REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy usługi marketingowe i doradcze są kosztem firmy

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Firma, której świadczone są usługi marketingowe, powinna bardzo starannie udokumentować poniesienie wydatków. Powinna też przechowywać dowody wykonania umowy. Dotyczy to wszelkich umów o charakterze niematerialnym, które często są przedmiotem wnikliwych kontroli urzędów skarbowych.
Kontrole podatkowe wnikliwie sprawdzają zakup przez firmę tzw. usług niematerialnych. W szczególności dotyczy to przypadków, gdy transakcje dokonywane są między podmiotami powiązanymi. Przede wszystkim organy podatkowe nie uznają samej umowy za dowód wykonania usługi. Bardzo ważne jest więc przechowywanie dokumentacji świadczącej, że świadczenie zostało wykonane.

Poniesienie wydatku

Kolejnym problemem jest moment zaliczenia tego rodzaju wydatków do kosztów. W przypadku umów niematerialnych kluczowe znaczenie będzie miał moment poniesienia wydatku. Potwierdza to pismo Ministerstwa Finansów z 10 czerwca 2002 r. (PB3/GM-8214-127/02) dotyczące korzystania z firm doradczych w trakcie postępowania podatkowego i sądowego. Praktyka jednak wskazuje, że organy skarbowe często kwestionują wydatki związane z prowadzeniem procesu sądowego, w którym strona jest podmiotem pozwanym. Argumentują przy tym, że nie są to wydatki poniesione w celu uzyskania przychodu, ponieważ mają o­ne na celu minimalizowanie wydatków. Z takimi argumentami nie sposób się zgodzić. Tego rodzaju wydatki mają na celu zabezpieczenie źródła przychodów. Nie można więc od nich wymagać bezpośredniego związku z przychodem, podobnie jak nie można tego wymagać np. od wydatków na badanie sprawozdania finansowego czy prowadzenie ksiąg rachunkowych. Tym niemniej trzeba wiedzieć, że orzecznictwo w sprawie możliwości zaliczenia do kosztów wydatków związanych z prowadzonym procesem nie jest jednolite.

Wpływ na przychód

Innym budzącym wiele sporów rodzajem kosztów są wydatki na cele marketingowe. W takim przypadku kluczowe znaczenie ma właściwe udokumentowanie wykonania umowy. Potwierdza to orzecznictwo sądów administracyjnych. W wyroku NSA z 25 lutego 2003 r. (sygn. I SA/Ka 117/2002) sąd orzekł, że chociaż działania marketingowe mogą mieć różną formę, a ich wymierne skutki mogą zaistnieć w odległym czasie, niemniej jednak zaliczenie ich kosztów do kosztów uzyskania przychodów musi mieć oparcie w konkretnych zdarzeniach, choćby np. przez wskazanie rodzaju podjętych działań, ich adresata itd. Sam fakt zawarcia umowy i wypłaty wynagrodzenia oraz ogólne stwierdzenie, iż poszerzone zostały kontakty handlowe, nie jest dowodem na osiągnięcie przychodu nawet w przyszłości, skoro nie znajduje to żadnego innego potwierdzenia, np. wskazanie nowego odbiorcy. Warunkiem zaliczenia wydatków na marketing do kosztów uzyskania przychodów jest ich bezpośredni wpływ na wielkość osiągniętego przychodu.
Naczelny Sąd Administracyjny w swoim orzecznictwie zwracał uwagę na konieczność wykazywania przez podatników związku przyczynowego pomiędzy wydatkami na marketing a kosztami uzyskania przychodu. Ważne jest także prawidłowe dokumentowanie poniesionych wydatków. W wyroku tym NSA wskazał także na konieczność istnienia bezpośredniego związku między wydatkiem na usługi marketingowe a osiąganym przychodem. Jednak w tej kwestii dominuje pogląd, że wystarczające jest działanie w celu osiągnięcia przychodu, tym bardziej że często wpływ działań marketingowych na wielkość przychodu jest trudny do oszacowania liczbowego. Taką wykładnię potwierdza wyrok NSA z 18 maja 2000 r. (sygn. I SA/Gd 647/98). Sąd postanowił w nim, że brak przychodu w związku z tymi wydatkami marketingowymi nie wyklucza możliwości zaliczenia ich do kosztów uzyskania przychodu z uwagi na to, że warunkiem takiego zaliczenia jest kryterium celowości.
Jeśli chodzi o moment zaliczenia tego rodzaju wydatku do kosztów, to przeważa pogląd, że powinny być o­ne ewidencjonowane w momencie poniesienia. Jednak nie jest to jedyna interpretacja – niektóre wyroki NSA (np. dnia 11 lutego 2000 r., sygn. I SA/Lu 1558/98) nakazują przyporządkowywanie tego rodzaju wydatków do roku osiągnięcia przychodu. W praktyce tylko zwrócenie się z pytaniem do urzędu skarbowego może rozwiać nasze wątpliwości.

Dokumentowanie

Sądy administracyjne wielokrotnie wskazywały, że to na podatniku ciąży ciężar dowodu:
• faktu, że dany koszt został poniesiony
• związku między kosztem a przychodem.
Warto przytoczyć wyrok NSA z 17 czerwca 2003 r. (sygn. I SA/Łd 214/2002):
Aby określony wydatek został uznany za koszt uzyskania przychodu, podatnik musi wykazać nie tylko poniesienie tego wydatku, ale także istnienie zależności między tym wydatkiem a możliwością uzyskania w przyszłości przychodu z tego tytułu. W tym celu konieczne jest w szczególności wykazanie przez podatnika, na co dany wydatek został przez niego poniesiony, w wypadku wydatków na nabycie usług – jakie konkretne świadczenia ze strony swojego kontrahenta podatnik uzyskał za przekazane mu świadczenie pieniężne. Sposób, w jaki podatnik powinien wykazać te okoliczności, zależy od warunków konkretnej sprawy. Kontrowersyjnym problemem są metody dokumentowania kosztów. Nie ma problemu, jeśli dowody spełniają wymagania ustawy o rachunkowości. Obowiązek prowadzenia ewidencji zgodnie z jej przepisami wynika z art. 9 ust. 1 ustawy o CIT. W myśl tego przepisu podatnicy są obowiązani do prowadzenia ewidencji rachunkowej, zgodnie z odrębnymi przepisami, w sposób zapewniający określenie wysokości dochodu (straty), podstawy opodatkowania i wysokości należnego podatku za rok podatkowy, a także do uwzględnienia w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych informacji niezbędnych do obliczenia wysokości odpisów amortyzacyjnych zgodnie z przepisami art. 16a-16m ustawy o CIT.
Powstaje jednak pytanie, czy każda wadliwość dowodu księgowego powoduje automatycznie nieuznanie wydatku jako kosztu uzyskania przychodu czy też podatnik może przedstawiać dodatkowe dowody poniesienia kosztu. Orzecznictwo w tej kwestii nie jest jednolite. Przeważają jednak wyroki korzystne dla podatników umożliwiające stosowanie dodatkowych środków dowodowych w przypadku wadliwości dowodów księgowych. Wskazuje na to m.in. wyrok NSA z 25 stycznia 2001 r. (sygn. SA/Kr 313/99). Czytamy w nim m.in., że nie można zgodzić się ze stanowiskiem izby skarbowej, że możliwość zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów istnieje tylko wówczas, gdy spełnione są wymogi określone w art. 21 ust. 1 ustawy o rachunkowości.

Ewidencja księgowa

Z punktu widzenia ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (t.j. Dz.U. z 2002 r. nr 76, poz. 694 z późn. zm.) wydatki związane z nabyciem usług marketingowych czy doradczych należy zaliczać do kosztów bieżących okresów. Nie mogą być o­ne aktywowane, ponieważ nie można określić, czy spowodują w przyszłości przychody dla jednostki. A tym bardziej nie można oszacować wysokości tych wpływów. Nie są więc spełnione podstawowe elementy definicji aktywów. Przypomnijmy, że są to kontrolowane przez jednostkę zasoby majątkowe o wiarygodnie określonej wartości, powstałe w wyniku przeszłych zdarzeń, które spowodują w przyszłości wpływ do jednostki korzyści ekonomicznych.
WAŻNE
W przypadku szkolenia dowodem wykonania umowy może być podpisana przez uczestników lista obecności, przygotowany przez prowadzącego plan szkolenia oraz materiały dla uczestników. Jeśli przedmiotem umowy było doradztwo, należy przechowywać wszelkie będące jej przedmiotem ekspertyzy, protokoły ze spotkań itp.

Wydatki marketingowe zwiększają koszty podatkowe

Charakter wydatków ponoszonych na cele marketingu (badanie rynku, tworzenie i utrzymywanie popytu, kształtowanie polityki rynkowej itd.) uzasadnia tezę, że są o­ne kosztem uzyskania przychodu. W warunkach gospodarki rynkowej marketing jest bardzo ważnym z punktu widzenia gospodarczego rodzajem działalności, mającym istotny wpływ na wyniki gospodarcze. Wydatki przeznaczone na działalność marketingową należy uznać za koszt uzyskania przychodu w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Wyrok NSA z 31 października 1995 r. (sygn. SA/Łd 2264/94)

Wadliwość dowodu nie wyklucza kosztu

Nie można natomiast zgodzić się ze stanowiskiem Izby Skarbowej, że możliwość zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów istnieje tylko wówczas, gdy spełnione są wymogi określone w art. 21 ust. 1 ustawy o rachunkowości. W razie wadliwości dowodu księgowego, podatnik może innymi dowodami wykazywać, że poniósł określony wydatek.
Wyrok NSA z 25 stycznia 2001 r., I SA/Kr 312/99

Konrad Piłat


Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Duża podwyżka świadczenia dla mężczyzny z rocznika 1957. Kolejne prawomocne orzeczenie sądu powszechnego po wyroku TK z 4 czerwca 2024 r. SK 140/20

Przybywa prawomocnych orzeczeń w sprawach po wyroku TK z 4 czerwca 2024 r. SK 140/20. Przedstawię wyrok Sądu Apelacyjnego w Białymstoku.

Dodatkowe co najmniej 1900 zł miesięcznie dla każdego – niewiele osób wie o tym świadczeniu, które przysługuje, jeżeli nie spełniają warunków do przyznania emerytury lub renty! Wystarczy wniosek

Niewiele osób jest świadomych, iż niespełnienie wymogów ustawowych do otrzymania emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy, nie pozbawia ich całkowicie szansy na comiesięczne świadczenie w wysokości co najmniej 1878,91 zł z budżetu państwa, które pozwoli im na zaspokojenie ich niezbędnych potrzeb życiowych. Co więcej – świadczenie to, nie jest „obwarowane” żadnymi szczególnymi kryteriami.

Nowa kwota wolna zapewni lepsze życie dla tysięcy emerytów i rencistów: „To sprawa etyki i szacunku do drugiego człowieka. Bo teraz, tej etyki i szacunku brak”

Czym różni się emeryt od osoby pracującej? Zdaniem ustawodawcy - tym, że emeryt potrafi przeżyć za znacznie mniejsze pieniądze. Chodzi o tzw. minimalny byt życiowy. To pojęcie bezpośrednio łączy się z kwotą wolną od potrąceń komorniczych. Ustawodawca stosuje różne limity, w zależności od tego, czy potrącenia dokonywane są z wynagrodzenia za pracę, czy ze świadczenia emerytalnego. Do Sejmu trafiła propozycja zmiany tych przepisów.

Nowa płaca minimalna: 4806 zł czy 5015 zł, podwyżka o 140 czy 250 zł. Nie ma zgody co do najniższej krajowej, rząd sam zdecyduje

Na ostateczną wysokość najniższej krajowej jaka będzie obowiązywała od 1 stycznia 2026 roku trzeba poczekać do pierwszej połowy września. Rada Dialogu Społecznego nie wypracowała w sprawie minimalnego wynagrodzenia za pracę wspólnego stanowiska do połowy lipca więc zgodnie z prawem decyzję co do płacy minimalnej arbitralnie podejmie rząd za dwa miesiące.

REKLAMA

Ruszyły zwroty pieniędzy dla pracowników. To 3 tysiące złotych. Nie wszyscy o tym wiedzą

Coraz wyższe rachunki za prąd i za gaz, coraz droższe zakupy rujnują domowe budżety… to sprawia, że coraz więcej Polaków szuka sposobów na tańszy urlop. Wakacje roku mogą kosztować mniej. Nawet 3 tysiące złotych dopłaty do urlopu czeka na pracowników. Ciągle nie wszyscy wiedzą, że po dofinansowanie mogą się ubiegać. Wachlarz możliwości jest szeroki i zróżnicowany. Od funduszu socjalnego, przez premie urlopowe, po lokalne bony turystyczne.

Czy 20.07.2025 r. jest niedziela handlowa, handel bez zakazu, zakupy w Lidlu i Biedronce, w galeriach, wszystkie sklepy otwarte czy tylko Żabka

To już połowa lipca - urlopy i wakacje w pełni. Pogoda nie dopisuje jednak, a to oznacza, że więcej czasu spędzamy w domach i zapotrzebowanie na zakupy jest większe niż zwykle. Jak jest w ten weekend - sklep trzeba zaliczyć koniecznie w sobotę czy można je odłożyć na niedzielę, bo jeśli jest ona bez zakazu handlu, to w dogodnych godzinach czynne będą wszystkie sklepy.

Zasiłek pielęgnacyjny a dodatek pielęgnacyjny. Tylko jedno świadczenie Ci się należy. Komu przysługuje, kto wydaje i jakie są różnice?

Zastanawiasz się, czym różni się zasiłek pielęgnacyjny od dodatku pielęgnacyjnego? Nie wiesz, komu przysługuje zasiłek pielęgnacyjny w 2025 roku, kto wypłaca te świadczenia, MOPS czy ZUS, i jak je uzyskać? A może szukasz informacji, czy można pobierać oba świadczenia jednocześnie, czy dodatek pielęgnacyjny został podwyższony oraz jak wygląda wniosek o zasiłek pielęgnacyjny? W tym artykule znajdziesz wszystkie odpowiedzi. Wyjaśniamy, komu należą się pieniądze, ile możesz dostać i jakie dokumenty będą potrzebne, by złożyć wniosek w MOPS lub ZUS.

Niski wiek emerytalny kobiet to bomba z opóźnionym zapłonem. Polki stracą tysiące na emeryturze

Polska starzeje się w szybkim tempie, co już dziś budzi poważne obawy o przyszłość systemu emerytalnego. Międzynarodowy Fundusz Walutowy alarmuje: jeśli nie zostaną wprowadzone pilne reformy, do 2050 roku świadczenia mogą spaść nawet o jedną trzecią. Najbardziej ucierpią kobiety, osoby o niskich dochodach i pracownicy niestandardowi. Czy jest jeszcze czas, by uniknąć kryzysu?

REKLAMA

Ukrywasz majątek w Delaware? Możesz się zdziwić, jak łatwo wierzyciele potrafią dotrzeć do prawdy

Delaware od dekad uchodzi za bezpieczną przystań dla firm dbających o dyskrecję właścicieli. Ale ten mit ma swoje granice. Coraz częściej okazuje się, że za zasłoną prywatności kryją się słabe punkty – a zdeterminowany wierzyciel potrafi je wykorzystać, by ujawnić, kto naprawdę stoi za spółką i gdzie ukryto aktywa.

W świadomej podróży po spokój

Rozmowa z Olą Krzemińską, twórczynią i CEO agencji Power, promotorką aktywnego stylu życia, o mądrym zarządzaniu energią w życiu i biznesie, zmianach w kulturze pracy oraz trendach w organizacji wydarzeń i wyjazdów firmowych.

REKLAMA