REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy pracownik nie otrzyma świadczeń

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Aneta Maj
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Należy odróżnić sytuacje, w których zasiłek chorobowy nie przysługuje, od tych, gdy pracownik nabywa do niego prawo, a potem je traci. Zasiłek nie przysługuje pracownikom z bardzo krótkim stażem pracy.
Wynagrodzenie za czas choroby i zasiłek chorobowy przysługują pracownikowi, który posiada nieprzerwany okres zatrudnienia (podlegania ubezpieczeniu chorobowemu) wynoszący 30 dni. Oznacza to, że pracownik, który zachoruje w ciągu pierwszych 30 dni ubezpieczenia nie otrzyma za ten okres wynagrodzenia za czas choroby lub zasiłku chorobowego. Jego nieobecność w pracy z powodu choroby zostanie jednak usprawiedliwiona.

PRZYKŁAD: KRÓTKI OKRES ZATRUDNIENIA

Pracownik został zatrudniony od 1 września 2008 r. Jest to jego pierwsza praca. Od 15 do 19 września 2008 r. pracownik chorował i przedłożył pracodawcy zaświadczenie lekarskie na druku ZUS ZLA. Ponieważ pracownik nie posiada wymaganego, 30-dniowego okresu ubezpieczenia chorobowego, nie otrzyma za okres tej niezdolności do pracy wynagrodzenia za czas choroby. Jego nieobecność w pracy zostanie natomiast usprawiedliwiona.

Korzystanie z urlopu

Pracownik nie nabędzie prawa do wynagrodzenia za czas choroby i do zasiłku chorobowego, jeżeli jego niezdolność do pracy przypada w okresie udzielonego mu urlopu bezpłatnego lub wychowawczego. Jeżeli jednak pracownik zachoruje w czasie korzystania z tych urlopów i będzie niezdolny do pracy bez przerwy nadal po ich zakończeniu, wówczas prawo do świadczeń z tytułu choroby przysługuje mu za okres po zakończeniu tych urlopów.

PRZYKŁAD: ZASIŁEK PO ZAKOŃCZENIU URLOPU

REKLAMA

Pracownica wystąpiła z wnioskiem o udzielenie urlopu wychowawczego od 1 czerwca do 31 sierpnia 2008 r. 28 sierpnia 2008 r. przedłożyła zwolnienie lekarskie z powodu choroby od 27 sierpnia do 5 września 2008 r. Przed rozpoczęciem korzystania z urlopu wychowawczego pracownica otrzymała w 2008 roku wynagrodzenie za czas choroby za okres 33 dni. Z tytułu niezdolności do pracy powstałej w sierpniu 2008 r. pracownica nie otrzyma zasiłku chorobowego, ponieważ niezdolność do pracy przypada w czasie urlopu wychowawczego. Pracownica otrzyma zasiłek chorobowy za okres od 1 do 5 września 2008 r., tj. za okres po zakończonym urlopie wychowawczym.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rozważmy powyższe na podstawie następującego stanu faktycznego: pracownik wystąpił z wnioskiem o urlop bezpłatny od 1 stycznia 2007 do 31 sierpnia 2008 r. 22 sierpnia 2008 r. pracodawca otrzymał zwolnienie lekarskie stwierdzające niezdolność pracownika do pracy w okresie od 18 sierpnia do 12 września 2008 r. Pracodawca nie wypłacił pracownikowi wynagrodzenia za czas choroby za okres od 18 do 31 sierpnia 2008 r., tj. za okres choroby przypadającej w czasie urlopu bezpłatnego. Wypłacił mu to wynagrodzenie za okres od 1 do 12 września 2008 r., tj. za okres choroby po zakończeniu urlopu bezpłatnego.

Wyczerpanie okresu zasiłkowego

Prawo do wynagrodzenia za czas choroby i zasiłku chorobowego nie przysługuje, jeżeli pracownik wyczerpał okres wypłaty tych świadczeń, tj. 182 dni albo 270 dni w przypadku, gdy niezdolność do pracy jest spowodowana gruźlicą. Świadczenia te nie przysługują, nawet gdy pracownik przedłoży kolejne zwolnienia lekarskiego. Po wyczerpaniu okresu zasiłkowego pracownik może natomiast wystąpić z wnioskiem o przyznanie świadczenia rehabilitacyjnego.

Brak wymaganych dokumentów

REKLAMA

Podstawą wypłaty wynagrodzenia za czas choroby i zasiłku chorobowego jest zaświadczenie lekarskie stwierdzające niezdolność do pracy, na druku ZUS ZLA. Aby otrzymać świadczenia z tytułu choroby, nie wystarczy zatem poinformowanie przez pracownika pracodawcy na przykład przez telefon, że jest chory. Musi on przedłożyć zwolnienie lekarskie od pracy na druku ZUS ZLA. Świadczenia za czas choroby nie mogą być też wypłacane na podstawie kserokopii zaświadczenia lekarskiego. Jeżeli na przykład pracownik pracuje u dwóch lub więcej pracodawców, wówczas u każdego z nich powinien przedłożyć odrębne zaświadczenie lekarskie. Również w sytuacji gdy ubezpieczony zgubi zwolnienie lekarskie w celu wypłaty wynagrodzenia za czas choroby lub zasiłku powinien uzyskać od lekarza wypis zwolnienia, a nie przedkładać jego kserokopię.

Podkreślić trzeba, że świadczenia za czas choroby nie mogą być wypłacone, gdy ubezpieczony przedłoży zaświadczenie lekarskie stwierdzające niezdolność do pracy na zwykłym blankiecie zamiast na druku ZUS ZLA. Tak było w czasie akcji strajkowej służby zdrowia, gdy lekarze nie wystawiali zaświadczeń z tytułu choroby i konieczności sprawowania opieki na drukach ZUS ZLA, lecz na zwykłych blankietach czy na drukach recept.

Świadczenia z tytułu niezdolności do pracy z powodu choroby nie przysługują także w przypadku, gdy zaświadczenie lekarskie zostało wydane niezgodnie z przepisami w sprawie zasad i trybu ich wystawiania. Gdy na przykład lekarz niebędący psychiatrą wystawi zaświadczenie lekarskie na druku ZUS ZLA za okres wsteczny przekraczający trzy dni, a nie ma do tego uprawnień, pracownik nie otrzyma świadczeń za czas choroby.

Pozbawienie prawa do świadczeń

Ubezpieczony traci prawo do wynagrodzenia za czas choroby i zasiłku chorobowego za cały okres niezdolności do pracy, jeżeli z prawomocnego orzeczenia sądu wynika, że niezdolność ta została spowodowana w wyniku popełnienia przez niego umyślnego przestępstwa lub wykroczenia. Świadczenia nie przysługują również ubezpieczonemu, który został odsunięty od pracy z powodu podejrzenia o nosicielstwo zarazków choroby zakaźnej, jeżeli nie podjął proponowanej mu przez pracodawcę innej pracy niezabronionej takim osobom, odpowiadającej jego kwalifikacjom zawodowym lub którą mógł wykonywać po uprzednim przeszkoleniu.

Podjęcie pracy zarobkowej

Pracownik traci także prawo do świadczeń z tytułu choroby za cały okres niezdolności do pracy orzeczonej w jednym zaświadczeniu lekarskim, gdy zostanie stwierdzone, że w czasie zwolnienia lekarskiego od pracy wykonywał pracę zarobkową lub wykorzystywał to zwolnienie niezgodnie z jego przeznaczeniem. Nie budzi wątpliwości, że świadczenia nie przysługują w przypadku wystąpienia jednej z dwóch wymienionych niezależnych przesłanek. Wystarczy więc, że w czasie orzeczonej niezdolności do pracy ubezpieczony wykonuje pracę zarobkową i nie jest niezbędne, aby była ona niezgodna z celem zwolnienia lekarskiego. warto zapamiętać, że tylko sporadyczna, wymuszona okolicznościami, aktywność zawodowa może usprawiedliwiać zachowanie prawa do zasiłku chorobowego. W innych przypadkach za okres niezdolności do pracy, w czasie której ubezpieczony wykonuje pracę zarobkową, nie należy się zasiłek, lecz wynagrodzenie, przy czym nie jest niezbędne, aby wykonywana praca była niezgodna z celem zwolnienia lekarskiego (wyrok SN z 9 października 2006 r., II UK 44/06, OSNP 2007/19-20/295).

PRZYKŁAD: PRACA ZAROBKOWA W CZASIE CHOROBY

Pracownica była niezdolna do pracy z powodu choroby od 2 do 12 września 2008 r. 9 września 2008 r. pracodawca, który jest płatnikiem zasiłku, przeprowadził kontrolę prawidłowości wykorzystywania zwolnienia lekarskiego od pracy i nie zastał pracownicy w domu. Kontrolę ponowiono tego samego dnia w godzinach popołudniowych, a także następnego dnia. Jej wynik był taki sam. Ponadto pracodawca dowiedział się, że w czasie zwolnienia lekarskiego pracownica wykonywała pracę u innego pracodawcy. Informacja ta została potwierdzona przez samą pracownicę, która złożyła wyjaśnienia do protokołu kontroli. Pracownica została pozbawiona prawa do zasiłku chorobowego za cały okres niezdolności do pracy orzeczonej zaświadczeniem lekarskim, tj. od 2 do 12 września 2008 r.

Areszt i nadużywanie alkoholu

Jeżeli niezdolność do pracy przypada w czasie tymczasowego aresztowania lub odbywania kary pozbawienia wolności, pracownik nie otrzyma wynagrodzenia za czas choroby i zasiłku chorobowego. Należy jednak pamiętać, że gdy w czasie odbywania kary pozbawienia wolności lub tymczasowego aresztowania osoba taka będzie wykonywała odpłatnie pracę na podstawie skierowania do pracy, wówczas świadczenia z tytułu choroby przysługują na ogólnych zasadach.

Gdy zostanie stwierdzone, że zaświadczenie lekarskie zostało sfałszowane, pracownik nie otrzyma świadczeń za cały okres objęty zaświadczeniem lekarskim. Gdy natomiast niezdolność do pracy została spowodowana nadużyciem alkoholu przez ubezpieczonego, wynagrodzenie za czas choroby i zasiłek chorobowy nie przysługują za pierwsze pięć dni orzeczonej niezdolności. Taką niezdolność do pracy lekarz wystawiający zaświadczenie lekarskie oznacza kodem literowym C.

PRZYKŁAD: SFAŁSZOWANIE ZAŚWIADCZENIA ZUS ZLA

Pracownica przedstawiła pracodawcy zaświadczenie lekarskie na druku ZUS ZLA w celu wypłaty zasiłku chorobowego. W zaświadczeniu tym, w polu 08 określającym początkową datę niezdolności do pracy wpisana była data 27.08.2008 r., a w polu 09 określającym końcową datę zwolnienia - 8.09.2008 r. W polu 10 określającym liczbę dni zwolnienia lekarskiego wpisano osiem dni, a zatem od pierwszego dnia zwolnienia tj. od 27 sierpnia 2008 r. końcowa data przypadałaby na 3 września 2008 r., a nie na 8 września 2008 r. Ta rozbieżność spowodowała, że pracodawca przyjrzał się ponownie dacie wpisanej w polu 09 i zauważył, że jest ona poprawiona - cyfra 3 została przerobiona na cyfrę 8. Wątpliwości pracodawcy zostały potwierdzone przez lekarza wystawiającego zwolnienie lekarskie, z którym sprawa była wyjaśniana. W związku z tym, że pracownica sfałszowała zwolnienie lekarskie, poprawiając datę końcową orzeczonej niezdolności do pracy, została pozbawiona prawa do zasiłku chorobowego za cały okres tego zwolnienia, tj. od 27 sierpnia do 3 września 2008 r.

Ważne!

Pracą zarobkową, której wykonywanie w okresie orzeczonej niezdolności do pracy powoduje utratę prawa do zasiłku chorobowego jest każda aktywność zmierzająca do osiągnięcia zarobku, choćby nawet polegająca na czynnościach nieobciążających w istotny sposób organizmu pracownika (wyrok SN z 5 kwietnia 2005 r., I UK 370/04, OSNP 2005/21/342)

ANETA MAJ

gp@infor.pl

Podstawa prawna

• Art. 4 ust. 1, art. 8, art. 12 ust. 1 i 2, art. 14, art. 15, art. 16, art. 17, art. 18 ust. 7 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (t.j. Dz.U. z 2005 r. nr 31, poz. 267 z późn. zm.).

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MRPiPS: nowe rozwiązania na rzecz osób z niepełnosprawnościami i przebudowa modelu orzekania o niepełnosprawności. Termin do 20 maja 2025 r. na składanie dokumentów

Rok 2025 jest wyjątkowo obfitujący w zmiany prawa czy też projekty zmian w zakresie uprawnień dla osób z niepełnosprawnościami i ogólnie dla całego systemu orzecznictwa. Ale to nie koniec! Idą kolejne zmiany i to na z góry określone lata: na 2026, 2027 a nawet 2028 r. Perspektywa odległa - to fakt, ale takie działania jak zapowiada resort pracy wymagają długiej perspektywy. Udało się dotrzeć do informacji, z których wynika, że MRPiPS ogłasza program: "Przebudowa modelu orzekania o niepełnosprawności". Co będzie obejmował program, do kogo jest skierowany i co można zyskać?

Znieważenie flagi państwowej – co grozi za obrazę symboli narodowych?

Flaga państwowa to jeden z najważniejszych symboli każdego kraju – wyraża tożsamość narodową, suwerenność, a także dumę z historii i wspólnoty obywatelskiej. W Polsce ochrona flagi jest zagwarantowana przepisami prawa, a jej znieważenie jest przestępstwem. Warto więc wiedzieć, czym jest znieważenie flagi Rzeczypospolitej Polskiej, jakie formy może przybrać oraz jakie sankcje grożą za tego rodzaju działanie.

Co najmniej 2074 zł brutto za pracę w majówkę?

Związek Zawodowy „Związkowa Alternatywa” apeluje do rządu o wprowadzenie wyższego wynagrodzenia dla pracowników wykonujących swoje obowiązki w trakcie dni świątecznych w majówkę. W opublikowanym komunikacie związkowcy proponują, by za trzy dni pracy (1,3 i 4 maja) wypłacana była kwota nie niższa niż 2074 zł brutto.

Powstaje kompletnie nowa gałąź gospodarki, kompletnie nowy zawód: tylko czy będą chętni [PROJEKT skierowany do stałej komisji]

Powstaje kompletnie nowa gałąź gospodarki, kompletnie nowy zawód - podkreśla Łukasz Krasoń. Jednak czy będą chętni na tą specyficzną i wymagającą dużego wysiłku psychicznego i fizycznego pracę?: Nie wiadomo też jak będzie z wynagrodzeniem, a nie wydaje się, żeby byli chętni do tej pracy tylko za minimalną krajową.

REKLAMA

500 plus na badania dla każdego Polaka powyżej 20 roku życia. Nowe świadczenie dostępne już od 5 maja

Mowa o nowym programie „Moje zdrowie – bilans zdrowia osoby dorosłej”, który będzie realizowany od 5 maja 2025 r. przez wszystkie placówki podstawowej opieki zdrowotnej oraz laboratoria diagnostyczne wpisane do ewidencji Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych, w ramach którego, każda osoba powyżej 20 roku życia, będzie mogła bezpłatnie (na koszt NFZ) wykonać badania laboratoryjne o łącznej wartości od ok. 230 zł do niemal 500 zł – w zależności od wskazań lekarskich i wieku pacjenta.

Donald Trump spotkał się z Karolem Nawrockim w Gabinecie Owalnym Białego Domu. "You will win"

Prezydent Stanów Donald Trump spotkał się w czwartek 1 maja 2025 r. z kandydatem na prezydenta RP Karolem Nawrockim - podał Biały Dom. Nawrocki relacjonował, że D. Trump przepowiadał mu wygraną w wyborach.

7 lat ważności niektórych orzeczeń o niepełnosprawności i inne zmiany. Nowelizacja rozporządzenia dot. orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności

W dniu 30 kwietnia 2025 r. opublikowano projekt rozporządzenia ministra rodziny, pracy i polityki społecznej zmieniającego rozporządzenie w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności. Celem tej nowelizacji jest doprecyzowanie zasad wydawania orzeczeń o niepełnosprawności oraz o stopniu niepełnosprawności, a także wydłużenie okresów ważności tych orzeczeń. Co się dokładnie zmieni i od kiedy?

Skarbówka robi pogrom. Sprawdzają to teraz na potęgę i prześwietlają nas pięć lat wstecz. Kara to nawet 30 tysięcy złotych

Zaległości w podatkach prześwietlane są nawet pięć lat wstecz, a wlepiane kary sięgają nawet 20-30 tysięcy złotych. Urzędy skarbowe biorą po lupę właścicieli lokali i mieszkań oferowanych na popularnych portalach, takich jak Booking.com oraz Airbnb. Fiskus nie ma litości dla tych, którzy trudnią się krótkoterminowym najmem, ale zyskiem z państwem dzielić się nie chcą.

REKLAMA

Ukrywanie majątku przed komornikiem: czy grozi za to więzienie? Komornik wyjaśnia

Coraz więcej dłużników lokuje swoje pieniądze na aplikacjach takich jak Revolut czy Zen. Czy to bezpieczne rozwiązanie? Niekoniecznie. W Polsce celowe ukrywanie majątku przed egzekucją komorniczą może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych, w tym kary pozbawienia wolności.

Grill na balkonie? Uważaj - może kosztować Cię nawet 5 500 zł, a ognisko w ogrodzie - nawet 11 500 zł

Można śmiało powiedzieć, że majówka to narodowe święto grilla (a w nieco mniejszym zakresie - również ogniska). Mieszkańcy bloków - z przyczyn oczywistych - mogą zdecydować się wyłącznie na to pierwsze, a posiadacze własnych ogródków - rozniecić nieco większy płomień. Czy jednak takie przyjemności - w obrębie własnych balkonów i ogródków są legalne? Okazuje się, że nie w każdym przypadku, a ich nieroztropnych amatorów, mogą niekiedy spotkać niemiłe konsekwencje.

REKLAMA