REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Potrzebne ulgi na emeryturę i leki

inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Ulgi podatkowe cieszą się dużą popularnością wśród podatników. Podatnicy chcieliby wprowadzenia ulgi związanej z oszczędzaniem na emeryturę oraz powszechnej ulgi na zakup leków.

Postanowiliśmy sprawdzić, czy oczekują oni od resortu finansów wprowadzenia nowych zwolnień. Z naszej internetowej sondy wynika, że podatnicy chcieliby otrzymać ulgę związaną z oszczędzaniem na cele emerytalne, ulgę na zakup leków, a także ulgę remontową.

- Dane z sondażu obrazują, co jest dla Polaków priorytetem: zdrowie, rodzina, własny kąt, zapewnienie bytu. Szczególnie interesująca wydaje się ulga na zakup leków - tu podatnicy życzyliby sobie czegoś powszechniej dostępnego niż obecna ulga rehabilitacyjna - komentuje Maria Kukawska, menedżer w Accreo Taxand.

Dodaje, że wobec nie najlepszej kondycji polskiej służby zdrowia warto, by ustawodawca zastanowił się nad zmodyfikowaniem tej ulgi. Podatnicy chcieliby również powrotu ulgi edukacyjnej bądź opracowania nowej ulgi wspierającej edukację.

Tęsknota za ulgami

W polskim systemie podatkowym można zauważyć powtarzającą się prawidłowość, kiedy po okresie likwidacji ulg następuje proces ponownego, i w większości wypadków chaotycznego, wprowadzania ich do systemu. Według Łukasza Strzelca, doradcy podatkowego, menedżera w Ernst & Young, obecnie jesteśmy na etapie, kiedy po likwidacji wielu ulg w PIT podatnicy zaczynają tęsknić za ponownym rozszerzeniem ich katalogu. Większość ulg, które zostały wymienione w sondzie GP, nadal obowiązuje lub też w tej lub innej formie już obowiązywało.

Ulgi obniżają podatek

REKLAMA

Jest sprawą naturalną, że jeśli określona ulga jest dostępna, to podatnicy starają się z niej korzystać tak, aby obniżyć swoje zobowiązania. Katarzyna Bieńkowska, doradca podatkowy w Dewey & LeBoeuf podkreśla, że jest oczywiste, że podatnicy chcą nowych ulg, które mogą przynieść korzyści konkretnym gospodarstwom domowym.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Jednak ulgi nie są dla najbiedniejszych. Ulga wiąże się zazwyczaj najpierw z koniecznością poniesienia wydatków. Aby je zrealizować, trzeba mieć środki - podkreśla Katarzyna Bieńkowska.

Dodaje, że deklaracje co do oczekiwań w zakresie ulg niekoniecznie idą w parze z rzeczywistymi finansowymi możliwościami ich wykorzystania. Pokazuje to choćby konstrukcja istniejącej ulgi na dzieci. Poza tym na wprowadzenie bądź przywrócenie przynajmniej niektórych z wspomnianych ulg raczej nie można liczyć, gdyż zwyczajnie nie ma na to warunków budżetowych. Ktoś bowiem musiałby sfinansować ograniczenie wpływów z PIT.

Ustawodawca ma cel

Ustawodawca wprowadza ulgi podatkowe z zamiarem pobudzania podatników do określonych działań. Według Marii Kukawskiej, sonda GP pozwala na spojrzenie z drugiej strony - wprowadzenia jakich stymulacji życzyliby sobie sami podatnicy. Okazuje się, że w wielu przypadkach zamiar ustawodawcy i życzenia podatników się spotykają. Dziś mamy ulgę na dzieci, ulgę na internet, rehabilitacyjną czy odpis dotyczący darowizn.

Zdaniem ekspertów droga do konstrukcji racjonalnego podatku dochodowego nie prowadzi przez mnożenie ulg, lecz przez jak najdalej idące upraszczanie systemu i obniżanie stawek.

Wsparcie dla oszczędności

Każda nowa ulga to dodatkowe komplikacje.

REKLAMA

- To, nad czym warto faktycznie się zastanowić, to ewentualne premiowanie/zachęta podatkowa do oszczędzania na emeryturę, przy czym w tym konkretnym przypadku nie wolno pominąć rzeszy podatników prowadzących indywidualną działalność gospodarczą - podpowiada Katarzyna Bieńkowska.

Natomiast Łukasz Strzelec podkreśla, że ulgi związane z oszczędzaniem na przyszłą emeryturę obowiązują w wielu innych systemach podatkowych i w większości przypadków cieszą się zasłużonym powodzeniem. Wydaje się, że również w Polsce, gdzie przewidywania dotyczące przyszłych wypłat emerytalnych z ZUS i OFE nie pozostawiają złudzeń co do ich wysokości, ze wspomnianej ulgi skorzystałoby wielu podatników.

- W związku z obecną sytuacją gospodarczą oraz problemami rządu w domknięciu budżetu, w najbliższym okresie nie należy się spodziewać znaczącej rozbudowy systemu ulg - w tym wprowadzenia ulgi związanej z oszczędzaniem na emeryturę - konkluduje Łukasz Strzelec.

 8 DNI zostało do rocznego rozliczenia PIT

EWA MATYSZEWSKA

ewa.matyszewska@infor.pl

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
35 dni urlopu wypoczynkowego dla każdego. Bez względu na staż pracy i grupę zawodową. Sprawdź, od kiedy.

35 dni urlopu wypoczynkowego dla każdego. Pojawiła się propozycja, żeby każdy mógł odpoczywać dłużej. Bez względu na staż pracy i grupę zawodową. Od kiedy?

Większa ochrona pracowników. Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu pracy

Sejm znowelizował Kodeks pracy. Zmiany mają na celu zwiększenie ochrony zdrowia pracowników. Został rozszerzony katalog substancji rakotwórczych i mutagennych.

Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracownika 2024 r.

Jednym ze sposobów rozwiązania umowy o pracę jest jej wypowiedzenie. Pracownik dokonujący wypowiedzenia musi zadbać o zachowanie pewnych warunków. Jakich?

Zasiłek pogrzebowy w 2024 roku. Wniosek, kwota, warunki uzyskania. Od kiedy podwyżka do 7000 zł?

W jakich sytuacjach i kto może dostać zasiłek pogrzebowy. Ile wynosi w 2024 roku ten zasiłek? Od kiedy podwyżka zasiłku pogrzebowego do 7000 zł? Jak i gdzie złożyć wniosek?

REKLAMA

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Zmiany w Kodeksie pracy. Nowelizacja uchwalona przez Sejm dotyczy kilkuset tysięcy pracowników

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację Kodeksu pracy, która wdraża dyrektywę UE ws. ochrony pracowników przed działaniem czynników rakotwórczych lub mutagenów. Dyrektywa rozszerza ich wykaz o substancje reprotoksyczne, czyli szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych.

Płaca minimalna 2025 r. zostanie określona na starych zasadach. Data zbliża się wielkimi krokami

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk poinformowała, że płaca minimalna w 2025 r. zostanie określona na starych zasadach. Jeśli chodzi o kolejne lata, to jej wysokość określi już ustawa o minimalnym wynagrodzeniu, które ma wejść w życie w listopadzie br.

Ulgi w spłacie podatków (odroczenie, rozłożenie na raty, umorzenie). Dla kogo? Kiedy? Warunki udzielenia

Ordynacja podatkowa przewiduje w szczególnych sytuacjach możliwość zastosowania wobec podatnika trzech ulg w spłacie podatków lub zaległości podatkowej. Chodzi o odroczenie terminu płatności, rozłożenie zapłaty na raty lub umorzenie całości lub części podatku lub zaległości podatkowej. Kiedy można liczyć na taki gest fiskusa?

REKLAMA

Babciowe coraz bliżej. Senat nie wprowadził poprawek, teraz czas na prezydenta. Do wzięcia max. 1900 zł miesięcznie na dziecko

Babciowe przechodzi kolejny etap legislacyjny. Senat nie wprowadził poprawek do ustawy o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic", która zakłada trzy rodzaje świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Teraz ustawa trafi do prezydenta.

2000 zł bezzwrotnego wsparcia, dofinansowanie wynagrodzeń i odroczenie terminu płatności składek. Poszkodowani przedsiębiorcy z Marywilskiej zgłaszają się do ZUS po pomoc

Pożar centrum przy ul. Marywilskiej pochłonął biznesy wielu kupców. Od czwartku zgłaszają się do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych po pomoc.

REKLAMA