REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pojawi się rejestr umów małżeńskich

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Małgorzata Kryszkiewicz
Małgorzata Kryszkiewicz

REKLAMA

REKLAMA

Rejestr majątkowych umów małżeńskich pozytywnie wpłynie na pewność obrotu prawnego. Każdy zainteresowany będzie mógł dowiedzieć się o ustroju majątkowym między małżonkami.

 

W obecnym stanie prawnym małżonkom trudno jest wykazać, że posiadają inny ustrój majątkowy, niż wynika to z kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.

- Obecnie umowa zawarta między małżonkami jest skuteczna jedynie wobec tych osób, które wiedziały o zawarciu umowy i o jej rodzaju. A zatem małżonkowie nie mogą podnosić argumentu zawarcia intercyzy wobec osób, którym jej zawarcie nie było wiadome - tłumaczy Krzysztof Załucki, adiunkt na Uniwersytecie Opolskim, LL.M. Eur. radca prawny w Kancelarii CWW S. Cetera, M. Węgrzyn-Wysocka i Wspólnicy.

 

Dowód utrudniony

 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W przypadku gdy nie można udowodnić, że dana osoba wiedziała o zawarciu przez małżonków umowy majątkowej, przyjmuje się, że istnieje między nimi ustrój majątkowy obowiązujący przed zawarciem intercyzy.

- Zazwyczaj jest to ustawowy ustrój wspólności majątkowej - wyjaśnia Krzysztof Załucki.

REKLAMA

W wielu krajach członkowskich Unii Europejskiej istnieje tzw. rejestr umów małżeńskich. Wpisywane są do niego majątkowe umowy małżeńskie zawierane przez małżonków. W większości systemów prawnych niedochowanie przez małżonków tego obowiązku nie powoduje, że umowa jest nieważna. Niezarejestrowana umowa nie wywołuje jednak skutków wobec osób trzecich. W Polsce taki obowiązek nie istnieje, ale eksperci podkreślają, że jego wprowadzenie zwiększyłoby pewność prawa i ułatwiłoby kwestię rozliczeń pomiędzy małżonkami a osobami trzecimi.

- W istniejącym stanie prawnym osoba trzecia dokonująca czynności prawnej z osobą pozostającą w związku małżeńskim nie może mieć pewności, czy istnieje lub jest zniesiona ustawowa wspólność majątkowa - mówi Gerard Woźniak, radca prawny z Kancelarii Gardocki i Partnerzy, Adwokaci i Radcowie Prawni.

 

Rejestr ułatwi

 

Eksperci podkreślają więc, że wprowadzenie do polskiego porządku prawnego obowiązku rejestracji takich umów byłoby korzystne.

- Stworzenie rejestru dałoby możliwość osobie trzeciej uzyskania informacji o ustroju majątkowym małżonków. Taka osoba nie powinna bowiem ponosić negatywnych skutków niezgłoszenia takiej umowy przez współmałżonków - uważa Gerard Woźniak.

- Zyskaliby także sami małżonkowie - dodaje radca.

- Jeśli rejestr będzie jawny i nikt nie będzie mógł zasłaniać się nieznajomością dokonanych w nim wpisów, to małżonek zaciągający zobowiązanie nie będzie już musiał informować kontrahentów o obowiązującej go rozdzielności majątkowej, aby skutecznie ograniczyć swoją odpowiedzialność wyłącznie do majątku osobistego - mówi Anna Kozanecka-Żarnecka, adwokat w Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy.

Dzięki publicznie dostępnemu rejestrowi każdy będzie mógł dowiedzieć się, że dana osoba zawarła intercyzę.

- Ułatwiłoby to decyzję tym, którzy zamierzają zawrzeć umowę z osobą pozostającą w związku małżeńskim - twierdzi Krzysztof Załucki.

Natomiast Rafał Koniecek, prawnik, zwraca uwagę na fakt, że taki rejestr mógłby mieć kluczowe znaczenie dla nieprofesjonalistów, osób nieprowadzących działalności gospodarczej, które często nie przywiązują odpowiedniej wagi do dokładnego zweryfikowania sytuacji prawnej swoich partnerów biznesowych.

 

Jak to ma wyglądać

 

Eksperci podkreślają, że taki rejestr powinien być przede wszystkim jawny.

- Odpis z rejestru umów potwierdzałby stan faktyczny i prawny wspólnych relacji majątkowych między małżonkami - mówi Gerard Woźniak.

Proponuje, aby ustawodawca na gruncie prawa polskiego przyjął, podobnie jak w przypadku innych rejestrów, np. ksiąg wieczystych, iż wpis w nim ujawniony pokrywa się z rzeczywistym stanem rzeczy, a nieujawniony uważa się za nieistniejący.

 

Potrzebne niewielkie zmiany

 

Prawnicy podkreślają także, że wprowadzenie rejestru nie będzie wymagało dużych zmian w prawie.

- Zasadniczo można rozważyć np. odpowiednią nowelizację ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym, względnie wydanie nowego, osobnego aktu prawnego - zastanawia się Krzysztof Załucki.

Dodaje, że na pewno wymagałoby to zmiany w kodeksie rodzinnym i opiekuńczym, choć jego zdaniem sama kwestia rejestracji intercyzy nie powinna być tam szczegółowo omawiana.

- Samo ustanowienie rejestru w drodze ustawy nie powinno przysporzyć większych problemów, jednak implikacja takiej instytucji w całym systemie prawnym może być utrudniona - mówi Gerard Woźniak.

Wprowadzenie obowiązku rejestracji wywołałoby bowiem skutki nie tylko w prawie rodzinnym, ale w niemal całym systemie prawnym.

 

U naszych sąsiadów

 

Umowy majątkowe rejestrują małżonkowie między innymi w Austrii, Holandii czy Niemczech. Jak wynika z doświadczeń tych państw, taka rejestracja jest korzystna i spełnia zakładane funkcje.

- Przykładem mogą być Niemcy. Tam tzw. Güterrechts-register (rejestr małżeńskich stosunków majątkowych) prowadzony jest przez sądy grodzkie właściwe ze względu na miejsce zamieszkania małżonka. Wpisów dokonuje się tylko na żądanie jednego z małżonków, lecz wgląd do rejestru ma każdy - wyjaśnia Krzysztof Załucki.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Obowiązek rejestracji majątkowych umów małżeńskich - plusy

POSTULUJEMY

Ministerstwo Sprawiedliwości powinno dokonać szybkiej nowelizacji ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym, dzięki czemu sądy gospodarcze krajowego rejestru sądowego będą mogły prowadzić rejestr majątkowych umów małżeńskich bez konieczności powoływania nowego podmiotu, który mógłby ten rejestr prowadzić. Należy także dokonać nowelizacji kodeksu rodzinnego i opiekuńczego i nałożyć na małżonków obowiązek rejestrowania intercyz.

MaŁgorzata Kryszkiewicz

malgorzata.kryszkiewicz@infor.pl

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wybory prezydenckie 2025 coraz bliżej. Sprawdź, jak głosować poza miejscem zamieszkania. Nie przegap terminów!

Już 18 maja odbędzie się pierwsza tura wyborów prezydenckich. Jeśli w dniu głosowania nie będziesz w swoim miejscu zameldowania, masz jeszcze kilka dni, by złożyć odpowiednie wnioski. Wyjaśniamy, jak zagłosować korespondencyjnie, przez pełnomocnika lub w innym lokalu – i do kiedy trzeba to załatwić.

Koniec z absurdem tylko 2 dni zwolnienia od pracy na wszystkie dzieci i obojga rodziców – od teraz dodatkowy dzień wolny na każde kolejne dziecko?

Na 1 dziecko – 2 dni wolne, na 2 dzieci – 3 dni wolne, na 3 dzieci – 4 dni wolne, a na 4 i więcej – 5 dni wolne, z zachowaniem prawa do pełnego wynagrodzenia, a za odmowę zwolnienia od pracy w ramach ww. puli – 30 tys. zł kary dla pracodawcy. O zmianę art. 188 kodeksu pracy – w dniu 12 kwietnia br., zawnioskowały do Ministry Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Rzeczniczka Praw Dziecka i Okręgowa Rada Adwokacka, powołując się m.in. na naruszenie przez ww. przepis konstytucyjnej zasady równości. Czy położy to kres absurdowi tylko 2 dni zwolnienia od pracy na wszystkie dzieci i obojga rodziców?

Kwalifikacje nauczycieli do zmiany. Związkowcy wyliczają poważne wady projektu

MEN zmienia przepisy dotyczące kwalifikacji nauczycieli. Związkowcy z KSOiW NSZZ "Solidarność" uważają, że projekt rozporządzenia budzi poważne wątpliwości i niesie "istotne zagrożenia dla jakości kształcenia oraz sytuacji kadrowej w polskim systemie oświaty". Apelują o przeprowadzenie szerokich konsultacji społecznych, aby "uniknąć negatywnych skutków dla systemu edukacji".

UWAGA: maturę można zdawać w domu. Jest komunikat CKE

Wprawdzie nie doszło jeszcze do tego, że maturę można zdawać zdalnie (na szczęście), ale okazuje się, że można ją zdawać w domu. Są na to przepisy, jest specjalny wniosek, a poszczególne Okręgowe Komisje Egzaminacyjne wydają w tym zakresie wytyczne.

REKLAMA

Zmiany w wypłatach 800 plus. ZUS przesuwa w maju terminy przelewów. Kiedy pieniądze trafią do rodziców?

Jak to jest z tym przelewaniem 800 plus na konta rodziców? Wedle harmonogramu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, pieniądze wypłacane są w dziesięciu określonych terminach. Bywa, że z powodu takiego a nie innego ułożenia dat, przelewy robione są wcześniej. Tak właśnie będzie w maju.

Czy 04.05.2025 r. to niedziela handlowa, handel bez zakazu, zakupy w Lidlu i Biedronce, w galeriach, wszystkie sklepy otwarte czy tylko Żabka

Długi weekend, święto w czwartek 1 maja i w sobotę 3 maja to mocno ograniczone możliwości zakupowe. Zarówno w czwartek jak i w sobotę sklepy nieczynne. W sobotę 03.05.2025 r. można je zrobić tylko w małych sklepach osiedlowych, a z sieciowych głównie w Żabce. A jak będzie w niedzielę 04.05.2025 r. - można wybrać się do Lidla lub Biedronki albo wręcz do galerii handlowej na duże tygodniowe zakupy?

MRPiPS: nowe rozwiązania na rzecz osób z niepełnosprawnościami i przebudowa modelu orzekania o niepełnosprawności. Termin do 20 maja 2025 r. na składanie dokumentów

Rok 2025 jest wyjątkowo obfitujący w zmiany prawa czy też projekty zmian w zakresie uprawnień dla osób z niepełnosprawnościami i ogólnie dla całego systemu orzecznictwa. Ale to nie koniec! Idą kolejne zmiany i to na z góry określone lata: na 2026, 2027 a nawet 2028 r. Perspektywa odległa - to fakt, ale takie działania jak zapowiada resort pracy wymagają długiej perspektywy. Udało się dotrzeć do informacji, z których wynika, że MRPiPS ogłasza program: "Przebudowa modelu orzekania o niepełnosprawności". Co będzie obejmował program, do kogo jest skierowany i co można zyskać?

Jakie dokumenty trzeba mieć przy sobie na maturze?

Egzaminy maturalne 2025 rozpoczną się już niebawem. Główna sesja egzaminacyjna zaplanowana jest na okres od 5 do 22 maja 2025 r. Jakie dokumenty trzeba mieć przy sobie na maturze? Co w przypadku, gdy zapomni się dokumentów?

REKLAMA

Znieważenie flagi państwowej – co grozi za obrazę symboli narodowych?

Flaga państwowa to jeden z najważniejszych symboli każdego kraju – wyraża tożsamość narodową, suwerenność, a także dumę z historii i wspólnoty obywatelskiej. W Polsce ochrona flagi jest zagwarantowana przepisami prawa, a jej znieważenie jest przestępstwem. Warto więc wiedzieć, czym jest znieważenie flagi Rzeczypospolitej Polskiej, jakie formy może przybrać oraz jakie sankcje grożą za tego rodzaju działanie.

2610,72 zł w maju z ZUS dla prawie 130 tys. osób [NOWE ŚWIADCZENIE]. Dodatkowo wyrównanie od stycznia 2025

2610,72 zł w maju z ZUS dla prawie 130 tys. osób. Co istotne osoby, który mają prawo do tego nowe dodatku dostaną również wyrównanie od 1 stycznia 2025 r. Wysokość dodatku wynosiła w styczniu i lutym 2025 r. 2520 zł, a od marca jest to 2610,72 zł. Na konta świadczeniobiorców wpłyną więc w maju spore pieniądze.

REKLAMA