REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Samochody dostawcze nie tylko dla firm

REKLAMA

Auta dostawcze użytkowane przede wszystkim przez małe i średnie firmy podlegają istotnym zmianom: są coraz bardziej komfortowe, tworząc przyjazne „miejsce pracy” dla potencjalnego użytkownika. Przede wszystkim zwiększa się ich bezpieczeństwo: wprowadza się poduszki powietrzne i napinacze pasów.
Znacznie poprawia się ergonomia i wyciszenie wnętrza. W takich samochodach znajdujemy coraz więcej patentów ułatwiających eksploatacje, załadunek i zamocowanie ładunku, a także udoskonalony układ jezdny, skuteczne hamulce i nowoczesne silniki wysokoprężne. Coraz częściej wykorzystywane są również jako pojazdy rodzinne, rekreacyjne. Przedstawiamy – naszym zdaniem – najciekawsze auta, które cieszą się największą popularnością i zaufaniem wśród przedsiębiorców.
Citroën Berlingo
Styl Berlingo podkreśla uniwersalny charakter samochodu. Mocne, agresywne nadwozie ma podkreślać jego wszechstronność. Kilka elementów zostało zapożyczonych od aut typu rekreacyjnego, które jednoznacznie kojarzą się z pojazdami na weekendowe eskapady. Nadwozie Berlingo ma 4,14 m długości, 1,72 szerokości oraz ponad 1,8 wysokości. Przedni zwis został zwiększony o 4 cm. Dzięki składanemu oparciu przedniego fotela użyteczna długość wnętrza może być powiększona z 1,7 m do 2,1 m. Berlingo najchętniej wykorzystywane jest w wersji towarowo-osobowej, z dwoma rzędami siedzeń. Berlingo w wersji furgon oferuje ładowność od 600 do 800 kg. Pojemność przestrzeni bagażowej wynosi 3 m3, a odsuwane boczne drzwi (po obu stronach w zależności od wersji) ułatwiają załadunek. Dla bezpieczeństwa kierowcy, jak i przewożonego ładunku w podłodze części bagażowej umieszczono 6 uchwytów pomocnych przy mocowaniu ładunku. Dodatkowo podłoga wyłożona jest gumową matą, która zabezpiecza przed niekontrolowanym przesuwaniem się ładunku. Tylne drzwi dzielone są na pół i można je otworzyć pod kątem 180o, co znacznie ułatwia załadunek. Oparcie fotela pasażera można położyć uzyskując podręczny stolik z mocowaniem na dokumenty i uchwytem na napoje. W Berlingo znalazły się takie elementy, jak podłokietniki, stoliki w oparciach foteli czy składany wózek w bagażniku tzw. Modubox, a także poręczny pilot przy kierownicy sterujący zestawem audio oraz tempomat. Wszelkie manewry (parkowanie, zawracanie) wykonuje się bez trudu: wszystkie wersje Berlingo wyposażone są obecnie we wspomaganie układu kierowniczego o zmiennej sile. Układ ABS zapobiegający blokowaniu się kół jest seryjnym wyposażeniem wersji Multispace. Przesuwane drzwi boczne są wyposażone w blokadę zabezpieczającą przed przypadkowym zamknięciem. Niemożliwe jest również otworzenie przesuwanych prawych drzwi podczas tankowania.
Caddy Life
Caddy Life reprezentuje klasę kompaktowych vanów i wykorzystuje najlepsze motoryzacyjne tradycje.
Caddy ma uniwersalny charakter: można nim pojechać do szkoły po dzieci, podwieźć rodzinę na zakupy, podróżować na wakacje z rowerami i deską surfingową na dachu lub po prostu wykorzystywać go jako doskonałego partnera w interesach. Montowana na życzenie druga kanapa z tyłu sprawia, że nowy Caddy może awansować do rangi busa. Każdy rząd siedzeń jest umieszczony trochę wyżej niż poprzedni, co pozwala pasażerom na obserwację drogi i cieszy, zwłaszcza dzieci. Drzwi przesuwne o szerokości 700 mm umieszczone z obu stron pojazdu znacznie ułatwiają wsiadanie i wysiadanie. Nadwozie Caddy ma długość 4405 mm. Caddy Life udźwignie nawet 608 kg bagażu. Bagażnik ma maksymalną pojemność 2239 litrów. Montowaną seryjnie trzyosobową kanapę tylną można złożyć w całości lub częściowo, a opcjonalną kanapę dwuosobową wymontować. Jeżeli okaże się, że jeszcze nie wszystko zabraliśmy, do haka holowniczego można zaczepić – w zależności od wersji silnika – przyczepę o ciężarze do 1500 kg.
Fotel kierowcy posiada regulację wysokości. Wygodę manewrowania gwarantuje kierownica wyposażona seryjnie w regulację wysokości i kąta pochylenia. Kolejną zaletą Caddy Life są funkcjonalne i przemyślane schowki i półki. W podstawie fotela kierowcy umieszczono obszerną szufladę, a duża półka nad przednią szybą pozwala na przewożenie licznych drobiazgów. Kolejne schowki i uchwyty na kubki znajdują się w konsoli środkowej i w wewnętrznej tapicerce drzwi. W przednich drzwiach można schować nawet litrowe butelki z napojami. Climatic, ogrzewanie foteli i system nawigacji satelitarnej z dużym, kolorowym monitorem, są dostępne jako elementy wyposażenia dodatkowego. Do wyboru są cztery jednostki napędowe: silniki benzynowe 1,4 o mocy 55 kW (75 KM) i 1,6 o mocy 75 kW (102 KM) oraz silniki diesla 2,0 SDI o mocy 51 kW (70 KM) i 1,9 TDI o mocy 77 kW (105 KM). Temperament nowego Caddy Life jest kontrolowany w krytycznych sytuacjach przez takie systemy jak ABS, ASR (antypoślizgowa regulacja napędu) i MSR (system zapobiegający poślizgowi kół napędzanych podczas hamowania silnikiem). Poduszki powietrzne dla kierowcy i pasażera oraz boczne poduszki powietrzne należą do wyposażenia seryjnego.
Auta dostawcze coraz częściej wykorzystywane są również jako pojazdy rodzinne, rekreacyjne.
Mercedes Vito
Bardzo popularny Mercedes-Benz Vito jest dostępny w wersji furgon, univan i kombi, w trzech długościach nadwozia, dwóch rozstawach osi i dwóch wysokościach dachu.
Kokpit samochodu po ostatniej modernizacji ma zmienioną tablicę przyrządów, nowy układ ogrzewania, wentylacji oraz klimatyzacji, a także mnogość przegródek i schowków na wszystko, od okularów począwszy a na butelkach na 1,5-litrowe napoje kończąc. W Vito kierowca ma naprawdę nowoczesne stanowisko pracy. Dwa możliwe warianty rozstawu osi (3200 mm i 3430 mm), trzy długości pojazdu (typu standard 4748 mm, długi 4993 mm oraz ekstra długi 5223 mm), a także dwie wysokości dachu oferują przestrzenń ładunkową od 4,65 do 6,49 metrów sześciennych oraz długości załadunku od 2224 mm do 3099 mm (uwzględniając wykorzystanie przestrzeni pod siedzeniami przednimi). Przesuwne drzwi wersji furgon są wystarczająco szerokie, aby umożliwić na przykład załadunek europalet za pomocą podnośnika widłowego. Vito może mieć drzwi tylne o kącie otwarcia 180° lub 270°zamiast tylnej klapy. Szerokość załadunkowa pomiędzy wnękami kół, wynosząca 1277 mm, pozwala przy tym na załadowanie trzech europalet jedna za drugą.
Wersja osobowo-dostawcza Vito Univan została zaprojektowana do przewożenia maksymalnie sześciu osób wraz z dużymi ilościami materiału, co stanowi kombinację często stosowaną w codziennej działalności w wielu branżach, takich jak budownictwo lub służby miejskie. W zależności od wybranego wariantu, Univan oferuje powierzchnię ładunkową do 4,14 mkw. i może przewozić materiały o długości do 3099 mm (uwzględniając wykorzystanie przestrzeni pod siedzeniami przednimi). Wersje kombi modelu Mercedes-Benz Vito są również dostępne w trzech długościach. Mogą przewozić w do ośmiu pasażerów plus kierowca, udostępniając dodatkowo pojemność do 970 litrów na bagaż. Vito w wersji kombi nadaje się do przewożenia gości hotelowych lub jako uzupełnienie istniejącej sieci autobusowej. Vito może być napędzany jednym z trzech silników wysokoprężnych CDI lub jednym z dwóch silników benzynowych. Czterocylindrowe silniki wysokoprężne mogą mieć moc 65 kW (88 KM), 80 kW (109 KM) lub 110 kW (150 KM). Silniki benzynowe mają moc: 140 kW (190 KM) i 160 kW (218 KM). Wszystkie modele są wyposażone w elektroniczny system stabilizujący jazdę ESP, sprzężony z układem ABS, systemem zapobiegania utracie przyczepności kół przy ruszaniu i gwałtownym przyspieszaniu ASR, elektronicznym rozdziałem siły hamowania EBV oraz hydraulicznym asystentem hamowania BAS. Siedzenia mają trzypunktowe pasy bezpieczeństwa. Pełnowymiarowa prze-dnia poduszka powietrzna od strony kierowcy stanowi wyposażenie standardowe. Ponadto lista wyposażenia dodatkowego obejmuje pojedynczą i podwójną poduszkę powietrzną po stronie pasażera (w kombi seryjnie) oraz kurtyny boczne, natomiast nowe poduszki boczne, chroniące klatkę piersiową, mogą być zamawiane w połączeniu z nowymi, luksusowymi siedzeniami.
Peugeot Expert
Peugeot Expert – pojazd użytkowy o ładowności poniżej 900 kg cieszy się dużym powodzeniem wśród właścicieli małych i średnich firm.
Przód auta ma solidny wizerunek. Reflektory wraz z kierunkowskazami mają gładkie szkło, w zderzaku można zamontować reflektory przeciwmgielne (jako opcja). Przetłoczenia na masce, listwy boczne i żywe kolory nadają autu solidności i znacznie poprawiają jego wygląd. Fotele z regulacją wysokości i kąta nachylenia oparcia dla kierowcy i pasażera zapewniają komfort podróżowania. Obicia tapicerskie, np. welurowe, czynią wnętrze przytulnym. Udogodnienia dla kierowcy, o które zadbali konstruktorzy Experta, to np. schowek w postaci wnęki pod sufitem czy elektryczny korektor kąta pochylenia reflektorów.
Expert został wyposażony seryjnie w poduszkę powietrzną kierowcy i trzypunktowe pasy bezpieczeństwa na środkowych miejscach pierwszego, drugiego i trzeciego rzędu. Gama Experta dostępna jest w trzech typach nadwozia: do transportu towarów (furgon blaszany i furgon przeszklony), do przewozu osób (kombi mieszany 5/6 miejsc; kombi 5/6 – 8/9 miejsc) i do zabudowy: platforma z kabiną. Gama samochodów Peugot Expert obejmuje: dwa rozstawy osi (2,82 m i 3,22 m) i trzy dopuszczalne masy całkowite (2,2 tony, 2,3 tony i 2,5 tony). Peugeot Expert wyposażany jest w jeden z pięciu silników: benzynowy o pojemności 2,0 l i mocy 138 KM, atmosferyczny silnik diesla o pojemności 1,9 l i mocy 71 KM oraz trzy wersje silników turbo- diesel HDi powstałych na bazie czterocylindrowej jednostki napędowej o pojemności 2,0 l. Silniki te można połączyć z trzema skrzyniami biegów: dwiema mechanicznymi z pięcioma przełożeniami oraz jedną automatyczną z czterema przełożeniami. Wszystkie wersje Experta wyposażone zostały w układ kierowniczy ze zmiennym wspomaganiem, dostosowanym do prędkości obrotowej silnika.

Anna Lubertowicz-Sztorc


REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Gość Infor.pl: Robert Kwiatkowski [22.05.2024] – Oglądaj na żywo!

Czy Lewica pod wodzą Włodzimierza Czarzastego zostanie skolonizowana przez Koalicją Obywatelską? Czy SLD powstanie z martwych? Rozmówcą Piotra Nowaka jest Robert Kwiatkowski, były poseł SLD, a niegdyś prezes TVP i przewodniczący Stowarzyszenia Ordynacka.

Minimalne wynagrodzenie w 2025 roku ustalane jak dotąd. Potem 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia? Ponad 5 tys. zł płacy minimalnej w 2026 roku?

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej rozpoczęło prace nad wdrożeniem przez Polskę unijnej dyrektywy w sprawie adekwatnych wynagrodzeń minimalnych w UE. Ministerstwo skłania się, aby orientacyjna wartość referencyjna określona była jako 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia - poinformowało PAP Biznes biuro prasowe resortu. Jednocześnie MRPiPS zastrzegło, że wybór danej wartości referencyjnej i jej poziomu nie oznacza, że minimalne wynagrodzenie musi być jej równe.

Jak złożyć wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej? Dlaczego warto ją uzyskać?

Wielu podatników składa wnioski o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej. Jak to zrobić prawidłowo? Do czego taka interpretacja może się przydać podatnikowi? Kiedy Dyrektor KIS nie musi ani nawet nie może wydać interpretacji indywidualnej?

31 maja mija termin składania zaświadczeń do ZUS dla osób, które dorabiają do świadczenia lub zasiłku przedemerytalnego

Do 31 maja osoby, które dorabiają do świadczenia lub zasiłku przedemerytalnego, muszą dostarczyć do ZUS-u zaświadczenie o osiągniętych przychodach za okres od 1 marca 2023 r. do 29 lutego 2024 r. Informacja o przychodach jest niezbędna, aby ZUS mógł ustalić, czy wypłacał świadczenie w prawidłowej wysokości.

REKLAMA

Darowizna pieniędzy od babci lub dziadka. Czy podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn?

Czy darowizna pieniędzy od babci lub dziadka podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn? To zależy od kilku czynników określonych precyzyjnie przez ustawodawcę. Sprawdźmy, kiedy taka darowizna środków pieniężnych w gotówce jest zwolniona z podatku, a kiedy może zostać opodatkowana.

KSeF od 1 lutego 2026 r.?

KSeF od 1 lutego 2026 r.? Jest już ustawa przesuwająca wdrożenie Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) na 1 lutego 2026 r. Obowiązujące wcześniej przepisy zakładały, że obowiązkowy KSeF zacznie obowiązywać od 1 lipca 2024 roku.

Wybory do europarlamentu 2024. Osoby niepełnosprawne powinny pamiętać o tych terminach

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca 2024 r. Wyborcy niepełnosprawni i seniorzy muszą jednak wcześniej dopełnić niezbędnych formalności, jeśli chcą skorzystać z przysługujących im uprawnień. Mają na to kilka najbliższych dni.

Stabilna praca stanie się luksusem? Coraz więcej zwolnień grupowych i trudniej o zatrudnienie nawet w agencji pracy tymczasowej

Obroty agencji pracy tymczasowej w Polsce dalej rosną, a zatrudnionych przez takich pracodawców osób nie ubywa. Jednak jest dla nich mniej ofert, sam zaś wzrost wynika głównie z powodu podwyżki płacy minimalnej i innych wynagrodzeń. Zwolnienia grupowe w przemyśle odbijają swoje piętno także na zatrudnionych w agencjach pracy tymczasowej.

REKLAMA

Płace nauczycieli. Jest nowy tekst jednolity

Ile wynoszą minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli obowiązujące od 1 stycznia 2024 r.? 

Ceny samochodów elektrycznych wciąż odstraszają Polaków. Kiedy należy Ci się 27 000 zł dopłaty do elektryka?

W marcu 2024 roku zarejestrowano w Polsce 1 700 samochodów w pełni elektrycznych. To więcej o 300 sztuk niż w lutym tego samego roku. Niemniej jednak, w porównaniu do roku poprzedniego, liczba rejestracji spadła o 10,9%. Wynika to z danych przedstawionych w raporcie firmy Rankomat.pl, powołującej się na najnowsze dane Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Samochodów (ACEA).

REKLAMA