REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Trzeba się spieszyć

REKLAMA

Resort gospodarki zapowiada, że do końca roku pod obrady rządu trafi znowelizowana polityka energetyczna państwa. Dokument ten ma określić strategię rządu dla sektora energetycznego na kolejne 20 lat.
Trwają intensywne prace nad projektem nowelizacji polityki energetycznej – zapewniała Halina Bownik-Trymucha, dyrektor departamentu bezpieczeństwa energetycznego w resorcie gospodarki, podczas wczorajszej konferencji energetycznej zorganizowanej przez miesięcznik „Nowy Przemysł”. – Najpóźniej do czerwca 2005 roku powinien powstać projekt noweli prawa energetycznego. Przyjęcie tej ustawy będzie oznaczać nadanie statusu prawnego założeniom polityki energetycznej do 2020 roku. Według wewnętrznych terminów ministerstwa założenia polityki energetycznej powinny trafić pod obrady rządu do końca roku – mówi Halina Bownik-Trymucha.
Dokument powinien zostać przedstawiony do akceptacji Komisji Europejskiej najpóźniej do końca roku, podkreśla prof. Władysław Mielczarski z Instytutu Elektroenergetyki Politechniki Łódzkiej. Jego zdaniem nie możemy pozwolić sobie na przedłużanie terminu do czerwca 2005 r., ponieważ pilnych decyzji wymagają unijne wymogi w zakresie ochrony środowiska.
Przedstawiciele sektora elektroenergetycznego podkreślają, że przeciągające się prace nad polityką energetyczną powodują, że nie ma obowiązujących prognoz dla sektora i bilansu energetycznego, co utrudnia inwestycje w branży. Jan Kurp, prezes Południowego Koncernu Energetycznego, podkreśla, że sektor elektroenergetyczny nie jest w stanie rozpocząć obecnie żadnej nowej inwestycji. Przedłużanie tego stanu grozi, że po 2008 roku trzeba będzie importować energię albo jej zabraknie. Mirosław Duda z Agencji Rynku Energii twierdzi, że nawet przy obecnym poziomie zapotrzebowania na energię w Polsce grozi niedostatek mocy wytwórczych, poczynając od 2008 roku. Wtedy zaczną bowiem obowiązywać restrykcyjne ograniczenia globalnej emisji zanieczyszczeń do atmosfery, co spowoduje konieczność wyłączenia części węglowych źródeł mocy. Według prognoz Herberta L. Gabrysia wzrostu cen energii można się spodziewać w latach 2007–2008, wtedy gdy nie będziemy w stanie wypełnić unijnych dyrektyw dotyczących ochrony środowiska.
Julita Wróbel


REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Świadectwo pracy 2024 r.

W dniu zakończenia stosunku pracy pracodawca wydaje pracownikowi świadectwo pracy. Co pracownik powinien otrzymać razem ze świadectwem pracy?

Waloryzacja: Już za tydzień podwyżka o 227,50 premii stażowych do 2227,50 zł [Monitor Polski Poz. 383]

Premie stażowe są wypłacane przez starostów jako promocja zatrudniania bezrobotnych do 30 roku życia. Od 1 czerwca wzrastają o przeszło 200 zł wzrosną stawki premii stażowych.

35 dni urlopu wypoczynkowego dla każdego. Bez względu na staż pracy i grupę zawodową. Sprawdź, od kiedy.

35 dni urlopu wypoczynkowego dla każdego. Pojawiła się propozycja, żeby każdy mógł odpoczywać dłużej. Bez względu na staż pracy i grupę zawodową. Od kiedy?

Większa ochrona pracowników. Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu pracy

Sejm znowelizował Kodeks pracy. Zmiany mają na celu zwiększenie ochrony zdrowia pracowników. Został rozszerzony katalog substancji rakotwórczych i mutagennych.

REKLAMA

Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracownika 2024 r.

Jednym ze sposobów rozwiązania umowy o pracę jest jej wypowiedzenie. Pracownik dokonujący wypowiedzenia musi zadbać o zachowanie pewnych warunków. Jakich?

Zasiłek pogrzebowy w 2024 roku. Wniosek, kwota, warunki uzyskania. Od kiedy podwyżka do 7000 zł?

W jakich sytuacjach i kto może dostać zasiłek pogrzebowy. Ile wynosi w 2024 roku ten zasiłek? Od kiedy podwyżka zasiłku pogrzebowego do 7000 zł? Jak i gdzie złożyć wniosek?

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Zmiany w Kodeksie pracy. Nowelizacja uchwalona przez Sejm dotyczy kilkuset tysięcy pracowników

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację Kodeksu pracy, która wdraża dyrektywę UE ws. ochrony pracowników przed działaniem czynników rakotwórczych lub mutagenów. Dyrektywa rozszerza ich wykaz o substancje reprotoksyczne, czyli szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych.

REKLAMA

Płaca minimalna 2025 r. zostanie określona na starych zasadach. Data zbliża się wielkimi krokami

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk poinformowała, że płaca minimalna w 2025 r. zostanie określona na starych zasadach. Jeśli chodzi o kolejne lata, to jej wysokość określi już ustawa o minimalnym wynagrodzeniu, które ma wejść w życie w listopadzie br.

Ulgi w spłacie podatków (odroczenie, rozłożenie na raty, umorzenie). Dla kogo? Kiedy? Warunki udzielenia

Ordynacja podatkowa przewiduje w szczególnych sytuacjach możliwość zastosowania wobec podatnika trzech ulg w spłacie podatków lub zaległości podatkowej. Chodzi o odroczenie terminu płatności, rozłożenie zapłaty na raty lub umorzenie całości lub części podatku lub zaległości podatkowej. Kiedy można liczyć na taki gest fiskusa?

REKLAMA