REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Po ustaleniach w sprawie strefy euro na rynki wrócił optymizm

Subskrybuj nas na Youtube
fot. shutterstock
fot. shutterstock
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Giełdy zareagowały w poniedziałek zwyżkami na wieść o planach szybkiego uzdrowienia finansów publicznych w strefie euro; giełdy europejskie zamknęły sesję zwyżkami, a notowania na Wall Street rosły.

REKLAMA

Jak pisze Reuters, nadzieja na to, że po poniedziałkowych ustaleniach francusko-niemieckich liderzy grupy euro stworzą wkrótce "master-plan" pozwalający na utrzymanie dyscypliny budżetowej w całym regionie, tchnęła tyle optymizmu w inwestorów, że w trakcie sesji notowania na Wall Street podniosły się o 1 proc., a giełdy europejskie zyskały prawie dwa razy tyle.

Na konferencji prasowej po "roboczym śniadaniu" w Pałacu Elizejskim prezydent Francji Nicolas Sarkozy powiedział, że Francja i Niemcy "preferują" zmianę traktatu europejskiego przez 27 państw, aby wzmocnić dyscyplinę finansową w eurogrupie. Możliwe jest alternatywne wyjście: umowa przyjęta przez państwa grupy euro, ale otwarta dla innych państw spoza niej. Francja i Niemcy pragną także wprowadzenia w prawodawstwie wszystkich krajów strefy euro tzw. złotej reguły, czyli zasady utrzymywania w ryzach równowagi budżetowej przez dane państwo. Opowiadają się też za "automatycznymi" sankcjami dla krajów UE, które złamią unijny Pakt Stabilności i Wzrostu, ale obydwa państwa wykluczyły emisję euroobligacji.

Giełda paryska zyskała po tych wieściach w poniedziałek 1,15 proc., Mediolan 2,91 proc., Madryt 1,92 proc., a Amsterdam 1,44 proc. Słabiej wypadły sesje w Londynie - wzrost o 0,28 proc., Frankfurcie - 0,42 proc. i na giełdzie szwajcarskiej - 0,37 proc.

Euro umocniło się w stosunku do dolara o 0,5 proc. i kosztowało 1,347 dol.

Nastroje na rynkach poprawiły się również dzięki ogłoszeniu planu oszczędnościowego we Włoszech, opiewającego na 30 mld euro, a także po zapowiedzi Dublina, że również Irlandia planuje w nowym budżecie podobne cięcia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Rentowność włoskich obligacji spadła poniżej niepokojącego poziomu 7 proc., postrzeganego jako cezura, powyżej której rząd nie jest w stanie na dłuższą metę pożyczać pieniędzy na wolnym rynku. Spadł też koszt ubezpieczenia włoskich długów.

Wszyscy inwestorzy będą z uwagą obserwować w tym tygodniu serię spotkań europejskich przywódców, których celem jest poczynienie szybkich ustaleń dotyczących uzdrowienia finansów publicznych państw unii walutowej - pisze Reuters.

BBC nazywa te konsultacje "pięcioma dniami na ratowanie euro" i wylicza: w poniedziałek Sarkozy i Merkel ustalali reguły ściślejszej kontroli finansów w unii walutowej, a premier Włoch Mario Monti przesłał do parlamentu swój projekt pakietu oszczędności, Dublin zaś zaczął ujawniać szczegóły oszczędnościowego budżetu.

We wtorek - od wizyty w Niemczech - podróż po Europie rozpocznie minister skarbu (finansów) USA Timothy Geithner, który spotka się też z szefem Europejskiego Banku Centralnego Mario Draghim. Potem Geithner uda się do Francji i Włoch, na spotkania z przywódcami strefy euro.

W środę liderzy tych państw spotkają się w Marsylii na kongresie Europejskiej Partii Ludowej, grupującej partie chadeckie, konserwatywne i ludowe UE.

Na czwartkowym comiesięcznym spotkaniu EBC mogą zapaść - według BBC - ustalenia w sprawie nowych środków zaradczych wobec kryzysu strefy.

W czwartek i piątek odbędzie się najważniejszy szczyt UE w Brukseli, gdzie przedłożony zostanie plan Sarkozy-Merkel.

Inwestorzy mają nadzieję, że szczyt ten zapobiegnie "chaotycznemu upadkowi europejskiej waluty" - pisze agencja AP.

"Choć poniedziałkowe oświadczenia kanclerz Niemiec i prezydenta Francji nie oznaczają jeszcze, że szybko pojawią się trwałe rozwiązania problemów strefy euro, to po okresie bardzo mizernych zarobków na relatywnie mało ryzykownych inwestycjach, jak obligacje rządowe i CDS (instrument pochodny ubezpieczający spłaty kredytu), inwestorzy chętnie zaczęli kupować na pierwszy znak poprawy sytuacji" - powiedział AP strateg inwestycyjny Cetera Financial Group, Brian Gendreau.

Według cytowanych przez AFP ekspertów, oczy wszystkich inwestorów skierowane są na Europę, a "perspektywa dalszego skonsolidowania finansów strefy euro napawa optymizmem".

Francuska agencja przypomina jednak, że poniedziałkowe spotkanie Sarkozy-Merkel to "kolejne spotkanie ostatniej szansy". Po nich następują "kluczowe" szczyty, a ten, który odbędzie się w czwartek i piątek, będzie ósmy. Żaden, jak dotąd, nie wydobył unii walutowej z tarapatów, w jakie popadła po załamaniu się finansów Grecji.

AFP podkreśla też, że od piątku niemiecka kanclerz studziła zapał tych, którzy oczekiwali po "roboczym śniadaniu" francusko-niemieckim przełomu zdolnego uspokoić wszystkie rynki. Jej zdaniem znalezienie remedium "zajmie lata".

Media, zwłaszcza anglosaskie, krytykowały dotąd Berlin za bierność, blokowanie akcji EBC, który ich zdaniem powinien zostać jak najszybciej "pożyczkodawcą ostatniej instancji". Amerykanów szczególnie niepokoi perspektywa przeniesienia kryzysu strefy euro do USA, zwłaszcza przez systemy bankowe.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zasiłek pielęgnacyjny a dodatek pielęgnacyjny. Tylko jedno świadczenie Ci się należy. Komu przysługuje, kto wydaje i jakie są różnice?

Zastanawiasz się, czym różni się zasiłek pielęgnacyjny od dodatku pielęgnacyjnego? Nie wiesz, komu przysługuje zasiłek pielęgnacyjny w 2025 roku, kto wypłaca te świadczenia, MOPS czy ZUS, i jak je uzyskać? A może szukasz informacji, czy można pobierać oba świadczenia jednocześnie, czy dodatek pielęgnacyjny został podwyższony oraz jak wygląda wniosek o zasiłek pielęgnacyjny? W tym artykule znajdziesz wszystkie odpowiedzi. Wyjaśniamy, komu należą się pieniądze, ile możesz dostać i jakie dokumenty będą potrzebne, by złożyć wniosek w MOPS lub ZUS.

Polski system emerytalny pod presją. Eksperci ostrzegają: bez reform czekają nas głodowe świadczenia

Polska starzeje się w szybkim tempie, co już dziś budzi poważne obawy o przyszłość systemu emerytalnego. Międzynarodowy Fundusz Walutowy alarmuje: jeśli nie zostaną wprowadzone pilne reformy, do 2050 roku świadczenia mogą spaść nawet o jedną trzecią. Najbardziej ucierpią kobiety, osoby o niskich dochodach i pracownicy niestandardowi. Czy jest jeszcze czas, by uniknąć kryzysu?

Ukrywasz majątek w Delaware? Możesz się zdziwić, jak łatwo wierzyciele potrafią dotrzeć do prawdy

Delaware od dekad uchodzi za bezpieczną przystań dla firm dbających o dyskrecję właścicieli. Ale ten mit ma swoje granice. Coraz częściej okazuje się, że za zasłoną prywatności kryją się słabe punkty – a zdeterminowany wierzyciel potrafi je wykorzystać, by ujawnić, kto naprawdę stoi za spółką i gdzie ukryto aktywa.

W świadomej podróży po spokój

Rozmowa z Olą Krzemińską, twórczynią i CEO agencji Power, promotorką aktywnego stylu życia, o mądrym zarządzaniu energią w życiu i biznesie, zmianach w kulturze pracy oraz trendach w organizacji wydarzeń i wyjazdów firmowych.

REKLAMA

MOPS umiarkowany stopień niepełnosprawności – jakie świadczenia przysługują w 2025 roku?

Jakie dodatki i zasiłki przysługują osobie z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności? Czy MOPS wypłaca zasiłek stały i pielęgnacyjny przy umiarkowanym orzeczeniu? Jakie dokumenty są potrzebne i ile wynosi próg dochodowy w 2025 roku? Czy osoba z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności może otrzymać jednocześnie zasiłek pielęgnacyjny i usługi opiekuńcze z MOPS? W tym poradniku odpowiadamy na najczęstsze pytania osób z niepełnosprawnością i ich opiekunów. Sprawdź, jakie formy wsparcia oferuje MOPS osobom z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności.

Będzie łatwiej o ten zasiłek. Skorzystają ubezpieczeni, płatnicy składek, biura księgowo-rachunkowe

Będzie łatwiej o ten zasiłek. Skorzystają ubezpieczeni, płatnicy składek, biura księgowo-rachunkowe. Dlaczego? Bo planowane są spore zmiany w ustawie z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (t.j. Dz. U. z 2025 r. poz. 501) w zakresie ubiegania się o zasiłek.

ZUS wypłaci 1600 zł w sierpniu 2025! Podwójne 800 plus trafi na konta rodziców

W sierpniu 2025 roku część rodziców otrzyma od ZUS jednorazową, podwójną wypłatę świadczenia 800 plus. Na ich konta trafi łącznie 1600 zł. Kto i na jakich zasadach może liczyć na takie pieniądze? Wyjaśniamy obowiązujące przepisy oraz podajemy terminy wypłat.

Koniec wynagrodzenia chorobowego od pracodawcy. ZUS wypłaci L4 od pierwszego dnia – znamy szczegóły reformy!

Już wkrótce pracodawcy przestaną wypłacać wynagrodzenie chorobowe. ZUS przejmie wypłaty świadczeń od pierwszego dnia zwolnienia lekarskiego. Reforma, o której mówiło się od lat, wreszcie nabiera realnych kształtów – mamy projekt, dokumenty rządowe i harmonogram. Sprawdź, kiedy zmiany wejdą w życie i co to oznacza dla pracowników i firm.

REKLAMA

Uproszczenia w podatku od spadków i darowizn. Nowe przepisy coraz bliżej wejścia w życie

Senat przyjął nowelizację ustawy o podatku od spadków i darowizn. Nowe przepisy mają uprościć formalności przy sprzedaży majątku otrzymanego od najbliższej rodziny oraz zlikwidować comiesięczne deklaracje podatkowe przy rentach prywatnych. Ustawa wraca teraz do Sejmu.

Wcześniejsza emerytura z KRUS 2025. Ile wynosi wcześniejsza emerytura z KRUS? Kto może się ubiegać i jakie warunki trzeba spełnić?

Wcześniejsza emerytura z KRUS to świadczenie pieniężne przeznaczone dla osób związanych z rolnictwem, które osiągnęły wymagany wiek i spełniły inne kryteria określone przepisami. System ten daje również możliwość ubiegania się o wcześniejsze zakończenie aktywności zawodowej na roli. Kto może otrzymać wcześniejszą emeryturę z KRUS?

REKLAMA