REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Oferta kredytowa dla małych i średnich firm jest coraz bogatsza

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Banki dostrzegają drzemiący w sektorze małych i średnich firm potencjał i wprowadzają coraz bardziej elastyczne produkty. Akceptują też nowe formy zabezpieczeń pożyczek, które jeszcze kilka lat temu były niedostępne. Przedsiębiorca ma do wyboru kilka form kredytowania działalności: kredyt w rachunku bieżącym, kredyt obrotowy oraz karty kredytowe.
Jeszcze do niedawna, aby móc ubiegać się o kredyt, przedsiębiorca musiał prowadzić firmę przez minimum 12 miesięcy. Miało to swoje statystyczne uzasadnienie – większość mikrofirm upada w pierwszych 2 latach prowadzonej działalności. Efekt był taki, że firmy, którym najbardziej zależy na pozyskaniu zewnętrznych środków na rozwój, miały ograniczony dostęp do usług kredytowych. Taki wymóg obowiązuje jeszcze w dużej części banków, jednak coraz częściej na pomoc finansową mogą liczyć również startujące firmy.

Szeroka gama usług

Rozszerza się także gama usług kredytowych, o które mogą ubiegać się przedsiębiorcy. Największe zmiany obecnej polityki banków mogą odczuć firmy działające już jakiś czas na rynku, o ustabilizowanych obrotach. W ich przypadku instytucje finansowe w istotny sposób zliberalizowały dotychczasowe podejście. Jest to efekt szybkiego rozwoju gospodarczego, a wyniki widać w szybko rosnącej akcji kredytowej, który można przypisać przede wszystkim sektorowi małych i średnich przedsiębiorstw (MSP).

Porównanie parametrów kredytów dla firm jest praktycznie niemożliwe. Dzieje się tak, ponieważ banki podchodzą indywidualnie do oceny zdolności kredytowej każdego przedsiębiorstwa i negocjują z nim warunki kredytu. Podawane oprocentowanie zazwyczaj zaczyna się od stawki minimalnej, na którą mogą liczyć firmy współpracujące z bankiem od dłuższego czasu bądź też firmy o dużych obrotach, które mają stabilną sytuację finansową. Część banków pobiera także niemałą prowizję za samo rozpatrzenie wniosku kredytowego.

Różnie kształtują się też prowizje za przyznanie kredytu i mogą o­ne wynosić nawet 4-5 proc. Z drugiej strony o kredyt jest coraz łatwiej. Skrócił się także czas oczekiwania na rozpatrzenie wniosku o kredyt. Teraz przedsiębiorca uzyskuje odpowiedź w ciągu co najwyżej kilku dni, a po podjęciu przez bank pozytywnej decyzji pieniądze wpływają na konto nawet w ciągu 24 godzin. Co więcej, rosną kwoty, które banki pożyczają bez żadnych zabezpieczeń. Banki akceptują nowe formy zabezpieczeń pożyczek, które jeszcze kilka lat temu były niedostępne

Kredyt w rachunku bieżącym

Najpopularniejszą usługą kredytową dla firm jest kredyt w rachunku bieżącym. Jest to też najwygodniejszy sposób finansowania bieżących potrzeb finansowych firmy. Bank przyznaje limit kredytowy w rachunku do określonej wysokości i tylko od przedsiębiorcy zależy, czy wykorzysta całą dostępną sumę jednorazowo, czy w miarę pojawiających się potrzeb. W większości przypadków banki przyznają taki kredyt w wysokości trzykrotności miesięcznych wpływów na konto – mimo że formalnie maksymalna wysokość linii kredytowej może osiągnąć nawet milion euro.

Do niedawna banki stawiały dość wysokie wymagania przedsiębiorcom ubiegającym się o kredyt, dziś sytuacja zaczyna się zmieniać. Oferty są bardziej elastyczne, a banki starają się każdy przypadek rozpatrywać indywidualnie. Także liczbę wymaganych dokumentów ograniczana jest do minimum. Na przykład u jednego z liderów rynku, w PKO BP, aby uzyskać kredyt odnawialny, przedsiębiorca musi prowadzić działalność przez minimum 3 miesiące. Kredyt udzielany jest na okres jednego roku, a następnie może być odnowiony.

Jeszcze bardziej liberalne są takie banki jak BPH, Millennium, BGŻ czy BZ WBK. Deklarują o­ne, że przedsiębiorstwo może uzyskać kredyt odnawialny nawet w pierwszym miesiącu działalności. Oczywiście należy wziąć pod uwagę, że dotyczy to jednostkowych przypadków i nie jest regułą. Większą szansę otrzymania takiego kredytu ma firma, której właściciele będą mogli przedstawić jakąś akceptowalną przez bank formę zabezpieczenia i w przeszłości mogli się już pochwalić jakimiś sukcesami w danej dziedzinie. Z drugiej jednak strony, brak takich formalnych ograniczeń powoduje, że o kredyt łatwiej też firmom nowym. Mogą się o niego ubiegać już po kilku miesiącach działalności.

Oprocentowanie kredytów opiera się w większości przypadków o stawkę WIBOR 1M + marża banku. Niektóre instytucje z góry określają jednak stawkę. Ostatnio duże zmiany w ofercie dla przedsiębiorców wprowadził należący do BRE internetowy mBank. Obniżył oprocentowanie linii kredytowej z 16,85 proc. na 9,95 proc., oraz zniósł niskie limity wysokości maksymalnego kredytu. Obecnie limit kredytowy jest uzależniony od zdolności kredytowej danej firmy. Ponadto mBank (jako jedyny bank na rynku) nie pobiera opłat za przyznanie i odnowienie kredytu. Na kredyt mogą jednak liczyć firmy, które funkcjonują na rynku od minimum 12 miesięcy. Nowością jest szybka ocena zdolności kredytowej, podejmowana na podstawie dotychczasowych obrotów.

Również w kilku innych bankach wprowadzono duże zmiany. W BISE oprocentowanie linii wynosi jedynie 6,5 proc., jednak wadą jest wysoka 2 proc. prowizja i maksymalny limit w wysokości zaledwie 50 tys. złotych. Stałe oprocentowanie linii oferuje też Bank Millennium, gdzie jest to 12 proc. Minimalne i maksymalne oprocentowanie można też określić w takich bankach jak BOŚ, Dominet Bank, ING BSK czy Polbank EFG. W pozostałych bankach poznanie oprocentowania kredytu odnawialnego jest w praktyce niemożliwe, ponieważ nie podają o­ne minimalnego i maksymalnego progu. Wszystko zależy od indywidualnej oceny i umiejętności negocjacyjnych właścicieli. W praktyce wiadomo jednak, że to ostatnie zależy przede wszystkim od wielkości i obrotów firmy.

Kredyt obrotowy

Inną usługą kredytową, która umożliwia finansowanie potrzeb firmy, jest kredyt obrotowy. Przeznaczony jest o­n przede wszystkim na zakup konkretnych materiałów czy środków, które przyniosą firmie określone zyski. Za pomocą takiego kredytu firma może finansować także bieżące wydatki. Ponieważ z założenia kredyt ma zwiększyć obroty przedsiębiorstwa, udzielany jest o­n raczej na krótki okres. Zazwyczaj maksymalny okres kredytowania przez bank wynosi trzy lata, chociaż i tutaj widać pewne zmiany, które widać po wydłużaniu maksymalnego czasu spłaty nawet do 5 lat. W odróżnieniu od kredytu w rachunku bieżącym, banki nie określają jego maksymalnego limitu. Tu każdy przypadek analizowany jest indywidualnie. Dlatego też kwoty mogą być o wiele wyższe niż trzykrotność wpływów na konto. Przedsiębiorca musi jednak przekonać bank do udzielenia takiego kredytu i odpowiednio udokumentować swoje plany. Miarą zmian jest w tym przypadku podnoszenie progów, do których banki udzielają kredytu, bez potrzeby składania szczegółowych biznesplanów. Oprocentowanie to czasami może być też niższe niż kredytu odnawialnego, aczkolwiek nie jest to regułą. W tym przypadku wszystkie warunki są ustalone indywidualnie. Dlatego trudno tutaj mówić o wysokości oprocentowania.

Karty kredytowe

Alternatywą dla kredytów mogą być także karty kredytowe, które umożliwią sfinansowanie bieżących potrzeb firmy. Niestety mają je w swojej ofercie jedynie cztery banki: PKO BP, Pekao SA, ING Bank Śląski i Raiffeisen Bank Polska. Karta kredytowa jest wygodnym rozwiązaniem, ponieważ daje przedsiębiorcy natychmiastowy dostęp do gotówki. Poza tym przez 55 dni zaciągnięty kredyt jest nieoprocentowany. Jeżeli firma spłaci powstałe zadłużenie w tym terminie, nie ponosi dodatkowych kosztów. Jednak z posiadaniem karty wiąże się konieczność założenia konta w banku. Wyjątek stanowi ING Bank Śląski, który sprzedaje kartę, jako osobny produkt. Maksymalny kredyt jaki może uzyskać firma, to 100 tys. zł w przypadku Raiffeisen Banku i 25 tys. zł w pozostałych bankach. Przydatne mogą okazać się przedsiębiorcy dodatkowe usługi i ubezpieczenia dokładane standardowo do karty. Na przykład w Pekao jest to szeroki zakres usług assistance oraz serwis concierge umożliwiający rezerwację biletów, zamawianie taksówek i inne. Z drugiej strony tego rodzaju kredyt jest znacznie droższy niż ten, który można uzyskać w rachunku firmowym.

Wojciech Boczoń
ekspert Bankier.pl


OPINIA

Firmy potrzebujące kredytowania bieżących potrzeb finansowych mogą to robić w różny sposób. Do wyboru są bowiem nie tylko kredyty bankowe, ale również leasing, a coraz częściej również factoring. Wybór odpowiedniego sposobu może przyczynić się do dużych oszczędności. Na kredyt należy patrzeć w sposób kompleksowy. Cena jest bardzo ważnym, ale nie jedynym elementem, który należy brać pod uwagę przy ostatecznym wyborze. Liczy się bowiem również doradztwo, elastyczność, a także szybkość uzyskania danej formy finansowania. Dlatego coraz więcej banków oferuje obsługę kompleksową, a nie działa na zasadzie udziel kredytu i zapomnij. Mali przedsiębiorcy powinni zacząć się też interesować kredytami obrotowymi. Do niedawna było je bardzo trudno otrzymać, jednak powoli sytuacja się zmienia. Ich zaletą jest znacznie dłuższy okres kredytowania niż kredytu odnawialnego. Pozwala to zatem lepiej zaplanować przychody firmy.

Michał Macierzyński
analityk Bankier.pl
Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zmiany w opłatach za śmieci – będą nowe zasady segregacji, ulgi i kontrola deklaracji [PROJEKT MKiŚ]

W wykazie prac legislacyjnych pojawił się projekt nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Chodzi o zmiany w funkcjonowaniu systemu gospodarowania odpadami na poziomie gminnym, które w ocenie projektodawców będą odpowiadać na realne potrzeby JST oraz mieszkańców.

Sprawdź, którym liderem jesteś: kontroler, terapeuta, mesjasz, eko-lider [Zarządzanie]

Dr Simon Western wyróżnia 4 typy liderów w firmach: terapeuta, mesjasz, kontroler i eko-lider. Który typ przywództwa został uszyty na miarę naszych czasów? Sprawdź, którym typem lidera jesteś.

Masz problem z oczami? W 2025 możesz zyskać orzeczenie – zobacz, kto ma prawo

Zaczęło się od rozmazanych liter? Może coraz trudniej rozpoznajesz twarze bliskich? Pogarszający się wzrok potrafi odebrać pewność siebie i samodzielność. Dobra wiadomość jest taka, że nie jesteś z tym sam. W 2025 roku nowe przepisy umożliwiają uzyskanie orzeczenia o niepełnosprawności także przy częściowej utracie widzenia. To szansa na ulgę w codziennym życiu – świadczenia, wsparcie, zrozumienie. Sprawdź, co Ci się należy – i poznaj historie tych, którzy już przeszli tę drogę.

Nadchodzi jawność wynagrodzeń. Co się zmieni?

94% kandydatów do pracy przez brak widełek płacowych w ogłoszeniu rezygnuje z aplikowania, nawet jeśli oferta jest atrakcyjna dla rozwoju ich ścieżki kariery. Nadchodzi jawność wynagrodzeń. Co to oznacza? Czy podanie widełek płacowych w ogłoszeniach o pracę będzie obowiązkowe?

REKLAMA

Kiedy wybrać konto oszczędnościowe, a kiedy lokatę? Praktyczne porady

Oszczędzanie to nie tylko kwestia systematyczności, ale także wyboru odpowiednich narzędzi finansowych. Konto oszczędnościowe i lokata to dwa rozwiązania, które pomagają gromadzić i pomnażać środki, ale ich działanie i cel mogą się istotnie różnić. Jeśli zastanawiasz się, które z nich będzie dla Ciebie lepsze, poświęć chwilę na zrozumienie mechanizmów ich funkcjonowania.

Lipiec 2025: jakie zmiany i ważne daty w prawie pracy i ubezpieczeń społecznych?

Lipiec 2025 r. przyniósł ważne zmiany w prawie pracy i ubezpieczeń społecznych. Zmiany mają wpływ na sytuację pracowników, pracodawców, osób z niepełnosprawnościami, przedsiębiorców, osób bezrobotnych, stażystów i dla wielu innych grup. Wchodzi w życie sporo nowych przepisów - jedne są bardziej niszowe - bo dotyczące np. zatrudnienia w służbach, a drugie mniej, odnoszące się do wielu osób. Przypominamy też jakie są ważne terminy kadrowo-płacowe, które powinny być dochowane w lipcu 2025 r.

Czy certyfikacja ISO nadal ma sens?

Zarządzanie jakością, zarządzanie środowiskowe, systemy zapewniania bezpieczeństwa i higieny pracy czy czystości mikrobiologicznej – nowoczesne organizacje, szczególnie te, działające globalnie, porządkują wewnętrzne procesy własnymi procedurami. Czy w tej sytuacji certyfikacja ISO nadal ma sens? – Bez wątpienia. I to nie tylko po to, żeby zwiększyć konkurencyjność i wiarygodność w oczach kontrahentów – przekonuje Katarzyna Petrusiewicz, ekspert CWS Workwear.

Nauka angielskiego podczas wakacji - 5 miejsc idealnych na wyjazd

35% Polaków planuje w tym roku wyjazdy zagraniczne, które umożliwią im połączenie wypoczynku z nauką języka i odkrywaniem nowych kultur - tak wynika z badania "International Travel Confidence Index 2025". Oto pięć kierunków, które oferują możliwość spędzenia wakacji, jednocześnie doskonaląc umiejętności językowe w naturalnym środowisku.

REKLAMA

Masz jedną z tych 208 chorób? Sprawdź, czy należy Ci się orzeczenie o niepełnosprawności bez komisji w 2025 [pełna lista]

Bez komisji, bez stresu, bez powtarzania badań. Teraz wystarczy jedna diagnoza, by otrzymać bezterminowe orzeczenie o niepełnosprawności – i to niezależnie od miejsca zamieszkania. Nowa lista 208 chorób zmienia wszystko: sprawdź, czy Twoje schorzenie się na niej znajduje i jakie prawa zyskujesz.

Komu ZUS nie przyzna renty wdowiej. Najczęstsze przyczyny decyzji odmownych

ZUS i inne organy emeryalno-rentowe rozpoczęły już wypłaty renty wdowiej. Organy te wysyłają też do seniorów decyzje w sprawie przyznania lub odmowy renty wdowiej. W jakich przypadkach wdowa lub wdowiec na pewno nie dostanie nowego świadczenia? ZUS wymienił najczęstsze przyczyny decyzji odmownych.

REKLAMA