REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Lepiej się porozumieć niż toczyć spór przed sądem pracy

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Pracownik może dochodzić swoich roszczeń wnosząc pozew bezpośrednio do sądu pracy lub uprzednio skorzystać z postępowania przed komisją pojednawczą. Ma o­no charakter fakultatywny, ale jeśli w firmie funkcjonuje taka komisja, warto dokonać próby zakończenia sporu przy jej pomocy.
Komisję pojednawczą powołują wspólnie pracodawca i zakładowa organizacja związkowa. Jeżeli w firmie nie działa zakładowa organizacja związkowa – pracodawca powołuje ją po uzyskaniu pozytywnej opinii pracowników. Opinia zatrudnionych wyrażana jest w formie referendum zakładowego.

Powołanie i skład komisji

W takim samym trybie ustala się zasady i tryb powoływania komisji, czas trwania jej kadencji i liczbę jej członków. Członkiem komisji pojednawczej nie może być osoba zarządzająca w imieniu pracodawcy zakładem pracy, główny księgowy, radca prawny i osoba prowadząca sprawy osobowe, zatrudnienia i płac. Komisja wybiera ze swego grona przewodniczącego, jego zastępców i ustala regulamin postępowania pojednawczego, które przeprowadzane jest w zespołach składających się z co najmniej z 3 członków komisji. Sprawowanie obowiązków członka komisji pojednawczej jest funkcją społeczną. Jednakże członek zachowuje prawo do wynagrodzenia za czas nieprzepracowany w związku z udziałem w jej pracach. Pracodawca jest obowiązany zapewnić komisji pojednawczej warunki lokalowe oraz środki techniczne umożliwiające właściwe jej funkcjonowanie. Wydatki związane z jej działalnością ponosi również pracodawca. Obejmują o­ne także równowartość utraconego wynagrodzenia za czas nieprzepracowany przez pracownika w związku z udziałem w postępowaniu pojednawczym.

Na wniosek pracownika

Komisja wszczyna postępowanie na wniosek pracownika zgłoszony na piśmie lub ustnie do protokołu. Na wniosku stwierdza się datę jego wpływu. Powinien o­n zawierać określenie żądania pracownika oraz opisanie okoliczności faktycznych stanowiących jego podstawę.
Kodeks pracy przewiduje w art. 264 stosunkowo krótkie terminy wniesienia odwołania do sądu pracy od wypowiedzenia umowy, żądania przywrócenia do pracy lub odszkodowania oraz nawiązania umowy o pracę (odwołanie od wypowiedzenia umowy o pracę wnosi się do sądu pracy w ciągu 7 dni od dnia doręczenia pisma wypowiadającego umowę o pracę, żądanie przywrócenia do pracy lub odszkodowania – w ciągu 14 dni od dnia doręczenia zawiadomienia o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia lub od dnia wygaśnięcia umowy o pracę, a żądanie nawiązania umowy o pracę – w ciągu 14 dni od dnia doręczenia zawiadomienia o odmowie przyjęcia do pracy). Dlatego ważną regulację w tym zakresie zawiera art. 248 par. 2 k.p., zgodnie z którym zgłoszenie przez pracownika wniosku do komisji pojednawczej przerywa bieg tych terminów. Po bezskutecznym zakończeniu postępowania pojednawczego biegną o­ne od nowa. Z tego też właśnie powodu niezwykle istotne jest precyzyjne odnotowanie na wniosku daty jego zgłoszenia komisji.
W sprawach dotyczących rozwiązania, wygaśnięcia lub nawiązania stosunku pracy, o których mowa w art. 264 k.p., wniosek do komisji pojednawczej należy złożyć przed upływem terminów określonych w tym przepisie. W przypadku ich przekroczenia komisja nie może przywrócić tych terminów, ma do tego prawo tylko i wyłącznie sąd. Co więcej, komisja nie może w ogóle wszczynać postępowania, gdyż powinna zwrócić wniosek pracownikowi i pouczyć go o przysługujących mu uprawnieniach. W praktyce może się zdarzyć, że pracownik jednocześnie złoży wniosek do komisji i pozew do sądu pracy. W takiej sytuacji możliwe jest zawieszenie postępowania przez sąd do czasu zakończenia postępowania przed komisją.

Procedura przed komisją

W przypadku prawidłowego złożenia wniosku przez pracownika przewodniczący powinien zapoznać z jego treścią pracodawcę lub osobę uprawnioną w jego imieniu do podjęcia decyzji w sprawie ewentualnego uznania dochodzonych przez pracownika żądań i zawarcia w tej sprawie ugody. Jeśli istnieją szanse na ugodowe zakończenie sporu, komisja rozpatruje dalej sprawę, wyznaczając posiedzenie i zawiadamiając strony o jego terminie. Komisja może też zwracać się do stron o udzielenie dodatkowych wyjaśnień i przedstawienie dowodów na poparcie swoich twierdzeń. Posiedzenie prowadzi przewodniczący. Rozpoczyna je od zapoznania uczestników posiedzenia z przedmiotem sporu i okolicznościami faktycznymi sprawy. Następnie strony przedstawiają swoje propozycje rozwiązania sporu. Celem wyjaśnienia okoliczności sprawy komisja może prowadzić postępowanie wyjaśniające. W trakcie posiedzenia przewodniczący powinien w każdym momencie dążyć do zbliżenia stanowisk stron i przedstawiać propozycje ugody. Z posiedzenia komisji powinien być sporządzony protokół opisujący jego przebieg, stanowiska stron i treść ugody lub stwierdzenie, że strony nie doszły do porozumienia.

Ograniczenia czasowe

Postępowanie przed komisją ograniczone jest czasowo. Powinna o­na dążyć do tego, aby załatwienie sprawy w drodze ugody nastąpiło w terminie 14 dni od dnia złożenia wniosku. W sprawach dotyczących rozwiązania, wygaśnięcia lub nawiązania stosunku pracy, postępowanie pojednawcze kończy się z mocy prawa (bez względu na rezultat) z upływem 14 dni od dnia złożenia wniosku przez pracownika, a w innych sprawach – z upływem 30 dni od dnia złożenia wniosku.

Ugoda z klauzulą

Celem postępowania przed komisją jest zawarcie ugody. Treść ugody wpisuje się do protokołu, który podpisują strony i członkowie zespołu. Ugoda powinna zostać dobrowolnie wykonana przez pracodawcę. Jeśli tak się nie stanie, podlega wykonaniu w trybie przepisów kodeksu postępowania cywilnego po nadaniu jej przez sąd pracy klauzuli wykonalności. Pracownik, aby wyegzekwować zrealizowanie ugody, powinien złożyć do rejonowego sądu pracy, w którego okręgu siedzibę ma pracodawca, wniosek o nadanie jej klauzuli wykonalności. Do wniosku musi dołączyć oryginał ugody. Sąd po zbadaniu treści ugody wydaje postanowienie o nadaniu jej klauzuli wykonalności. Jest to równoznaczne ze stwierdzeniem, że ugoda może być wykonana w drodze egzekucji sądowej.
Niedopuszczalne jest zawarcie ugody, która byłaby sprzeczna z prawem lub zasadami współżycia społecznego art. 253 k.p.
Komisja powinna badać zatem treść ugody pod kątem tych przesłanek. W przypadku zawarcia ugody z naruszeniem art. 253 k.p. sąd pracy odmówi nadania jej klauzuli wykonalności. Ugody takiej nie będzie można zatem przymusowo wykonać w drodze egzekucji sądowej.
Pracownik może wystąpić do sądu pracy w terminie 30 dni od dnia zawarcia ugody z żądaniem uznania jej za bezskuteczną, jeżeli uważa, że ugoda narusza jego słuszny interes. Jednakże w sprawach dotyczących rozwiązania, wygaśnięcia lub nawiązania stosunku pracy z żądaniem takim pracownik może wystąpić tylko przed upływem 14 dni od dnia zawarcia ugody.
Jeżeli postępowanie przed komisją pojednawczą nie doprowadziło do zawarcia ugody, komisja na żądanie pracownika, zgłoszone w terminie 14 dni od dnia zakończenia postępowania pojednawczego, przekazuje niezwłocznie sprawę sądowi pracy. Wniosek pracownika o polubowne załatwienie sprawy przez komisję pojednawczą zastępuje wówczas pozew.

WYDATKI PONOSI PRACODAWCA
Pracodawca jest obowiązany zapewnić komisji pojednawczej warunki lokalowe oraz środki techniczne umożliwiające właściwe jej funkcjonowanie. Wydatki związane z jej działalnością ponosi również pracodawca. Obejmują o­ne także równowartość utraconego wynagrodzenia za czas nieprzepracowany przez pracownika w związku z udziałem w postępowaniu pojednawczym.

9 KROKÓW
Od wniosku do egzekucji
1. Wniosek pracownika do komisji pojednawczej.
2. Przewodniczący komisji zapoznaje pracodawcę z treścią wniosku pracownika.
3. Przewodniczący wyznacza termin posiedzenia i informuje o nim strony.
4. Strony przedstawiają propozycję rozwiązania sporu podczas posiedzenia.
5. Gdy dochodzi do zawarcia ugody, wpisuje się jej treść do protokołu, który musi zawierać także określenie przebiegu posiedzenia i stanowiska stron.
6. Dobrowolne wykonanie ugody przez pracodawcę.

7. Jeśli nie dochodzi do dobrowolnego wykonania ugody przez pracodawcę, pracownik może wystąpić do sądu pracy o nadanie jej klauzuli wykonalności.
8. Sąd, po zbadaniu treści ugody, wydaje postanowienie o nadaniu jej klauzuli wykonalności.
9. Ugoda z klauzulą wykonalności może być wykonana w drodze egzekucji sądowej.

Andrzej Marek
Autor jest sędzią w Sądzie Okręgowym w Legnicy
Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Minister infrastruktury: w 2025 r. wprowadzimy obowiązek jazdy w kasku na rowerze i hulajnodze elektrycznej przez dzieci i młodzież do lat 16

Jest uchwała w sprawie wprowadzenia ustawowego obowiązku noszenia kasku podczas jazdy m.in. rowerem i hulajnogą elektryczną przez dzieci do lat 16. Przepis ma zostać dodany do nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym - poinformował 14 lipca szef MI Dariusz Klimczak.

KSeF 2026: koniec z papierowymi fakturami, zmiany w obiegu dokumentów i obsłudze procesu sprzedaży w firmie

W przyszłym roku w Polsce zostanie uruchomiony obowiązkowy system fakturowania za pomocą Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Obowiązek ten wejdzie w życie na początku 2026 roku i wynika z procedowanego w Parlamencie projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług. Aktualny postęp prac legislacyjnych nad projektem, oznaczonym numerem druku 1407, można śledzić na stronach Sejmu.

Składki ZUS dla małych firm w 2025 roku - preferencje: ulga na start, mały ZUS plus i wakacje składkowe

Ulga na start, preferencyjne składki, czy „Mały ZUS plus”, a także wakacje składkowe – to propozycje wsparcia dla małych przedsiębiorców. Korzyści to możliwość opłacania niższych składek lub ich brak. Warto też zwrócić uwagę na konsekwencje z tym związane. ZUS tłumaczy kto i z jakich ulg może skorzystać oraz jakie są zagrożenia z tym związane.

Wymeldowanie małżonka przed rozwodem

W okresie poprzedzającym rozwód, często pojawiają się pytania o status prawny wspólnego mieszkania. Jednym z najczęstszych dylematów jest to, możliwe jest wymeldowanie małżonka przed rozwodem. Klienci często mylą administracyjną czynność wymeldowania z prawem do korzystania z mieszkania czy możliwością eksmisji.

REKLAMA

Kiedy modernizacja linii średnicowej w Warszawie? Minister infrastruktury podał kluczowe terminy i zakres prac. Stację Warszawa Powiśle zastąpią dwa nowe przystanki osobowe

W dniu 9 lipca 2025 r. minister infrastruktury – w odpowiedzi na interpelację poselską – udzielił obszernych informacji odnośnie terminów i zakresu modernizacji kolejowej linii średnicowej w Warszawie. Okazuje się, że jako pierwsza (w latach 2026-2029) będzie realizowana część wschodnia linii średnicowej (na praskim brzegu Wisły). Natomiast w drugim etapie (po 2030 r.) zmodernizowana będzie część zachodnia: od stacji Warszawa Zachodnia (bez samej stacji), przez stacje Warszawa Ochota, Warszawa śródmieście do ul. Wybrzeże Szczecińskie. Co ważne, w tym drugim etapie powstaną dwie nowe stacje w rejonie ronda de Gaulle’a oraz pomiędzy ul. Solec i Wybrzeże Kościuszkowskie a obecny przystanek Warszawa Powiśle zostanie na stałe wyłączony z użytkowania. Także w drugim etapie modernizacji zostanie przebudowany tunel średnicowy i most średnicowy na Wiśle.

Co oznacza orzeczenie ZUS: częściowo niezdolny do pracy? Sprawdź, co daje takie orzeczenie w 2025 roku

Co właściwie oznacza orzeczenie "częściowo niezdolny do pracy" w dokumentach ZUS? Czy takie orzeczenie równa się uznaniu niepełnosprawności? Jakie świadczenia, ulgi lub renty przysługują w 2025 roku? I co zawiera formularz ZUS dotyczący niezdolności do pracy? Wyjaśniamy krok po kroku, kto i na jakich zasadach może otrzymać orzeczenie o częściowej niezdolności do pracy.

Renta wdowia zabierze czternastkę. Czy emeryci się tego spodziewali?

Nowe przepisy wprowadzane w 2025 roku miały być ulgą dla tysięcy seniorów, którzy po śmierci małżonka zostali z ograniczonymi środkami do życia. Renta wdowia, nowy instrument łączący własną emeryturę z częścią renty rodzinnej, budziła nadzieję. Niestety, radość nie trwała długo. Okazuje się, że w wielu przypadkach przyjęcie renty wdowiej może pozbawić seniora czternastej emerytury.

Czy ZUS może zabrać Ci rentę, nawet tę przyznaną na stałe w 2025? Osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności też nie są bezpieczne. Poznaj najczęstsze powody utraty świadczenia

Czy wiesz, ile możesz legalnie dorobić, żeby nie stracić renty w 2025 roku? Czy zdajesz sobie sprawę, że jedna decyzja lekarza-orzecznika wystarczy, aby ZUS wstrzymał Twoje świadczenie, nawet jeśli masz stałe orzeczenie o niepełnosprawności? W tym artykule wyjaśniamy, kiedy ZUS może zabrać rentę, jakie limity dorabiania obowiązują w 2025 roku i co zrobić, by nie stracić pieniędzy przez jeden błąd lub zaniechanie.

REKLAMA

Preferencyjny kredyt na studia lekarskie. Możliwość umorzenia do 100 proc. kwoty kredytu po przepracowaniu 10 lat w publicznej służbie zdrowia

Studenci uczący się na płatnych kierunkach lekarskich mogą starać się w Banku Gospodarstwa Krajowego o kredyt na preferencyjnych warunkach, który pomoże w sfinansowaniu nauki. Instytucja przewidziała również formy wsparcia dla studentów pozostałych kierunków.

Dotacje także dla niepełnosprawnych uczestników studiów podyplomowych [PROJEKT]

W wykazie prac legislacyjnych rządu pojawił się projekt ustawy o zmianie ustawy - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (UDER78). Jest to projekt deregulacyjny. Chodzi o większe wsparcie osób niepełnosprawnych.

REKLAMA