REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czas sieci trzeciej generacji dopiero nadchodzi

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Zapowiadana kilka lat temu rewolucja oparta o sieć trzeciej generacji jeszcze nie nadeszła. Nowa technologia nie spełniła pokładanych w niej nadziei. Użytkownicy telefonii komórkowej bardzo powoli przekonują się do nowych usług.
Upowszechnienie się usług opartych o sieć trzeciej generacji (3G) miało być początkiem rewolucji trwale zmieniającej sposób wykorzystania telefonu. Szybka i mobilna transmisja danych w połączeniu z nowoczesnym telefonem dzięki innowacyjnym usługom miała usprawniać pracę biznesu i zapewniać dostęp do multimediów. Dziś wiadomo już, że na zapowiadaną przed kilkoma laty rewolucję trzeba jeszcze poczekać. Operatorzy komórkowi i producenci telefonów przekonują jednak, że odwrotu od 3G nie ma, a zainteresowanie użytkowników wykorzystaniem tej technologii jest coraz większe. Sieci 3G mają również klarowne perspektywy rozwoju, gdyż dostawcy infrastruktury oferują już rozwiązania rozszerzające ich możliwości i funkcjonalność.
– Zauważamy rosnące zainteresowanie terminalami i kartami 3G. Ich udział w rynku wskazuje, iż klienci biznesowi podążają za nowymi technologiami – mówi Jacek Kalinowski, rzecznik sieci Grupy Telekomunikacji Polskiej.

CO TO JEST SYSTEM TRZECIEJ GENERACJI – 3G
Telefonia komórkowa trzeciej generacji znana także pod nazwą UMTS (Universal Mobile Telecommunications Service). Oferuje zaawansowane usługi wideotelefonii, interaktywnej telewizji oraz szybkiej transmisji danych dochodzącej do 2MB/s. System trzeciej generacji umożliwia odbiorcom realizację nowatorskich usług multimedialnych w skali wykraczającej poza możliwości systemów pierwszej (analogowej) i drugiej generacji (GSM).

Transmisja danych

Operatorzy komórkowi (przy wykorzystaniu sieci 3G) oferują szybki dostęp do internetu i zaawansowane usługi bezpiecznej transmisji danych. Maksymalna prędkość, z jaką obecnie mogą być przesyłane dane w sieci 3G, to 384 kB/s. To prawie siedmiokrotnie szybciej niż w przypadku modemów analogowych podłączanych do komputera. Taka prędkość umożliwia komfortowe przeglądanie stron internetowych i obsługę poczty elektronicznej.
W naszym kraju dostępne są specjalne usługi wykorzystujące mobilny dostęp do internetu w oparciu, między innymi, o sieć 3G. Są to Blueconnect, iPlus i Twój Internet. Najtańszy miesięczny abonament za usługę to wydatek około 60 zł. Szacuje się, że z dedykowanych ofert operatorów korzysta obecnie nieco ponad 150 tys. abonentów.
Technologia 3G umożliwia również szybką transmisję danych w sieciach firmowych. Przedsiębiorstwa mogą korzystać z usług umożliwiających podłączenie mobilnych pracowników do sieci firmowych (np. wirtualnych sieci prywatnych) lub stworzenie takich sieci. Takie rozwiązania umożliwiają szybką i bezpieczną wymianę danych, np. przesyłanie zamówienia czy informacji o kliencie do centralnego systemu informatycznego firmy.

Porażka wideorozmów

– Rewolucyjne zmiany nadchodzą wraz z upowszechnieniem się szerokopasmowych technologii bezprzewodowej transmisji danych. Rozwinie się rynek usług bezprzewodowych. Powszechne staną się wideokonferencje przez telefon, mobilna telewizja i ściąganie dużych plików danych z internetu w kilkanaście sekund – mówi Wojciech Wasilewski, dyrektor sprzedaży i marketingu telefonów komórkowych w Samsung Electronics Polska.
Szybkość dostępu do danych i multimediów będzie w kolejnych latach z pewnością rosła, gdyż operatorzy już teraz zapowiadają wdrożenie technologii 3.5G. W przypadku usług głosowych sieci nowej generacji nie kreują praktycznie żadnej nowej wartości. Stosowane technologie teoretycznie oferuje lepszą jakość dźwięku rozmów telefonicznych, teoretycznie, bo są to różnice trudne do wychwycenia. Porażką natomiast okazała się usługa wideorozmów. Abonenci sieci komórkowych najzwyczajniej wolą się wyłącznie słyszeć niż słyszeć i widzieć. Usługa, która miała być przebojem, okazała się niewypałem zarówno u nas, jak i w innych europejskich krajach.
W zasięgu sieci 3G znajdują się obecnie tylko największe miasta w Polsce. W większości przypadków nie są o­ne pokryte w całości zasięgiem sieci nowej generacji. W kilku przypadkach dostępność możliwa jest w ścisłych centrach miast. Operatorów trudno zresztą winić za opieszałość związaną z budową sieci 3G. Regulator rynku telekomunikacyjnego kilkakrotnie przychylał się do ich próśb o odłożenie terminu objęcia zasięgiem nowej sieci 20 proc. populacji. Natomiast konsumentów reklamowe slogany wychwalające 3G nie przekonały.

Nieznane statystyki

Żaden z polskich operatorów nie podaje statystyk dotyczących liczby abonentów, którzy chociaż raz skorzystali z usług sieci 3G.
– Zainteresowanie telefonami i kartami danych 3G rośnie z dnia na dzień. Rozwój jest jednak uzależniony od działań operatorów, którzy decydują o inwestycjach w infrastrukturę i działaniach marketingowych wokół 3G. Zainteresowanie 3G rośnie, gdyż technologia ta pozwala przesyłać dużych ilości danych. Jest to nieosiągalne w tradycyjnych sieciach GSM. Nasuwa się pytanie, jak wykorzystać ten potencjał, tworząc interesujące dla użytkowników usługi – mówi Michał Kwiatkowski, menedżer ds. technicznych w polskim oddziale Motoroli.


Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


Marcin Kuśmierz
Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KSeF wymusi zmiany. Rejestry VAT i wydatki pracownicze po nowemu od 2026 roku

Wdrożenie Krajowego Systemu e-Faktur to jeden z najważniejszych projektów cyfryzacyjnych polskiej administracji podatkowej ostatnich lat. Od 1 lutego lub od 1 kwietnia 2026 roku – w zależności od poziomu sprzedaży w 2024 roku – podatnicy VAT będą zobowiązani do wystawiania faktur wyłącznie w formie elektronicznej za pośrednictwem KSeF. To nie tylko zmiana technologiczna, ale także rewolucja organizacyjna, która wymusi dostosowanie systemów księgowych, procesów wewnętrznych i codziennej pracy działów finansowych.

Kredyt EKOlogiczny 2025 – bezzwrotna dotacja dla firm na modernizację energetyczną. Jakie warunki trzeba spełnić?

Już od października 2025 r. przedsiębiorcy będą mogli ubiegać się o dofinansowanie z Kredytu EKOlogicznego – dotacji realizowanej w ramach programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG 3.01).

Nieoczekiwana sierpniowa waloryzacja emerytur - emeryci i renciści muszą tego dopilnować, żeby otrzymać wyższe świadczenia

Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami ustawy z dnia 17.12.1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych - waloryzacja emerytur i rent przeprowadzana jest raz w roku, w dniu 1 marca. Na wskaźnik waloryzacji, który decyduje o kwocie podwyżki świadczeń - ma wpływ kilka czynników (w tym zwłaszcza ubiegłoroczna inflacja). Dotychczas nie była jednak zagwarantowana minimalna kwota takiej corocznej waloryzacji. Stan ten - ma ulec zmianie już niebawem, bo w sierpniu 2025 r.

Umiarkowany stopień niepełnosprawności - przywileje 2025 [LISTA]. Jak złożyć wniosek o orzeczenie o niepełnosprawności?

Umiarkowany stopień niepełnosprawności w 2025 roku daje prawo do wielu przywilejów – od skróconego czasu pracy, przez dodatkowy urlop, po zasiłki, dofinansowania i wsparcie z PFRON. Osoby posiadające orzeczenie mogą skorzystać także z turnusów rehabilitacyjnych czy ulg podatkowych. Sprawdź, co dokładnie przysługuje osobom z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności i jak krok po kroku złożyć wniosek o orzeczenie.

REKLAMA

Zakupy w sklepie stacjonarnym a reklamacja. Co może konsument?

Od wielu lat obowiązuje ustawa o prawach konsumenta. W wyniku implementowania do polskiego systemu prawa regulacji unijnej, od 1 stycznia 2023 r. wprowadzono do tej ustawy bardzo ważne, korzystne dla konsumentów rozwiązania.

Abonament RTV: drożej w 2026 roku. Jakie zniżki za zapłatę z góry? Jakie kary za niepłacenie abonamentu i brak rejestracji odbiornika?

W 2026 roku obowiązywać będą wyższe stawki abonamentu RTV niż w 2025 roku. Tak wynika z rozporządzenia Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z 27 czerwca 2025 r. w sprawie wysokości opłat abonamentowych za używanie odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych oraz zniżek za ich uiszczanie z góry za okres dłuższy niż jeden miesiąc w 2026 r. 

Pensje w samorządach z wyrównaniem. Czy również dla byłych pracowników?

Nowelizacja rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych zaczęła obowiązywać od 14 czerwca 2025 r. Nowe stawki wynagrodzeń będą należne pracownikom z wyrównaniem od 1 marca 2025 r.

Obowiązkowy KSeF: kogo obejmie, jak fakturować w czasie awarii? Co czeka podatników VAT w 2026 roku?

Ponad pół rok dzieli przedsiębiorców od dnia, w którym elektroniczne fakturowanie stanie się w Polsce obowiązkowe. W zależności od poziomu sprzedaży w 2024 roku, firmy będą musiały dołączyć do Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) od 1 lutego lub od 1 kwietnia 2026 roku. Od tego momentu korzystanie z KSeF stanie się obowiązkowe dla wszystkich podatników VAT czynnych. Firmy mają już niewiele czasu, by dostosować swoje systemy, procedury i zespoły do nowych wymogów.

REKLAMA

22 lipca 2025 r.: rekonstrukcja rządu

Rekonstrukcja rządu odbędzie się we wtorek 22 lipca 2025 roku. Została opóźniona o tydzień na wniosek marszałka Sejmu Szymona Hołowni. Czym zostało podyktowane opóźnienie zmian w rządzie?

Rekordowy boom na mieszkania: Polacy rzucili się do zakupów po obniżce stóp procentowych

Po miesiącach wyczekiwania Polacy wrócili na rynek mieszkaniowy z nową siłą. W maju codziennie rezerwowano aż 115 mieszkań na największych rynkach – to najwyższy wynik od roku. Obniżka stóp procentowych, rosnące wynagrodzenia i poprawa dostępności kredytów sprawiły, że kupujący podejmują decyzje szybciej i bardziej zdecydowanie. Czy to początek nowej fali boomu mieszkaniowego?

REKLAMA