REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak można reklamować usługi remontowe

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Piasecka-Sobkiewicz Małgorzata
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Latem więcej osób decyduje się na remont mieszkania. Aby remont został wykonany w sposób właściwy, trzeba zawrzeć na piśmie umowę z ekipą remontową i szczegółowo określić w niej zakres prac.

Czy umowa jest potrzebna

W jaki sposób należy zawrzeć umowę z wykonawcą, aby skutecznie zabezpieczyć interesy osoby, która wynajęła ekipę w celu przeprowadzenia remontu. Czy warto umowę sporządzić na piśmie?

Tak

Umowę o remont mieszkania należy sporządzić na piśmie i określić w niej zakres prac, rodzaj wykorzystywanych materiałów oraz termin ich rozpoczęcia i zakończenia.

REKLAMA

Z wykonawcą remontu zawieramy umowę o dzieło. Może to być na przykład umowa o zamontowanie okien, odmalowanie mieszkania, cyklinowanie parkietów, położenie glazury w łazience. W każdej z nich musi zostać określony pewien rezultat faktyczny, który strony opisują. Natomiast osiągnięcie tego rezultatu świadczy o tym, czy umowa została wykonana, czy też została wykonana w sposób nienależyty.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zakres remontu strony określają w ten sposób, że wyszczególniają w umowie prace, które powinny być przeprowadzone, na przykład: pomalowanie ścian i sufitów białą farbą emulsyjną, pomalowanie ram okiennych, parapetów, grzejników i drzwi farbą olejną - białą oraz cyklinowanie i polakierowanie podłóg. W umowie należy też określić markę farb oraz podać, na czyj rachunek: wykonawcy czy zamawiającego zostaną kupione.

Podstawa prawna

• Art. 627 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U. nr 16, poz. 93 z późn. zm.).

Czy można odmówić przyjęcia poprawek

Zamówiłem u stolarza wykonanie zabudowy kuchni. Wykonawca nie wykonał zamówienia zgodnie z moimi poleceniami. Uważam, że wady mebli nie dają się usunąć. Wprawdzie stolarz starał się usunąć te wady, ale moim zdaniem, nie udało się mu to. Czy mogę zrezygnować z zamówionych mebli?

Tak

Może się zdarzyć, że bezskutecznie upłynie termin, w którym wykonawca miał dokonać poprawek. Zamawiający ma wówczas prawo odmówić przyjęcia poprawek, pod warunkiem że wcześniej zastrzegł to w umowie.

Natomiast wykonawca może odmówić naprawy, gdyby wymagała nadmiernych kosztów. Wady mogą się też nie dać usunąć albo wykonawca nie zdołał ich usunąć w określonym czasie. Wtedy zamawiający może od umowy odstąpić.

Dzieje sie tak, gdy np. zamówił zabudowę kuchni, a wykonane meble mają wady niedające się usunąć. Odstępując od umowy, zamawiający rezygnuje z przyjęcia mebli, uzasadniając to tym, że wady są istotne.

Gdyby wady nie były istotne, to zamawiający może domagać się obniżenia wynagrodzenia w odpowiednim stosunku. Wtedy zatrzymuje wykonane dzieło z wadami. Taka sama sytuacja będzie miała miejsce wówczas, gdy przyjmujący zamówienie nie usunął wad w terminie wyznaczonym przez zamawiającego. Może wówczas przyjąć dzieło i żądać obniżenia wynagrodzenia w odpowiednim stosunku, albo odmówić przyjęcia i nie zapłacić.

Podstawa prawna

• Art. 637 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U. nr 16, poz. 93 z późn. zm.).

Czy można domagać się poprawienia usterek

Czy już w momencie zawierania umowy o remont mieszkania z wykonawcą można zastrzec w niej prawo zamawiającego do domagania się przeprowadzenia poprawek wykonanych prac?

Tak

W jednym z punktów umowy o dzieło zawartej z wykonawcą można zawrzeć takie postanowienie, że w ciągu określonej liczby dni od zakończenia remontu oświadczy on, czy dzieło przyjmuje, czy żąda wykonania określonych poprawek.

REKLAMA

W tym czasie zamawiający musi wskazać wszystkie niedociągnięcia i wyjaśnić, w jaki sposób powinny zostać poprawione. Strony muszą się wówczas umówić co do terminu wykonania poprawek. Może też zagrozić, że po bezskutecznym upływie tego terminu nie przyjmie naprawy. Umowę w tej sprawie mogą zawrzeć na piśmie albo ustnie.

Gdyby wykonane prace remontowe okazały się niezgodne z umową, to zamawiający ma prawo nie tylko domagać się wykonania poprawek, lecz również w pewnych przypadkach od umowy odstąpić, bądź domagać się obniżenia ceny. Zamawiającemu przysługują więc uprawnienia wynikające z rękojmi za wady.

Podstawa prawna

• Art. 736 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U. nr 16, poz. 93 z późn. zm.).

Czy wolno żądać wyższego wynagrodzenia

Wykonawca remontu, po zakończeniu prac, domaga się znacznie większego wynagrodzenia niż to, na które umówiliśmy się. Czy muszę mu zapłacić?

Tak

W pewnych przypadkach wykonawca może domagać się wyższego wynagrodzenia, gdy wykonał dodatkowe prace za zgodą zamawiającego. Gdyby jednak wykonał je bez tej zgody, to nie może domagać się podwyżki.

Dlatego zawierając umowę o wykonanie prac remontowych, należy dokładnie określić wysokość wynagrodzenia. Gdyby strony w umowie tego nie zrobiły, to wówczas w razie wątpliwości przyjmuje się, że chciały ustalić wynagrodzenie zazwyczaj uiszczane za takie prace, bądź też przyjmuje się, że należy wypłacić wynagrodzenie odpowiadające uzasadnionemu nakładowi pracy oraz innym nakładom przyjmującego zamówienie.

Wynagrodzenie może też w umowie zostać ustalone na podstawie zestawienia planowanych prac i przewidywanych kosztów. Jest to wynagrodzenie kosztorysowe. Gdyby zaś w toku wykonywania prac zaszła konieczność wykonywania robót dodatkowych, to wówczas wykonawca może domagać się podwyższenia wynagrodzenia. Chodzi tu o prace, które nie zostały przewidziane w zestawieniu sporządzonym przez zamawiającego.

Natomiast wówczas, gdy sam wykonawca sporządził zestawienie prac, to może domagać się większego wynagrodzenia tylko wówczas, gdy przy zachowaniu należytej staranności nie mógł przewidzieć, że wykonanie dodatkowych prac będzie konieczne.

Gdyby jednak w takich przypadkach chodziło o znaczną podwyżkę, to wówczas zamawiający może zdecydować się na odstąpienie od umowy. Taką decyzję musi podjąć niezwłocznie, a w dodatku powinien zapłacić wykonawcy odpowiednią część umówionego wynagrodzenia.

Podwyższenia wynagrodzenia wykonawca nie może domagać się wówczas, gdy miał otrzymać wynagrodzenie ryczałtowe. Nawet nie może swego żądania uzasadniać tym, że w czasie zawierania umowy nie mógł przewidzieć rozmiaru lub kosztów prac. Natomiast ma prawo wystąpić do sądu o podwyższenie remontu lub rozwiązanie umowy, gdyby wykonanie prac za wcześniej ustaloną cenę groziło mu rażącą stratą.

Podstawa prawna

• Art. 628-632 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U. nr 16, poz. 93 z późn. zm.).

Czy muszę zapłacić zaliczkę

Właściciel ekipy remontowej chce, abym dostraczył materiały budowlane lub przekazał mu zaliczkę na ich zakup. W jaki sposób zostanie ta kwota rozliczona, gdyby na przykład do remontu nie doszło? Czy muszę uiścić wykonawcy zaliczkę na poczet planowanych prac remontowych w moim mieszkaniu?

Tak

Zaliczkę trzeba uiścić, bo pieniądze mogą być wykonawcy potrzebne, na przykład na zakup farb, lakierów, płytek ceramicznych i innych przedmiotów potrzebnych do wykonania remontu. Po wykonania remontu zaliczka zaliczana jest na poczet remontu i kosztów z nim związanych. Natomiast w przypadku niewykonania umowy przez jedną ze stron podlega zwrotowi.

Materiałów na wykonanie remontu może też dostarczyć zmawiający. Wtedy przyjmujący zamówienie musi się z nich rozliczyć. Ciąży też na nim obowiązek, aby użył ich w sposób odpowiedni oraz zwrócił niewykorzystaną część.

Może się jednak zdarzyć, że materiały dostarczone przez zamawiającego nie nadają się do użytku lub do właściwego wykonania dzieła. Wtedy wykonawca powinien go o tym niezwłocznie zawiadomić.

Zdarza się też, że materiały dostarczone do remontu mieszkania zostały uszkodzone. Wtedy obciążają tego, kto ten materiał dostarczył. Gdyby zaś remont został wykonany w sposób niewłaściwy, ponieważ materiały dostarczone przez zamawiającego miały wady, to wówczas wykonawcy należy się jednak wynagrodzenie za pracę, pod warunkiem że uprzedził o tym wcześniej zamawiającego.

Podstawa prawna

• Art. 394 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U. nr 16, poz. 93 z późn. zm.).

Czy sąd nakaże zwrócić zaliczkę

Wynająłem malarza, który obiecał odnowić moje mieszkanie. Dałem mu zaliczkę w kwocie 1 tys. zł i umówiłem się na zakup farb. Minął termin rozpoczęcia robót, a malarz nie zgłosił się do mnie, nie kupił farb i nie chce oddać pieniędzy. Czy mogę wystąpić z roszczeniem do sądu o zwrot pieniędzy?

Tak

Należy wnieść pozew do sądu rejonowego o zapłatę. Właściwym do rozpoznania sprawy będzie sąd rejonowy, w którego okręgu pozwany malarz ma miejsce zamieszkania. W pozwie należy określić obie strony, czyli powoda (zamawiającego wykonanie remontu) oraz pozwanego (malarza, który wziął zaliczkę i nie rozliczył się z pieniędzy). Podaje się ich imiona i nazwiska oraz adresy, a także zawód. Trzeba też podać wartość sporu, czyli kwotę, którą malarz otrzymał jako zaliczkę i nie rozliczył się z niej. Warto też w pozwie domagać się, aby sąd od pozwanego zasądził też ustawowe odsetki od dnia zapłaty, a także koszty sądowe.

Roszczenie należy udowodnić. Takim dowodem w sprawie może być na przykład umowa zawarta między zamawiającym a wykonawcą, w której zostanie wskazana sprawa zaliczki lub pokwitowanie wystawione przez malarza, w którym potwierdza otrzymanie określonej kwoty na farby. Dowodem w sprawie mogą też być pisma kierowane do wykonawcy przez zamawiającego, w których wzywa go do rozpoczęcia robót, zakupu materiałów za powierzone pieniądze oraz do zwrotu kwoty, za którą nie kupił zamówionych materiałów. Warto też powołać świadków, którzy na przykład poświadczą, że zamawiający upominał się o zwrot pieniędzy.

W pozwie można też domagać się, aby sąd nadał wyrokowi rygor natychmiastowej wykonalności uzasadniając to tym, że zwłoka pozwanego w uiszczeniu dłużnej sumy uniemożliwia powierzenie prac związanych z odnowieniem i pomalowaniem mieszkania innemu wykonawcy, a mieszkanie wymaga natychmiastowego przeprowadzenia prac remontowych.

Podstawa prawna

• Art. 450-508 ustawy z 17 listopada 1964 r. Kodeks postępowania cywilnego (Dz.U. nr 43, poz. 296 z późn. zm.).

Przygotowała MAŁGORZATA PIASECKA-SOBKIEWICZ

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowa płaca minimalna: 4806 zł czy 5015 zł, podwyżka o 140 czy 250 zł. Nie ma zgody co do najniższej krajowej, rząd sam zdecyduje

Na ostateczną wysokość najniższej krajowej jaka będzie obowiązywała od 1 stycznia 2026 roku trzeba poczekać do pierwszej połowy września. Rada Dialogu Społecznego nie wypracowała w sprawie minimalnego wynagrodzenia za pracę wspólnego stanowiska do połowy lipca więc zgodnie z prawem decyzję co do płacy minimalnej arbitralnie podejmie rząd za dwa miesiące.

Ruszyły zwroty pieniędzy dla pracowników. To 3 tysiące złotych. Nie wszyscy o tym wiedzą

Coraz wyższe rachunki za prąd i za gaz, coraz droższe zakupy rujnują domowe budżety… to sprawia, że coraz więcej Polaków szuka sposobów na tańszy urlop. Wakacje roku mogą kosztować mniej. Nawet 3 tysiące złotych dopłaty do urlopu czeka na pracowników. Ciągle nie wszyscy wiedzą, że po dofinansowanie mogą się ubiegać. Wachlarz możliwości jest szeroki i zróżnicowany. Od funduszu socjalnego, przez premie urlopowe, po lokalne bony turystyczne.

Czy 20.07.2025 r. jest niedziela handlowa, handel bez zakazu, zakupy w Lidlu i Biedronce, w galeriach, wszystkie sklepy otwarte czy tylko Żabka

To już połowa lipca - urlopy i wakacje w pełni. Pogoda nie dopisuje jednak, a to oznacza, że więcej czasu spędzamy w domach i zapotrzebowanie na zakupy jest większe niż zwykle. Jak jest w ten weekend - sklep trzeba zaliczyć koniecznie w sobotę czy można je odłożyć na niedzielę, bo jeśli jest ona bez zakazu handlu, to w dogodnych godzinach czynne będą wszystkie sklepy.

Zasiłek pielęgnacyjny a dodatek pielęgnacyjny. Tylko jedno świadczenie Ci się należy. Komu przysługuje, kto wydaje i jakie są różnice?

Zastanawiasz się, czym różni się zasiłek pielęgnacyjny od dodatku pielęgnacyjnego? Nie wiesz, komu przysługuje zasiłek pielęgnacyjny w 2025 roku, kto wypłaca te świadczenia, MOPS czy ZUS, i jak je uzyskać? A może szukasz informacji, czy można pobierać oba świadczenia jednocześnie, czy dodatek pielęgnacyjny został podwyższony oraz jak wygląda wniosek o zasiłek pielęgnacyjny? W tym artykule znajdziesz wszystkie odpowiedzi. Wyjaśniamy, komu należą się pieniądze, ile możesz dostać i jakie dokumenty będą potrzebne, by złożyć wniosek w MOPS lub ZUS.

REKLAMA

Polski system emerytalny pod presją. Eksperci ostrzegają: bez reform czekają nas głodowe świadczenia

Polska starzeje się w szybkim tempie, co już dziś budzi poważne obawy o przyszłość systemu emerytalnego. Międzynarodowy Fundusz Walutowy alarmuje: jeśli nie zostaną wprowadzone pilne reformy, do 2050 roku świadczenia mogą spaść nawet o jedną trzecią. Najbardziej ucierpią kobiety, osoby o niskich dochodach i pracownicy niestandardowi. Czy jest jeszcze czas, by uniknąć kryzysu?

Ukrywasz majątek w Delaware? Możesz się zdziwić, jak łatwo wierzyciele potrafią dotrzeć do prawdy

Delaware od dekad uchodzi za bezpieczną przystań dla firm dbających o dyskrecję właścicieli. Ale ten mit ma swoje granice. Coraz częściej okazuje się, że za zasłoną prywatności kryją się słabe punkty – a zdeterminowany wierzyciel potrafi je wykorzystać, by ujawnić, kto naprawdę stoi za spółką i gdzie ukryto aktywa.

W świadomej podróży po spokój

Rozmowa z Olą Krzemińską, twórczynią i CEO agencji Power, promotorką aktywnego stylu życia, o mądrym zarządzaniu energią w życiu i biznesie, zmianach w kulturze pracy oraz trendach w organizacji wydarzeń i wyjazdów firmowych.

MOPS umiarkowany stopień niepełnosprawności – jakie świadczenia przysługują w 2025 roku?

Jakie dodatki i zasiłki przysługują osobie z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności? Czy MOPS wypłaca zasiłek stały i pielęgnacyjny przy umiarkowanym orzeczeniu? Jakie dokumenty są potrzebne i ile wynosi próg dochodowy w 2025 roku? Czy osoba z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności może otrzymać jednocześnie zasiłek pielęgnacyjny i usługi opiekuńcze z MOPS? W tym poradniku odpowiadamy na najczęstsze pytania osób z niepełnosprawnością i ich opiekunów. Sprawdź, jakie formy wsparcia oferuje MOPS osobom z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności.

REKLAMA

Będzie łatwiej o ten zasiłek. Skorzystają ubezpieczeni, płatnicy składek, biura księgowo-rachunkowe

Będzie łatwiej o ten zasiłek. Skorzystają ubezpieczeni, płatnicy składek, biura księgowo-rachunkowe. Dlaczego? Bo planowane są spore zmiany w ustawie z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (t.j. Dz. U. z 2025 r. poz. 501) w zakresie ubiegania się o zasiłek.

ZUS wypłaci 1600 zł w sierpniu 2025! Podwójne 800 plus trafi na konta rodziców

W sierpniu 2025 roku część rodziców otrzyma od ZUS jednorazową, podwójną wypłatę świadczenia 800 plus. Na ich konta trafi łącznie 1600 zł. Kto i na jakich zasadach może liczyć na takie pieniądze? Wyjaśniamy obowiązujące przepisy oraz podajemy terminy wypłat.

REKLAMA