REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ile można pracować w godzinach nadliczbowych

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Pracodawca nie może bez ograniczeń zlecać pracownikom pracy w godzinach nadliczbowych. Jest o­na dopuszczalna tylko w określonych sytuacjach i przez ściśle określony czas.
Praca w godzinach nadliczbowych traktowana jest jako wyjątek od zasady wykonywania pracy w normalnym czasie pracy. Przepisy określają zatem nie tylko sytuacje, w których praca nadliczbowa jest dopuszczalna, ale także wskazują na maksymalny wymiar takiej pracy, biorąc pod uwagę konieczność zapewnienia pracownikom odpowiednich okresów odpoczynku, jak również bezpiecznych i higienicznych warunków pracy.
Maksymalne wymiary pracy w godzinach nadliczbowych, inaczej mówiąc limity takiej pracy, można określić dla doby, tygodnia i roku kalendarzowego.

Limit dobowy

Dobowy limit pracy w godzinach nadliczbowych nie jest wprost określony w przepisach kodeksu pracy. Można go natomiast ustalić w sposób pośredni na podstawie przepisów regulujących dobowy okres odpoczynku. Każdemu pracownikowi przysługuje bowiem w okresie doby – rozumianej jako 24 kolejne godziny, poczynając od godziny, w której pracownik rozpoczyna pracę zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy – prawo do co najmniej 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku. Zakładając zatem, że pracownik wykonuje pracę w normalnym czasie pracy, czyli przez 8 godzin i korzysta co najmniej z 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku – w każdej dobie pozostanie 5 godzin, które mogą być wypełnione pracą w godzinach nadliczbowych.
W konsekwencji dobowy limit pracy nadliczbowej nie może przekroczyć, co do zasady, 5 godzin.
Tylko wyjątkowo praca nadliczbowa może być wykonywana dłużej niż przez 5 godzin w ciągu doby. Chodzi tu o sytuacje, gdy dobowy okres odpoczynku nie musi być pracownikowi zapewniony (art. 132 par. 2 k.p.).

WARTO WIEDZIEĆ
Podwyższenie lub obniżenie 150-godzinnego rocznego limitu pracy nadliczbowej – może nastąpić w układzie zbiorowym pracy, w regulaminie pracy lub w umowie o pracę.
I tak w okresie doby praca nadliczbowa może być wykonywana dłużej niż przez 5 godzin przez pracowników zarządzających w imieniu pracodawcy zakładem pracy lub w przypadku konieczności prowadzenia akcji ratowniczej w celu ochrony życia lub zdrowia ludzkiego, ochrony mienia lub środowiska albo usunięcia awarii.

• PRZYKŁAD
Pracodawca polecił pracownikowi po normalnym czasie pracy (po 8 godzinach) wykonywanie pracy przez dalsze 8 godzin przy usuwaniu skutków awarii. Miał do tego prawo, bowiem praca nadliczbowa przy usuwaniu skutków awarii nie jest limitowana na dobę. W takiej sytuacji jednak pracodawca powinien zapewnić pracownikowi odebranie utraconej części odpoczynku dobowego. Został o­n bowiem skrócony do 8 godzin, a powinien obejmować co najmniej 11 godzin. Zatem do końca okresu rozliczeniowego pracodawca powinien zapewnić pracownikowi tzw. równoważny okres odpoczynku obejmujący co najmniej 3 godziny.

Limit tygodniowy

Tygodniowy limit pracy w godzinach nadliczbowych także nie jest wprost określony w kodeksie pracy. Można go natomiast ustalić w sposób pośredni na podstawie przepisów dotyczących łącznego tygodniowego czasu pracy. Zgodnie bowiem z art. 131 par. 1 k.p. – tygodniowy czas pracy łącznie z godzinami nadliczbowymi nie może przekraczać przeciętnie 48 godzin w przyjętym okresie rozliczeniowym.
Skoro tygodniowa norma czasu pracy nie może przeciętnie przekroczyć 40 godzin, to w konsekwencji w każdym tygodniu obowiązuje przeciętnie 8-godzinny limit pracy nadliczbowej. W praktyce zatem może się zdarzyć, iż w niektórych tygodniach okresu rozliczeniowego pracownik będzie wykonywał pracę w godzinach nadliczbowych w wymiarze np. 20 godzin (przez 4 dni po 5 godzin), natomiast w innych tygodniach okresu rozliczeniowego praca nadliczbowa w ogóle nie wystąpi.
Przekroczenie tygodniowego limitu pracy nadliczbowej może dotyczyć tylko pracowników zarządzających w imieniu pracodawcy zakładem pracy.

WARTO WIEDZIEĆ
Roczny limit pracy w godzinach nadliczbowych obowiązuje niezależnie od tego, czy jest o­na rekompensowana normalnym wynagrodzeniem wraz z dodatkiem w wysokości 100 lub 50 proc. wynagrodzenia, czy też normalnym wynagrodzeniem i czasem wolnym udzielanym w relacji 1:1 (na wniosek pracownika) lub w relacji 1:1,5 (zgodnie z samodzielną decyzją pracodawcy).

Istnieje silny związek między dobowym i średniotygodniowym limitem pracy nadliczbowej. Zbyt intensywne korzystanie z pracy nadliczbowej w kolejnych dobach pracowniczych wpływa bowiem na szybkie wyczerpywanie się średniotygodniowego limitu pracy nadliczbowej. Przykładowo praca w godzinach nadliczbowych w maksymalnym wymiarze we wszystkie dni robocze dwóch pierwszych tygodni okresu rozliczeniowego (10 x 5 = 50) spowoduje przekroczenie przeciętnie 8-godzinnego tygodniowego limitu pracy nadliczbowej w miesięcznym okresie rozliczeniowym.

Limit roczny

Roczny limit pracy w godzinach nadliczbowych jest określony w przepisach kodeksu pracy. Wynosi o­n dla każdego pracownika 150 godzin w roku kalendarzowym. Taki limit pracy nadliczbowej w roku kalendarzowym dotyczy tylko nadgodzin uzasadnionych szczególnymi potrzebami pracodawcy.
Limit ten może być modyfikowany, a więc zarówno podwyższany, jak i obniżany, w układzie zbiorowym pracy, regulaminie pracy, albo w umowie o pracę, jeżeli pracodawca nie jest objęty układem zbiorowym pracy lub nie jest obowiązany do ustalenia regulaminu pracy, bowiem zatrudnia mniej niż 20 pracowników.
Natomiast roczny limit pracy nadliczbowej w przypadku konieczności prowadzenia akcji ratowniczej w celu ochrony życia lub zdrowia ludzkiego, ochrony mienia lub środowiska albo usunięcia awarii – można ustalić jedynie w oparciu o łączny tygodniowy czas pracy. Teoretycznie limit ten wynosi dla każdego pracownika 416 godzin (52 tygodnie x 8-godzinny limit pracy nadliczbowej przeciętnie w każdym tygodniu). Przepisy nie przewidują możliwości jego przekroczenia, poza przypadkiem pracowników zaliczonych do zarządzających w imieniu pracodawcy zakładem pracy. Dla tych pracowników przewidziano bowiem możliwość pracy ponad łączny tygodniowy czas pracy.

• PRZYKŁAD
W regulaminie pracy określono roczny limit pracy nadliczbowej w wysokości 200 godzin. Pod koniec roku, kiedy pracownicy mieli ten limit już wykorzystany, w firmie zdarzyła się awaria. Pracodawca może jednak zlecić pracownikom pracę w nadgodzinach. W takim przypadku nie obowiązuje bowiem roczny limit pracy w godzinach nadliczbowych, który określany jest tylko dla pracy wykonywanej ze względu na szczególne potrzeby pracodawcy. W przypadku akcji ratowniczej pracodawca powinien jednak pamiętać o łącznym tygodniowym wymiarze czasu pracy określonym na poziomie przeciętnie 48 godzin.

Ewidencja czasu pracy

Przepisy kodeksu pracy zobowiązują pracodawcę do prowadzenia dla każdego pracownika karty ewidencji czasu pracy. Ewidencjonowanie czasu pracy służy zwłaszcza prawidłowemu ustaleniu wynagrodzenia pracownika, co w przypadku pracy w godzinach nadliczbowych oznacza także obowiązek wypłaty stosownego dodatku do wynagrodzenia. Ewidencjonowanie czasu pracy, służy również bieżącemu kontrolowaniu stopnia wyczerpywania się rocznego limitu pracy w godzinach nadliczbowych.

Zakaz pracy

Nie wszyscy pracownicy mogą jednak pracować w godzinach nadliczbowych. Zakaz pracy w godzinach nadliczbowych dotyczy pracownic w ciąży i pracowników młodocianych. Natomiast pracownicy opiekujący się dziećmi do lat 4 mogą pracować w nadgodzinach, tylko jeśli wyrażą na to zgodę.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Jadwiga Sowińska

PODSTAWA PRAWNA
• Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy – Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 z późn. zm.).
Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wybory prezydenckie 2025 coraz bliżej. Sprawdź, jak głosować poza miejscem zamieszkania. Nie przegap terminów!

Już 18 maja odbędzie się pierwsza tura wyborów prezydenckich. Jeśli w dniu głosowania nie będziesz w swoim miejscu zameldowania, masz jeszcze kilka dni, by złożyć odpowiednie wnioski. Wyjaśniamy, jak zagłosować korespondencyjnie, przez pełnomocnika lub w innym lokalu – i do kiedy trzeba to załatwić.

Koniec z absurdem tylko 2 dni zwolnienia od pracy na wszystkie dzieci i obojga rodziców – od teraz dodatkowy dzień wolny na każde kolejne dziecko?

Na 1 dziecko – 2 dni wolne, na 2 dzieci – 3 dni wolne, na 3 dzieci – 4 dni wolne, a na 4 i więcej – 5 dni wolne, z zachowaniem prawa do pełnego wynagrodzenia, a za odmowę zwolnienia od pracy w ramach ww. puli – 30 tys. zł kary dla pracodawcy. O zmianę art. 188 kodeksu pracy – w dniu 12 kwietnia br., zawnioskowały do Ministry Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Rzeczniczka Praw Dziecka i Okręgowa Rada Adwokacka, powołując się m.in. na naruszenie przez ww. przepis konstytucyjnej zasady równości. Czy położy to kres absurdowi tylko 2 dni zwolnienia od pracy na wszystkie dzieci i obojga rodziców?

Kwalifikacje nauczycieli do zmiany. Związkowcy wyliczają poważne wady projektu

MEN zmienia przepisy dotyczące kwalifikacji nauczycieli. Związkowcy z KSOiW NSZZ "Solidarność" uważają, że projekt rozporządzenia budzi poważne wątpliwości i niesie "istotne zagrożenia dla jakości kształcenia oraz sytuacji kadrowej w polskim systemie oświaty". Apelują o przeprowadzenie szerokich konsultacji społecznych, aby "uniknąć negatywnych skutków dla systemu edukacji".

UWAGA: maturę można zdawać w domu. Jest komunikat CKE

Wprawdzie nie doszło jeszcze do tego, że maturę można zdawać zdalnie (na szczęście), ale okazuje się, że można ją zdawać w domu. Są na to przepisy, jest specjalny wniosek, a poszczególne Okręgowe Komisje Egzaminacyjne wydają w tym zakresie wytyczne.

REKLAMA

Zmiany w wypłatach 800 plus. ZUS przesuwa w maju terminy przelewów. Kiedy pieniądze trafią do rodziców?

Jak to jest z tym przelewaniem 800 plus na konta rodziców? Wedle harmonogramu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, pieniądze wypłacane są w dziesięciu określonych terminach. Bywa, że z powodu takiego a nie innego ułożenia dat, przelewy robione są wcześniej. Tak właśnie będzie w maju.

Czy 04.05.2025 r. to niedziela handlowa, handel bez zakazu, zakupy w Lidlu i Biedronce, w galeriach, wszystkie sklepy otwarte czy tylko Żabka

Długi weekend, święto w czwartek 1 maja i w sobotę 3 maja to mocno ograniczone możliwości zakupowe. Zarówno w czwartek jak i w sobotę sklepy nieczynne. W sobotę 03.05.2025 r. można je zrobić tylko w małych sklepach osiedlowych, a z sieciowych głównie w Żabce. A jak będzie w niedzielę 04.05.2025 r. - można wybrać się do Lidla lub Biedronki albo wręcz do galerii handlowej na duże tygodniowe zakupy?

MRPiPS: nowe rozwiązania na rzecz osób z niepełnosprawnościami i przebudowa modelu orzekania o niepełnosprawności. Termin do 20 maja 2025 r. na składanie dokumentów

Rok 2025 jest wyjątkowo obfitujący w zmiany prawa czy też projekty zmian w zakresie uprawnień dla osób z niepełnosprawnościami i ogólnie dla całego systemu orzecznictwa. Ale to nie koniec! Idą kolejne zmiany i to na z góry określone lata: na 2026, 2027 a nawet 2028 r. Perspektywa odległa - to fakt, ale takie działania jak zapowiada resort pracy wymagają długiej perspektywy. Udało się dotrzeć do informacji, z których wynika, że MRPiPS ogłasza program: "Przebudowa modelu orzekania o niepełnosprawności". Co będzie obejmował program, do kogo jest skierowany i co można zyskać?

Jakie dokumenty trzeba mieć przy sobie na maturze?

Egzaminy maturalne 2025 rozpoczną się już niebawem. Główna sesja egzaminacyjna zaplanowana jest na okres od 5 do 22 maja 2025 r. Jakie dokumenty trzeba mieć przy sobie na maturze? Co w przypadku, gdy zapomni się dokumentów?

REKLAMA

Znieważenie flagi państwowej – co grozi za obrazę symboli narodowych?

Flaga państwowa to jeden z najważniejszych symboli każdego kraju – wyraża tożsamość narodową, suwerenność, a także dumę z historii i wspólnoty obywatelskiej. W Polsce ochrona flagi jest zagwarantowana przepisami prawa, a jej znieważenie jest przestępstwem. Warto więc wiedzieć, czym jest znieważenie flagi Rzeczypospolitej Polskiej, jakie formy może przybrać oraz jakie sankcje grożą za tego rodzaju działanie.

2610,72 zł w maju z ZUS dla prawie 130 tys. osób [NOWE ŚWIADCZENIE]. Dodatkowo wyrównanie od stycznia 2025

2610,72 zł w maju z ZUS dla prawie 130 tys. osób. Co istotne osoby, który mają prawo do tego nowe dodatku dostaną również wyrównanie od 1 stycznia 2025 r. Wysokość dodatku wynosiła w styczniu i lutym 2025 r. 2520 zł, a od marca jest to 2610,72 zł. Na konta świadczeniobiorców wpłyną więc w maju spore pieniądze.

REKLAMA