REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Masz domek letniskowy- zapłać podatek

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Łukasz Zalewski
Łukasz Zalewski
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Posiadanie domku letniskowego, oprócz oczywistych walorów wypoczynkowych, wiąże się również z obowiązkiem zapłaty podatku od nieruchomości. A ten zależy od rodzaju domku.

Opodatkowanie domków letniskowych ciągle sprawia wiele problemów interpretacyjnych. W dokonywanych wykładniach przepisów ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (Dz.U. z 2006 r. nr 121, poz. 844 ze zm.) zwraca się uwagę na techniczne elementy konstrukcji oraz związania z gruntem domków letniskowych. Spór sprowadza się jednak do określenia, czy domek letniskowy jest budynkiem w rozumieniu ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, a zatem podlega opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości, czy nie jest budynkiem, a zatem nie należy odprowadzać od niego podatku.

REKLAMA

Ministerstwo Finansów uznaje, że domki letniskowe o konstrukcji drewnianej posadowione na bloczkach betonowych lub palach są budynkami, ponieważ posiadają przegrody budowlane i dach, a także fundament w postaci pali lub bloczków. Stanowisko takie resort zaprezentował w odpowiedzi na interpelację poselską (nr 8896).

Właściciele domków letniskowych twierdzą, że ich domki letniskowe posadowione na palach lub bloczkach nie są budynkami, a więc nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości, ponieważ nie są trwale związane z gruntem. Zgodnie z definicją określoną w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych budynkiem jest obiekt budowlany w rozumieniu przepisów prawa budowlanego, który spełnia określone cechy: jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundamenty i dach. Problem w tym, że ustawy nie wyjaśniają, co oznacza trwałe związanie z gruntem. Resort finansów powołując się na wyjaśnienia ministra budownictwa uznaje, że posadowienie na palach lub bloczkach betonowych oznacza właśnie trwałe związanie z gruntem.

Pojawia się też problem uznania, czy domek letniskowy jest budynkiem mieszkalnym. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał, że pojęcie budynek rekreacji indywidualnej nie jest tożsame z pojęciem budynku mieszkalnego. Ponadto organy podatkowe nie są uprawnione do określania kategorii budynków.

Kiedy domek letniskowy nie jest budynkiem mieszkalnym ?

Jeżeli z dokumentacji budowlanej wynika, że domek letniskowy jest budynkiem mieszkalnym, należy opodatkować go podatkiem od nieruchomości.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Właściciele domków letniskowych mają wątpliwości interpretacyjne dotyczące opodatkowania podatkiem od nieruchomości. Pomimo że domki są posadowione na palach lub bloczkach betonowych, często są one podłączone do sieci elektrycznej, wodociągu i kanalizacji. Co więcej najczęściej są to także budynki wyposażone w urządzenia grzewcze, a zatem można w nich mieszkać cały rok, a nie tylko sezonowo. Pojawiają się zatem wątpliwości, czy należy od takiego domku płacić podatek od nieruchomości. Podatnicy powoływali się na wymóg związania z gruntem, który został określony w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych. Wykładni przepisu art. 1a tej ustawy dokonał minister finansów m.in. w odpowiedzi (z 9 sierpnia 2007 r.) na interpelację poselską (nr 8896). Posłowie chcieli wiedzieć, czy budynki letniskowe posadowione na palach lub bloczkach betonowych podlegają opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości. Minister finansów powołał się m.in. na wyjaśnienia ministra budownictwa.

Ważne!

Budynek trwale związany z gruntem musi posiadać prefabrykowany lub murowany fundament, którego dolna płaszczyzna znajduje się pod powierzchnią terenu i którego przeniesienie w inne miejsce lub rozebranie wymaga wykonania robót ziemnych

Jaki obiekt jest budynkiem

REKLAMA

W art. 1a ust. 1 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych zdefiniowano pojęcie budynku, odsyłając jednocześnie do przepisów prawa budowlanego. Zgodnie z art. 3 ust. 2 prawa budowlanego (Dz.U. z 2006 r. nr 156, poz. 1118 ze zm.) budynkiem jest obiekt budowlany, który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiadający fundamenty i dach. W ocenie ministra budownictwa przez budynek trwale związany z gruntem należy rozumieć obiekt budowlany, który posiada prefabrykowany lub murowany fundament, którego dolna płaszczyzna znajduje się pod powierzchnią terenu i którego przeniesienie w inne miejsce lub rozebranie wymaga wykonania robót ziemnych. Trwałe związanie z gruntem - czytamy dalej w odpowiedzi na interpelację - oznacza posadowienie budynku na gruncie budowlanym w sposób zapewniający jego trwałość i stateczność. Z tych wyjaśnień resort finansów wyciąga wniosek, że budynek letniskowy o konstrukcji drewnianej posadowiony na bloczkach betonowych lub palach (o taki pytali posłowie) jest budynkiem podlegającym opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości.

Resort zajął także stanowisko w piśmie z 28 marca 2006 r. (sygn. LK-833/46/KM/06/195). Uznał w nim, że stawką podatku jak od budynków mieszkalnych lub ich części należy opodatkować budynki, których dokumentacja potwierdza ich mieszkalnych charakter. Jeśli z dokumentów takich jak pozwolenie na budowę lub pozwolenie na użytkowanie nie wynika jednak mieszkalny charakter budynku, należy go opodatkować stawką jak dla budynków lub części budynków pozostałych.

Sądy o opodatkowaniu

W sprawie opodatkowania podatkiem od nieruchomości domków letniskowych wypowiadał się także Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie (wyroki o sygn.: III SA/Wa 2844/06 oraz III SA/Wa 3647/06). Sąd stwierdził m.in., że organy podatkowe nie są uprawnione do samodzielnego określania kategorii budynków w rozumieniu prawa budowlanego, ponieważ określenie takiej kategorii wymaga wiedzy technicznej. Decydujące znaczenie dla ustalenia prawidłowej stawki podatku od nieruchomości będzie miała dokumentacja architektoniczno-budowlana obiektu. Chodzi o decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, projekt budowlany, pozwolenie na budowę, decyzją o dopuszczeniu budynku do użytkowania. Dokumenty te powinny precyzyjnie określać rodzaj budynku.

ŁUKASZ ZALEWSKI

lukasz.zalewski@infor.pl

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kto i na jakich zasadach może poprawiać maturę 2025 r.? W tym roku przystąpić mogą też seniorzy

Kto i na jakich zasadach może poprawiać maturę 2025 r.? Należy wyróżnić dwie sytuacje: maturzysta nie zdał matury i maturzysta zdał, ale chce poprawić wyniki. W tym i kolejnym roku przystąpić do matury mogą też seniorzy.

O 339,50 zł więcej dorobi emeryt i rencista od czerwca 2025 roku

Rosną limity dorabiania dla rencistów i wcześniejszych emerytów. Chodzi o kwoty, po przekroczeniu których ZUS obniża lub zawiesza pobierane świadczenie emerytalne lub rentowe. To dobra wiadomość.

Jak uzyskać dofinansowanie z urzędu pracy do zatrudnienia pracownika - zasady w 2025 roku

Zatrudnienie pracownika przeważnie wiążę się z dużymi kosztami. Trudno się dziwić, że przedsiębiorcy szukają oszczędności i szukają rozwiązań, aby móc zapłacić jak najmniej. Istnieją różne formy wsparcia przedsiębiorców, np. dofinansowanie na zatrudnienie pracownika z Urzędu Pracy. Jak wygląda proces ubiegania się o takie dofinansowanie? Poniżej opiszę kilka możliwych dofinansowań, o które może się starać przedsiębiorca.

QUIZ Polscy prezydenci. Dasz radę zdobyć 10/10?
Ile lat w dniu wyborów musi mieć kandydat na prezydenta? Kto był pierwszym prezydentem RP? Ile lat trwa kadencja? Sprawdź swoją wiedzę o przed drugą turą wyborów.

REKLAMA

Darowizna w kwocie 4 000 000 zł: Jak przekazać legalnie i bez podatku?

Darowizna na kwotę 4 milionów złotych może brzmieć jak zaproszenie do kontroli skarbowej. Tymczasem obowiązujące przepisy ustawy o podatku od spadków i darowizn nie tylko dopuszczają taką transakcję bez podatku, ale wręcz jasno określają, jak to zrobić legalnie i bezpiecznie. W najnowszej interpretacji indywidualnej skarbówka potwierdził, że nawet wielomilionowe darowizny mogą być zwolnione z podatku, jeśli spełnione zostaną trzy kluczowe warunki. Jakie? Sprawdzamy.

Planowanie i zagospodarowanie przestrzenne - dalsze zmiany [Ważne terminy]

Nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym wydłużyła termin uchwalenia planu ogólnego gminy do końca czerwca 2026 r. Co jeszcze się zmienia? Oto najważniejsze terminy!

Zasiłek dla tracących świadczenie pielęgnacyjne (stare). Opiekunowie osób niepełnosprawnych (stopień znaczny) z problemem

Sądy wykryły trzecią lukę w przepisach o świadczeniu wspierającym. Pierwsza luka dotyczy wątpliwości, czy opiekunowie osób niepełnosprawnych powinni oddawać świadczenie pielęgnacyjne (stare) za okres rozpatrywania wniosku o określenie poziomu potrzeby wsparcia (liczba punktów w WZON po teście sprawności). Druga luka dotyczy utraty ubezpieczenia zdrowotnego przez opiekunów za okres rozpatrywania wniosku przez WZON. I teraz jest odkryta trzecia luka.

Trzy słabe punkty świadczenia wspierającego: 1) świadczenie pielęgnacyjne, 2) składki dla opiekunka i 3) zasiłek dla byłego opiekuna

Prawie 1,5 roku obowiązywania ustawy o świadczeniu wspierających pokazało trzy słabe punkty tej ustawy. Są to 1) zwroty świadczenia pielęgnacyjnego 2) składki ubezpieczeniowe (zdrowotna i emerytalna) na rzecz opiekuna 3) zasiłek dla bezrobotnych dla opiekuna (daje czas na dostosowanie się do rynku pracy po utracie świadczenia pielęgnacyjnego.

REKLAMA

Więzi rodzinne w świetle ochrony dóbr osobistych

Więzi rodzinne opierają się na emocjach i wspólnie budowanych przez lata relacjach. W sytuacjach konfliktowych – takich jak rozwód, spory o kontakty z dzieckiem czy alimenty – więzi te mogą zostać poważnie naruszone. Warto wtedy pamiętać, że prawo może nas realnie chronić w takich przypadkach. Jak to działa w praktyce?

Do której godziny jest głosowanie na prezydenta?

Cząstkowe, orientacyjne wyniki głosowania na Prezydenta Polski w wyborach 2025 r. znane są już w trakcie dnia, w którym wyborcy oddają głosy. Niektórzy niezdecydowani mogą pod ich wpływem zmienić zdanie i wybrać się do komisji wyborczej. Inni ze względu na plan dnia mogą zagłosować tylko późnym wieczorem. Czy zdążą? Do której godziny można głosować?

REKLAMA