REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Giełda ułatwia inwestorom dostęp do ofert

Wojciech Iwaniuk

REKLAMA

Nowa platforma GPW pośrednicząca w pierwotnych ofertach publicznych (IPO) ma zwiększyć dostępność inwestorów indywidualnych do tych ofert.

 

Giełda Papierów Wartościowych liczy, że nowy kanał dostępu do rynku ofert pierwotnych, który chce stworzyć razem z brokerami, ułatwi zakup akcji wchodzących na GPW spółek i wpłynie na wzrost udziału graczy indywidualnych w IPO. Zwyczajowo do tej grupy trafia około 20-30 proc. akcji objętych ofertą.

Obecnie w najlepszej sytuacji przy zapisach na akcje w IPO znajdują się klienci biur, które obsługują ofertę, chociaż zapisy, szczególnie w przypadku większych ofert, mogą składać też klienci innych brokerów. Problemy zaczynają się najczęściej przy ofertach małych spółek obsługiwanych przez niewielkie biura maklerskie. Zapis często wiąże się w tej sytuacji z koniecznością założenia rachunku inwestycyjnego w tym biurze.

- Osobiście zrezygnowałem z udziału w paru ofertach nie dlatego, że były mało atrakcyjne, ale dlatego że obsługujący je broker nie był obecny w moim mieście. Propozycja GPW to bardzo dobry pomysł, byłoby to znaczące ułatwienie dla inwestorów aktywnych na rynku pierwotnym. Jedyni, którym może się ona nie spodobać, to brokerzy - mówi GP Jarosław Dominiak, prezes Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych.

Wśród domów maklerskich, z którymi kontaktowała się GP, propozycja prezesa GPW rzeczywiście nie wzbudziła większego entuzjazmu. Brokerzy są niechętni dzieleniu się zyskami, jakie przynosi sprzedaż akcji w IPO przede wszystkim swoim klientom.

- Nie jestem przekonany o atrakcyjności tego projektu. Wolałbym, aby na przygotowywane przez nas oferty zapisywali się nasi inwestorzy, którzy dodatkowo wygenerują codzienny obrót na rynku wtórnym - mówi GP członek zarządu jednego z biur maklerskich.

O ile przy ofertach pierwotnych wpływ na cenę akcji mają inwestorzy instytucjonalni, znaczenie graczy indywidualnych rośnie po debiucie spółki na parkiecie. To oni są głównym źródłem obrotów i transakcji w spółkach poza WIG20.

Plan GPW może sprawić, że transze instytucjonalne w IPO będą mniejsze, ale jednocześnie wzrośnie płynność niektórych papierów.

- Powinna się zwiększyć dostępność akcji w IPO dla małych inwestorów - mówi Tomasz Adamus, zarządzający aktywami w Credit Suisse.


Kliknij aby zobaczyć ilustrację.
Stopy redukcji w transzy inwestorów indywidualnych


MAŁGORZATA KWIATKOWSKA, WOJCIECH IWANIUK

gp@infor.pl


OPINIA

LUDWIK SOBOLEWSKI

prezes Giełdy Papierów Wartościowych


Chcemy dać inwestorom indywidualnym możliwość składania zapisów w ofertach publicznych za pomocą platformy elektronicznej. Dzięki temu klient, który nie ma rachunku w biurze maklerskim prowadzącym zapisy, będzie mógł wziąć udział w ofercie publicznej. Do udziału w tej platformie zaprosimy wszystkich brokerów. Przedsięwzięcie, które ma wystartować w pierwszych miesiącach przyszłego roku, będzie realizowała nasza spółka, WSEInfoEngine.

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Płaca minimalna wzrośnie najwyżej o 5 proc. Premier Tusk: w żadnym wypadku nie będzie to wyższy skok

Płaca minimalna wzrośnie najwyżej o 5 proc. - Płaca minimalna będzie podniesiona o tyle, co wymaga ustawa w związku z inflacją, czyli blisko 5 proc., w żadnym wypadku nie będzie to wyższy skok - powiedział premier Donald Tusk. Podkreślił, że w tej chwili państwo musi zadbać o bezpieczeństwo szczególnie małych i średnich firm.

Premier D. Tusk: W 2025 r. pensja minimalna około 4515 zł (brutto). 3407,35 zł (netto). Koniec wysokich podwyżek pensji, emerytur, zasiłków?

I koniec ten wymusza po prostu spadająca inflacja. Ostatnie lata przyzwyczaiły nas do corocznych podwyżek pensji, zasiłków, emerytur. Chyba musimy sobie przypomnieć, że 12% podwyżki pensji hurtem dla wszystkich "rok w rok", nie jest normalne w zrównoważonej gospodarce.

Wiek emerytalny do zmiany czy zrównania: emerytura z ZUS dla kobiet dopiero po ukończeniu 65 roku życia, a dla mężczyzn

Wiek emerytalny kobiet jest do zmiany - to prawie przesądzone. Argumenty są dużej wagi: dyskryminacja - bo mężczyzn dotyczy wiek emerytalny pięć lat wyższy i ekonomiczne - kobiety z tego powodu dostają dużo niższe emerytury. Bardziej dyskusyjna jest kwestia czy ogólnie wiek emerytalny powinien być podwyższony.

Podatek u źródła (WHT) w świetle nowych technologii

Podatek u źródła (WHT) może stanowić wyzwanie dla branży informatycznej, w kontekście stale rozwijającej się technologii. Z chęci świadczenia kompleksowych usług, przedsiębiorstwa nabywają różnego rodzaju oprogramowania, dostępy do platform, usługi w chmurze, serwery, urządzenia przemysłowe czy usługi niematerialne. Wykorzystanie najnowszej technologii jest niezbędne, aby oferowane usługi pozostały konkurencyjne na rynku. Często dostawcami takich produktów są zagraniczne spółki, co rodzi wątpliwości – czy nabycie tego rodzaju usług wiąże się z ryzykiem w podatku u źródła?

REKLAMA

Obligacje skarbowe - czerwiec 2024 r. Zmiana oprocentowania obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w czerwcu 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji uległy zmianie w porównaniu do oferowanych w maju br. Od 27 maja można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Dzień Matki. Nie wiesz, gdzie świętować? Stolica przygotowała multum atrakcji na ten weekend

W najbliższy weekend mieszkańcy Warszawy będą mogli skorzystać z wielu atrakcji. Na Saskiej Kępie odbędzie się piknik z okazji święta dzielnicy, a nad Wisłą rozpocznie się sezon turystyczny, który uświetni barwna parada łodzi.

Wybory do europarlamentu 2024. Kalendarium wyborcze

4 czerwca upływa ważny termin dla wyborców przebywających za granicą, a 6 czerwca 2024 r. dla tych, którzy chcą zagłosować poza miejscem zamieszkania. O jakich jeszcze terminach warto pamiętać?

Uwaga! GIS wydał ostrzeżenie dotyczące żywności. Partia produktu wycofana ze sprzedaży

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie w piątek, dotyczące wykrycia białka soi w partii mąki z ciecierzycy. Osoby z alergią na białko soi mogą doświadczyć reakcji alergicznej po spożyciu tego produktu.

REKLAMA

QUIZ Wybory do europarlamentu. Sprawdź co o nich wiesz!
Czy wiesz czym zajmuje się Parlament Europejski? Jak wybieramy europosłów? Koniecznie sprawdź się w naszym teście i wybierz jedną z dwóch odpowiedzi: TAK lub NIE
Rozporządzenie eIDAS2 obowiązuje od 20 maja 2024 r. Co zmieni? Kiedy praktyczne wdrożenie tych przepisów?

W dniu 20 maja 2024 r. w życie weszło tzw. rozporządzenie eIDAS2 ustanawiające Europejskie Ramy Tożsamości Cyfrowej. Nowelizacja przyjęta przez Parlament Europejski, a następnie Radę Unii Europejskiej rozszerza i dostosowuje do aktualnych realiów zakres pierwotnego aktu obowiązującego od blisko 10 lat. W jaki sposób wdrożone zmiany wpłyną na cyfrową dojrzałość Polski i kiedy należy spodziewać się ich pierwszych efektów?

REKLAMA