REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

MF za zakazem pokera w internecie; branża przeciw

Subskrybuj nas na Youtube
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Poker, który jest grą umiejętnościi nie powinien być zakazany w internecie - uważają przedstawiciele branży. Nie zgadza się z nimi wiceminister finansów Jacek Kapica, powołując się na wyroki sądów i trybunałów oraz ochronę przed uzależnieniami.

W połowie czerwca prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy o grach hazardowych. Zakłada ona m.in. zakaz organizowania i uczestnictwa w grach hazardowych w internecie, z wyjątkiem zakładów wzajemnych.

Zdaniem redaktora naczelnego portalu PokerTexas.pl Pawła Majewskiego, nowelizacja faktycznie delegalizuje grę w pokera w Polsce. "Gra na żywo jest nieopłacalna ze względu na (...) podatki (...). Teraz zakaz obejmie również grę w internecie" - uważa.

REKLAMA

Podkreśla, że poker jest grą umiejętności, co potwierdzają wyroki sądów w niektórych krajach, np. w Szwecji. "Porównywanie, więc pokera do gier, takich jak ruletka, automaty czy black jack, jest nadużyciem albo świadczy o niekompetencji naszych ustawodawców. Dostrzegamy także niekonsekwencję w działaniach Ministerstwa Finansów. Jeśli poker (...) jest taki zły i niesie za sobą tak duże zagrożenia, to dlaczego nadal legalnie można grać w kasynach, a zakazuje się gry online?" - pyta.

Wskazuje też, że coraz więcej państw w Europie reguluje rynek pokera w internecie poprzez np. licencje. "W tym kierunku już poszły: Włochy, Francja, Estonia i Hiszpania, a już wkrótce również Węgry, Dania i Holandia powinny zalegalizować grę online. Dzięki temu korzyść mają zarówno obywatele, na których nikt nie nakłada zbędnych ograniczeń, jak również budżet państwa, który z opłat licencyjnych i podatków może czerpać znaczące przychody" - tłumaczy.

Jeden z najbardziej utytułowanych polskich pokerzystów Marcin Horecki uważa, że ustawa o grach hazardowych wprowadziła niesprawiedliwy i nieuzasadniony podział na rynku hazardu w Polsce. "Co więcej - odwrotnie do zamierzeń ustawodawcy - umacnia w Polsce szarą strefę. Faworyzuje ona gry oferowane przez państwowego monopolistę i zezwala na ich reklamowanie, dopuszcza zakłady wzajemne w internecie, ale jednocześnie nie pozwala na ich reklamę, natomiast pokera dyskryminuje zarówno w zakresie organizacji gier, jak i ich promocji" - zaznaczył.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jego zdaniem niekorzystne opodatkowanie turniejów pokerowych w ustawie hazardowej z 2009 r. sprawiło, że Polskę omijają międzynarodowej klasy wydarzenia, np. turnieje pokera - European Poker Tour.

REKLAMA

"Nowa wersja ustawy nie uwzględnia żadnego z postulatów i argumentów przytoczonych przez polskie środowisko pokerowe na etapie prac nad nowelizacją. Zignorowane zostały także liczne niezależne ekspertyzy dowodzące, że zaproponowany przez Ministerstwo Finansów porządek prawny jest niezgodny z Konstytucją i Traktatem o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej" - podkreśla.

Wiceminister finansów Jacek Kapica tłumaczy, że ograniczenia dotyczące pokera wynikają z zagrożeń społecznych, jakie niosą za sobą gry hazardowe. "Obecnie obowiązujące przepisy ustawy o grach hazardowych realizują przede wszystkim cel społeczny - ochronę przed uzależnieniami, ochronę nieletnich oraz ograniczanie szarej strefy" - informuje PAP.

Zdaniem wiceministra to, że poker jest grą losową, zostało potwierdzone w wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 18 kwietnia 2011 r. "Ponadto, poker uznawany jest za grę losową także na Łotwie, Litwie, Węgrzech, w Portugalii, Szwecji, Belgii, Finlandii, Niemczech, Szwajcarii, Chorwacji, Słowenii, Wielkiej Brytanii, Republice Czeskiej oraz we Francji" - zaznacza.

Kapica przywołuje też wyrok Szwajcarskiego Trybunału Konstytucyjnego z 20 maja 2010 r., zgodnie, z którym "gra w pokera opiera się w przeważającej mierze na rozdaniu kart". "W ograniczony sposób na umiejętnościach dotyczących sposobu gry osób grających przeciwko sobie, tzn., że jest określona przez słabo kontrolowane, zależne od przypadku czynniki".

Kapica przypomina też, że poprzednia ustawa również nie dopuszczała gier w internecie, w tym pokera, tyle że nie było jasnego zakazu i instrumentów prawnych do jego egzekucji.

"W poprzednim stanie prawnym wszyscy - oferujący gry w Polsce poprzez sieć internet i grający - funkcjonowali w szarej strefie, prawo się kompromitowało, a organy administracji nie miały narzędzi kontroli. W zakresie organizacji i oferowania gier pokera w internecie stan sprawy się nie zmienił, tyle że prawo zostało sprecyzowane, a organy państwa dostały instrumenty do jego egzekucji. To może się nie podobać tym, którzy funkcjonowali w szarej strefie i nie płacili podatków" - zaznaczył.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Męczy Cię choroba przewlekła? Sprawdź, czy należą Ci się świadczenia z ZUS i PFRON

Nie każda choroba oznacza od razu orzeczenie o niepełnosprawności, ale wiele schorzeń, może otworzyć Ci drogę do konkretnych świadczeń i ulg. Od 2025 roku obowiązuje nowy katalog 208 jednostek chorobowych, które mogą kwalifikować do orzeczenia o niepełnosprawności, w tym do świadczenia wspierającego nawet do 4134 zł miesięcznie. Sprawdź, jakie choroby uprawniają do świadczeń w 2025 roku, kto może ubiegać się o kartę parkingową, rentę, zniżki lub pomoc z PFRON – i co dokładnie trzeba zrobić, by zacząć.

Empatia zamiast strachu? Apel w sprawie małoletnich pasażerów

Kontrolerzy powinni być świadomi emocji dzieci i podchodzić do nich z empatią stosowną do ich wieku - podkreśla Rzeczniczka Praw Dziecka Monika Horna-Cieślak. Do biura RPD wpływa wiele zgłoszeń dotyczących łamania praw dziecka w środkach transportu publicznego.

Wezwanie do ZUS – zwolnienie lekarskie od psychiatry. Co oznacza taka kontrola L4?

Masz zwolnienie lekarskie od psychiatry, a mimo to dostałeś wezwanie z ZUS? Zastanawiasz się, czy urząd ma do tego prawo i co grozi, jeśli nie stawisz się na komisję? Jak wygląda kontrola, gdy chorujesz na depresję lub zaburzenia lękowe? Czy można odmówić udziału w badaniu? W tym artykule wyjaśniamy, co oznacza wezwanie z ZUS na zwolnieniu od psychiatry, jak przebiega kontrola u lekarza orzecznika i co zrobić, gdy decyzja okaże się niekorzystna. Podpowiadamy też, jak przygotować się do badania i na co uważać w rozmowie z lekarzem ZUS.

Czym jest świadczenie urlopowe, ile wynosi w 2025 roku i czym różni się od tzw. wczasów pod gruszą. Podatki i składki ZUS

W sezonie wakacyjnym wielu pracowników zadaje sobie pytanie: czy oprócz wynagrodzenia za urlop przysługuje mi jakieś dodatkowe świadczenie? Odpowiedź brzmi: tak, jeśli spełnione są odpowiednie warunki — możesz otrzymać tzw. świadczenie urlopowe lub „wczasy pod gruszą”. Co to dokładnie oznacza? Wyjaśniamy!

REKLAMA

Mało kto o tym wie, że 300 plus z programu "Dobry Start" należy się nie tylko uczniom. Dorośli również mogą otrzymać te pieniądze. Jakie warunki muszą spełnić?

Popularnie nazywany program "300 plus", oficjalnie "Dobry start", zapewnia polskim uczniom wsparcie finansowe w wysokości 300 zł na początku roku szkolnego. Celem programu jest pokrycie kosztów związanych z edukacją, głównie dla najmłodszych. Istnieje jednak możliwość, aby ze świadczenia skorzystały również osoby dorosłe.

Odmowa renty wdowiej: 7 powodów odmowy renty wdowiej przez ZUS

Otrzymałaś odmowę przyznania renty wdowiej przez ZUS? Sprawdź, jakie są najczęstsze powody niepozwalające na wypłatę nowego świadczenia. Jeśli nie zgadzasz się z rozstrzygnięciem Zakładu, możesz odwołać się do sądu.

Czy jesteśmy gotowi na skrócony tydzień pracy? Jak go sobie wyobrażamy?

Jak sobie wyobrażamy skrócony tydzień pracy? Mniej godzin, ale pięć dni w tygodniu? Więcej godzin i dodatkowy dzień wolny? Ale kiedy, w poniedziałek czy piątek, a może środę? Badacze z Uniwersytetu SWPS przyjrzeli się wyobrażeniom.

Orzeczenie o niepełnosprawności a ZUS. Co Ci się należy w 2025 roku?

Co należy się osobie niepełnosprawnej z ZUS-u? Czy orzeczenie o niepełnosprawności podwyższa emeryturę? Wiele osób ma trudności z rozróżnieniem, które świadczenia wynikają z orzeczenia o niepełnosprawności, a które wymagają osobnej decyzji ZUS. W Polsce obowiązują dwa niezależne systemy orzekania, a uprawnienia różnią się w zależności od rodzaju dokumentu. Sprawdź, jakie zasiłki, dodatki i ulgi przysługują Ci z ZUS i MOPS – i dlaczego jedno orzeczenie to za mało, by skorzystać z pełni wsparcia.

REKLAMA

Upoważnienie do opieki nad dzieckiem: do pobrania na wyjazd w wakacje [WZÓR]

Wakacje to okres częstych wyjazdów dzieci, czasami również z innymi osobami niż rodzice. Dzieci, które wyjeżdżają z babcią, dziadkiem, ciocią, wujkiem czy innymi osobami, muszą mieć ze sobą upoważnienie. Rodzice przygotowują takie pismo i najlepiej, aby podpisali je wspólnie.

Zasiłki losowe i dofinansowanie do wyjazdów. Maksymalnie 2 770 zł wsparcia na ucznia

Ministerstwo Edukacji Narodowej przypomina, iż uczniowie z rodzin, które poniosły straty w wyniku wystąpienia żywiołów mogą otrzymać zasiłki losowe.

REKLAMA