REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy można rozliczyć się z małżonkiem

Krzysztof Tomaszewski
Krzysztof Tomaszewski

REKLAMA

Konieczność zapłaty podatku od zysków giełdowych nie pozbawia prawa do wspólnego rozliczenia z małżonkiem dochodów uzyskanych z umowy o pracę.

Wielu indywidualnych inwestorów w 2006 roku kupowało, a następnie sprzedawało z zyskiem akcje na giełdzie papierów wartościowych. Obecnie muszą rozliczyć się z dochodów osiągniętych dzięki tym transakcjom. Znaczna część tych osób otrzymywała również przychody z innych źródeł, np. z umów o pracę. Niektórzy z podatników mają obecnie wątpliwości, czy dochody osiągnięte na giełdzie nie stanowią przeszkody dla wspólnych rozliczeń z małżonkiem, np. dochodów uzyskanych z umowy o pracę.


19-proc. stawka


Przypomnijmy, że zgodnie z obowiązującymi przepisami, 19-proc. podatek pobierany jest od dochodów uzyskanych:

- z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych i z realizacji praw z nich wynikających,

- z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną,

- z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wynika to z art. 30b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.


Bez łączenia dochodów

REKLAMA


Warto jednocześnie przypomnieć przepis art. 30b ust. 5 ustawy o PIT. Zgodnie z tą regulacją, dochodów m.in. z odpłatnego zbycia papierów wartościowych nie łączy się z dochodami opodatkowanymi na zasadach określonych w art. 27 oraz art. 30c, czyli według progresywnej skali 19, 30 i 40 proc. oraz według jednolitej 19-proc. stawki przez podatników osiągających przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej. Oznacza to, że dochody osiągnięte w 2006 roku na giełdzie trzeba rozliczyć na osobnym formularzu PIT-38. Należy go złożyć najpóźniej 30 kwietnia. Do tego czasu powinno się również zapłacić podatek.

Z kolei do rozliczenia dochodów z pracy lub z działalności gospodarczej służą inne formularze. Podatnicy - w zależności od osiąganych dochodów - muszą wypełnić PIT-36, PIT-36L albo PIT-37. Ich również obowiązuje ten sam termin złożenia zeznania i dokonania rozliczeń z fiskusem.


Wspólne rozliczenie


Oznacza to, że uzyskiwanie dochodów z odpłatnego zbycia papierów wartościowych nie powoduje utraty prawa do wspólnego opodatkowania dochodów małżonków osiągniętych np. z pracy czy prowadzonej działalności gospodarczej. W takim przypadku małżonkowie mogą się razem rozliczyć, jeżeli oczywiście spełniają warunki określone w ustawie o PIT. Decydujące w tym przypadku jest właśnie to, że dochodów z odpłatnego zbycia papierów wartościowych nie dolicza się do innych dochodów uzyskanych przez podatnika w danym roku.


PRZYKŁAD: TRZEBA ZŁOŻYĆ DWA FORMULARZE

Pan Piotr jest dyrektorem dużej firmy. Od wielu lat rozliczał się z małżonką, która jest nauczycielką i zarabia od niego o wiele mniej. W 2006 roku pan Piotr z powodzeniem inwestował na giełdzie. Obecnie nic nie stoi na przeszkodzie, żeby podatnik ten rozliczył się wspólnie z małżonką z dochodów uzyskanych z pracy w ubiegłym roku. Wspólnego rozliczenia pan Piotr powinien dokonać na formularzu PIT-37, gdyż oboje z małżonką zatrudnieni są na umowę o pracę. Z kolei dochody giełdowe podatnik powinien rozliczyć na formularzu PIT-38.


Podstawa prawna:

- Art. 30b ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

Krzysztof Tomaszewski

 

 

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sygnaliści pod ochroną. Będą nowe obowiązki dla pracodawców

Sejm uchwalił ustawę o ochronie sygnalistów. Ustawa nakłada nowe obowiązki na pracodawców.

Kosztowny obowiązek. Dofinansowanie pracownikowi okularów lub szkieł kontaktowych

Pracodawca powinien zapewnić okulary lub szkła kontaktowe pracownikom zatrudnionym przy obsłudze monitora ekranowego. Czy pracownik ma prawo do jednoczesnej refundacji zarówno okularów korygujących wzrok, jak i szkieł kontaktowych?

Świadectwo pracy 2024 r.

W dniu zakończenia stosunku pracy pracodawca wydaje pracownikowi świadectwo pracy. Co pracownik powinien otrzymać razem ze świadectwem pracy?

Waloryzacja: Już za tydzień podwyżka o 227,50 premii stażowych do 2227,50 zł [Monitor Polski Poz. 383]

Premie stażowe są wypłacane przez starostów jako promocja zatrudniania bezrobotnych do 30 roku życia. Od 1 czerwca wzrastają o przeszło 200 zł wzrosną stawki premii stażowych.

REKLAMA

35 dni urlopu wypoczynkowego dla każdego. Bez względu na staż pracy i grupę zawodową. Sprawdź, od kiedy.

35 dni urlopu wypoczynkowego dla każdego. Pojawiła się propozycja, żeby każdy mógł odpoczywać dłużej. Bez względu na staż pracy i grupę zawodową. Od kiedy?

Większa ochrona pracowników. Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu pracy

Sejm znowelizował Kodeks pracy. Zmiany mają na celu zwiększenie ochrony zdrowia pracowników. Został rozszerzony katalog substancji rakotwórczych i mutagennych.

Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracownika 2024 r.

Jednym ze sposobów rozwiązania umowy o pracę jest jej wypowiedzenie. Pracownik dokonujący wypowiedzenia musi zadbać o zachowanie pewnych warunków. Jakich?

Zasiłek pogrzebowy w 2024 roku. Wniosek, kwota, warunki uzyskania. Od kiedy podwyżka do 7000 zł?

W jakich sytuacjach i kto może dostać zasiłek pogrzebowy. Ile wynosi w 2024 roku ten zasiłek? Od kiedy podwyżka zasiłku pogrzebowego do 7000 zł? Jak i gdzie złożyć wniosek?

REKLAMA

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Zmiany w Kodeksie pracy. Nowelizacja uchwalona przez Sejm dotyczy kilkuset tysięcy pracowników

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację Kodeksu pracy, która wdraża dyrektywę UE ws. ochrony pracowników przed działaniem czynników rakotwórczych lub mutagenów. Dyrektywa rozszerza ich wykaz o substancje reprotoksyczne, czyli szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych.

REKLAMA