REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Mniej fałszywych paliw na rynku

REKLAMA

Zmniejszyła się grupa stacji paliw, na których Inspekcja Handlowa wykryła niewłaściwej jakości benzynę i olej napędowy. Jednak pod tym względem do standardów zachodnioeuropejskich jeszcze nam daleko. Nie wiadomo, w jakiej skali oferowany jest złej jakości autogaz, bo nie ma kontroli z tym związanych.

Jeszcze niedawno fałszowanie paliw osiągało duże rozmiary. Olej napędowy zastępowano olejem grzewczym, do benzyny dodawano naftę świetlną, lakiery i inne „uszlachetniacze”. W efekcie, choć wyraźnie zwiększała się liczba pojazdów jeżdżących po naszych drogach, przez parę lat spadała sprzedaż detaliczna benzyn i oleju napędowego. Ta sytuacja zmieniła się po wejściu w życie ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw ciekłych. Dzięki niej Inspekcja Handlowa przeprowadziła w drugiej połowie ubiegłego roku dość rozległą kontrolę jakości paliw oferowanych na stacjach benzynowych. Okazało się wówczas, że aż prawie 30 proc. skontrolowanych stacji sprzedawało paliwo niewłaściwej jakości. – W tym roku, od 1 maja do dziś, skontrolowano około 1700 stacji, w tym 11 proc. sprzedawało niewłaściwej jakości benzynę i olej napędowy. Jest więc wyraźna poprawa w stosunku do roku poprzedniego, ale nie możemy być zadowoleni, bo wciąż dużo stacji oferuje niewłaściwej jakości paliwo, w Belgii odpowiedni wskaźnik wynosi 3 proc. – powiedział wczoraj na konferencji prasowej Bogdan Szamota z Głównego Inspektoratu Inspekcji Handlowej. Natomiast w hurtowej sprzedaży paliw wykryto nieprawidłowości w 17,5 proc. skontrolowanych placówek. Zdaniem B. Szamota kontrola jakości powinna objąć także sprzedaż autogazu (LPG). Najprostszym rozwiązaniem, które by to umożliwiało, byłaby nowelizacja ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw. Polska Organizacja Gazu Płynnego podchodzi ostrożnie do tego problemu, uważa, że wdrażanie wymagań jakościowych powinno odbywać się etapami. Tymczasem pojawiają się sygnały, że w tej branży występują nieprawidłowości – gaz bywa nadmiernie zasiarczony, za dużo w nim wody lub złe są proporcje między propanem i butanem. Ma to niekorzystny wpływ na pojazdy. Rynek LPG rozwija się u nas bardzo szybko. Już ponad 1,1 mln samochodów zasilanych jest LPG, a będzie ich więcej, ponieważ sprowadzonych zostanie do naszego kraju kilkaset tysięcy starych aut, których zasilanie przestawiane jest często na LPG.
Janusz K. Kowalski


REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sygnaliści pod ochroną. Będą nowe obowiązki dla pracodawców

Sejm uchwalił ustawę o ochronie sygnalistów. Ustawa nakłada nowe obowiązki na pracodawców.

Kosztowny obowiązek. Dofinansowanie pracownikowi okularów lub szkieł kontaktowych

Pracodawca powinien zapewnić okulary lub szkła kontaktowe pracownikom zatrudnionym przy obsłudze monitora ekranowego. Czy pracownik ma prawo do jednoczesnej refundacji zarówno okularów korygujących wzrok, jak i szkieł kontaktowych?

Świadectwo pracy 2024 r.

W dniu zakończenia stosunku pracy pracodawca wydaje pracownikowi świadectwo pracy. Co pracownik powinien otrzymać razem ze świadectwem pracy?

Waloryzacja: Już za tydzień podwyżka o 227,50 premii stażowych do 2227,50 zł [Monitor Polski Poz. 383]

Premie stażowe są wypłacane przez starostów jako promocja zatrudniania bezrobotnych do 30 roku życia. Od 1 czerwca wzrastają o przeszło 200 zł wzrosną stawki premii stażowych.

REKLAMA

35 dni urlopu wypoczynkowego dla każdego. Bez względu na staż pracy i grupę zawodową. Sprawdź, od kiedy.

35 dni urlopu wypoczynkowego dla każdego. Pojawiła się propozycja, żeby każdy mógł odpoczywać dłużej. Bez względu na staż pracy i grupę zawodową. Od kiedy?

Większa ochrona pracowników. Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu pracy

Sejm znowelizował Kodeks pracy. Zmiany mają na celu zwiększenie ochrony zdrowia pracowników. Został rozszerzony katalog substancji rakotwórczych i mutagennych.

Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracownika 2024 r.

Jednym ze sposobów rozwiązania umowy o pracę jest jej wypowiedzenie. Pracownik dokonujący wypowiedzenia musi zadbać o zachowanie pewnych warunków. Jakich?

Zasiłek pogrzebowy w 2024 roku. Wniosek, kwota, warunki uzyskania. Od kiedy podwyżka do 7000 zł?

W jakich sytuacjach i kto może dostać zasiłek pogrzebowy. Ile wynosi w 2024 roku ten zasiłek? Od kiedy podwyżka zasiłku pogrzebowego do 7000 zł? Jak i gdzie złożyć wniosek?

REKLAMA

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Zmiany w Kodeksie pracy. Nowelizacja uchwalona przez Sejm dotyczy kilkuset tysięcy pracowników

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację Kodeksu pracy, która wdraża dyrektywę UE ws. ochrony pracowników przed działaniem czynników rakotwórczych lub mutagenów. Dyrektywa rozszerza ich wykaz o substancje reprotoksyczne, czyli szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych.

REKLAMA