REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rynek pracy na przełomie roku - badanie CBOS-u

REKLAMA

W ostatnich trzech latach CBOS prowadził systematyczne badania dotyczące sytuacji na krajowym i lokalnych rynkach pracy. Wciąż krytyczne są opinie nt. lokalnych rynków pracy. Ponad jedna czwarta Polaków sądzi, że w ich miejscowości lub okolicy nie ma żadnej pracy, a prawie połowa uważa, iż trudno tam znaleźć jakiekolwiek zatrudnienie. Z perspektywy ostatnich trzech lat widać jednak niewielką poprawę opinii o lokalnych rynkach pracy.
O braku jakiejkolwiek pracy w miejscu zamieszkania lub okolicy szczególnie często przekonani są rolnicy, emeryci, badani o najniższych dochodach na osobę w rodzinie, żyjący w złych warunkach materialnych, z podstawowym wykształceniem, bezrobotni i renciści. Natomiast im respondenci są młodsi, lepiej wykształceni i sytuowani oraz im lepiej oceniają warunki materialne swoich gospodarstw domowych, tym rzadziej na ogół wystawiają tak skrajnie negatywne oceny, tym częściej zaś uważają, że w ich miejscowości lub okolicy można znaleźć jakąś pracę, choć nie zawsze odpowiednią.
Należy podkreślić, że wciąż zdecydowanie najlepiej oceniany jest wielkomiejski rynek pracy – ponad połowa mieszkańców największych miast twierdzi, że można tam znaleźć jakieś zatrudnienie, choć nie zawsze odpowiednie.
Przewidywania dotyczące poziomu bezrobocia w najbliższym roku są pesymistyczne. Tylko niespełna co piąty Polak spodziewa się zmiany na lepsze. Pogorszenie sytuacji przewiduje prawie co szósty, a ponad połowa nie oczekuje żadnych zmian, co przy prawie 3-milionowej rzeszy bezrobotnych również należy uznać za pesymistyczną prognozę.
Na zakończenie roku nasiliły się obawy związane z możliwością utraty pracy. Obecnie co drugi pracujący deklaruje poczucie bezpieczeństwa zatrudnienia i prawie równie liczna grupa obawia się utraty pracy, w tym 15 proc. bardzo poważnie bierze taką możliwość pod uwagę. Poziom obaw przed bezrobociem wśród osób pracujących jest obecnie najwyższy od lutego i znacznie wyższy niż w całym ostatnim półroczu, kiedy to notowano poprawę w tym względzie.
Z utratą pracy bardzo poważnie liczą się przede wszystkim mieszkańcy małych miast, pracownicy najgorzej sytuowani (po 33 proc.), żyjący w złych warunkach materialnych (25 proc.), z podstawowym wykształceniem (24 proc.).
Zagrożeni bezrobociem bardzo często czują się także najmłodsi pracownicy (w wieku od 18 do 24 lat) – utraty pracy spodziewa się bowiem prawie dwie trzecie z nich.
Natomiast poczucie bezpieczeństwa zatrudnienia najczęściej towarzyszy pracownikom o najwyższej pozycji społeczno-materialnej oraz rolnikom.
mk


REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wakacje składkowe bez poprawek. Jeszcze tylko podpis Prezydenta RP

W dniu 23 maja 2024 r. Senat zaakceptował bez poprawek ustawę wprowadzającą tzw. wakacje składkowe dla przedsiębiorców. Teraz ustawa trafi do Prezydenta RP do podpisu.

Będą nowe świadczenia dla rodziców. Brakuje tylko podpisu prezydenta

Ustawa o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic" na ostatniej prostej. Brakuje tylko podpisu prezydenta.

Zakończenie roku szkolnego 2024 r.

Kiedy kończy się rok szkolny 2023/2024? Do kiedy potrwają wakacje? Czy wszyscy uczniowie rok szkolny kończą w tym samym czasie? 

Dokarmiasz tu gołębie? Grożą za to drakońskie kary, nawet 50.000 zł

Od 1 sierpnia w Hong Kongu zmienia się prawo. Osoby, które będą dokarmiać dzikie zwierzęta, w tym miejskie gołębie, mogą zostać ukarane grzywną w wysokości 100 000 dolarów hongkońskich (50,5 tys. złotych), i więzieniem na okres roku. 

REKLAMA

Rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron - WZÓR PISMA

Porozumienie o rozwiązaniu umowy o pracę jest jednym ze sposobów rozwiązania stosunku pracy. Ten sposób zakończenia zatrudnienia jest najmniej sformalizowany i dzięki temu najbardziej wygodny.

Chcesz zmienić miejsce głosowania? Możesz to zrobić za pomocą telefonu

Ministerstwo Cyfryzacji informuje, że z pomocą aplikacji mObywatel 2.0 można jednorazowo zmienić miejsce głosowania. Jak to zrobić?

Kontrola podatkowa: czy musi być zapowiedziana. Zasada i wyjątki

Kontrola podatkowa, to oczywiście nic przyjemnego dla podatnika ale czasem się zdarza. Na taką okoliczność trzeba być przygotowanym. W szczególności warto wiedzieć, że taka kontrola z urzędu skarbowego powinna być w większości przypadków zapowiedziana z 7-dniowym wyprzedzeniem. Ale od tej zasady są niestety liczne wyjątki. Zobaczmy co na ten temat mówią przepisy.

Do 31 maja 2024 r. rolnik musi poinformować KRUS o podatku dochodowym z działalności gospodarczej za 2023 r.

31 maja 2024 roku upływa termin złożenia zaświadczenia lub oświadczenia do Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS) w sprawie wysokości należnego podatku dochodowego za 2023 rok. Wysokość rocznej kwoty granicznej za rok ubiegły wynosi 4.088 zł.

REKLAMA

MRiT: Usługa Firma już w aplikacji mObywatel 2.0. W czym może pomóc przedsiębiorcy?

Ministerstwo Rozwoju i Technologii poinformowało w komunikacie z 23 maja 2024 r., że do aplikacji mObywatel wprowadzono nową usługę, która znacząco ułatwi życie przedsiębiorcom. Usługa Firma pozwala na wygodne gromadzenie i zarządzanie danymi dotyczącymi działalności gospodarczej oraz informacji o zarejestrowanej firmie, co może dać przedsiębiorcy oszczędność czasu i lepszą organizację pracy.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

REKLAMA