REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nie należy igrać z walutami

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Rozmowa z Janem Krzysztofem Bieleckim prezesem Banku Pekao S.A.
- Po dobrych wynikach finansowych I półrocza powiedział pan, że jeśli gospodarka będzie się rozwijała w szybkim tempie, to wzrost banku nabierze szybkości. Wszystko wskazuje na to, że w kolejnych kwartałach koniunktura będzie dobra, ale jednocześnie zaostrzyła się polityka monetarna, rosną stopy procentowe. Czy to może się odbić na wynikach, bo z jednej strony może zwiększyć się marża, ale z drugiej akcja kredytowa może zostać zahamowana?

Rozmowa z Janem Krzysztofem Bieleckim prezesem Banku Pekao S.A.

REKLAMA

Po dobrych wynikach finansowych I półrocza powiedział pan, że jeśli gospodarka będzie się rozwijała w szybkim tempie, to wzrost banku nabierze szybkości. Wszystko wskazuje na to, że w kolejnych kwartałach koniunktura będzie dobra, ale jednocześnie zaostrzyła się polityka monetarna, rosną stopy procentowe. Czy to może się odbić na wynikach, bo z jednej strony może zwiększyć się marża, ale z drugiej akcja kredytowa może zostać zahamowana?

– Należy pamiętać, że sektor bankowy inwestuje w obligacje Skarbu Państwa i wszelkie skoki stóp procentowych z punktu widzenia stabilności tych inwestycji nie są korzystne. Widać to na przykładzie zmieniających się rentowności obligacji dwu- czy pięcioletnich. Ich rentowność w ciągu roku wzrosła o około 200 punktów bazowych. Nie jest to dobra sytuacja, ponieważ dla sektora finansowego i dla gospodarstw domowych najważniejsza jest stabilność. Chciałbym zwrócić uwagę na jeszcze jeden bardziej niebezpieczny element, a mianowicie na zmieniające się kursy walut. Wywołuje to przekonanie, że nadszedł dobry czas na spekulacje walutowe. Niestety, wielu „ekspertów” namawia do zadłużania się w walutach obcych, ostatnio we frankach szwajcarskich. Moim zdaniem, ryzyka walutowego należy się bezwzględnie wystrzegać – zadłużać należy się w walucie, w której się zarabia. Przekonali się o tym ci, którzy 2 lata temu zaciągnęli kredyt hipoteczny we frankach szwajcarskich i dziś mimo regularnych spłat rat, ich dług w złotych jest większy niż na początku.

Czy to jest powód, dla którego bank konsekwentnie prowadzi politykę udzielania kredytów mieszkaniowych tylko w złotych?

– Staramy się ograniczać ryzyko i robimy to właśnie w imieniu klientów. Uważam, że narażanie kredytobiorców na ryzyko kursowe jest brakiem profesjonalizmu, ponieważ trudno, żeby przeciętny Polak posiadał profesjonalną wiedzę o rynku walutowym.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeszcze raz chcę podkreślić, że dla klientów i dla całej gospodarki najważniejsza jest stabilizacja i poczucie bezpieczeństwa.

Nie zmienia to faktu, że konkurencja, dzięki udzielaniu kredytów hipotecznych w walutach obcych, zdobywa coraz większą część tego rynku.

– Ale za to my zdecydowanie zdobywamy coraz większy udział w rynku kredytów złotowych – obecnie wynosi o­n ok. 23 proc. Nasza oferta opiera się na niskim oprocentowaniu, 5,55 proc. w pierwszym roku kredytowania, które zostanie utrzymane mimo ostatnich decyzji RPP.

Czy w innych krajach udział kredytów walutowych jest dużo mniejszy? Czy polski rynek jest pod tym względem specyficzny?

REKLAMA

– Gdy w 1993 roku przyjechałem do Wielkiej Brytanii, właśnie kończył się kryzys na rynku kredytów hipotecznych. Polegał o­n na tym, że w wyniku spadku cen nieruchomości kwoty udzielonych kredytów były wyższe od wartości zabezpieczeń, a zjawisko to dotyczyło blisko miliona kredytobiorców. Trzeba mieć świadomość takich zagrożeń.

Chcę przypomnieć, że na dorocznym walnym zgromadzeniu Związku Banków Polskich, szef Generalnego Inspektoratu Nadzoru Bankowego, Wojciech Kwaśniak zwracał uwagę na kwestię wielkości kredytów hipotecznych w portfelu oraz walut, w jakich są udzielane. W Banku Pekao udział należności hipotecznych wynosi ok. 10 proc., ale w niektórych bankach sięga nawet 30 proc. Tam problemem może się okazać niedopasowanie wielkości aktywów i pasywów, ponieważ większość depozytów to lokaty krótkoterminowe, a banki udzielają coraz więcej kredytów na długi okres. Dodatkowo aktywa hipoteczne są niepłynne.

Nie zmienia to faktu, że jest to ten segment rynku, o który banki walczą najostrzej. A co z pozostałymi produktami. Pekao mimo dobrych wyników finansowych w walce o rynek nie odniósł większych sukcesów.

– Nie zgadzam się z tą opinią. W tych segmentach, które są dla nas strategiczne, odnotowaliśmy duże przyrosty. Mamy duży udział w rynku produktów oszczędnościowych – szczególnie dobrą pozycję zajmujemy w rynku funduszy inwestycyjnych, w których jesteśmy liderem na rynku.

Drugi strategiczny produkt to kredyty hipoteczne, o których już mówiłem. Trzecia kluczowa grupa produktów to karty kredytowe. Biorąc pod uwagę procentowy wzrost sprzedaży w tym segmencie, możemy być zadowoleni, choć muszę przyznać, że jeśli chodzi o liczby bezwzględne, to mamy jeszcze wiele do zrobienia.

Czwarty, strategiczny dla nas, kierunek rozwoju to współpraca z MSP. Właśnie kończymy skierowaną do naszych dotychczasowych klientów, bardzo skuteczną akcję „Kredyt dla Ciebie”. Obecnie startuje kolejna oferta skierowana do małych i średnich firm, które nie są jeszcze naszymi klientami.

Czy Bank Pekao będzie walczył o rynek kredytów pomostowych, związanych z programami z Unii Europejskiej?

– Tak, i to bardzo zdecydowanie. Jesteśmy w awangardzie banków przygotowujących ofertę w tym zakresie. Współpracujemy ściśle z Ministerstwem Gospodarki i Pracy, przeszkoliliśmy ponad 500 doradców bankowych i przygotowaliśmy bardzo atrakcyjną dla przedsiębiorców ofertę. Traktujemy to jednak bardziej jako formę pomocy małym i średnim firmom niż jako dobry biznes dla nas. Dla banków jest to sprawa prestiżowa, ale z punktu widzenia całego rynku nie są to strategiczne produkty. Dziś trudno bowiem powiedzieć, jaka będzie skala kredytów pomostowych, ponieważ nie wiadomo, jaki będzie stopień wykorzystania funduszy. Powinniśmy też zdawać sobie sprawę z tego, że polska gospodarka musi rozwijać się sama, a fundusze powinny być jedynie uzupełnieniem.

Na razie nie widać wzrostu akcji kredytowej w segmencie przedsiębiorstw.

– Sytuacja jest ciekawa, bo obserwujemy wzrost inwestycji, ale w dalszym ciągu w segmencie korporacji i wśród średnich firm panuje sytuacja statycznego oczekiwania. Wcześniej firmy gromadziły środki na rachunkach bankowych. W wielu przedsiębiorstwach przez lata nie były prowadzone inwestycje w rozwój zdolności produkcyjnej. Teraz jest przełomowy moment, bo firmy muszą podejmować strategiczne decyzje. Obecna sytuacja niesie ze sobą pewne ryzyko. Z jednej strony, przedsiębiorstwa posiadają nadwyżkę finansową i znajdują się na krawędzi maksymalnego wykorzystywania zdolności produkcyjnych, co powinno rodzić potrzebę inwestycji, ale z drugiej strony mogą wzrosnąć oczekiwania dotyczące wzrostu płac. Te nadwyżki mogą więc zostać zagospodarowane w dwojaki sposób.

Jaka będzie polityka banku, po kolejnych podwyżkach stóp procentowych. Oprocentowanie kredytów opartych na WIBOR rośnie automatycznie, a co z pozostałymi kredytami. Czy klienci mają się liczyć ze wzrostem ich oprocentowania?

– Nie sądzę. Na razie nie planujemy takich działań.

Wracając do wyników banku. Pekao ma wysoką efektywność, wskaźnik zwrotu z kapitału ROE wynosi 18,7 proc. Jaki jest cel, jeśli chodzi o wartość ROE?

– Pod tym względem Bank Pekao jest bardzo mocny i osiągnięcie ROE na poziomie 20 proc. jest realne.

W jakiej perspektywie?

– Taki cel mamy zapisany w strategii do 2006 roku. Możliwe, że zostanie o­n osiągnięty wcześniej. Trzeba pamiętać, że bank ma wysokie kapitały własne.

Współczynnik wypłacalności jest dużo wyższy niż wymagany przez nadzór bankowy. W jaki sposób zostanie zagospodarowana ta „nadwyżka”? Czy inwestorzy mogą liczyć na ekstradywidendę?

– Dywidenda, jak co roku, także tym razem, na pewno zostanie wypłacona. Dla mnie znacząca dywidenda jest dowodem szacunku wobec akcjonariuszy. Chcę przypomnieć, że w ubiegłym roku wypłaciliśmy w formie dywidendy 83 proc. wypracowanego zysku. Za wcześnie mówić o tym, jaka może być jej wysokość w przyszłym roku. Poza tym przyglądamy się możliwościom inwestycyjnym na rynku.

Jakiego rodzaju inwestycje ma pan na myśli?

– Na razie rozpatrujemy różne możliwości. Mogę jedynie powiedzieć, że nasze ewentualne zakupy mogą być związane z planami całej Grupy UniCredit.

Od dawna podkreśla pan, że Bank Pekao pracuje na poprawą relacji z klientami i wyższą jakością obsługi. Jakie są efekty tych działań?

– To bardzo ważny aspekt, ponieważ na relacjach z klientami opiera się istota bankowości. Analizujemy wszelkie reklamacje, skargi klientów, bo są o­ne najlepszą informacją na temat jakości obsługi i funkcjonowania banku. Jeśli ich liczba spada, świadczy to o tym, że nasze działania przynoszą oczekiwany skutek. Staramy się przyglądać uwagom klientów, także tym, które są umieszczane na forum internetowym, i wyciągać z nich wnioski. Obecnie przeprowadzamy ankietę wśród pracowników banku, która pozwoli nam opracować i wdrożyć kolejne usprawnienia w działalności. W Europie Zachodniej jest to często stosowane narzędzie. Korzyść jest obustronna: jeśli relacje z klientami są lepsze, poprawia się bowiem jakość aktywów.

Jakość portfela Pekao S.A. na tle sektora nie prezentuje się dobrze. Udział kredytów zagrożonych po I półroczu wyniósł 22 proc.

– Zdecydowana poprawa portfela wymaga przyspieszenia prac nad sekurytyzacją aktywów i zwiększeniem korzyści podatkowych z ich odsprzedaży.

Nie obawia się pan, że giełdowy debiut PKO BP negatywnie wpłynie na kurs akcji banku?

– Myślę, że mamy to już za sobą. Inwestorzy, którzy chcieli się przygotować do restrukturyzacji swojego portfela inwestycyjnego, już to zrobili.

Co spowodowało, że bank zdecydował się na publikację wynagrodzeń członków zarządu? Do tej pory spółki podawały jedynie ogólne koszty zarządu.

– Decyzja ta była związana z pracami nad prospektem emisyjnym, w którym należy zamieszczać jak najbardziej szczegółowe informacje. Chcieliśmy uniknąć ewentualnych uwag ze strony Komisji Papierów Wartościowych i Giełd. Po drugie, zmierzamy do jak największej przejrzystości. Mam oczywiście świadomość, że pod tym względem odróżniamy się od innych graczy na rynku.

Rozmawiała Monika Krześniak



Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Duża podwyżka świadczenia dla mężczyzny z rocznika 1957. Kolejne prawomocne orzeczenie sądu powszechnego po wyroku TK z 4 czerwca 2024 r. SK 140/20

Przybywa prawomocnych orzeczeń w sprawach po wyroku TK z 4 czerwca 2024 r. SK 140/20. Przedstawię wyrok Sądu Apelacyjnego w Białymstoku.

Co najmniej 1900 zł miesięcznie dla każdego – niewiele osób wie o tym świadczeniu, które przysługuje, jeżeli nie spełniają warunków otrzymania emerytury lub renty! Wystarczy wniosek

Niewiele osób jest świadomych, iż niespełnienie wymogów ustawowych do otrzymania emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy, nie pozbawia ich całkowicie szansy na comiesięczne świadczenie w wysokości co najmniej 1878,91 zł z budżetu państwa, które pozwoli im na zaspokojenie ich niezbędnych potrzeb życiowych. Co więcej – świadczenie to, nie jest „obwarowane” żadnymi szczególnymi kryteriami.

Nowa kwota wolna od zajęcia dla emerytów i rencistów: „To sprawa etyki i szacunku do drugiego człowieka. Bo teraz, tej etyki i szacunku brak”

Czym różni się emeryt od osoby pracującej? Zdaniem ustawodawcy - tym, że emeryt potrafi przeżyć za znacznie mniejsze pieniądze. Chodzi o tzw. minimalny byt życiowy. To pojęcie bezpośrednio łączy się z kwotą wolną od potrąceń komorniczych. Ustawodawca stosuje różne limity, w zależności od tego, czy potrącenia dokonywane są z wynagrodzenia za pracę, czy ze świadczenia emerytalnego. Do Sejmu trafiła propozycja zmiany tych przepisów.

Nowa płaca minimalna: 4806 zł czy 5015 zł, podwyżka o 140 czy 250 zł. Nie ma zgody co do najniższej krajowej, rząd sam zdecyduje

Na ostateczną wysokość najniższej krajowej jaka będzie obowiązywała od 1 stycznia 2026 roku trzeba poczekać do pierwszej połowy września. Rada Dialogu Społecznego nie wypracowała w sprawie minimalnego wynagrodzenia za pracę wspólnego stanowiska do połowy lipca więc zgodnie z prawem decyzję co do płacy minimalnej arbitralnie podejmie rząd za dwa miesiące.

REKLAMA

Ruszyły zwroty pieniędzy dla pracowników. To 3 tysiące złotych. Nie wszyscy o tym wiedzą

Coraz wyższe rachunki za prąd i za gaz, coraz droższe zakupy rujnują domowe budżety… to sprawia, że coraz więcej Polaków szuka sposobów na tańszy urlop. Wakacje roku mogą kosztować mniej. Nawet 3 tysiące złotych dopłaty do urlopu czeka na pracowników. Ciągle nie wszyscy wiedzą, że po dofinansowanie mogą się ubiegać. Wachlarz możliwości jest szeroki i zróżnicowany. Od funduszu socjalnego, przez premie urlopowe, po lokalne bony turystyczne.

Czy 20.07.2025 r. jest niedziela handlowa, handel bez zakazu, zakupy w Lidlu i Biedronce, w galeriach, wszystkie sklepy otwarte czy tylko Żabka

To już połowa lipca - urlopy i wakacje w pełni. Pogoda nie dopisuje jednak, a to oznacza, że więcej czasu spędzamy w domach i zapotrzebowanie na zakupy jest większe niż zwykle. Jak jest w ten weekend - sklep trzeba zaliczyć koniecznie w sobotę czy można je odłożyć na niedzielę, bo jeśli jest ona bez zakazu handlu, to w dogodnych godzinach czynne będą wszystkie sklepy.

Zasiłek pielęgnacyjny a dodatek pielęgnacyjny. Tylko jedno świadczenie Ci się należy. Komu przysługuje, kto wydaje i jakie są różnice?

Zastanawiasz się, czym różni się zasiłek pielęgnacyjny od dodatku pielęgnacyjnego? Nie wiesz, komu przysługuje zasiłek pielęgnacyjny w 2025 roku, kto wypłaca te świadczenia, MOPS czy ZUS, i jak je uzyskać? A może szukasz informacji, czy można pobierać oba świadczenia jednocześnie, czy dodatek pielęgnacyjny został podwyższony oraz jak wygląda wniosek o zasiłek pielęgnacyjny? W tym artykule znajdziesz wszystkie odpowiedzi. Wyjaśniamy, komu należą się pieniądze, ile możesz dostać i jakie dokumenty będą potrzebne, by złożyć wniosek w MOPS lub ZUS.

Niski wiek emerytalny kobiet to bomba z opóźnionym zapłonem. Polki stracą tysiące na emeryturze

Polska starzeje się w szybkim tempie, co już dziś budzi poważne obawy o przyszłość systemu emerytalnego. Międzynarodowy Fundusz Walutowy alarmuje: jeśli nie zostaną wprowadzone pilne reformy, do 2050 roku świadczenia mogą spaść nawet o jedną trzecią. Najbardziej ucierpią kobiety, osoby o niskich dochodach i pracownicy niestandardowi. Czy jest jeszcze czas, by uniknąć kryzysu?

REKLAMA

Ukrywasz majątek w Delaware? Możesz się zdziwić, jak łatwo wierzyciele potrafią dotrzeć do prawdy

Delaware od dekad uchodzi za bezpieczną przystań dla firm dbających o dyskrecję właścicieli. Ale ten mit ma swoje granice. Coraz częściej okazuje się, że za zasłoną prywatności kryją się słabe punkty – a zdeterminowany wierzyciel potrafi je wykorzystać, by ujawnić, kto naprawdę stoi za spółką i gdzie ukryto aktywa.

W świadomej podróży po spokój

Rozmowa z Olą Krzemińską, twórczynią i CEO agencji Power, promotorką aktywnego stylu życia, o mądrym zarządzaniu energią w życiu i biznesie, zmianach w kulturze pracy oraz trendach w organizacji wydarzeń i wyjazdów firmowych.

REKLAMA