Może w dyspozycji wskazać konkretną sumę, albo w procentach lub częściach ułamkowych określić część limitu ustawowego. Wskazanie części limitu zamiast podania konkretnej kwoty jest bardziej korzystne, bo limity mogą być różne w chwili wydawania dyspozycji i w chwili śmierci posiadacza rachunku. Dyspozycję można na piśmie w każdym czasie odwołać lub zmienić. Ustne odwołanie nie będzie skuteczne.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Natomiast dyspozycji na wypadek śmierci nie może wydać współposiadacz rachunku wspólnego. Dyspozycja jest formą rozporządzenia majątkiem na wypadek śmierci i dlatego nie może zostać uczyniona z rachunku wspólnego na podobnych zasadach jak niedopuszczalne jest sporządzanie testamentów wspólnych.

Wypłata zadysponowanej kwoty

Jednak bez względu na liczbę osób uprawnionych do otrzymania pieniędzy kwota wypłaty nie może być wyższa niż dwudziestokrotne przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku ogłaszane przez prezesa Głównego Urzędu Statystycznego za ostatni miesiąc przed śmiercią posiadacza rachunku.

PRZYKŁAD: SUMA DYSPOZYCJI PRZEKRACZA LIMIT

REKLAMA

Posiadacz rachunku oszczędnościowego polecił na piśmie bankowi, aby po jego śmierci dokonał wypłaty z rachunku jego córce Dorocie. Po kilku miesiącach zrobił jeszcze dwie dyspozycje na wypadek śmierci na rzecz syna Jana oraz żony Franciszki. Po śmierci posiadacza rachunku okazało się, że łączna kwota uczynionych przez niego dyspozycji na wypadek śmierci przekracza dopuszczalny limit, czyli dwudziestokrotne przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród za ostatni miesiąc przed śmiercią posiadacza rachunku. W tej sytuacji przy wypłacie kwot z rachunku oszczędnościowego pierwszeństwo mają dyspozycje uczynione na rzecz syna Jana i żony Franciszki przed dyspozycją na rzecz córki Doroty, ponieważ zostały wydane później.

Zdarza się, że posiadacz rachunku wydaje więcej niż jedną dyspozycję na wypadek śmierci, a łączna suma kwot tam określonych przekracza limit dwudziestokrotnego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku ogłaszanego przez prezesa GUS za ostatni miesiąc przed śmiercią posiadacza rachunku. Wtedy pieniądze nie mogą zostać wypłacone wszystkim upoważnionym z dyspozycji i dyspozycja wydana później ma pierwszeństwo przed dyspozycją wydaną wcześniej.

Gdyby, mimo przekroczenia limitu, bank wypłacił pieniądze, to wówczas beneficjent ma obowiązek zwrócić otrzymaną kwotę spadkobiercom.

Nie wchodzi do spadku

Kwota wypłacona zgodnie z dyspozycją nie wchodzi do spadku po posiadaczu rachunku. Oznacza to, że nie jest zaliczana na poczet schedy spadkowej, nie może być też traktowana jako darowizna i dlatego nie jest zaliczana na poczet zachowku. Nie jest uwzględniana również przy dokonywaniu działu spadku ani brana pod uwagę przy ustalaniu wartości czynnej spadku na potrzeby określenia zakresu odpowiedzialności za długi spadku.

Oznacza to w praktyce, że osoba, której zostały wypłacone pieniądze z tytułu dyspozycji na wypadek śmierci, a będąc spadkobiercą ustawowym miałaby prawo do zachowku, bo została pominięta w testamencie, może o taki zachowek wystąpić.

Prawo do zachowku mają zstępni (czyli: dzieci, wnuki, prawnuki), małżonek oraz rodzice spadkodawcy, którzy zostaliby do spadku powołani z ustawy, natomiast nie dziedziczą, bo spadkodawca zrobił testament i ich w nim pominął, ale nie wydziedziczył ich i nie pozbawił prawa do zachowku. O zachowek lub uzupełnienie zachowku mogą wystąpić wówczas, gdy nie otrzymali go w postaci uczynionej przez spadkodawcę darowizny lub zapisu. Artykuł 991 k.c. nie wyszczególnia tutaj dyspozycji na wypadek śmierci uczynionej w banku przez spadkodawcę będącego posiadaczem rachunku oszczędnościowego.

Dyspozycje w kilku bankach

Ta sama osoba może mieć kilka rachunków oszczędnościowych, rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych lub rachunków terminowej lokaty oszczędnościowej w kilku bankach. W każdym z tych banków może uczynić dyspozycję na wypadek śmierci. Po jej śmierci banki powinny samodzielnie wypłacić w ramach limitu ustawowego zadysponowaną kwotę beneficjentowi albo beneficjentom dyspozycji.

PRZYKŁAD: DYSPOZYCJE W KILKU BANKACH

Ta sama osoba miała w kilku bankach rachunki: w banku A rachunek oszczędnościowy, w banku B rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy, a w banku C rachunek terminowej lokaty oszczędnościowej. W każdym banku i różnym czasie zrobił dyspozycję na wypadek śmierci, ale w sumie przekroczył dopuszczalny limit. W razie wypłacenia przez te banki kwot zgodnie z dyspozycją spadkobiercy posiadacza mogą wystąpić z roszczeniem o zwrot określonej kwoty do osób, którym wypłacono je nienależnie, czyli tym co do których dyspozycja została wydana wcześniej.

Gdy łączna wysokość wypłat przekroczy dopuszczalny limit, to osoby, które otrzymały świadczenie nienależne, powinny je zwrócić spadkobiercom posiadacza rachunku.

Przy ustalaniu, który beneficjent dyspozycji otrzymał nienależną wypłatę, bierze się pod uwagę zasadę, że dyspozycja wydana później ma pierwszeństwo przed dyspozycją wydaną wcześniej. Bierze się pod uwagę czas dokonania dyspozycji we wszystkich bankach łącznie.

Koszty pogrzebu

Z rachunku bank powinien wypłacić kwotę wydatkowaną na koszty pogrzebu posiadacza rachunku osobie, która przedstawiła rachunki potwierdzające wysokość poniesionych przez nią kosztów.

Bank wypłaca kwotę w wysokości nieprzekraczającej kosztów urządzenia pogrzebu zgodnie ze zwyczajami przyjętymi w danym środowisku. Prawo do wypłaty tej kwoty przysługuje osobie, która poniosła wydatki bez względu na to, czy jest spadkobiercą ustawowym lub testamentowym zmarłego posiadacza rachunku. Do zwrotu kosztów pogrzebu z kwoty zgromadzonej na rachunku ma prawo nawet osoba obca. Natomiast ta kwota nie może zostać wpłacona z rachunku wspólnego posiadacza np. z małżonkiem.

PRZYKŁAD: ROSZCZENIE O ZWROT KOSZTÓW POGRZEBU

Pan A. pokrył koszty pogrzebu swojego sąsiada i sfinansował również postawienie nagrobka. Ma rachunki na wszystkie wydatki. Wypłacając z rachunku oszczędnościowego sąsiada pana A. pieniądze na pokrycie kosztów pogrzebu, bank powinien również zwrócić koszty postawienia nagrobka. Sąd Najwyższy w swoim orzecznictwie zajął stanowisko, że koszty pogrzebu obejmują również koszty postawienia nagrobka - orzeczenie z 13 listopada 1969 r. w sprawie sygn. akt. II CR 326/69 opublikowanym w OSPiKA nr 7-8 z 1971 r., poz. 140.

Wypłacona przez bank kwota wydatkowana na koszty pogrzebu nie wchodzi do spadku po posiadaczu rachunku.

Aby otrzymać zwrot kwoty, wystarczy, że osoba, która poniosła wydatki, zwróci się do banku o wypłatę okazując rachunki potwierdzające poniesione koszty. Bank nie może się wówczas powołać na tajemnicę bankową i odmówić informacji o tym, czy prowadzi rachunek oszczędnościowy, oszczędnościowo-rozliczeniowy lub terminową lokatę oszczędnościową dla osoby zmarłej.

Może się zdarzyć, że poniesione i udokumentowane rachunkami koszty pogrzebu są wyższe niż zgromadzona kwota na rachunkach oszczędnościowych w danym banku. Wtedy bank wypłaca jedynie sumę, która jest tam zgromadzona, w ramach tzw. salda dodatniego rachunku. Tak postępuje nawet wówczas, gdy posiadacz przed śmiercią miał zawartą umowę z bankiem, która dawała mu prawo do spowodowania debetu.

Osoba, która poniosła koszty pogrzebu, powinna wystąpić o zwrot reszty należności do innego banku, który prowadzi rachunek oszczędnościowy dla zmarłego, albo do jego spadkobierców.

Natomiast bank, który pokrył tylko część wydatków na koszty pogrzebu, powinien zwrócić rachunki i zrobić adnotację o częściowym pokryciu kosztów.

MAŁGORZATA PIASECKA-SOBKIEWICZ

malgorzata.piasecka@infor.pl

Podstawa prawna

• Art. 55 i 56 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Prawo bankowe (t.j. Dz.U. z 2002 r. nr 72, poz. 665 z późn. zm.).

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Będą liczyć staż pracy po nowemu. Miliony Polaków czeka rewolucyjna zmiana. Kto straci a kto zyska

Bez urlopu, bez zwolnienia lekarskiego… tak się zasuwa na śmieciówkach uchodzących za jedną z największych patologii na polskim rynku pracy. Ten problem dotyka też samozatrudnionych. Co jest najgorsze? Po latach harówki oficjalny bilans stażu pracy to okrągłe zero. Teraz nadchodzi koniec tej jawnej niesprawiedliwości. Od nowego roku ruszy rewolucyjna zmiana. Nawet 5 mln Polaków zyska nowe uprawnienia.

Wygrana bez rekompensaty: Firma pokonała ZUS na całej linii, ale kosztów nie odzyskała

Firma pokonała ZUS, ale nie uzyskała rekompensaty. „Ponad 871 decyzji ZUS, 150 tys. stron dokumentacji, tysiące godzin pracy. Wszystkie sprawy wygrane przez przedsiębiorcę przed sądami w I i II instancji. W teorii - spektakularny sukces. W praktyce ekonomiczna porażka" - pisze dzisiejszy „Dziennik Gazeta Prawna".

KSeF wymusi zmiany. Rejestry VAT i wydatki pracownicze po nowemu od 2026 roku

Wdrożenie Krajowego Systemu e-Faktur to jeden z najważniejszych projektów cyfryzacyjnych polskiej administracji podatkowej ostatnich lat. Od 1 lutego lub od 1 kwietnia 2026 roku – w zależności od poziomu sprzedaży w 2024 roku – podatnicy VAT będą zobowiązani do wystawiania faktur wyłącznie w formie elektronicznej za pośrednictwem KSeF. To nie tylko zmiana technologiczna, ale także rewolucja organizacyjna, która wymusi dostosowanie systemów księgowych, procesów wewnętrznych i codziennej pracy działów finansowych.

Kredyt EKOlogiczny 2025 – bezzwrotna dotacja dla firm na modernizację energetyczną. Jakie warunki trzeba spełnić?

Już od października 2025 r. przedsiębiorcy będą mogli ubiegać się o dofinansowanie z Kredytu EKOlogicznego – dotacji realizowanej w ramach programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG 3.01).

REKLAMA

Nieoczekiwana sierpniowa waloryzacja emerytur - emeryci i renciści muszą tego dopilnować, żeby otrzymać wyższe świadczenia

Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami ustawy z dnia 17.12.1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych - waloryzacja emerytur i rent przeprowadzana jest raz w roku, w dniu 1 marca. Na wskaźnik waloryzacji, który decyduje o kwocie podwyżki świadczeń - ma wpływ kilka czynników (w tym zwłaszcza ubiegłoroczna inflacja). Dotychczas nie była jednak zagwarantowana minimalna kwota takiej corocznej waloryzacji. Stan ten - ma ulec zmianie już niebawem, bo w sierpniu 2025 r.

Umiarkowany stopień niepełnosprawności - przywileje 2025 [LISTA]. Jak złożyć wniosek o orzeczenie o niepełnosprawności?

Umiarkowany stopień niepełnosprawności w 2025 roku daje prawo do wielu przywilejów – od skróconego czasu pracy, przez dodatkowy urlop, po zasiłki, dofinansowania i wsparcie z PFRON. Osoby posiadające orzeczenie mogą skorzystać także z turnusów rehabilitacyjnych czy ulg podatkowych. Sprawdź, co dokładnie przysługuje osobom z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności i jak krok po kroku złożyć wniosek o orzeczenie.

Zakupy w sklepie stacjonarnym a reklamacja. Co może konsument?

Od wielu lat obowiązuje ustawa o prawach konsumenta. W wyniku implementowania do polskiego systemu prawa regulacji unijnej, od 1 stycznia 2023 r. wprowadzono do tej ustawy bardzo ważne, korzystne dla konsumentów rozwiązania.

Abonament RTV: drożej w 2026 roku. Jakie zniżki za zapłatę z góry? Jakie kary za niepłacenie abonamentu i brak rejestracji odbiornika?

W 2026 roku obowiązywać będą wyższe stawki abonamentu RTV niż w 2025 roku. Tak wynika z rozporządzenia Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z 27 czerwca 2025 r. w sprawie wysokości opłat abonamentowych za używanie odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych oraz zniżek za ich uiszczanie z góry za okres dłuższy niż jeden miesiąc w 2026 r. 

REKLAMA

Pensje w samorządach z wyrównaniem. Czy również dla byłych pracowników?

Nowelizacja rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych zaczęła obowiązywać od 14 czerwca 2025 r. Nowe stawki wynagrodzeń będą należne pracownikom z wyrównaniem od 1 marca 2025 r.

Obowiązkowy KSeF: kogo obejmie, jak fakturować w czasie awarii? Co czeka podatników VAT w 2026 roku?

Ponad pół rok dzieli przedsiębiorców od dnia, w którym elektroniczne fakturowanie stanie się w Polsce obowiązkowe. W zależności od poziomu sprzedaży w 2024 roku, firmy będą musiały dołączyć do Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) od 1 lutego lub od 1 kwietnia 2026 roku. Od tego momentu korzystanie z KSeF stanie się obowiązkowe dla wszystkich podatników VAT czynnych. Firmy mają już niewiele czasu, by dostosować swoje systemy, procedury i zespoły do nowych wymogów.

REKLAMA