REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Giełda ułatwia inwestorom dostęp do ofert

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Wojciech Iwaniuk

REKLAMA

Nowa platforma GPW pośrednicząca w pierwotnych ofertach publicznych (IPO) ma zwiększyć dostępność inwestorów indywidualnych do tych ofert.

 

Giełda Papierów Wartościowych liczy, że nowy kanał dostępu do rynku ofert pierwotnych, który chce stworzyć razem z brokerami, ułatwi zakup akcji wchodzących na GPW spółek i wpłynie na wzrost udziału graczy indywidualnych w IPO. Zwyczajowo do tej grupy trafia około 20-30 proc. akcji objętych ofertą.

Obecnie w najlepszej sytuacji przy zapisach na akcje w IPO znajdują się klienci biur, które obsługują ofertę, chociaż zapisy, szczególnie w przypadku większych ofert, mogą składać też klienci innych brokerów. Problemy zaczynają się najczęściej przy ofertach małych spółek obsługiwanych przez niewielkie biura maklerskie. Zapis często wiąże się w tej sytuacji z koniecznością założenia rachunku inwestycyjnego w tym biurze.

- Osobiście zrezygnowałem z udziału w paru ofertach nie dlatego, że były mało atrakcyjne, ale dlatego że obsługujący je broker nie był obecny w moim mieście. Propozycja GPW to bardzo dobry pomysł, byłoby to znaczące ułatwienie dla inwestorów aktywnych na rynku pierwotnym. Jedyni, którym może się ona nie spodobać, to brokerzy - mówi GP Jarosław Dominiak, prezes Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych.

Wśród domów maklerskich, z którymi kontaktowała się GP, propozycja prezesa GPW rzeczywiście nie wzbudziła większego entuzjazmu. Brokerzy są niechętni dzieleniu się zyskami, jakie przynosi sprzedaż akcji w IPO przede wszystkim swoim klientom.

- Nie jestem przekonany o atrakcyjności tego projektu. Wolałbym, aby na przygotowywane przez nas oferty zapisywali się nasi inwestorzy, którzy dodatkowo wygenerują codzienny obrót na rynku wtórnym - mówi GP członek zarządu jednego z biur maklerskich.

O ile przy ofertach pierwotnych wpływ na cenę akcji mają inwestorzy instytucjonalni, znaczenie graczy indywidualnych rośnie po debiucie spółki na parkiecie. To oni są głównym źródłem obrotów i transakcji w spółkach poza WIG20.

Plan GPW może sprawić, że transze instytucjonalne w IPO będą mniejsze, ale jednocześnie wzrośnie płynność niektórych papierów.

- Powinna się zwiększyć dostępność akcji w IPO dla małych inwestorów - mówi Tomasz Adamus, zarządzający aktywami w Credit Suisse.


Kliknij aby zobaczyć ilustrację.
Stopy redukcji w transzy inwestorów indywidualnych


MAŁGORZATA KWIATKOWSKA, WOJCIECH IWANIUK

gp@infor.pl


OPINIA

LUDWIK SOBOLEWSKI

prezes Giełdy Papierów Wartościowych


Chcemy dać inwestorom indywidualnym możliwość składania zapisów w ofertach publicznych za pomocą platformy elektronicznej. Dzięki temu klient, który nie ma rachunku w biurze maklerskim prowadzącym zapisy, będzie mógł wziąć udział w ofercie publicznej. Do udziału w tej platformie zaprosimy wszystkich brokerów. Przedsięwzięcie, które ma wystartować w pierwszych miesiącach przyszłego roku, będzie realizowała nasza spółka, WSEInfoEngine.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Punkty 5, 6, 7 i 8 w orzeczeniu o niepełnosprawności – co oznaczają i jak wpływają na świadczenia w 2025 roku?

Dla wielu osób, które po raz pierwszy stykają się z orzecznictwem, treść dokumentu jest nieczytelna, a zapisy wydają się niezrozumiałe. Tymczasem właśnie od nich zależy, czy przysługuje Ci świadczenie pielęgnacyjne, zasiłek lub pierwszeństwo w leczeniu. W tym artykule krok po kroku tłumaczymy, co oznaczają punkty 5, 6, 7 i 8 w orzeczeniu o niepełnosprawności w 2025 roku, i jak wpływają one na prawa i możliwości otrzymania pomocy, zarówno finansowej, jak i niematerialnej.

Ulga termomodernizacyjna i zwolnienie z podatku dochodowego (PIT) dla osób realizujących przedsięwzięcia termomodernizacyjne. Najnowsze objaśnienia Ministra Finansów z 2025 r.

W dniu 30 czerwca 2025 r. Minister Finansów wydał objaśnienia podatkowe odnośnie form wsparcia przedsięwzięcia termomodernizacyjnego w podatku dochodowym od osób fizycznych. Objaśnienie te dotyczą rozwiązań podatkowych (ulga termomodernizacyjna i zwolnienie podatkowe), które wspierają przedsięwzięcie termomodernizacyjne na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej „ustawa PIT”), oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (dalej „ustawa o ryczałcie”). Objaśnienia zawierają ogólne wyjaśnienia przepisów prawa podatkowego oraz uwzględniają stan prawny obowiązujący na dzień 1 stycznia 2025 r. Objaśnienia podatkowe są wydawane przez ministra finansów na podstawie art. 14a § 1 pkt 2 ustawy – Ordynacja podatkowa z urzędu w celu zapewnienia jednolitego stosowania przepisów prawa podatkowego przez organy podatkowe. Warto w szczególności zwrócić uwagę na zmieniony wykaz wydatków uprawniających do odliczenia w ramach ulgi rehabilitacyjnej. Walorem tych objaśnień są także liczne przykłady wyjaśniające treść przepisów. Publikujemy poniżej pełną treść tych objaśnień.

50 proc. do pensji. Są już nowe przepisy: data urodzenia decyduje

Są już nowe przepisy dotyczące rynku pracy, które umożliwiają pracodawcom otrzymanie dofinansowania do wynagrodzenia zatrudnianych pracowników – uzależnionego od daty urodzenia. Dofinansowanie może wynieść maksymalnie 50 proc. minimalnego wynagrodzenia miesięcznie.

Nowe obowiązki i prawa uczniów od 1 stycznia 2026 – zmiany w Prawie oświatowym. [PROJEKT MEN z 8 lipca 2025 r.]

Do uzgodnień, konsultacji publicznych oraz opiniowania trafił projekt nowelizacji ustawy Prawo oświatowe oraz niektórych innych ustaw. Nowelizacja obejmuje m.in. ustawowe uregulowanie praw i obowiązków uczniów, niższy próg frekwencji oraz katalog kar. Wprowadzone zostaną także nowe instytucje – m.in. Krajowy Rzecznik Praw Ucznia.

REKLAMA

Rada UE uruchomiła klauzulę wyjścia. Dotyczy także Polski

Rada Unii Europejskiej uruchomiła klauzulę wyjścia dla 15 krajów członkowskich, w tym Polski. Decyzja ta pozwala na wyłączenie wydatków obronnych z unijnych reguł budżetowych, umożliwiając tym krajom zwiększenie wydatków na wojsko bez łamania zasad fiskalnych.

Druga waloryzacja emerytur będzie we wrześniu 2025? Jest decyzja rządu!

Czy we wrześniu 2025 emeryci otrzymają dodatkowe pieniądze z ZUS? Przekroczenie progu inflacji w pierwszym półroczu znów rozgrzało dyskusję o drugiej waloryzacji świadczeń. Gdyby rząd zdecydował się na ten krok, część seniorów mogłaby zyskać nawet kilkaset złotych więcej. Jakie warunki trzeba spełnić? Co mówi ustawa i na czym polega ten mechanizm? Sprawdzamy, kto i ile mógłby dostać.

Rząd wyrównuje „emerytury czerwcowe” – nowe przepisy obejmą świadczenia z lat 2009–2019

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który rozwiązuje wieloletni problem tzw. emerytur czerwcowych. Emerytury i renty rodzinne przyznane w czerwcu w latach 2009–2019 zostaną przeliczone na nowo według korzystniejszych zasad. ZUS zrobi to automatycznie, bez potrzeby składania wniosków.

Od kiedy nowy tachograf 2025? Błędy lokalizacji, problemy z czasem pracy [OBSŁUGA]

Od kiedy w przewozach międzynarodowych Unii Europejskiej obowiązuje wyłącznie nowy tachograf (G2V2)? Jak go obsługiwać? Są błędy lokalizacji i problemy z czasem pracy. Na co uważać, by uniknąć kar?

REKLAMA

Boiska i inne obiekty sportowe nie będą już zamykane z powodu sąsiedzkich skarg na hałas. Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o sporcie

Boiska i inne obiekty sportowe nie będą już zamykane z powodu sąsiedzkich skarg na hałas. Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o sporcie, który pozwoli wyłączyć niektóre obiekty spod obowiązujących norm hałasowych. Celem zmian jest ochrona prawa dzieci i młodzieży do aktywności fizycznej.

„Jak mogliśmy do tego dopuścić?” – dramatyczny stan zdrowia dzieci w jednym z najbogatszych krajów

W ostatnich latach znacznie pogorszył się stan zdrowia dzieci w jednym z najbogatszych krajów świata. Z najnowszego raportu wynika, że najmłodsi chorują i umierają tam częściej niż ich rówieśnicy w innych wysoko rozwiniętych państwach. Główne przyczyny to wypadki, przemoc i choroby cywilizacyjne, ale nie tylko.

REKLAMA