REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak wpłacać podatek przelewem

REKLAMA

Od 1 lutego br. obowiązują nowe wzory formularza wpłaty gotówkowej oraz polecenia przelewu na rachunek organu podatkowego. Podatnicy, którzy chcą dokonać takiej wpłaty gotówkowej albo polecenia przelewu, muszą więc wykorzystać i wypełnić odpowiednie formularze.
Zobowiązania podatkowe (czyli np. obowiązek zapłaty podatku) wygasają w całości lub w części m.in. wskutek zapłaty, pobrania podatku przez płatnika lub inkasenta, zaliczenia nadpłaty lub zaliczenia zwrotu podatku.
Za termin dokonania zapłaty podatku uważa się:
• przy zapłacie gotówką – dzień wpłacenia kwoty podatku w kasie organu podatkowego lub na rachunek tego organu w banku, w placówce pocztowej, w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej albo dzień pobrania podatku przez płatnika lub inkasenta,
• w obrocie bezgotówkowym – dzień obciążenia rachunku bankowego podatnika lub rachunku podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej na podstawie polecenia przelewu.
Od 1 lutego 2005 r. obowiązuje rozporządzenie ministra finansów z dnia 29 czerwca 2004 r. w sprawie wzoru formularza wpłaty gotówkowej oraz polecenia przelewu na rachunek organu podatkowego (Dz.U. nr 182, poz. 1882).

Wpisz nazwę organu i numer rachunku
W polu 01 i 02 formularza należy wpisać nazwę organu podatkowego zgodnie z właściwością miejscową, czyli np. II Urząd Skarbowy w Bolesławcu. Jeżeli formularz wypełniany jest pismem ręcznym, w każdej linii można wpisać maksymalnie do 27 znaków. Natomiast wypełniając formularz pismem maszynowym, w każdej linii można wpisać maksymalnie 54 znaki. Oczywiście dane te trzeba wpisywać w sposób jednoznacznie umożliwiający odczyt (tzn. wpisując znaki w jednym ciągu, z wyraźnymi odstępami, ignorując podział na kratki i nie wykraczając poza obrys pola).
W polu nr 03 należy wpisać numer rachunku bankowego NRB właściwego organu podatkowego. Warto pamiętać, że przy wpisywaniu cyfr nie należy wpisywać żadnych znaków rozdzielających np. „-”.
Pole 04 wypełnia jednostka przyjmująca formularz zlecenia płatniczego. Dla polecenia przelewu należy przekreślić za pomocą „x” znak W, zaś dla wpłaty gotówkowej znak P.

Wpisz kwotę
Wypełniając to pole, należy stosować zasady właściwe dla pola 01 i 02. Kwota powinna być wpisana cyframi, począwszy od lewej strony pola. Nie należy stosować kropek oddzielających tysiące, miliony itp.
Jeżeli formularz wypełniany jest pismem maszynowym, kwotę należy poprzedzić dwoma znakami gwiazdek (**). Jeżeli formularz wypełniany jest pismem ręcznym, przecinek oddzielający grosze powinien być umieszczony w oddzielnej kratce.

3 Wpisz swój numer rachunku
W zależności od formy płatności w polu 06 należy wpisać w przypadku:
• przelewu – numer rachunku bankowego NRB zobowiązanego,
• wpłaty gotówkowej – kwotę słownie.
Jeżeli płatność dokonywana jest przelewem przy wpisywaniu NRB zobowiązanego, należy stosować zasady dotyczące NRB organu podatkowego (pole 03).

4 Podaj adres
W polu tym należy wpisać imię i nazwisko (firmę), nazwę oraz adres zobowiązanego (wpłacającego). Jeżeli wpłaty dokonuje osoba fizyczna, należy wpisać imię i nazwisko oraz adres miejsca zamieszkania, uwzględniając przy tym odstępy i znaki rozdzielające. Osoba prawna wpisuje nazwę firmy i adres jej siedziby.

5 Wpisz NIP
W polu 09 należy wpisać Numer Identyfikacji Podatkowej zobowiązanego bez znaków rozdzielających (bez kresek), np. 8351245258, rozpoczynając od pierwszej kratki.
Gdyby zobowiązany nie posiadał NIP, należy wpisać identyfikator uzupełniający:
• numer REGON – gdy zobowiązany jest osobą prawną lub jednostką organizacyjną niemającą osobowości prawnej, ale posiadającą numer REGON,
• numer PESEL – gdy wpłacający jest osobą fizyczną posiadającą numer PESEL.
Pamiętaj, jeżeli zobowiązany nie posiada jednego z podanych wyżej numerów: NIP, PESEL lub REGON, to należy wpisać serię i numer paszportu lub serię i numer dowodu osobistego albo numer innego dokumentu potwierdzającego tożsamość (bez znaków rozdzielających).

6 Podaj typ identyfikatora
W polu 10 trzeba podać typ identyfikatora. Jeżeli w polu 09 wpisano:
• NIP – należy wpisać N,
• nr REGON – należy wpisać R,
• nr PESEL – należy wpisać P,
• serię i numer dowodu osobistego – należy wpisać 1,
• serię i numer paszportu – należy wpisać 2,
• numer innego dokumentu potwierdzającego tożsamość – należy wpisać 3.

7 Poinformuj, za jaki okres płacisz
Pole 11 musi być wypełnione, z wyjątkiem sytuacji, gdy wpłata dotyczy należności niezwiązanych z okresem rozliczeniowym (np. kaucja gwarancyjna w podatku od towarów i usług, podatek od spadków i darowizn, podatek od czynności cywilnoprawnych).
W polu tym należy wpisać, jakiego okresu dotyczy dokonywana wpłata (bez znaków rozdzielających): R – rok, K – kwartał, M – miesiąc, D – dekada, J – dzień. Na przykład, jeżeli wpłata dotyczy podatku dochodowego od osób prawnych za 2004 r., należy wpisać – 04R, a jeżeli wpłata dotyczy podatku od towarów i usług za luty 2004 r., należy wpisać – 04M02.
8 Oznacz symbol formularza
W polu 12 należy oznaczyć symbol formularza lub płatności.
Jeżeli wpłata dotyczy zeznania lub deklaracji, należy wpisać symbol formularza, np. PIT-37.
Jeżeli wpłata należności wynika z decyzji (postanowienia) lub tytułu wykonawczego organu podatkowego, należy wpisać symbol płatności, np.:
• PIT – wpłata dotyczy decyzji w sprawie podatku dochodowego od osób fizycznych,
CIT – wpłata dotyczy decyzji w sprawie podatku dochodowego od osób prawnych,
• VAT – wpłata dotyczy decyzji w sprawie podatku od towarów i usług.
W przypadku dokonywania wpłaty na rzecz urzędu skarbowego, symbol płatności musi być zgodny z symbolem określonym w przepisach dotyczących wykazu numerów rachunków bankowych urzędów skarbowych.
Gdy wpłata jest dokonywana na rachunek bankowy jednostki samorządu terytorialnego, należy wpisać symbol płatności INNE.

9 Zidentyfikuj zobowiązanie
Przy wypełnianiu pola 13 należy stosować zasady właściwe dla pola nr 01 i 02.
Pole to wypełnia się, jeżeli wpłata należności wynika z decyzji, postanowienia tytułu wykonawczego. W takich przypadkach zobowiązany, wypełniając to pole, wpisuje w skrócie rodzaj aktu administracyjnego i jego sygnaturę podaną w treści tego aktu, np.:
• tytuł wykonawczy SM1-0987-03,
• decyzja US-732-89-03.
Jeżeli wpłata jest dokonywana na rachunek bankowy jednostki samorządu terytorialnego i jednocześnie nie wynika z decyzji, postanowienia, tytułu wykonawczego lub innego aktu; wówczas należy wpisać w skrócie rodzaj należności, np. podatek:
• od nieruchomości (wpłata dotyczy podatku od nieruchomości),
• leśny (wpłata dotyczy podatku leśnego),
• rolny (wpłata dotyczy podatku rolnego),
• od posiadania psów (wpłata dotyczy podatku od posiadania psów).

10 Pamiętaj o podpisie
Pole 14 przeznaczone jest na pieczęć, datę i podpis zobowiązanego. Odcisk pieczęci może być stosowany fakultatywnie (nie należy stosować czerwonego tuszu). Ponadto w polu tym należy umieścić datę zlecenia oraz podpis zobowiązanego.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Agnieszka Witkiewicz

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Opłata za psy i inne zwierzęta domowe wzrośnie o połowę. Jest projekt rozporządzenia

Zwiększą się koszty utrzymania zwierząt domowych. Właściciele, którzy chcą podróżować ze swoimi pupilami, będą musieli uiścić wyższą opłatę.

Od 1 czerwca 2024 r. wyższe limity dorabiania do niektórych emerytur i rent

Od 1 czerwca 2024 r. zmienią się tzw. progi graniczne, o których powinni pamiętać pracujący seniorzy. W przeciwnym razie Zakład Ubezpieczeń Społecznych zawiesi lub zmniejszy świadczenie. Limity nie dotyczą jednak wszystkich emerytów i rencistów.

Urlop proporcjonalny a zmiana pracy. Co mówią przepisy?

Kiedy stosuje się urlop proporcjonalny? Co w przypadku zmiany pracy? Prezentujemy najważniejsze zasady.

Dżem, miód, soki i cukier: nowe obowiązki dla przedsiębiorców. Rewolucyjne dyrektywy śniadaniowe!

Więcej owoców w dżemie, oznakowania na sokach i skład, mniej cukru oraz kraj pochodzenia miodu - to nowe wyzwania dla przedsiębiorców w całej UE. Uregulowano nowe przepisy w zakresie bezpieczeństwa żywnościowego produktów, które mają ulepszyć ochronę konsumentów i dostosować ją do nowych wyzwań, takich jak zielona i cyfrowa transformacja. Przedsiębiorcy nie są pocieszeni, czekają ich duże zmiany.

REKLAMA

Jeśli posiadasz dużą rodzinę, należą Ci się zniżki. Jakie?

Jesteś rodzicem przynajmniej 3 dzieci? Możesz nie wiedzieć, że przysługują Ci zniżki. Dowiedz się, jak z nich skorzystać oraz jak i gdzie złożyć odpowiedni wniosek.

5000,00 zł na wakacje dla dzieci w wieku szkolnym. Tym razem nie tylko dla dzieci rolników. Sprawdź, kto skorzysta.

5000,00 zł na wakacje dla dzieci w wieku szkolnym. Sprawdź, kto skorzysta z wakacyjnej AktywAKCJI. Tym razem nie jest to program skierowany jedynie do dzieci rolników.

Trzaskowski wydał zarządzenie dotyczące symboli religijnych w urzędach. Hołownia komentuje

Prezydent Rafał Trzaskowski wydał zarządzenie dla Warszawy dotyczące wprowadzenia 16 standardów "równego traktowania”. Jest to szerokie zarządzenie, które dotyczy kwestii związanych z równouprawnieniem i zakazem dyskryminacji. Ocenił je marszałek Sejmu Szymon Hołownia.

Gość Infor.pl: Cezary Kaźmierczak (Związek Przedsiębiorców i Pracodawców) [17.05.2024] – Oglądaj na żywo!

Czy propozycja Trzeciej Drogi ws zakazu handlu to dobry kierunek? Dlaczego rośnie liczba przypadków łamania prawa przez przedsiębiorców? Czy płaca minimalna w Polsce jest na właściwym poziomie? Czy koszty pracy w Polsce są niskie? Czy Zielony Ład pomoże naszej gospodarce? Te pytania usłyszy gość Piotra Nowaka - Cezary Kaźmierczak - Prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

REKLAMA

Bon energetyczny - kto się załapie na 300-1200 zł? Kryteria dochodowe są naprawdę niskie

Wysokość bonu energetycznego będzie zależała m.in. od liczby osób w gospodarstwie domowym, jak również od kryterium dochodowego na osobę w gospodarstwie jednoosobowym lub wieloosobowym. Pieniądze w wysokości od 300 zł do 1200 zł są do wzięcia już w 2024 roku. Jednak załapać się na to nowe świadczenie nie będzie łatwo.

Składka zdrowotna 2024. Rozliczenie za rok 2023. Wpływ na kwestie podatkowe

Już po raz drugi od momentu wprowadzenia rewolucyjnych przepisów Polskiego Ładu przedsiębiorcy mają obowiązek złożenia rocznego rozliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne. Dwudziesty dzień maja jest ostatnim dniem na dopełnienie tego obowiązku. Na szczęście tym razem Ustawodawca oszczędził płatnikom wstecznych zmian form opodatkowania oraz półrocznych okresów składkowych. 

REKLAMA