REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Liczba aresztowanych może drastycznie wzrosnąć

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Piotr Trocha

REKLAMA

RAPORT GP WYMIAR SPRAWIEDLIWOŚCI Stosowanie tymczasowego aresztowania w Polsce

Liczba aresztowanych może drastycznie wzrosnąć

l Orzekanie asesorów o tymczasowym aresztowaniu może być niekonstytucyjne

l Aresztować będzie można przy występku zagrożonym karą do roku więzienia

l W Strasburgu przegraliśmy już ponad 70 spraw o niewłaściwe stosowanie aresztu

Trybunał Konstytucyjny rozpozna jutro w pełnym składzie skargi o niezgodność orzekania przez asesorów z konstytucyjnym prawem do niezawisłego sądu. Zdaniem skarżących asesor nie jest sędzią w rozumieniu konstytucji i nie realizuje prawa obywatela do rozpoznania sprawy przez niezawisły i niezależny sąd. Najwięcej kontrowersji wzbudza orzekanie przez asesorów o stosowaniu tymczasowego aresztowania.

- Asesorzy powinni orzekać i nabierać doświadczenia, ale nie dotyczy to postanowień o stosowaniu tymczasowego aresztowania. Zwłaszcza w przypadku najpoważniejszych spraw, jak zabójstwo czy rozbój. Tu potrzebne jest doświadczenie i nieuleganie naciskom - uważa prof. Piotr Kruszyński, karnista z Uniwersytetu Warszawskiego.

Posłowie odrzucili jednak projekt Platformy Obywatelskiej, który zakładał, że o tymczasowym aresztowaniu orzekałyby sądy okręgowe. Obecnie o jego stosowaniu decyduje sąd rejonowy, a najczęściej młodzi asesorzy.

- Bezzasadne tymczasowe aresztowania są skutkiem błędnej oceny materiału dowodowego przez uprawnione organy, a nie efektem wadliwości przepisów - uzasadnia sędzia Sławomir Różycki z Ministerstwa Sprawiedliwości.

Nowelizacja kodeksu postępowania, która umożliwia stosowanie tymczasowego aresztowania wobec podejrzanych o przestępstwo zagrożone karą do roku pozbawienia wolności, złapanych na gorącym uczynku, weszła już w życie 12 lipca.

Więcej aresztowań

W związku z nowelizacją, zdaniem ekspertów, liczba tymczasowych aresztowań wzrośnie. Do grupy przestępstw zagrożonych karą więzienia do roku należy m.in. jazda po pijanemu na rowerze czy znieważenie policjanta. Warunkiem aresztowania jest to, by domniemany sprawca został ujęty na gorącym uczynku lub bezpośrednio po przestępstwie. Dziś jest to podstawa do zatrzymania i osądzenia domniemanego sprawcy w postępowaniu przyspieszonym.

- Z pewnością spowoduje to wzrost liczby przypadków tymczasowego aresztowania. Należy przy tym wskazać, że tylko od czerwca 2006 r. Polska z powodu jego niewłaściwego stosowania przegrała już 16 spraw w Strasburgu - podkreśla Adam Bodnar z Fundacji Helsińskiej.

- Ujęcie sprawcy na gorącym uczynku nie powinno być podstawą do tymczasowego aresztowania. Zniesienie granicy jednego roku może spowodować konieczność wypłacania odszkodowań, jeżeli okres aresztowania będzie dłuższy niż orzeczona kara - uważa prof. Kruszyński.

Eksperci podkreślają, że należy przyjąć inne rozwiązania.

- Potrzebna jest górna granica okresu stosowania tego środka oraz limity przebywania w areszcie po wydaniu pierwszego wyroku - uważa Janusz Kochanowski, rzecznik praw obywatelskich.

- Należy wyeliminować tymczasowe aresztowanie w sprawach błahych. My proponowaliśmy wyłączenie jego stosowania przy występkach zagrożonych karą poniżej trzech lat więzienia. Zmiany idą dokładnie w odwrotnym kierunku - mówi Adam Szejnfeld, poseł PO.

Polska (błędna) praktyka

Tymczasowe aresztowanie jest drugim po dozorze policyjnym najczęściej stosowanym środkiem zapobiegawczym w Polsce. Zdaniem ekspertów prokuratorzy zbyt często występują do sądu z wnioskiem o stosowanie tymczasowego aresztowania.

- Jeżeli ktoś popełnia występek, ale ma stałe miejsce zamieszkania w kraju, pracę i rodzinę, to niecelowe jest występowanie do sądu o jego aresztowanie. Wystarczy zastosować poręczenie majątkowe - wyjaśnia sędzia Marek Celej, dyrektor Biura Prawnego Krajowej Rady Sądownictwa.

Jego zdaniem należy też ograniczyć długość postępowania przygotowawczego.

- Powinno być szybsze i intensywniejsze. Jeżeli prokurator występuje z wnioskiem o aresztowanie, to musi mieć mocne dowody oraz ograniczony czas na jego dokończenie - twierdzi sędzia Celej.

Także Ministerstwo Sprawiedliwości zobowiązuje prokuratorów do właściwej praktyki w tym zakresie.

- Postępowanie w stosunku do tymczasowo aresztowanych powinno toczyć się bez zbędnej zwłoki i przy dużej koncentracji czynności. Należy zwłaszcza wyeliminować bezkrytyczne przedłużanie śledztw z nieuzasadnionych przyczyn - zaleca minister Zbigniew Ziobro w instrukcji dla prokuratorów.

- Często pełni ono jednak funkcję nacisku wobec podejrzanych. Niepotrzebnie dotyka przedsiębiorców ze względu na niekompetentne prowadzenie przez prokuraturę spraw gospodarczych. Wystarczy przypomnieć sprawę Romana Kluski - podkreśla poseł Szejnfeld.

- Skłonienie tymczasowo aresztowanego do złożenia zeznań, których oczekuje prowadzący postępowanie, nie może być podstawą stosowania i przedłużania tego środka. Przedłużanie aresztu z tej przyczyny pozostaje w kolizji z przepisami konstytucji - uważa dr Ryszard Piotrowski, konstytucjonalista z UW.

Rzecznik alarmuje...

Z powodu braku odpowiednich czynności prokuratorów do rzecznika wpłynęło w 2006 roku prawie 1,5 tys. skarg od tymczasowo aresztowanych.

- Tymczasowe aresztowanie trwa często zbyt długo, zastępując karę zasadniczą - uważa dr Janusz Kochanowski.

- Wysoka jest liczba osób, wobec których tymczasowe aresztowanie stosuje się powyżej 24 miesięcy. Liczba ta wzrosła w ciągu drugiego półrocza 2006 r. Te dane nie rokują poprawy w najbliższym czasie - twierdzi RPO.

...a Trybunał skazuje

Za zbyt częste i długie stosowanie tymczasowego aresztowania Polska aż 71 razy została uznana winną naruszenia Europejskiej Konwencji Praw Człowieka.

- Trybunał kwestionuje zbyt długi okres aresztowania, niewystarczające przesłanki jego stosowania oraz automatyczne stosowanie przepisów o aresztowaniu przez polskie sądy - twierdzi prof. Andrzej Rzepliński z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

- Mimo wyraźnych wskazówek Trybunału o konieczności zmiany praktyki, niewiele zmieniło się w postępowaniu polskich prokuratorów i sądów - dodaje prof. Rzepliński.

W lutym Trybunał po raz pierwszy orzekł o naruszeniu przez polskie sądy zasady domniemania niewinności wobec tymczasowo aresztowanego (sprawa Garycki v. Polsce). Zasadę tę narusza jakiekolwiek stwierdzenie funkcjonariusza publicznego, które wyraża opinię, że oskarżony jest winny, zanim jego wina zostanie udowodniona.

- W ocenie winy oraz faktu popełnienia przestępstwa wysocy urzędnicy państwowi nie mogą zastępować sądów powszechnych oraz wydawanych przez nie wyroków - potwierdza Bodnar.

Dlatego eksperci krytykują praktykę zatrzymywania podejrzanych z udziałem kamer telewizyjnych. Zdaniem prawników takie zatrzymania wpływają na opinię publiczną.

- Ludzie widzą, że służby złapały rzekomego drania i prowadzą go w kajdankach. Ale minister nie może w ten sposób uwiarygadniać swoich tez. To są chwyty niedozwolone - uważa prof. Marian Filar z UMK w Toruniu.

- Aresztowania z udziałem kamer, gdy okazują się później bezpodstawne, burzą zaufanie do wymiaru sprawiedliwości - tłumaczy prof. Rzepliński.

NIE dla zmiany kompetencji...

Posłowie odrzucili 10 lipca projekt PO, który zakładał, że o tymczasowym aresztowaniu orzekałyby tylko sądy okręgowe.

- Przekazanie tej kompetencji do sądów okręgowych zapewniłoby orzekanie przez sąd z większym doświadczeniem i mniej podatny na naciski - uzasadnia poseł Adam Szejnfeld.

- Sądów rejonowych jest w Polsce 316, okręgowych tylko 45. Podejrzanych trzeba konwojować czasami po 100 km, a w tym czasie upłynąłby już termin zatrzymania - ostrzega jednak sędzia Różycki.

- Na jesieni na pewno jednak powrócimy do tych propozycji. Nie zgłoszono do nich merytorycznych zarzutów, które mogłyby się wybronić - podsumowuje poseł Szejnfeld.

90 spraw przeciwko Polsce rozpatrzył do 23 marca 2007 r. Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu

71 skarg obywateli polskich uznał za zasadne

6,5 roku przebywał tymczasowo w areszcie jeden z aresztowanych

PRZYPADKI NADUŻYCIA TYMCZASOWEGO ARESZTOWANIA

l Bezpodstawne aresztowanie szefów firmy Bestcom - pierwsze przesłuchanie dopiero po 7 miesiącach.

l Aresztowanie Piotra Zaleskiego, właściciela gdańskiego kantoru Conti, uniewinniony domaga się 250 tys. zł odszkodowania za 5 miesięcy w areszcie.

l Aresztowanie Marii S., księgowej lobbysty Marka Dochnala, w 9 miesiącu ciąży. Odmowa widzenia przedstawicielowi RPO.

l Sprawa Garycki v. Polska - sąd przedłuża tymczasowy areszt i stwierdza, że oskarżony jest winny.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Stosowanie tymczasowego aresztowania w Polsce

PIOTR TROCHA

piotr.trocha@infor.pl

OPINIA

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Stanisław Waltoś, karnista, Uniwersytet Jagielloński

STANISŁAW WALTOŚ

karnista, Uniwersytet Jagielloński

Przekazanie orzekania o tymczasowym aresztowaniu z kompetencji sądów rejonowych do sądów okręgowych nie jest dobrym rozwiązaniem. Należy wskazać na problemy z dowożeniem podejrzanych na posiedzenie w sądzie okręgowym. Trzeba by ich konwojować nawet po 40-50 km. Tymczasem już teraz mamy trudną sytuację z zapewnieniem konwojowania podejrzanych. Ponadto należy wskazać, że konieczność orzekania w sprawie tysięcy wniosków o zastosowanie tego środka doprowadziłaby do zapchania sądów okręgowych. Zgadzam się z tym, że asesor nie powinien orzekać w przedmiocie tymczasowego aresztowania. Ale może to robić sędzia sądu rejonowego, który otrzymał nominację z rąk prezydenta. Jeśli powstają obawy o jego młody wiek i brak doświadczenia, można dodać mu do pomocy ławników. Niestety rządząca ekipa stara się pozbyć ławników z wymiaru sprawiedliwości, mimo że konstytucja przewiduje ich udział w orzekaniu.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jednorazowa wypłata całości emerytury, która należałaby się do końca życia, zamiast comiesięcznych wypłat świadczenia – Sejm ma nowy pomył na obniżenie kosztów ZUS

„To my Panu wypłacimy jednorazowo całość emerytury, która by się Panu należała do końca życia” – „pozwoli to na uniknięcie ogromnych opłat [red.: ponoszonych przez ZUS w związku z obsługą takiego świadczenia], wielokrotnie przewyższających kwotę tej emerytury” – padło w czasie posiedzenia sejmowej Komisji Polityki Senioralnej, która pochyliła się nad problemem tzw. emerytur groszowych. Co to oznacza dla emerytów, którzy otrzymują świadczenia na poziomie niższym od minimalnej, gwarantowanej ustawowo wysokości emerytury i czy w przypadku wprowadzenia takiej zmiany – utracą oni prawo do corocznej trzynastej i czternastej emerytury?

Koniec darmowych worków na śmieci od gminy. Zmiany w sposobie segregacji odpadów

Coraz więcej gmin w Polsce nie udostępnia już darmowych worków na śmieci dla swoich mieszkańców. Jest to związane ze zmianą sposobu segregacji odpadów. Zmiany mają na celu walkę z niewłaściwym sortowaniem śmieci.

Odrzucenie spadku i tak nie uchroni przed długami po zmarłym

Odrzucenie spadku i tak nie uchroni przed długami po zmarłym - dlaczego? Cóż, kwestie dziedziczenia po bliskich budzą wiele emocji, a nierzadko również obaw. Choć przyjęcie spadku kojarzy się z korzyścią, niewiedza i skomplikowane przepisy mogą prowadzić do poważnych problemów finansowych, zwłaszcza gdy w grę wchodzą długi zmarłego. Zawiłości prawa spadkowego potrafią zaskoczyć, o czym świadczą kontrowersyjne orzeczenia sądowe, które wymagają interwencji nawet Rzecznika Praw Obywatelskich.

Ponad 3 tysiące zł miesięcznie dla każdego. Nikt nie pyta o zarobki. Wystarczy ten dokument. Wypłaty ruszą niebawem

Dokładnie 3287 zł miesięcznie, tyle wynosi teraz świadczenie pielęgnacyjne przysługujące tym, którzy opiekują się bliskimi z niepełnosprawnością. Novum, jakie pojawiło się w przepisach, pozwala na łączenie świadczenia z pracą zarobkową. Jak uzyskać to finansowe wsparcie na nowych zasadach?

REKLAMA

Msze w kościołach bez pieniędzy. Ruszyła rewolucyjna zmiana w polskich parafiach

Czy wkrótce podczas mszy nie usłyszymy już brzęku monet wrzucanych na tacę? Coraz więcej na to wskazuje. W polskich kościołach trwa cicha, ale znacząca zmiana – rewolucja, która zaczęła się od jednego urządzenia i szybko ogarnęła całą Polskę. Mowa o… ofiaromacie czyli elektronicznym terminalu, dzięki któremu wierni mogą złożyć datki kartą, telefonem lub Blikiem.

1500 zł mandatu i 10 punktów karnych za stłuczkę? Jak tego uniknąć? Wystarczy smartfon z aplikacją mObywatel

Kolizja na drodze to stres, mandaty, punkty karne i długie czekanie na patrol. Na szczęście już niedługo w niektórych przypadkach będzie można tego wszystkiego uniknąć. Legalnie, szybko i bez papierologii. Sprawdź, co się zmieni i jak wkrótce będziesz mógł oszczędzić nawet 1500 zł.

Intensywne opady deszczu uszczuplą portfele wielu właścicieli nieruchomości o nawet 10 tys. zł. Kontrolerzy nie będą mieli litości dla Polaków

Ostatnie dni obfitują w gwałtowne zjawiska pogodowe, w tym m.in. w intensywne opady deszczu. Stąd, wiele osób zmaga się z problemem wód opadowych gromadzących się w nadmiarze na ich posesjach. Zagospodarowanie wód opadowych, leży w gestii właściciela nieruchomości. Nie każdy jest świadomy, że za odprowadzanie deszczówki niezgodnie z przepisami, grożą poważne konsekwencje – w tym grzywna w wysokości nawet 10 tys. zł.

Niekorzystna zmiana dla wszystkich emerytów i rencistów: ZUS będzie mógł zażądać zwrotu świadczeń za ostatnie 3 lata! Nowe narzędzie w rękach ZUS, pod przykrywką ułatwienia dla seniorów

Osoba, która wykonuje pracę zarobkową w czasie pobierania emerytury (jeżeli nie osiągnęła jeszcze powszechnego wieku emerytalnego, chyba, że – kontynuuje zatrudnienie u dotychczasowego pracodawcy) lub renty musi mieć świadomość, iż przekroczenie przez nią tzw. limitów dorabiania (do emerytury lub odpowiednio – renty), może skutkować zmniejszeniem przysługującego jej świadczenia, a w określonych okolicznościach – nawet całkowitym zawieszeniem jego wypłacania. Z limitami tymi – związany jest obowiązek corocznego powiadamiania ZUS o wysokości osiąganych przychodów, który ciąży na emerytach i rencistach. W związku z projektem deregulacyjnym rządu – w odniesieniu do większości emerytów i rencistów ma on zostać zniesiony. Okazuje się jednak, że pośredni skutek takiej zmiany, może być dla świadczeniobiorców bardzo niekorzystny.

REKLAMA

To pewne: będzie wyższa kwota wolna w PIT i niższy podatek od dochodów. Ceną podatek katastralny czyli nie od metra kwadratowego ale wartości mieszkania i domu?

Podatek katastralny zamiast podatku od nieruchomości? Rząd niezmiennie kwestionuje możliwość wprowadzenia takiej zmiany w podatkach. Jednocześnie jednak sondowane są nieoficjalnie różnie opcje podatku od wartości mieszkania i domu w miejsce obecnie obowiązującego podatku naliczanego dla obywateli nie od wartości nieruchomości, ale od jej metrażu.

Ponad 1700 złotych bez względu na staż pracy. Ta podwyżka już weszła w życie

Bon na zasiedlenie bez limitu wieku, rejestracja na podstawie miejsca zamieszkania, a nie adresu zameldowania, takie zmiany przyniosły bezrobotnym nowe przepisy, jakie z początkiem czerwca zaczęły obowiązywać w urzędach pracy. To nie wszystko. Rewolucja dotyczy także wypłaty zasiłku.

REKLAMA