REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego

Michał Jarosik
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Osoba, która podlega ubezpieczeniu zdrowotnemu, musi zgłosić do tego ubezpieczenia członków rodziny, jeśli nie mają oni swojego tytułu do ubezpieczenia. Nie wiąże się to z opłacaniem wyższej składki.

Czy skorygować błąd w zgłoszeniu

Jestem zatrudniony na podstawie umowy o pracę. Dokonując zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego swojego syna, podałem błędny PESEL. Czy powinienem poinformować o tym swojego pracodawcę?

Tak W przekazanym do ZUS formularzu ZUS ZCNA jest błąd. Płatnik musi go skorygować, tj. wypełnić dwa bloki formularza ZUS ZCNA. Najpierw musi wyrejestrować zgłoszonego członka rodziny z nieprawidłowymi danymi (numerem PESEL, z jakim został zgłoszony), a następnie zarejestrować go z poprawnymi danymi, wpisując kod 1 w pole 01.

W ponownie złożonym dokumencie ZUS ZCNA płatnik musi podać w poszczególnych blokach następujące dane:

• w bloku II - dane identyfikacyjne płatnika składek,

• w bloku III - dane identyfikacyjne ubezpieczonego,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• w bloku IV - w polu 01 - kod 2 i wszystkie dane podane w zgłoszeniu członka rodziny, w tym błędny PESEL,

• w bloku V - w polu 01 - kod 1 i wszystkie prawidłowe dane członka rodziny.

Podstawa prawna

• Art. 69 ust. 1 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. nr 210, poz. 2135 z późn. zm.).

• Rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej z 24 czerwca 2008 r. w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, imiennych raportów miesięcznych i imiennych raportów miesięcznych korygujących, zgłoszeń płatnika, deklaracji rozliczeniowych i deklaracji rozliczeniowych korygujących oraz innych dokumentów (Dz.U. nr 112, poz. 717).

Czy składka zdrowotna jest podwyższana

REKLAMA

Pracuję na podstawie umów o dzieło. Z uwagi na uzyskiwanie stałych dochodów nie mogę zarejestrować się jako osoba bezrobotna. Po przystąpieniu do dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego chcę zgłosić do niego niepracującą żonę i dziecko. Czy osoba, która zgłasza do ubezpieczenia zdrowotnego członków swojej rodziny, opłaca wyższą składkę na to ubezpieczenie?

Nie Osoba, która wykonuje pracę wyłącznie na podstawie umowy o dzieło nie podlega z tego tytułu ubezpieczeniu zdrowotnemu, gdyż taki tytuł do ubezpieczenia nie został wymieniony w art. 66 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Jako osoba, która nie jest objęta obowiązkowym ubezpieczeniem zdrowotnym, może pan przystąpić do dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego na podstawie pisemnego wniosku złożonego w Narodowym Funduszu Zdrowia.

Podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne opłacanej przez osobę podlegającą dobrowolnie ubezpieczeniu chorobowemu stanowi kwota deklarowanego miesięcznego dochodu, nie niższa jednak od kwoty odpowiadającej przeciętnemu wynagrodzeniu. Podstawa ta co trzy miesiące ulega zmianie.

Objęcie ubezpieczeniem zdrowotnym następuje z dniem określonym w umowie zawartej z NFZ, a ubezpieczenie to ustaje z dniem rozwiązania umowy lub po upływie miesiąca nieprzerwanej zaległości w opłacaniu składek.

REKLAMA

Warto zapamiętać, że objęcie ubezpieczeniem zdrowotnym na podstawie umowy z Funduszem uzależnione jest od wniesienia opłaty na rachunek NFZ. Wysokość opłaty zależy od okresu, w którym osoba, przystępująca do ubezpieczenia, nie była objęta ubezpieczeniem zdrowotnym.

Osoba przystępująca do dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego musi zgłosić do tego ubezpieczenia członków rodziny, jeżeli nie podlegają oni ubezpieczeniu zdrowotnemu. Zgłoszenie członków rodziny odbywa się poprzez złożenie w ZUS druku ZUS ZCNA. Osoba, która zgłasza do ubezpieczenia zdrowotnego członków rodziny, nie ponosi z tego tytułu żadnych dodatkowych opłat, opłaca składkę zdrowotną (9 proc. podstawy wymiaru) w tej samej wysokości, niezależnie od liczby członków rodziny zgłoszonych do ubezpieczenia zdrowotnego.

Podstawa prawna

• Art. 68 ust. 1 i ust. 3-8 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. nr 210, poz. 2135 z późn. zm.).

Czy członek rady podlega ubezpieczeniu

Jestem zatrudniony na podstawie umowy o pracę, a dodatkowo w innej firmie pełnię funkcję członka rady nadzorczej. Jako pracownik zgłosiłem do ubezpieczenia zdrowotnego żonę. Z końcem sierpnia umowa o pracę została rozwiązana za porozumieniem stron. Czy jako członek rady nadzorczej mogę zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego żonę?

Tak Osoba, która jest członkiem rady nadzorczej, a ma miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej podlega z tego tytułu obowiązkowo ubezpieczeniu zdrowotnemu. Po zakończeniu wykonywania umowy o pracę zarówno pan, jaki i żona zostaniecie wyrejestrowani przez pracodawcę z ubezpieczenia zdrowotnego. Żona powinna zostać zgłoszona do tego ubezpieczenia na pana wniosek przez podmiot, w którym pełni pan funkcję członka rady nadzorczej.

Podstawa prawna

• Art. 66 ust. 1 pkt 35, art. 85 ust. 16 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. nr 210, poz. 2135 z późn. zm.).

Czy dziadkowie mogą ubezpieczyć wnuka

Wraz z żoną (mamy po 23 lata) jesteśmy studentami studiów dziennych. Zostaliśmy zgłoszeni do ubezpieczenia zdrowotnego jako członkowie rodziny przez naszych rodziców. Obecnie moja żona jest w ciąży i we wrześniu urodzi dziecko. Czy będzie ono ubezpieczone?

Tak W związku z tym, iż zarówno pan, jak i pana żona jesteście zgłoszeni do ubezpieczenia zdrowotnego jako członkowie rodziny nie możecie zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego swojego dziecka. Dziecko powinno zostać zgłoszone do ubezpieczenia zdrowotnego jako członek rodziny przez jednego z dziadków.

Podstawa prawna

• Art. 5 pkt 3 lit. a) ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (t.j. Dz.U. nr 210, poz. 2135 z późn. zm.).

Czy za urlop płacone są składki

Jestem zatrudniony na podstawie umowy o pracę. Do ubezpieczenia zdrowotnego zgłosiłem bezrobotną żonę oraz syna, który jest uczniem szkoły średniej. Od 1 września pracodawca udzielił mi urlopu bezpłatnego z powodu wyjazdu za granicę. Czy w tym okresie żona i syn mogą korzystać w dalszym ciągu z ubezpieczenia zdrowotnego?

Nie Osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę podlega obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym i w konsekwencji ubezpieczeniu zdrowotnemu od dnia nawiązania do dnia ustania stosunku pracy. Jednak w okresie udzielonego przez pracodawcę urlopu bezpłatnego stosunek pracy ulega zawieszeniu - pracownik nie świadczy pracy, a pracodawca za ten okres nie wypłaca mu wynagrodzenia. W czasie urlopu bezpłatnego pracownik nie podlega więc żadnym ubezpieczeniom, w tym ubezpieczeniu zdrowotnemu. Okres urlopu bezpłatnego pracodawca wykazuje w składanym za pracownika raporcie ZUS RSA jako okres przerwy w podleganiu ubezpieczeniom.

Prawo do świadczeń z ubezpieczenia zdrowotnego wygasa po upływie 30 dni od dnia ustania tytułu do ubezpieczeń. Okres urlopu bezpłatnego jest okresem przerwy w podleganiu ubezpieczeniom społecznym oraz w konsekwencji ubezpieczeniu zdrowotnemu. W związku z powyższym po 30 września zarówno pan, jak i zgłoszeni członkowie rodziny nie będą mieli prawa do świadczeń z ubezpieczenia zdrowotnego związanego z pana zatrudnieniem. W takiej sytuacji pana żona, która jest zarejestrowana jako osoba bezrobotna, powinna zostać zgłoszona do ubezpieczenia zdrowotnego przez powiatowy urząd pracy (powinna poinformować urząd pracy, że z uwagi na urlop bezpłatny męża nie jest objęta ubezpieczeniem zdrowotnym jako członek rodziny). Wówczas jako członka rodziny do tego ubezpieczenia będzie mogła zgłosić syna.

Podstawa prawna

• Art. 69 ust. 1 i 3 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. nr 210, poz. 2135 z późn. zm.).

Czy uczelnia musi ubezpieczyć studenta

Pracownik wystąpił o zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego swojego syna, który jest studentem studiów zaocznych. Nie ukończył on 26 lat oraz nie jest nigdzie zatrudniony. Czy obowiązek zgłoszenia studenta do ubezpieczeń nie powinien obciążać uczelni?

Nie W myśl ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej, finansowanych ze środków publicznych, do ubezpieczenia zdrowotnego może być zgłoszone dziecko w okresie, w którym się kształci, nie dłużej jednak niż do 26 roku życia (jeśli posiada orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności lub inne traktowane na równi - bez ograniczenia wieku). Jeśli zatem student (niepodlegający obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego z innego tytułu) spełnia powyższe warunki, podlega ubezpieczeniu zdrowotnemu jako członek rodziny. Obowiązek zgłoszenia studenta do ubezpieczenia zdrowotnego przez szkołę wyższą powstaje tylko wtedy, gdy osoba ta nie może być zgłoszona do tego ubezpieczenia jako członek rodziny oraz nie podlega obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego z innego tytułu.

Z uwagi na powyższe rodzic, który podlega ubezpieczeniu zdrowotnemu jako pracownik, powinien zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego swoje dziecko jako członka rodziny. Gdy student ukończy 26 lat i nie będzie miał innego tytułu do ubezpieczenia zdrowotnego, to zostanie zgłoszony to tego ubezpieczenia przez uczelnię.

Podstawa prawna

• Art. 5 pkt 3, art. 66 ust. 2 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. nr 210, poz. 2135 z późn. zm.).

MICHAŁ JAROSIK

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rewolucja w Policji?: Szkolenia 100% stacjonarne są historią? Szkolenia hybrydowe! Pierwsze zawodowe podoficerskie

Od 20 maja do 10 czerwca szkolenia hybrydowe policjantów. W Krakowie. Wdrożenie tego rozwiązania w całej Polsce zostałoby (prawdopodobnie) przyjęte z zadowoleniem przez mundurowych.

Tylko 4568 zł najniższej krajowej czy aż 4963 zł europejskiej płacy minimalnej – rząd pilnie liczy wynagrodzenie 2025

Jeśli rząd będzie ustalał wynagrodzenie minimalne na 2025 rok według nowych zasad – przygotowanego już projektu ustawy dostosowującego ten proces do prawa europejskiego, to według wyliczeń na koniec kwietnia powinno ono wynosić, jako europejska płaca minimalna, 4 963 zł. Według starych, wciąż prawnie obowiązujących zasad byłoby to mniej o prawie 400 zł.

Urlop rodzicielski dla rodziców wcześniaków na nowych zasadach stanie się faktem?

Ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej przygotowało projekt ustawy wydłużającej urlopy macierzyńskie. Nowe przepisy będą dotyczyć rodziców wcześniaków i dzieci hospitalizowanych po narodzinach.

Kiedy podatnik ma prawo otrzymać zwrot VAT – zasady, terminy

Zgodnie z ustawą o VAT, jeżeli kwota podatku naliczonego, jest w danym okresie rozliczeniowym (miesiąc lub kwartał) wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik VAT ma prawo do obniżenia o tę różnicę kwoty podatku należnego za następne okresy lub do zwrotu różnicy na rachunek bankowy. Przepisy art. 87 oraz art. 146k ustawy o VAT precyzują zasady i terminy tego zwrotu VAT.

REKLAMA

8 tys. zł dotacji do wzięcia. Rusza pilotażowy projekt wsparcia cyfryzacji mikro- oraz małych i średnich firm

8 tys. zł dotacji do wzięcia przez 195 przedsiębiorstw. Bank Światowy wybrał Koalicję na rzecz Polskich Innowacji (KPI) do wdrożenia w Polsce pilotażowego projektu wsparcia cyfryzacji mikro- oraz małych i średnich firm. Nabór do projektu rozpocznie się 23 maja 2024 r.

Zmiany dla rolników. Oznaczanie graficzne składników pochodzących od owadów i gotowe strefy produkcji rolniczej. Propozycje Kukiz'15 i PiS

W środę poseł Jarosław Sachajko z partii Kukiz’15 ogłosił trzy nowe projekty ustaw, które zostaną złożone przez klub PiS i koło Kukiz’15. 

Ulgi ZUS dla przedsiębiorców z ul. Marywilskiej. 2.000 zł z Fundacji Agencji Rozwoju Przemysłu. Dofinansowanie do wynagrodzeń z Urzędu Pracy

Od 23 maja 2024 r. eksperci ZUS, Urzędu Pracy m.st. Warszawy oraz Fundacji Agencji Rozwoju Przemysłu będą udzielać informacji o możliwych formach pomocy przedsiębiorcom poszkodowanym w wyniku pożaru hali przy ul. Marywilskiej w Warszawie.

Zasiłek macierzyński. Od czego zależy wysokość zasiłku i okres jego pobierania

Zaprzestanie pracy na wiele tygodni, by zająć się opieką nad dzieckiem, to dla wielu rodziców duże wyzwanie finansowe. Na jakie wsparcie z ZUS mogą liczyć ubezpieczone mamy, tuż po urodzeniu dziecka?

REKLAMA

Odpis na ZFŚS dla pracowników niepedagogicznych. Pierwsza rata do 31 maja 2024 r.

Do 31 należy przekazać pierwszą ratę odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych (ZFŚS). Jakie przepisy stosujemy w 2024 r. w przypadku pracowników niepedagogicznych?

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

REKLAMA