REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

27, 5 tys. Polaków może skorzystać z dopłat dla młodych rolników

REKLAMA

Prawie 27,5 tys. osób, najwięcej spośród państw UE, będzie mogło skorzystać w Polsce z dodatkowych dopłat UE dla młodych rolników. Wysokość dopłat dla jednego rolnika (414 euro) będzie jednak niższa niż w innych krajach, bo gospodarstwa w Polsce są mniejsze.

Chodzi o proponowane przez Komisję Europejską w ramach reformy Wspólnej Polityki Rolnej (WPR) zachęty dla młodych i dopiero rozpoczynających działalność rolników (poniżej 40 lat). Według propozycji KE przez pięć lat mieliby oni dostawać dodatkowo 25 proc. średniej bezpośredniej dopłaty od hektara pomnożoną przez wielkość ich gospodarstwa.

REKLAMA

Średnie wsparcie dla młodego rolnika w Polsce będzie jednak mniejsze niż w pozostałych państwach UE (414 euro), ponieważ wielkość średniego gospodarstwa młodego rolnika wynosi 7,5 hektara, podczas gdy w Czechach jest 77 hektarów, a we Francji i Wielkiej Brytanii powyżej 90 hektarów.

W związku z tym w Czechach na młodego rolnika przypadnie aż ok. 4,9 tys. euro, we Francji - 3,7 tys. euro, w Wielkiej Brytanii - 3,6 tys. euro, w Estonii 1,5 tys. euro. Mniej dostaną tylko Rumuni (147 euro) i Maltańczycy (156 euro), gdzie powierzchnia gospodarstw jest mniejsza niż w Polsce (w Rumunii jest to 2,9 hektara, na Malcie 0,9 ha).

Jednak z szacunków KE wynika, iż w skali UE, w Polsce jest najwięcej uprawnionych do korzystania z tego programu. Systemem unijnych zachęt może zostać objętych aż 27 489 osób, czyli znacznie więcej niż w plasującej się na drugim miejscu Rumunii; tam osób kwalifikujących się do unijnego programu jest, według szacunków KE, około 19,7 tys.

O dodatkowe dopłaty będą mogli się ubiegać rolnicy z gospodarstwa nieprzekraczającymi 25 hektarów w państwach, w których tyle wynosi średnia wielkość gospodarstw. W krajach gdzie średnia wielkość gospodarstw jest większa, warunkiem otrzymania dopłaty będzie posiadanie gospodarstwa przynajmniej 25 hektarowego, ale nie większego niż średnia wielkość gospodarstwa rolnego w tym kraju.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

KE podkreśla, że wspieranie młodych rolników jest konieczne, gdyż tylko 7 proc. rolników ma mniej niż 40 lat, a dwie trzecie ma ponad 55 lat.

W skali ogólnej dopłaty dla Polskich rolników wzrosną w latach 2013 -2020 jeśli propozycja reformy WPR zostanie przyjęta zgodnie z obecnymi propozycjami.

KE w czerwcu zaproponowała zamrożenie wydatków na WPR na poziomie z 2013 roku, czyli budżet tej polityki wyniesie ok. 418 mld euro (w tym 317 mld euro na I filar, a 101 mld euro na II filar) w latach 2014-2020.

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Świadectwo pracy 2024 r.

W dniu zakończenia stosunku pracy pracodawca wydaje pracownikowi świadectwo pracy. Co pracownik powinien otrzymać razem ze świadectwem pracy?

Waloryzacja: Już za tydzień podwyżka o 227,50 premii stażowych do 2227,50 zł [Monitor Polski Poz. 383]

Premie stażowe są wypłacane przez starostów jako promocja zatrudniania bezrobotnych do 30 roku życia. Od 1 czerwca wzrastają o przeszło 200 zł wzrosną stawki premii stażowych.

35 dni urlopu wypoczynkowego dla każdego. Bez względu na staż pracy i grupę zawodową. Sprawdź, od kiedy.

35 dni urlopu wypoczynkowego dla każdego. Pojawiła się propozycja, żeby każdy mógł odpoczywać dłużej. Bez względu na staż pracy i grupę zawodową. Od kiedy?

Większa ochrona pracowników. Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu pracy

Sejm znowelizował Kodeks pracy. Zmiany mają na celu zwiększenie ochrony zdrowia pracowników. Został rozszerzony katalog substancji rakotwórczych i mutagennych.

REKLAMA

Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracownika 2024 r.

Jednym ze sposobów rozwiązania umowy o pracę jest jej wypowiedzenie. Pracownik dokonujący wypowiedzenia musi zadbać o zachowanie pewnych warunków. Jakich?

Zasiłek pogrzebowy w 2024 roku. Wniosek, kwota, warunki uzyskania. Od kiedy podwyżka do 7000 zł?

W jakich sytuacjach i kto może dostać zasiłek pogrzebowy. Ile wynosi w 2024 roku ten zasiłek? Od kiedy podwyżka zasiłku pogrzebowego do 7000 zł? Jak i gdzie złożyć wniosek?

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Zmiany w Kodeksie pracy. Nowelizacja uchwalona przez Sejm dotyczy kilkuset tysięcy pracowników

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację Kodeksu pracy, która wdraża dyrektywę UE ws. ochrony pracowników przed działaniem czynników rakotwórczych lub mutagenów. Dyrektywa rozszerza ich wykaz o substancje reprotoksyczne, czyli szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych.

REKLAMA

Płaca minimalna 2025 r. zostanie określona na starych zasadach. Data zbliża się wielkimi krokami

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk poinformowała, że płaca minimalna w 2025 r. zostanie określona na starych zasadach. Jeśli chodzi o kolejne lata, to jej wysokość określi już ustawa o minimalnym wynagrodzeniu, które ma wejść w życie w listopadzie br.

Ulgi w spłacie podatków (odroczenie, rozłożenie na raty, umorzenie). Dla kogo? Kiedy? Warunki udzielenia

Ordynacja podatkowa przewiduje w szczególnych sytuacjach możliwość zastosowania wobec podatnika trzech ulg w spłacie podatków lub zaległości podatkowej. Chodzi o odroczenie terminu płatności, rozłożenie zapłaty na raty lub umorzenie całości lub części podatku lub zaległości podatkowej. Kiedy można liczyć na taki gest fiskusa?

REKLAMA