REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Urlop wypoczynkowy pracownika na zastępstwo

REKLAMA

Czy pracownikowi zatrudnionemu na zastępstwo za innego pracownika w macierzystym zakładzie pracy należy się urlop wypoczynkowy lub ekwiwalent. Czy po ustaniu tego stosunku pracy należy sporządzić świadectwo pracy? Umowa o pracę zawarta na tzw. zastępstwo jest szczególnym rodzajem umowy o pracę zawartej z pracownikiem na czas określony.
Wynika to z samego charakteru umowy na zastępstwo. Umowę taką zawiera się z pracownikiem, jeżeli zachodzi konieczność zastępstwa innego pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy. Wówczas pracodawca zatrudnia pracownika w zastępstwie na podstawie umowy o pracę na czas określony, obejmujący czas takiej właśnie nieobecności.

Oznacza to zatem, że pracownik zatrudniony na podstawie umowy o pracę zawartej na zastępstwo jest pełnoprawnym pracownikiem. Korzysta o­n bowiem z praw i uprawnień pracowniczych na takich samych zasadach, jak pozostali pracownicy świadczący pracę u tego pracodawcy.

Nie ma tutaj znaczenia fakt, iż pracownik ten jest już zatrudniony u tego pracodawcy na podstawie umowy o pracę. Umowa na zastępstwo jest bowiem odrębnym stosunkiem pracy, z tytułu którego pracownik ma określone prawa, m.in. prawo do urlopu wypoczynkowego. Ponadto po zakończeniu trwania umowy na zastępstwo, pracownikowi temu należy wydać świadectwo pracy.

ZAPAMIĘTAJ!
W przypadku pracownika zatrudnionego na podstawie umowy o pracę zawartej na zastępstwo mamy do czynienia z dwoma odrębnymi stosunkami pracy, nawet jeżeli zawarte są z tym samym pracodawcą.

W związku z powyższym pracownik zatrudniony na zastępstwo ma prawo do urlopu wypoczynkowego, ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy oraz świadectwa pracy w momencie rozwiązania bądź ustania stosunku pracy.
Urlop wypoczynkowy
Pracownik ten ma zatem prawo do urlopu wypoczynkowego uzależnionego od jego stażu pracy. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, pracownikowi przysługuje prawo do corocznego, nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego (art. 152 Kodeksu pracy).

Wymiar wspomnianego urlopu wypoczynkowego wynosi:
20 dni – jeżeli pracownik jest zatrudniony krócej niż 10 lat,
26 dni – jeżeli pracownik jest zatrudniony co najmniej 10 lat.

Jednakże, wymiar urlopu dla pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy, np. na 1/2 etatu, ustala się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy tego pracownika.
PRZYKŁAD
Jeżeli pracownik jest zatrudniony na 1/2 etatu i ma prawo do 26 dni urlopu wypoczynkowego, to wymiar przysługującego mu urlopu wypoczynkowego w danym roku oblicza się w następujący sposób:

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


Do okresu zatrudnienia, od którego zależy prawo do urlopu i wymiar urlopu, wlicza się okresy poprzedniego zatrudnienia. Oznacza to zatem, że okres trwania podstawowego zatrudnienia pracownika zatrudnionego na zastępstwo u swojego pracodawcy, nie będzie brany pod uwagę. Przy zaliczaniu zakończonych okresów zatrudnienia do stażu pracy uprawniającego pracownika do urlopu wypoczynkowego w określonym wymiarze, nie mają również znaczenia przerwy w zatrudnieniu, jak również sposób ustania stosunku pracy (art. 1541 Kodeksu pracy).
Ponadto, zgodnie z art. 1542 Kodeksu pracy, samego urlopu wypoczynkowego udziela się pracownikowi w dni, które są dla tego pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy, w wymiarze godzinowym, odpowiadającym dobowemu wymiarowi czasu pracy tego pracownika w danym dniu.
Ponadto pracodawca jest obowiązany udzielić pracownikowi urlopu w tym roku kalendarzowym, w którym pracownik uzyskał do niego prawo (art. 161 Kodeksu pracy).
W sytuacji gdy w ciągu roku kalendarzowego z pracownikiem ustaje stosunek pracy, a nie wykorzystał o­n całego przysługującego mu urlopu, przysługuje mu urlop w wymiarze proporcjonalnym do okresu przepracowanego u danego pracodawcy.

Ekwiwalent pieniężny za urlop wypoczynkowy
W przypadku gdy pracownik nie wykorzystał przysługującego mu urlopu wypoczynkowego u dotychczasowego pracodawcy, pracownikowi przysługuje ekwiwalent pieniężny za ten urlop wypoczynkowy.
Pracodawca ma zatem obowiązek wypłacić pracownikowi ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy wówczas, gdy np. w związku z rozwiązaniem lub wygaśnięciem stosunku pracy, nie miał o­n możliwości wykorzystania tego urlopu w naturze (art. 171 Kodeksu pracy).


PODSUMOWANIE
Pracownikowi zatrudnionemu dodatkowo u dotychczasowego pracodawcy, na podstawie umowy na zastępstwo, przysługuje z tytułu tej umowy urlop wypoczynkowy oraz ekwiwalent pieniężny za niewykorzystanie takiego urlopu. Natomiast w przypadku rozwiązania lub ustania takiego dodatkowego stosunku pracy z macierzystym pracodawcą, należy pracownikowi wystawić świadectwo pracy, nawet jeżeli podstawowy stosunek pracy tego pracownika trwa nadal.

Podstawy prawne
Ustawa z 26 czerwca 1974 r. – Kodeksu pracy (j.t. Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 10, poz. 71)
Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop (Dz.U. Nr 2, poz. 14; ost.zm. Dz.U. z 2003 r. Nr 230, poz. 2290)

MAGDALENA KASPRZAK

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Świadectwo pracy 2024 r.

W dniu zakończenia stosunku pracy pracodawca wydaje pracownikowi świadectwo pracy. Co pracownik powinien otrzymać razem ze świadectwem pracy?

Waloryzacja: Już za tydzień podwyżka o 227,50 premii stażowych do 2227,50 zł [Monitor Polski Poz. 383]

Premie stażowe są wypłacane przez starostów jako promocja zatrudniania bezrobotnych do 30 roku życia. Od 1 czerwca wzrastają o przeszło 200 zł wzrosną stawki premii stażowych.

35 dni urlopu wypoczynkowego dla każdego. Bez względu na staż pracy i grupę zawodową. Sprawdź, od kiedy.

35 dni urlopu wypoczynkowego dla każdego. Pojawiła się propozycja, żeby każdy mógł odpoczywać dłużej. Bez względu na staż pracy i grupę zawodową. Od kiedy?

Większa ochrona pracowników. Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu pracy

Sejm znowelizował Kodeks pracy. Zmiany mają na celu zwiększenie ochrony zdrowia pracowników. Został rozszerzony katalog substancji rakotwórczych i mutagennych.

REKLAMA

Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracownika 2024 r.

Jednym ze sposobów rozwiązania umowy o pracę jest jej wypowiedzenie. Pracownik dokonujący wypowiedzenia musi zadbać o zachowanie pewnych warunków. Jakich?

Zasiłek pogrzebowy w 2024 roku. Wniosek, kwota, warunki uzyskania. Od kiedy podwyżka do 7000 zł?

W jakich sytuacjach i kto może dostać zasiłek pogrzebowy. Ile wynosi w 2024 roku ten zasiłek? Od kiedy podwyżka zasiłku pogrzebowego do 7000 zł? Jak i gdzie złożyć wniosek?

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Zmiany w Kodeksie pracy. Nowelizacja uchwalona przez Sejm dotyczy kilkuset tysięcy pracowników

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację Kodeksu pracy, która wdraża dyrektywę UE ws. ochrony pracowników przed działaniem czynników rakotwórczych lub mutagenów. Dyrektywa rozszerza ich wykaz o substancje reprotoksyczne, czyli szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych.

REKLAMA

Płaca minimalna 2025 r. zostanie określona na starych zasadach. Data zbliża się wielkimi krokami

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk poinformowała, że płaca minimalna w 2025 r. zostanie określona na starych zasadach. Jeśli chodzi o kolejne lata, to jej wysokość określi już ustawa o minimalnym wynagrodzeniu, które ma wejść w życie w listopadzie br.

Ulgi w spłacie podatków (odroczenie, rozłożenie na raty, umorzenie). Dla kogo? Kiedy? Warunki udzielenia

Ordynacja podatkowa przewiduje w szczególnych sytuacjach możliwość zastosowania wobec podatnika trzech ulg w spłacie podatków lub zaległości podatkowej. Chodzi o odroczenie terminu płatności, rozłożenie zapłaty na raty lub umorzenie całości lub części podatku lub zaległości podatkowej. Kiedy można liczyć na taki gest fiskusa?

REKLAMA