REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Po uniewinnieniu powrót do pracy zapewniony

REKLAMA

Pracownik przebywający w areszcie musi liczyć się z wygaśnięciem jego umowy o pracę. Dla pracodawcy nie oznacza to jednak ostatecznego rozstania się z podwładnym. Jeśli zostanie o­n uniewinniony, ma prawo wrócić do firmy.
Zgodnie z treścią art. 66 par. 1 kodeksu pracy, umowa o pracę wygasa z upływem 3 miesięcy nieobecności pracownika w pracy z powodu tymczasowego aresztowania, chyba że pracodawca rozwiązał wcześniej bez wypowiedzenia umowę o pracę z winy pracownika.
Postanowienie o tymczasowym aresztowaniu wydaje sąd na podstawie art. 250 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. – Kodeks postępowania karnego (Dz.U. nr 89, poz.555). Z kolei art. 261 par. 3 k.p.k. nakłada na sąd obowiązek niezwłocznego zawiadomienia pracodawcy o tymczasowym aresztowaniu jego pracownika.

Rozstanie nie od razu

Obowiązek zawiadamiania o tymczasowym aresztowaniu nie oznacza jeszcze, że z chwilą powzięcia o tym fakcie wiadomości, pracodawca może pozbyć się osadzonego w areszcie pracownika poprzez rozwiązanie z nim umowy bez wypowiedzenia, a więc w trybie natychmiastowym. Zastosowanie przez pracodawcę takiego trybu rozwiązania umowy o pracę byłoby możliwe tylko wówczas, gdy nastąpiłyby przesłanki upoważniające go do rozwiązania umowy z przyczyn przez pracownika zawinionych. Do przyczyn takich zgodnie z art. 52 k.p. należą: ciężkie naruszenie przez pracownika podstawowych obowiązków pracowniczych, popełnienie przez niego przestępstwa lub zawiniona utrata uprawnień koniecznych do wykonywania pracy na zajmowanym stanowisku.
W przypadku aresztowania pracownika, pracodawca nie może natomiast skorzystać z możliwości, którą przewiduje art. 53 par. 1 pkt 2 k.p., a więc zwolnić go bez wypowiedzenia w związku z jego usprawiedliwioną nieobecnością w pracy, która trwa dłużej niż 1 miesiąc. Wynika to bowiem wyraźnie z treści art. 66 par. 1 k.p., który przewiduje możliwość rozwiązania umowy w trybie natychmiastowym tylko z przyczyn zawinionych przez aresztowanego pracownika.
Powyższe rozważania nie oznaczają, że tymczasowe aresztowanie pracownika nie wywołuje żadnych skutków w zakresie jego stosunku pracy, a pracodawcy nie pozostaje nic innego, jak tylko czekać na jego powrót z aresztu śledczego. Zgodnie z kodeksem pracy, trwające dłużej niż 3 miesiące tymczasowe aresztowanie pracownika powoduje wygaśnięcie umowy o pracę. Skutek ten następuje z mocy samego prawa, niejako automatycznie, nie jest więc konieczne składanie przez pracodawcę w tym zakresie żadnego oświadczenia woli. Wystarczy, że pracodawca stwierdzi wygaśnięcie umowy o pracę.
W razie tymczasowego aresztowania pracownika umowa o pracę wygasa w każdym przypadku, niezależnie od tego, jaka była przyczyna pozbawienia pracownika wolności. Bez znaczenia jest również to, jakie przestępstwo zostało pracownikowi zarzucone w toku postępowania karnego. Trzeba pamiętać, że wygaśnięcie umowy o pracę spowoduje jedynie nieprzerwany okres tymczasowego aresztowania, trwający minimum trzy miesiące. Oznacza to, że jeżeli pracownik był kilkakrotnie aresztowany na okresy krótsze niż trzymiesięczne, to poszczególne okresy jego pobytu w areszcie śledczym nie będą podlegały sumowaniu.

Trzy miesiące

Wygaśnięcie umowy o pracę następuje z upływem trzymiesięcznego okresu tymczasowego aresztowania. W myśl art. 265 k.p.k., okres tymczasowego aresztowania liczy się od dnia zatrzymania. Reguła ta obowiązuje także na gruncie prawa pracy. Potwierdził to Sąd Najwyższy w wyroku z 13 lutego 1997 r. (I PKN 6/97, OSNP z 1997 r. nr 19, poz. 396), w którym stwierdził, że okres trzech miesięcy trwania tymczasowego aresztu w rozumieniu art. 66 par. 1 k.p. należy liczyć od dnia zatrzymania.
Trzeba zaznaczyć, że art. 66 k.p. nie ma zastosowania w sytuacji, gdy pracownik, już po prawomocnym skazaniu, odbywa karę pozbawienia wolności. W takiej sytuacji pracodawca może skorzystać z art. 53 par. 1 pkt 2 k.p. i rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia z powodu usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy, trwającej dłużej niż 1 miesiąc.

Pracownik uniewinniony

Tymczasowe aresztowanie pracownika nie oznacza jeszcze, że jest o­n wobec nowej sytuacji bezsilny i nie może już liczyć na odzyskanie utraconej pracy. Wręcz przeciwnie. Kodeks pracy w art. 66 par. 2 k.p. przewiduje, że pracownik, którego umowa o pracę wygasła z powodu tymczasowego aresztowania, a który następnie został przez sąd uniewinniony lub wobec którego postępowanie karne zostało bezwarunkowo umorzone, może w terminie 7 dni od uprawomocnienia się orzeczenia, zgłosić swój powrót do pracy (przykład 1).
PRZYKŁAD 1
Na mocy postanowienia sądu Józef K. został aresztowany na okres 6 miesięcy. Po 3 miesiącach aresztu pracodawca stwierdził, że umowa o pracę z Józefem K. wygasła. Po upływie roku pracownik został uniewinniony i zgłosił chęć powrotu do dotychczasowej pracy. Pracodawca nie zgodził się na ponowne zatrudnienie Józefa K., powołując się na to, że na jego stanowisku zatrudnił już innego pracownika, który należycie wypełnia swe obowiązki.
Postępowanie pracodawcy było bezprawne. Skoro pracownik został uniewinniony i zgłosił swój powrót do pracy, to pracodawca, niezależnie od wcześniejszego wygaśnięcia umowy o pracę, miał obowiązek go ponownie zatrudnić. W takiej sytuacji pracodawca nie mógł tłumaczyć się tym, że w międzyczasie zatrudnił na tym stanowisku inną osobę. Jeżeli pracodawca odmówi ponownego zatrudnienia zrehabilitowanego pracownika, to może o­n wystąpić do sądu pracy z powództwem o nawiązanie stosunku pracy.
W takiej sytuacji pracodawca, pomimo wygaśnięcia umowy o pracę, ma obowiązek ponownie zatrudnić zrehabilitowanego pracownika. Zgodnie z orzecznictwem SN, obowiązek ponownego zatrudnienia pracownika nie jest uzależniony od możliwości zakładu pracy. Oznacza to, że pracodawca ma obowiązek ponownie zatrudnić zrehabilitowanego pracownika na dotychczasowym, równorzędnym lub innym zgodnym z jego kwalifikacjami stanowisku, odpowiadającym jego poprzednim warunkom zatrudnienia, jeżeli szczególne okoliczności nie stoją temu na przeszkodzie (uchwała SN z 19 grudnia 1980 r., I PZP 42/80, OSNC 1981/6/99).
Należy podkreślić, że pracodawca nie ma obowiązku ponownego zatrudnienia pracownika, w sytuacji gdy postępowanie karne zostało wprawdzie umorzone, lecz nastąpiło to z powodu przedawnienia bądź amnestii. Na możliwość powrotu do dotychczasowego pracodawcy nie będzie mógł także liczyć ten pracownik, wobec którego postępowanie karne zostało umorzone warunkowo.

Aresztowany nauczyciel

W myśl uchwały SN z 3 czerwca 1983 r. (III PZP 9/83, OSNC 1983 nr 11, poz. 169) zasada, zgodnie z którą upływ trzymiesięcznego okresu aresztowania skutkuje wygaśnięciem umowy o pracę, nie ma zastosowania do nauczycieli mianowanych. Wynika to z tego, że przyczyny wygaśnięcia stosunku pracy tej grupy pracowników zostały w sposób wyczerpujący uregulowane w art. 26 ustawy z dnia 2 stycznia.1982 r. – Karta nauczyciela (t.j. Dz.U. z 2003 r. nr 118, poz. 1112 z późn. zm.). Wśród przyczyn tych nie ma jednak tymczasowego aresztowania. Nie oznacza to jednak, że aresztowanie nauczyciela nie pociąga za sobą żadnych konsekwencji. Zgodnie z art. 83 Karty nauczyciela, tymczasowe aresztowanie nauczyciela powoduje ten skutek, że zostaje o­n z mocy prawa zawieszony w pełnieniu swoich obowiązków. Wygaśnięcie stosunku pracy nastąpi natomiast dopiero po upływie trzech miesięcy odbywania przez nauczyciela kary pozbawienia wolności.

Wadliwe, ale skuteczne

Wraz z upływem okresu trzymiesięcznego aresztowania umowa o pracę wygasa z mocy samego prawa, tj. niezależnie od woli stron. W takim wypadku wystarczy, że pracodawca stwierdzi wygaśnięcie umowy o pracę. Na tym tle może dojść jednak między stronami do nieporozumień, zwłaszcza wówczas, gdy pracodawca stwierdził wygaśnięcie stosunku pracy, a pracownik utrzymuje, że trwa o­n nadal.
Należy podkreślić, że nawet w sytuacji, gdy pracodawca błędnie przyjął, że nastąpiło wygaśnięcie umowy o pracę, to stwierdzenie wygaśnięcia było skuteczne. Nie oznacza to jednak, że pracownik jest w takiej sytuacji zupełnie bezradny i musi pogodzić się z bezprawnym działaniem pracodawcy. Zgodnie z art. 67 k.p. w zw. z art. 56 k.p. może o­n wystąpić do sądu pracy z pozwem o przywrócenie do pracy (jeśli chce o­n odzyskać utracone miejsce pracy) bądź z pozwem o odszkodowanie (jeżeli nie zamierza już pracować u byłego pracodawcy). W takim przypadku pracownik nie może natomiast domagać się uznania nieważności (nieistnienia) wygaśnięcia stosunku pracy (przykład 2).
PRZYKŁAD 2
Pracodawca stwierdził wygaśnięcie umowy o pracę z Moniką B., która od 1 miesiąca przebywała w areszcie śledczym. Monika B. uznała, że stwierdzenie wygaśnięcia umowy o pracę było wprawdzie bezprawne, ale nie odwołała się do sądu pracy, wychodząc z założenia, że skoro stosunek pracy już wygasł, to nie przysługują jej względem pracodawcy żadne roszczenia.
W opisanym przykładzie rzeczywiście doszło do skutecznego wygaśnięcia umowy o pracę. Nastąpiło to jednak z naruszeniem przepisów prawa, skoro pracodawca mógł stwierdzić wygaśnięcie stosunku pracy dopiero z upływem trzymiesięcznego okresu tymczasowego aresztowania. Monika B. może odwołać się od dokonanego przez pracodawcę stwierdzenia wygaśnięcia umowy o pracę, składając w sądzie pracy pozew o przywrócenie do pracy bądź o odszkodowanie. Zgodnie z art. 264 par. 2 k.p. wybrany pozew powinna o­na wnieść do sądu pracy w terminie 14 dni od dnia wygaśnięcia umowy o pracę. Czternastodniowy termin do złożenia odwołania w sądzie pracy liczy się od dnia, w którym dowiedziała się o tym, że pracodawca uważa jej umowę o pracę za wygasłą.

ORZECZNICTWO
• Upływ trzymiesięcznego okresu nieobecności w pracy z powodu tymczasowego aresztowania skutkuje wygaśnięciem stosunku pracy z powołania (art. 66 par. 1 w zw. z art. 69 k.p.) – teza 1 wyroku SN z 13 lutego 1997 r. I PKN 6/97, OSNP 1997/19/376.
• Upływ trzymiesięcznego pobytu w tymczasowym areszcie przypadający na czas trwania urlopu bezpłatnego udzielonego pracownikowi w związku z pełnieniem funkcji w związkach zawodowych nie powoduje wygaśnięcia z mocy art. 66 par. 1 k.p. umowy o pracę w zakładzie pracy, który udzielił powyższego urlopu – uchwała SN z 23 lutego 1984 r. III PZP 1/84, OSNC 1984/9/154).

Dominika Cichocka
 


REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kontrola podatkowa: czy musi być zapowiedziana. Zasada i wyjątki

Kontrola podatkowa, to oczywiście nic przyjemnego dla podatnika ale czasem się zdarza. Na taką okoliczność trzeba być przygotowanym. W szczególności warto wiedzieć, że taka kontrola z urzędu skarbowego powinna być w większości przypadków zapowiedziana z 7-dniowym wyprzedzeniem. Ale od tej zasady są niestety liczne wyjątki. Zobaczmy co na ten temat mówią przepisy.

Do 31 maja 2024 r. rolnik musi poinformować KRUS o podatku dochodowym z działalności gospodarczej za 2023 r.

31 maja 2024 roku upływa termin złożenia zaświadczenia lub oświadczenia do Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS) w sprawie wysokości należnego podatku dochodowego za 2023 rok. Wysokość rocznej kwoty granicznej za rok ubiegły wynosi 4.088 zł.

MRiT: Usługa Firma już w aplikacji mObywatel 2.0. W czym może pomóc przedsiębiorcy?

Ministerstwo Rozwoju i Technologii poinformowało w komunikacie z 23 maja 2024 r., że do aplikacji mObywatel wprowadzono nową usługę, która znacząco ułatwi życie przedsiębiorcom. Usługa Firma pozwala na wygodne gromadzenie i zarządzanie danymi dotyczącymi działalności gospodarczej oraz informacji o zarejestrowanej firmie, co może dać przedsiębiorcy oszczędność czasu i lepszą organizację pracy.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

REKLAMA

Nauczyciele i wykładowcy jako podatnicy VAT. Kiedy są zwolnieni z podatku? Interpretacja ogólna Ministra Finansów z 20 maja 2024 r.

W dniu 20 maja 2024 r. Minister Finansów wydał interpretację ogólną dotyczącą opodatkowania podatkiem od towarów i usług (VAT) świadczeń polegających na przekazywaniu wiedzy w ramach procesu kształcenia, przez osoby fizyczne (wykładowców, nauczycieli) będące podatnikami VAT, na podstawie umów zawieranych z uczelniami. W tej interpretacji Minister odniósł się do możliwych zwolnień podatkowych z VAT tych osób i usług przez nich świadczonych.

Przechodzisz na emeryturę? Kiedy korzystnie?

Osiągnięcie powszechnego wieku emerytalnego i udowodnienie okresu ubezpieczenia to podstawowe warunki przejścia na emeryturę. Jednak wybór momentu, w którym złożysz wniosek o emeryturę, jest także ważny. Wysokość emerytury z ZUS zależy bowiem także od miesiąca, w którym zdecydujesz się przejść na emeryturę. Kiedy najbardziej opłaca się przejść na emeryturę?

Czy podatek VAT naliczony od zakupionego sprzętu medycznego podlega odliczeniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że podatek VAT naliczony od zakupionego sprzętu medycznego wykorzystywanego wyłącznie do czynności zwolnionych z tego podatku nie kwalifikuje się do odliczenia. 

Rekrutacja do szkół średnich 2024 – zasady, terminy, wnioski

Do kiedy trwa rekrutacja do szkół ponadpodstawowych? Kiedy jest rekrutacja uzupełniająca? Do ilu szkół można złożyć dokumenty?

REKLAMA

Producenci owoców i warzyw twardo o Zielonym Ładzie. Oberwą rolnicy, ale też inne grupy społeczne

Producenci owoców i warzyw mówią, że Zielony Ład to bardziej ideologia niż idea. Dotknie nie tylko rolników, ale też inne grupy społeczne. Nie sprzeciwiają się idei produkcji żywności wyróżniającej się wyższą jakością, zwracają jednak uwagę na szereg problemów, które przy okazji mogą poważnie uderzyć w ich działalność. Wśród nich znalazła się biurokracja.

Wynagrodzenie lekarzy: Wkrótce będzie podwyżka. Ile i dla kogo?

Zwiększy się wynagrodzenie lekarzy odbywających specjalizację w ramach rezydentury. W ministerstwie zdrowia trwają prace nad nowym rozporządzeniem.

REKLAMA